Bohatý FUP vs. neomezený 6Mbit

Vše o internetu v mobilu a mobilním surfování

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod djkubas91 19. 11. 2019 08:21

Ahoj,

jdu si k vám pro radu. Řeším právě firemní rámcovou smlouvu na další dva roky a stojím před rozhodnutím, jaký datový tarif si zvolit. Net v telefonu používám hodně jako hotspot pro notebook na cestách, nijak zásadně se neomezuji. Aktuální spotřebu mám v průměru 12GB měsíčně, rekord z pracovních důvodů asi 18GB za měsíc. Zároveň mám v současnosti flat tarif s 15GB FUP, který tedy logicky většinou stačí, ale občas nějaká ta data musím dokoupit.

Nabízí se dvě stejně drahé varianty:
A) Neomezená rychlost LTE s FUPem 15 GB (dokup 2GB po 200 Kč).
B) Omezená rychlost na 6Mbit bez FUPu.

Logičtější volbou by asi byl nadále rychlejší net omezený FUPem, ale trošku mě děsí zvyšující se nároky na konektivitu ve smyslu objemu dat za poslední dva roky - tedy abych za dva roky s daty nevycházel jen za cenu omezování se. Pro představu, před dvěma lety jsem se s FUPem 7,5GB také nijak neomezoval a vyšel jsem, byť těsně.

Jak to vidíte vy? Máte tu už někdo neomezený net s omezenou rychlostí a neomezuje vás?
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lumík930 19. 11. 2019 08:54

To přece záleží na Tvých potřebách, jak moc potřebuješ rychlost.
Ta rychlost u neomezeného by například pro mě byla PLNĚ dostačující i pro pevný internet a jednoznačně bych bral variantu bez FUP. Kdykoli půjde nahradit kdekoli pevný internet :-)
lumík930
Junior

Odeslat příspěvekod stm01 19. 11. 2019 09:42

Tady není o čem přemýšlet, je jasné že neomezený jasně vítězí pokud je za stejnou cenu. Já mám neomezený od Vodafonu kolem 10MB a naprostá spokojenost. Před tím jsem měl v práci net od kolegy kolem 6MB a taky to bylo v pohodě. ;-)
iPhone 11 128GB

" Nemá cenu nenávidět lidi,kteří ti závidí .Respektuj jejich závist,protože si myslí,že jsi lepší než oni." :)
stm01
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djkubas91 19. 11. 2019 10:31

No mě spíš straší ta část se sdílením do noťasu. Doma i v práci máme minimálně 50Mbit (tedy cca jako LTE), kolik člověk tahá u klientů nebo v kavárnách netuším... Z těch náročnějších věcí potřebuju jenom vzdálené plochy a stream videa, s čímž by sice podle stránek třeba Netflixu neměl být problém (doporučují 5Mbit pro HD video), ale zajímá mě právě, jestli ta rychlost je fakt stabilní - tedy jestli je to prostě fakt zastropovaný LTE a nejde o to, že na 100 Mbit LTE pojedu 5Mbitů a na 20Mbit LTE (špatném signálu) mi to zhodí na 2Mbity...
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stm01 19. 11. 2019 12:09

Myslím si, že ti to pojede stále 6Mbit.
iPhone 11 128GB

" Nemá cenu nenávidět lidi,kteří ti závidí .Respektuj jejich závist,protože si myslí,že jsi lepší než oni." :)
stm01
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Katikakus 19. 11. 2019 12:11

6 Mbit download je dnes tragicka rychlost. Nebrat.
Prumerna velikost stranek na ceskem internetu se v roce 2018 pohybovala kolem 3,5 MB. Letos to bude vic, kolem 4 MB. Jak dlouho budes pri takto nizke rychlosti cekat na nacteni stranky si jiste dokazes spocitat sam.
Katikakus
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djkubas91 19. 11. 2019 13:51

Katikakus: No takhle to jako "kluk z města" s internetem po optice vidím taky, ale když si vezmu ty tisíce domácností, co na nic lepšího nedosáhnou a nějak žijí, tak to asi nějak fungovat musí...
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Katikakus 19. 11. 2019 14:39

Ja nerikam, ze to nefunguje. Ono to funguje, ale nah0vno.
Katikakus
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dj.kure 19. 11. 2019 17:44

Katikaktus: 5 vteřin, je to snad moc? Nepřijde mi. Stále se bavíme o mobilním internetu. Nemá to být úplně plnohodnotná náhrada domácího připojení. Šel bych do neomezeného. Na stahování bych pak počkal někde na WiFi.
Apple iPhone 14 Pro 256GB Deep Purple | Apple Watch 6 | O2 Family | Vodafone OneNet
dj.kure
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků