Cetin terminátor s Mikrotikem

O síťových operátorech a jejich službách (O2, T-Mobile, Vodafone a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Carlos789 9. 4. 2021 08:51

ze.us píše:VLAN je ten rozdil. S Comtrendem si s ni nemusel na Mikrotiku delat starost, stacilo PPPoE.


Návod vypadá jednoduše, ale s ,moji zkušenosti s Mikrotikem vím, že stačí jedna odchylka v nastavení a už to nejde:-).
Minimálně jsem našel jiné přístupy msíto o2/o2 je cetin..ale to je ok.

Ve třetím bodu je ale tohle: zvolit Home AP Dual - já zde tuto volbu nemám. Mám tu na výběr jen:
WISP AP
BASIC AP
HOME AP
PTP Bridge AP
PTP Bridge CPE
CAP
CPE

Mám vybrat Home AP? Nevím, jaký zásadní je mezi volbami rozdíl..
Carlos789
Junior

Odeslat příspěvekod JayDeeSq 9. 4. 2021 11:09

tohle vubec nenastavuj, tim si rozházíš celýho tika a když pak nevíš co s tím, tak to budes davat slozite dohromady. ted ti to jede s comtrendem, tak jedina zmena je v pridaní tagované vlan a tu prpojit s jiz existujicim pppoe pripojenim. nic vic neni treba, ostatni nastaveni zachovat
JayDeeSq
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Carlos789 9. 4. 2021 13:21

Ještě, že jsem se zeptal. Už bych se v tom vrtal:-). Pokud by to bylo takto jednoduchy, tak yb to bylo super.
Mimochodem, ted mám MK nastaveny v Quick configu na WISP AP. Víš, co to je za profil?

Ještě jeden dotaz - Comtrend mám nastavený v MK na IP 10.0.0.3. Ani zde se to nebude msuet měnit? Nebo dá se ten terminátor manualne nastavit?

update: terminátor konfigurovat nelze, tak zde by mohl být problém
Naposledy upravil Carlos789 dne 9. 4. 2021 14:25, celkově upraveno 1
Carlos789
Junior

Odeslat příspěvekod polda 9. 4. 2021 13:56

Tys ten článek z rootu.cz nečetl! Jsou tam vsecjny odpovědi na tvoje otázky i co od toho čekat.
polda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Carlos789 9. 4. 2021 14:13

Četl. Právě že se tam nikde nepíše, že by se dal nastavit uživatelem. U mě by mohl nastat problém viz výše
Carlos789
Junior

Odeslat příspěvekod m4rk3J 9. 4. 2021 17:51

Jestli máš na Mikrotiku WAN IP 10.0.0.3, tak máš comtrend jako router.

Radši sem postni celou konfiguraci - /export compact hide-sensitive
m4rk3J
Junior

Odeslat příspěvekod Carlos789 9. 4. 2021 19:46

Máš SZ.dekuji
Carlos789
Junior

Odeslat příspěvekod zajDee 9. 4. 2021 22:07

Clanky na rootu jsou dva a rozhodne se alespon v jednom pise, ze terminator nema zadne rozhrani a neni tam co nastavovat.

Ale to nevadi. Na mikrotiku staci nastavit tu vlan 848 (nezaskrtavat v nastaveni volbu "service vlan") a pak v nastaveni pppoe zmenit pouzivane rozhrani z napr. ether1 na tu konkretni vytvorenou vlan.
Jmeno/heslo pro pppoe je u velke casti operatoru nepodstatne, staci tam nastavit cokoli.
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod RAM0N 23. 12. 2021 19:01

Prosím taky o pomoc.
Snažím se za Cetin Terminatorem na MikroTiku RB750Gr3 zprovoznit IPv6

Pro IPv4 mám Vlan848, PPPoE spojeni a masquerade. IP>DHCP-CLIENT je stále ve stavu Searching, ale ten pro IPv4 asi ani nepotřebuji. "Obyčejný" Internet funguje OK.

Pro IPv6 jsem vytvořil IPv6>DHCP CLIENT pro získaní prefixu, jako Interface použit stejný pppoe-out1. Změnil nastaveni IPv6 ND dle popisu výše. Ale IPv6 DHCP CLIENT je taky pořad ve stavu Searching… a slíbený rozsah /56 od T-Mobile nemůžu získat.

Dělám něco špatně? IPv6 Firewall? Nebo že by něco u Cetinu/T-Mobile?
Děkuji.
RAM0N
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 23. 12. 2021 20:21

polda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RAM0N 24. 12. 2021 14:29

polda píše:Třeba to pomůže viewtopic.php?f=1&t=1315508

Ano, tady právě jsme. Nebo to byla ironie?

Moje konfigurace pro IPv4:

Kód: Vybrat vše
/interface vlan
add interface=ether1 name=vlan848 vlan-id=848

/ppp profile
add change-tcp-mss=yes dhcpv6-pd-pool=ip6pd name=ppp_profile only-one=yes remote-ipv6-prefix-pool=ippref use-compression=yes use-encryption=yes use-ipv6=required use-upnp=yes

/interface pppoe-client
add add-default-route=yes disabled=no interface=vlan848 max-mru=1492 name=pppoe-out1 password=cetin profile=ppp_profile use-peer-dns=yes user=cetin

/ip firewall nat
add action=masquerade chain=srcnat ipsec-policy=out,none out-interface=pppoe-out1


Snad jsem na nic nezapomněl. IPv4 Internet funguje OK.


Konfigurace pro IPv6:

Kód: Vybrat vše
/ipv6 dhcp-client
add add-default-route=yes interface=pppoe-out1 pool-name=ipsix pool-prefix-length=56 request=prefix

/ipv6 nd
set [ find default=yes ] interface=pppoe-out1 managed-address-configuration=yes mtu=1492 other-configuration=yes ra-interval=20s-1m
add interface=bridge managed-address-configuration=yes mtu=1460 other-configuration=yes ra-interval=20s-1m


a už tady začíná problém že IPv6 dhcp-client je pořad ve stavu searching…

Kód: Vybrat vše
Flags: D - dynamic, X - disabled, I - invalid
#    INTERFACE                            STATUS             REQUEST                            PREFIX                                                           ADDRESS
0    pppoe-out1                           searching...       prefix


Mám řešit s operátorem (T-Mobile) nebo Cetinem (asi jedině přes operátora, že)?
Nebo něco dělám špatně já?
RAM0N
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod m4rk3J 24. 12. 2021 17:42

Zkus dát v tom PPPoE klientu pryč ten profil.
m4rk3J
Junior

Odeslat příspěvekod RAM0N 25. 12. 2021 23:53

m4rk3J píše:Zkus dát v tom PPPoE klientu pryč ten profil.


Bez PPP profilu to nejde. Zkoušel jsem to s default a default-encription, a stejný výsledek.
DHCPv6 Client by měl sám vytvořit IPv6 Pool, nebo mam ho předpřipravit?
IPv6 Network Discovery mam vytvořit pro bridge nebo pro pppoe-out1, nebo pro oba?

Všichni co mate O2/TMobile + Cetin Optika tak DHCPv6 Client se připojí a získá prefix bez problému?
RAM0N
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků