T-Mobile 3G: výstavba, zkušenosti

O síťových operátorech a jejich službách (O2, T-Mobile, Vodafone a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod jannnn 18. 12. 2008 15:05

Mno tak ona se dnes postaví 3G síť a potom, když LTE začne být aktuální, není problém pomocí relativně malých změn (přidání karty, resp. možná i úprava antény) tu síť přebudovat na LTE.

Naopak tím, že s vybudováním 3G sítě TM tak dlouho otálel, má teď oproti O2 výhodu. Zatímco O2 by infrastrukturu LTE musel vystavět víceméně komplet znovu (teda kdyby chtěl, údajně ji snad zatím ani netestuje (VF testuje, ale jen zlehka)), tak TM bude stačit, jak jsem psal, relativně malá úprava a bude to.

Jinak UMTS síť TM by měla fungovat na UMTS Release 7 (tzn. 28/11Mbit) a podporovat technologii MIMO.

Co se týká pokrytí, tak těch 70 % by snad mělo být již na konci roku 2009. (Osobně se mi to zdá až moc optimistické, ale uvidíme :-)))

Dodavatel technologie ještě není znám, probíhá výběrové řízení.

ČR spolu s Rakouskem a Německem bude patřit k prvním zemím, kde se LTE bude testovat. Nasazení se plánuje tak v horizontu 5 let, přičemž největší brzdou jsou koncová řešení u zákazníka (rozměry, spotřeba,...).

Do budoucna (cca 2020) by měla LTE nahradit i hlasovou síť 2G, která by tím pádem zanikla. Ale to už je spíš takový výhled...
jannnn
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KubbY 18. 12. 2008 15:27

Na jednu stranu píšeš, že to bude R7 na druhou stranu, že není vybrán dodavatel, Tím se nám okruh zužuje na Nokia-Siemens a Ericsson...
Ou tů - ken dů
KubbY
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snowboarder 18. 12. 2008 15:31

A s R7 je to jisté? Mně se nezdá, že by do toho tolik investovali. Taková očekávání v rychlostech mají u LTE, podle mě budou šetřit, postaví s HUAWEI a bude. Ale bylo by příjemné, kdybych se pletl :-)
::: Vyzkoušejte aplikaci SuperFórum pro Android http://goo.gl/3OyV6 :::
snowboarder
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod jannnn 18. 12. 2008 15:49

Jelikož podpora MIMO byla zmíněna celkem jasně, tak i z toho bych spíš usuzoval, že to opravdu bude Release 7.
jannnn
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snowboarder 18. 12. 2008 16:20

No v takovým případě by byl HUAWEI ze hry, což by znamenalo, že opravdu chtějí investovat do 3G a myslí to s ní víc než vážně. Tím pádem se jim něco nezdá na LTE
::: Vyzkoušejte aplikaci SuperFórum pro Android http://goo.gl/3OyV6 :::
snowboarder
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod jannnn 18. 12. 2008 16:32

LTE se jim naopak velice pozdava, viz co pisu. prechod UMTS -> LTE je totiz pri pouziti dobreho hw zakladu velice snadny. Da se vyuzit infrastruktura umts, pouze s dilcima zmenama.
jannnn
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod duigha 18. 12. 2008 17:05

Takže ty 2G sítě vydrží na věky ... ach jo :(
A já myslel že pokrok jde kupředu, jsem naivní ...
duigha
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snowboarder 18. 12. 2008 17:25

jannnn píše:LTE se jim naopak velice pozdava, viz co pisu. prechod UMTS -> LTE je totiz pri pouziti dobreho hw zakladu velice snadny. Da se vyuzit infrastruktura umts, pouze s dilcima zmenama.

jo,jakože by pak lidé s 3G telefonama utřeli nos, protože t-m by 3G vypnul a zapnul LTE? no....
::: Vyzkoušejte aplikaci SuperFórum pro Android http://goo.gl/3OyV6 :::
snowboarder
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod jannnn 18. 12. 2008 17:31

no a kam jinam bys stejne LTE nacpal? Dole uz je to frekvencne zaplneny a hnat to na vysoky frekvence je nesmysl :)
jannnn
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snowboarder 18. 12. 2008 17:34

Dole zaplněný není, uvolní se frekvence po analogovém vysílání. Což je mnohem výhodnější i pro pokrývání. To spíš věřím, že na LTE předělají 3G á la 4G :-) Ale tak uvidíme :)
::: Vyzkoušejte aplikaci SuperFórum pro Android http://goo.gl/3OyV6 :::
snowboarder
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod T.E.CH 18. 12. 2008 18:10

žil jsem v přesvědčení(ne že bych tomu moc rozuměl), že LTE bude na frekvencích 900 a níže.Kvůli bezproblémovému pokrytí celé republiky či max. území.Pokrývat to stylem alé UMTS 3G, je přeci nesmysl, to by to pak bylo jen ve městech.Ve městech bych to pochopil kvůli kapacitě,ale mimo??to by pak net nebyl všude, což bylo prezentováno jako velká výhoda LTE.Je stanoven nějaký standart na LTE kvůli koncovejm zařízením??Aby tady pak nebylo za pár let 9G.:-)
T.E.CH
Junior

Odeslat příspěvekod Pav Lucistnik 18. 12. 2008 23:23

UMTS i LTE může být v pásmech 850 a 900. Pásmo 850 v současnosti okupuje televize (kanály 62 - 68 tuším), pásmo 900 věrně kopíruje současné GSM pásmo.

V budoucnu ČTÚ hodlá operátorům vydat novou licenci na pásmo 900, která bude technologicky neutrální. Tzn operátoři si sami rozhodnou, jestli tam pustí UMTS nebo LTE nebo něco úplně jiného.

Jinak LTE bude samozřejmě i nahoře, mluví se o různých přídělech mezi 2 a 4 GHz. Jen tam bude potenciál LTE využit naplno, v 900 pásmu nelze postavit párově 20 MHz široké kanály...
Nokia E71 (O2/3G), Nokia E51 (T/3G), 4x Nokia 6120c (Vdf/3G, Vdf/GSM, O2/GSM, T/GSM), 2x Axesstel (U:fon, O2 CDMA), ZTE LTE usb stick (O2 LTE), Lenovo ThinkPad Edge, toť výbava lovce
Pav Lucistnik
Lovec BTS
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jiri.peterka 25. 12. 2008 11:11

Osobně se mi to, co píše Jannnn příliš nezdá. Nechci se hádat, protože nemám konkrétní bližší informace, ale T-M nikdy nikde neoznámil, že by ČR měla být společně s Německem a Rakouskem v první vlně testování LTE. To jsou pouze spekulace, stejně jako vše, co zde bylo napsáno.
jiri.peterka
Junior

Odeslat příspěvekod KubbY 25. 12. 2008 12:08

Bylo to řečeno na TK mateřské centrály TM v německu při prezentaci LTE.
Ou tů - ken dů
KubbY
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannnn 25. 12. 2008 12:13

jiri.peterka píše:ale T-M nikdy nikde neoznámil, že by ČR měla být společně s Německem a Rakouskem v první vlně testování LTE. To jsou pouze spekulace, stejně jako vše, co zde bylo napsáno.

Mi to bylo řečeno přímo člověkem z T-M International, co to má víceméně na starost ;-) Navíc, jak píše KubbY, mam tušení že to bylo i oznámeno...
jannnn
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků