ČTÚ - novinky a informace

O síťových operátorech a jejich službách (O2, T-Mobile, Vodafone a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod jjrr 26. 10. 2022 17:55

Těží hlavně z hloupých zákazníkú.
jjrr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ředitel ČTÚ 1. 11. 2022 00:08

Čeští operátoři hrozí zdražováním kvůli energiím. Někteří už začali

Strmě rostoucí náklady na energie klíčové pro provoz sítí přiměly tuzemské operátory vážně uvažovat o zdražování služeb. To se může dotknout firemních i koncových zákazníků. Od úvah k činům přistoupil první T-Mobile. Firemním zákazníkům začal zdražovat tarify o více než deset procent a vyšší částky zaplatí i řada běžných spotřebitelů, které operátor převádí na aktualizované 5G tarify.

https://mobilmania.zive.cz/clanky/cesti ... fault.aspx
Ředitel ČTÚ
Vrátnej na ČTÚ
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ředitel ČTÚ 10. 11. 2022 13:46

Na české mobilní sítě získávají vliv po Číňanech Arabové. Rozjela se transakce s vysílači

https://www.e15.cz/byznys/technologie-a ... ci-1394764
Ředitel ČTÚ
Vrátnej na ČTÚ
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ředitel ČTÚ 18. 11. 2022 17:35

Zkrachovalí advokáti nastoupili na O2, žádají po ní čtvrt miliardy za exekuce

Kromě dluhů převyšujících půl miliardy korun po sobě zbankrotovaná advokátní kancelář Kubištová & Co. nechala také spor s operátorem O2 o 280 milionů korun. Advokáti řešili pro operátora neplatičské případy.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... uce-219623
Ředitel ČTÚ
Vrátnej na ČTÚ
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ředitel ČTÚ 24. 11. 2022 07:23

ČTÚ spustil novou verzi map pokrytí. K mobilnímu a rozhlasovému signálu přibyl i televizní

https://mobilmania.zive.cz/clanky/ctu-s ... fault.aspx
Ředitel ČTÚ
Vrátnej na ČTÚ
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peta809 24. 11. 2022 08:07

Asi to sem nepatří, ale dám to sem.

Jednoduchý trik, jak ušetřit 30 % za mobil. Hrozte odchodem, radí expert

Snad u všech služeb platí, že aktivní klient docílí lepší ceny. A u mobilních operátorů to platí dvojnásob. Často stačí zmínit nabídku konkurence a faktura půjde až o třetinu dolů, říká expert srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-ve-vate-jednoduchy-trik-jak-usetrit-30-za-mobil-hrozte-odchodem-radi-expert-219900
peta809
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peta809 30. 11. 2022 19:49

Drahá mobilní data už nejsou tak drahá

Tuzemský trh s mobilními službami se v posledních letech poměrně dost proměnil. Vývoj shrnuje ve své analýze Ondřej Malý.

https://www.lupa.cz/clanky/draha-mobilni-data-uz-nejsou-tak-draha/
peta809
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ředitel ČTÚ 2. 12. 2022 11:13

Když stát vyhlásí velkou zakázku na služby mobilního operátora pro několik ministerstev za téměř čtvrt miliardy, lze očekávat, že se o ni utká trojice velkých firem, které v Česku působí – O2, Vodafone a T-Mobile. Jenže operátorům přišly podmínky tendru nevýhodné, a tak se do něj podle informací MF DNES ani jeden z nich nepřihlásil. Což nezůstalo bez reakce.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mobi ... ?zdroj=top

Podle zadávací dokumentace k zakázce chce stát například za datový tarif s limitem 50 GB zaplatit maximálně 460 korun měsíčně. A za neomezené vnitrostátní volání i SMS pak nejvýše 140 korun za měsíc.

Ministerstvo financí, které zakázku vypsalo, má podezření, že může jít o kartelovou dohodu. A na operátory poslalo inspektory z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ti koncem října provedli šťáru v jejich kancelářích.

Podle operátora O2 chce ministerstvo v tendru služby za ceny, které jsou nereálné. „Když pomineme fakt, že kontrakt má být uzavřen na čtyři roky, což je nestandardně dlouhá doba znemožňující reflektovat změny na trhu, vnímáme jako největší problém to, že očekávané ceny služeb jsou hluboko pod standardními cenami pro firemní i rezidentní sektor,“ řekla MF DNES Veronika Zachariášová z O2.

:D
Ředitel ČTÚ
Vrátnej na ČTÚ
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elnc 2. 12. 2022 11:20

To je dobrá ptákovina, když Datamanie 100 GB je za 300 Kč a flat třeba u Erbia vychází na 250 Kč, dohromady teda 550 Kč. A dual SIM dneska umí každý telefon.
Elnc
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod VelkyZnalec 2. 12. 2022 14:11

No logické uvažování je k ničemu, platí jen to co je černé na bílém :) svým způsobem máte pravdu oba.

Jinak stát zase pobavil.. si vymýšlí nějaké nízké ceny a když se mu nikdo nepřihlásí tak hned posílá kontroly, které jsou k ničemu, protože takových kontrol bylo hodně a na nic nepřišli. Všichni víme jak to je ale stát je malý pán aby s tím něco udělal.

Rovnou mohl vypsat zakázku na 50 GB pro celý svět za 5,-Kč a tuzemské volání a sms za 2,-Kč a pokud na to někdo nepřistoupí tak hned podezření na nějaké dohody.
VelkyZnalec
Junior

Odeslat příspěvekod hauzz 2. 12. 2022 15:25

Ale Babišovo ministerstva měly přece tarify hluboko pod nyní požadovanou cenou ne?
hauzz
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 5uch 2. 12. 2022 18:50

VelkyZnalec píše:Rovnou mohl vypsat zakázku na 50 GB pro celý svět za 5,-Kč a tuzemské volání a sms za 2,-Kč a pokud na to někdo nepřistoupí tak hned podezření na nějaké dohody.


Tak to už by byl extrém, do toho by fakt nikdo se zdravým rozumem nešel. Ale ty požadované ceny je třeba posuzovat v kontextu... pokud si pamatuji, minimálně to volání se dalo vysoutěžit už před lety i levněji. Byl to úlet tehdy, nebo je to "sladění notiček" teď?
Ke smyslu kontroly jsem taky skeptický (= plýtvání prostředky zaplacené koncovými zákazníky a daňovými poplatníky, nenajde a nezmění se nic). Ale na druhou stranu si operátoři nic jiného než pakárnu nezaslouží.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ředitel ČTÚ 3. 12. 2022 11:41

Podvrhnout vaše telefonní číslo není složité. Ihned se obraťte na operátora

Telekomunikační technologie umožňují maskovat se jiným telefonním číslem, než ze kterého je hovor uskutečněn. Souvisí s tím však takzvaný spoofing, tedy podvod spočívající v podvržení telefonního čísla. Zákazníci by takové případy neměli brát na lehkou váhu a měli by je hlásit svému operátorovi.

„Hovory se hlásí, že jsou z mého čísla. Lidé mi volají zpátky, posílají SMS,“ uvedl čtenář, jehož jméno redakce zná, s tím, že jako pracovník v IT oboru je celkem znalý různých podvodných technik.

„Když jsem volal na linku Vodafonu, tvrdili mi, že o problému vědí, ale že nevědí, jak člověka dopátrat. Chtěli info, kdy mělo k hovorům dojít a komu bylo voláno,“ uvedl čtenář s tím, že všechny požadované údaje operátorovi předal a ten jej informoval, že se někdo maskuje jeho číslem.

„Zaměnit telefonní číslo a maskovat se cizím číslem telekomunikační technologie umožňuje. Takový postup se používá například pro firmy, které mají více zaměstnanců, ale chtějí se svým klientům prezentovat pod jednotným číslem – třeba tím, které má firma uvedené v reklamě,“ uvedl s tím, že v takových případech ovšem každý operátor zná, jaká konkrétní čísla firma používá.

Zdroj: https://www.idnes.cz/mobil/mobilni-oper ... ?zdroj=top
Ředitel ČTÚ
Vrátnej na ČTÚ
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elnc 3. 12. 2022 12:10

"Zákazníci by takové případy neměli brát na lehkou váhu a měli by je hlásit svému operátorovi."

Což je ale takřka k ničemu, protože hovor s podvrženým číslem jde obvykle zcela mimo toho operátora, který má číslo pravé. Hlásit by to měli spíš ti, kterým hovor přišel, a to svému operátorovi, který by snad mohl dohledat skutečné číslo, ze kterého bylo voláno a nejenom nastavený CLIP. I když většina podvržených hovorů je stejně iniciována mimo ČR a nejspíš i mimo EU, takže se na finále nedohledá vůbec nic.
Elnc
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod steve 4. 12. 2022 14:16

hauzz píše:Ale Babišovo ministerstva měly přece tarify hluboko pod nyní požadovanou cenou ne?


hauz, presne tak. Pamatam sa aj na podpultovky pre Ministerstvo financii este za Klausovej ery, na pausaly pre clenov ODS aj pre mestskych zamestnancov Ostravy a ich rodinnych prislusnikov.
Samozrejme, Vas triopol teraz narieka, ze vysoke energie, mzdy, inflacia atd. a ceny len dviha a dviha, aj za asistencie CTU a jeho nevsimavosti na klientov, obcanov. Dufam, ze minister financii bude mat gule aspon na zvysene zdanenie nezasluzenych miliardovych ziskov operatorov, ktore oproti minulym rokom dosiahli, ani nevedia ako. Su to jednoducho smejdi.
Detto, trapne vianocne akcie opov. Nech ich uz regulator porovnava nie so slovenskymi /a naopak slov. regulator s ceskymi/, ale s rakuskymi, polskymi, rumunskymi, talianskymi, ktori dokazu dat seriozne podmienky aj bez Vianoc.
Velebnosti, ...
steve
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků