Vyplacení kreditu

O síťových operátorech a jejich službách (O2, T-Mobile, Vodafone a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Persbrandt 27. 10. 2021 17:18

díky. jo jasně, jenom se asi případně musí pohlídat ten časový limit, který tam nějaký na tu žádost o vratku tuším je.
Persbrandt
Junior

Odeslat příspěvekod Persbrandt 29. 10. 2021 22:35

a jake jsou vlastne nejsnazsi, tedy nejmene nakladne simky na spekulativni prenos cisla na ne. Napada mne O2 simka zdarma, Twist zdarma (to tady nejde vyuzit), jeste neco jineho?
Persbrandt
Junior

Odeslat příspěvekod sonix 4. 11. 2021 14:16

Přenesl jsem číslo z Vodafone a pro vyplacení kreditu musím vyplnit jejich formulář, ale nevím, co si představit pod pojmem PŘENESENÉ ČÍSLO SLUŽBY. Možná se jedná o přenášené telefonní číslo. Má s tím někdo zkušenosti?
sonix
Junior

Odeslat příspěvekod hauzz 4. 11. 2021 15:28

Nevím, školy nemám, ale zdravý selský rozum mi říká že se jedná o číslo které bylo přeneseno ke konkurenci a tudíž u VDF zaniklo a zbývající kredit může být vyplacen ;-)
hauzz
Pokročilý

Odeslat příspěvekod drtic113 6. 12. 2021 17:36

Zdravím.
Chtěl bych si nechat vrátit kredit od Vodafonu, což se má provést vytištěním vyplněného formuláře https://www.vodafone.cz/_sys_/FileStorage/download/2/1363/zadost_o_vraceni_kreditu.pdf
Docela mě točí povinný parametr Rodné číslo.
Obrázek
Mají na to z hlediska ochrany osobních údajů vůbec právo? Nač to potřebují?
Nemáte někdo zkušenost co by se stalo, kdybych to nevyplnil?
Díky.
drtic113
Junior

Odeslat příspěvekod jjrr 7. 12. 2021 03:57

Nevim, ale já to přinesl na pobočku a kontrolovali podle dokladu totožnosti, jestli je vyplněné vše správně, pak si to oskenovali a vrátili mi to s nějakým ručně připsaným potvrzením o přijetí žádosti a razítkem prodejny, a za necelý měsíc byly peníze na bankovním účtu. Já tam měl kredit přes 10000 Kč, tak jsem určitě nechtěl riskovat chybným vyplněním formuláře, ale můžeš to zkusit nevyplnit anebo vyplnit nesprávně, třeba to přehlédnou. Já ovšem takové jednání nechápu, rodné číslo je sice osobní údaj a jeho nositel má nějaké právo, aby nebylo zveřejněno např. v televizi nebo na internetu, ale aby měl právo ho utajovat před druhou smluvní stranou, to je přece blbost. Nebo to je nějaká paranoia? Chronický strach ze zneužití rodného čísla? Obě smluvní strany mají právo vědět, s kým vstupují do smluvního vztahu. Zákon na ochranu osobních údajů určitě nezakazuje vést ve smluvních vztazích informaci o rodném čísle smluvních stran. Pokud má jedna smluvní strana požadavek na identifikaci druhé smluvní strany rodným číslem, můźe se přece druhá strana rozhodnout do smluvního vztahu nevstupovat, když se jí to nelíbí, v tomto pŕípadě žádost nepodávat.
jjrr
osobne

Odeslat příspěvekod drtic113 7. 12. 2021 08:09

Díky za info.
Karta byla předplacená, není vedená na žádné jméno.
Peníze si chci nechat převést na účet. Vůbec mi není jasné proč na to potřebují RČ.
Se znalostí RČ + OP (podle Vás údaje kontrolovali podle OP, no ještě to tak) + čísla účtu + podpisu podle vzoru se dá dělat hodně ošklivých věcí, které kvůli 85,- Kč rozhodně podstupovat nebudu. Zde nejde o to, jestli bude číslo někde zveřejněno od VDF, ale jestli nebude použito jednotlivcem, který se k papíru dostane a s uvedenými údaji si třeba založí hezkou půjčku.
Radši číslo nebudu zatím převádět, zkusím to (sice nevýhodně) projet za MHD, zbytek nechám, ať si VDF užije a číslo převedu až pak.
drtic113
Junior

Odeslat příspěvekod radim 7. 12. 2021 08:41

jjrr píše:Já ovšem takové jednání nechápu, rodné číslo je sice osobní údaj a jeho nositel má nějaké právo, aby nebylo zveřejněno např. v televizi nebo na internetu, ale aby měl právo ho utajovat před druhou smluvní stranou, to je přece blbost.


To není pravda, ani banky po tobě při telefonickém hovoru nesmějí chtít jako ověření, že mluví s tebou, rodné číslo, ptají se "jen" na datum naození. K vyplacení kreditu RČ Vodafone rozhodně na nic nepotřebuje, T-Mobile ho po mně taky nechtěl, těm stačí jen můj e-mail, ani jméno nechtějí. Vodafone chce jméno, adresu a RČ??? U anonymní předplacené karty??? A k čemu to potřebuje??? To jsou teda pěkní zmetci. Naopak tam nevidím kolonku pro číslo bankovního účtu, kam mají kredit poslat. Možná je tam ta kolonka pro RČ právě proto, aby to část lidí odradilo a kredit si nenechali vyplatit. Vodafone na tom jenom vydělá. Já bych takový formulář nevyplnil. Z principu. Takové údaje prostě k vyplacení kreditu absolutně na nic nepotřebuje.
A jakože jsem na ČTÚ ještě nikdy nepsal, teď tam jdu napsat. Toto mi zavání až příliš. Ať to prověří, jestli je to v pořádku.
radim
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjrr 7. 12. 2021 11:44

Však to není nic proti ničemu, z anomymní SIM se stane při vyplacení kreditu neanonymní SIM. V některých státech jsou anomymní SIM přímo zakázány. Např. Slovensko.
jjrr
osobne

Odeslat příspěvekod drtic113 7. 12. 2021 13:00

O SIM tu moc nejde. Ta půjde stejně k čertu včetně čísla. Jde o ty osobní údaje, které se dají "využít" i jinak než na přiřazení k SIM. Půjčku u nebankovních institucí si lze vyjednat i přes telefon. A to určitě není jediný způsob zneužití.
Já myslím, že "radim" to popsal velmi dobře.
"radim": Souhlasím, že to je na podnět ČTÚ. Díky za jeho podání. Budu rád za jeho výsledek.
Jinak kolonka bankovního účtu tam je taky. Nedával jsem tam screenshot celého formuláře, protože se nevešel na stránku. Dál to vypadá asi takhle:
Obrázek

A celý formulář (třeba pro ČTÚ) lze najít zde https://www.vodafone.cz/_sys_/FileStorage/download/2/1363/zadost_o_vraceni_kreditu.pdf
drtic113
Junior

Odeslat příspěvekod hauzz 7. 12. 2021 17:52

Tak to bych zaslal žádost o navrácení kreditu mailem. A jako důvod proč to posílám mailem bych uvedl že jejich formulář není v souladu s GDPR. Pro vyplacení kreditu by mělo stačit přenesené číslo případně OKU, datum přenesení a číslo účtu. Sorry jako, na víc údajů nemáte nárok. Někde ještě chtějí ICCID případně PUK(2). A tím to hasne. Případně bych použil generátor RČ, ale tady bych jim to fakt narval do ...(mailu).
hauzz
Pokročilý

Odeslat příspěvekod melipa 7. 12. 2021 20:05

Myslím, že máte zbytečně moc času, když toto řešíte kvůli desítkám korun ;-) Tady vůbec nejde o GDPR, ale o zejména o zamezení legalizace výnosů z trestné činnosti, což musí kromě bank splňovat taky operátoři a další. Pokud si nechcete nechat vrátit peníze za podmínek stanovených operátorem, tak si to nenechejte vrátit, ale pak si nestěžujte - je to Vaše svobodná volba na podmínky (ne)přistoupit
melipa
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod davsopl 7. 12. 2021 20:51

Ano, je to jak píše kolega.
Zákon č. 253/2008 Sb.
Zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.
davsopl
Junior

Odeslat příspěvekod drtic113 8. 12. 2021 08:01

melipa píše:Myslím, že máte zbytečně moc času, když toto řešíte kvůli desítkám korun ;-) Tady vůbec nejde o GDPR, ale o zejména o zamezení legalizace výnosů z trestné činnosti, což musí kromě bank splňovat taky operátoři a další. Pokud si nechcete nechat vrátit peníze za podmínek stanovených operátorem, tak si to nenechejte vrátit, ale pak si nestěžujte - je to Vaše svobodná volba na podmínky (ne)přistoupit


Tak proč to třeba T-Mobile nevyžaduje?
drtic113
Junior

Odeslat příspěvekod Kaktusim 14. 12. 2021 23:22

Zákon o elektronických komunikacích říká, že opuštěný operátor musí na žádost nevyužitý kredit vrátit. Není tam žádná podmínka, ani OKU. Domnívám se, že i ve formuláři musí uvést důvod, proč údaje potřebují a jak bude s nimi naloženo. Vodafone na to kašle a kašle i na GDPR. Nesměji totiž zpracovávat více údajů než je nezbytně nutné.

U anonymní karty žádost může podat anonym. Identifikuje se právě číslem a datem přenosu. Nemusí technicky ani uvádět číslo účtu.

A neříkejte o nějakých zákonech proti praní peněz při takových častkách.
Kaktusim
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků