Vyšší kvalita hovoru u operátorů

O síťových operátorech a jejich službách (O2, T-Mobile, Vodafone a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Vodafonek 10. 2. 2016 21:38

Zrovna dnes jsem byl silně překvapen kvalitou hovoru u Vodafonu. Oba jsme byli na 3G síti. Standartě jsme však normálně na 2G. Tam změnu kvality nezaznamenáváme. Je tedy dostupné 2G HD voice plošně a podporují to ty samé telefony, nebo HD voice už Vodafone neprovozuje na 2G síti?
Vodafonek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pan Kája 10. 2. 2016 22:00

No, moje l1020 bohužel nemá české LTE, protože je to dovoz z USA (levný, vlastnoručně opravný vrak z dovozu:)), ale pokud jsem to správně pochopil, tak podporu VoLTE mají v podstatě všechny lumie s LTE a WP8.1. Ostatně, VoLTE by měl podle všeho podporovat například i LG G2. Těch telefonů je celkově poměrně dost.
V tom je ten problém - ony to ty telefony sice v základu umí, ale musí je podporovat operátor, resp. podle vyjádření na stránkách t-mobile je potřeba jejich firmware (proto mne udivují ty iphony z volného prodeje). A právě tady mi trochu unikají detaily. Co vše je potřeba...jestli třeba t-mobile nedělá zbytečné průtahy kvůli troše nastavení a zbytečně rovnou neodkazuje na svůj FW? Fakt nevím.


A trochu odbočím k původnímu příspěvku - trochu mě mrzí, že HD Voice (či v případě TM i VoLTE) nenabízí i virtuální operátoři (alespoň ne všichni). Třeba podle vyjádření kaktusu se v jejich síti, ač nabízí jako jedni z mála LTE (byť omezené na 20mbps), nic na zlepšení kvality hovoru nepoužívají (chápu, T-Mobile musí nabídnout více)
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sekydavid82 10. 2. 2016 22:32

1020 VoLTE nepodporuje. Je to třeba na 950/XL, 640LTE, Samsung S6/EDGE, iPhone 6/Plus, 6s/Plus
A samozřejmně službu musí podporovat operátor.

Virtuální operátory neřeším - nepůsobí tu ani jeden co by poskytl kvalitní služby za přijatelnou cenu. Jejich služby a tarify jsou vždy dost omezené.

Já mám u TM - S NÁMI BEZ HRANIC PLUS za 1200 (běžně 1500) a k tomu jsem dostal slevu na iPhone 6s Plus 64GB za 21000 (běžně 27500) a takové podmínky ve spojení se sítí a službami mi žádný virtuál nenabídne.
LTE mi jede kolem 30-80Mb/s, VoLTE a další služby, dobré pokryti - samozřejmně je co zlepšovat, ale oproti O2 a Vodafone.... A za chvíli pofrčí to posilněné LTE od TM - až 370Mb/s
Ještě aby ty data z 5GB zvedli na 100GB a sem v pohodě.
Sekydavid82
Junior

Odeslat příspěvekod Pan Kája 10. 2. 2016 23:08

Já myslím že (asi) podporuje, resp. není důvod proč ne. Lumie oficiálně od update Denim podporují VoLTE (bez oficiální specifikace konkrétních modelů, tak předpokládejme, že jde o všechny vyjma těch, které nemají LTE =)).
Přinejmenším L735, L830 a l930 mají v podstatě srovnatelné udávané parametry LTE s l640, ač se o nich v téhle souvislosti tolik nemluví. Nevidím důvod, proč by u nich nemělo být VoLTE funkční, ale i v případě (updatované) starší l1020 s nižší categorií LTE. Jenže to se v praxi asi jen tak nedozvíme a to ze stejného důvodu, z jakého například u LG G2. Takže je to v podstatě jedno - fungují telefony, kterým to umožní operátor a přes to vlak nejede.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sekydavid82 10. 2. 2016 23:31

Psal jsem, že 1020 jsem mel a VoLTE v TM na ní nešlo - jak u WP8,1 tak s W10M a ty Lumie cos vypsal to také nepodporují.
Sekydavid82
Junior

Odeslat příspěvekod dj.kure 11. 2. 2016 01:04

HD Voice v rámci 2G a 3G u Vodafonu je super. Naše firma využívá Vodafone OneNet a od doby, co tuhle funkci zavedli, tak třeba diktované jméno nepotřebuji hláskovat, protože slyším čistě a jasně. Zdá se mi, že kvalita není rozdílná ať jste na jakékoliv technologii (2/3G).
dj.kure
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pan Kája 11. 2. 2016 08:31

Sekydavid82: Ale však to píšu! .) Ty telefony musí podporovat operátor. Stejně tak ti pod T-M nepůjde VoLTE u jiných telefonů, než které mají vyjmenované na stránkách (proto příklad s LG G2). To je právě ten průšvih - podobně jako v případě mobilních plateb přes NFC nestačí pouze podpora ze strany telefonu, ale zároveň je nutná i podpora operátora. (řešilo se to i v zahraničí, T-M v tomhle není výjimkou)


K tomu vodafone - nemohl být problém s příjmem HD voice v rámci 2G u jednoho z telefonů? Možná blbost, ale viděl jsem i nějakou diskuzi u Xiaomi mi3, kde krátce po zavedení HD voice v 2G došlo ke zhoršení kvality hovoru (nevím, co si pod tím představit...každopádně spíš než o fakt, že by to ten telefon neuměl se asi jednalo o chybu v SW?)
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 11. 2. 2016 08:35

VF ma lepší kvalitnější zvuk už z dob Oskara .
polda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ze.us 11. 2. 2016 09:09

Vodafonek píše:nebo HD voice už Vodafone neprovozuje na 2G síti?

Pokud se od nedele nic nemenilo, tak zcela jiste podporuje - SIM VF mam v 2G-only slotu.
ze.us
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod szantus 11. 2. 2016 09:12

Mám VF a používám / střídám několik přístrojů... U nejlevnějšího stroje - Nokia 301 DS, mám vypnutou i 3G síť a kvalita hovoru ve vlastní síti s podporou HD Voice je dobrá ( tzn. bez problému funguje HD Voice i na 2G ), stejně tak u některých Lumií ( konkrétně nejlepší zvuk má Lumia 925 a 930, nizší modely 535 a 630, 635 jsou na to hůře ), manželka má Sony Xperia Z3 compact / D5803 a u něj se mě zdá kvalita horší - zvuk rezonuje / je plechový ( a to samé u ostatních Xperií ). Jinak vždy záleží na kvalitě / stavu hovorového reproduktoru, právě u jedné Lumie to bylo nic moc a při reklamaci vyměnili repro a neskutečné zlepšení... Jinak od r. 2012 začal VF vyměňovat infrastrukturu ( i na 2G ) za zn. Huawei a s tím i souvisí podpora HD Voice - např u O2 se značně šetří, proto tam kvalitnější přenos není...
V mobilní branži od roku 1997 - můj první: Ericsson GA628, pak dlouhá řada...
Nyní Huawei Mate 10 a 20 Pro, iPhone 12 mini, Samsung S24 - 8/256GB, iPad Mini Cellular (2021), Win 10 PC/Win 11 NTB.
szantus
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vodafonek 11. 2. 2016 11:58

Hovor byl mezi Xperia M2 a Xperia M. Až na zmiňovaný trochu plechový zvuk mě právě překvapila kvalita hovoru, nikdy jsem nebyl přes HD voice spojen a to volám do Vodafonu (z Vodafonu) docela často, ale pravděpodobně nikdy předtím jsme oba dva nebyli na 3G síti společně. Telefony nejsou žádné novinky. Evidentně je problém někde tam a jeden z nich nezvládá HD voice na 2G.
Vodafonek
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků