Cetin terminátor s Mikrotikem

O síťových operátorech a jejich službách (O2, T-Mobile, Vodafone a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Carlos789 6. 4. 2021 13:50

Nechám si zvýšit rychlost internetu přes VDSL přípojku. Nyní mám starý modem Comtrend připojený do bridge k wifi routeru Mikrotik. Místo Comtrendu dostanu terminátor od Cetinu.

Chtěl bych se zeptat, jak nakonfigurovat terminátor s Mikrotikem? Má s tím někdo zkušenost? dekuji
Carlos789
Junior

Odeslat příspěvekod polda 6. 4. 2021 14:23

Jaký mikrotik?
polda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod orgasmic 6. 4. 2021 16:32

John Connor
NEevlim, tedy jsem.
orgasmic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JayDeeSq 6. 4. 2021 17:15

vytvořit pppoe připojení a na nem vytvořit tagovanou vlan. Terminátor jinak než v bridge modu ani nejede, nejspíš by to už mělo být nastaveno takto i na comtrend v bridge
JayDeeSq
Pokročilý

Odeslat příspěvekod m4rk3J 6. 4. 2021 18:16

Jako první si vytvoříš VLAN interface (počítám s tím, že máš modem v ether1)
Kód: Vybrat vše
/interface vlan
add interface=ether1 name=vlan835_ether1 vlan-id=835
add interface=ether1 name=vlan848_ether1 vlan-id=848

VLANa 835 je pro O2 TV, tu si pak můžeš hodit do bridge s nějakým portem a do něj píchneš STB, VLANa 848 je pro net.
Teď si nahodíme PPPoE klienta na tu vlanu:
Kód: Vybrat vše
/interface pppoe-client
add add-default-route=yes comment=WAN disabled=no interface=vlan848_ether1 \
    max-mru=1492 max-mtu=1492 name=pppoe848_vlan848_ether1 password=O2 \
    use-peer-dns=yes user=O2

Pokud chceme IPv6, tak ještě IPv6 DHCP klienta:
Kód: Vybrat vše
/ipv6 dhcp-client
add add-default-route=yes interface=pppoe848_vlan848_ether1 pool-name=\
    IPv6_WAN request=prefix

A nastevíme správné MTU, jinak by nefungovalo IPv6 korektně:
Kód: Vybrat vše
/ipv6 nd set [ find default=yes ] advertise-dns=yes managed-address-configuration=yes mtu=1492 other-configuration=yes


Samozřejmě si poté musíš dodělat maškarádu, firewall a tak. Takto to používám na jedné přípojce s modemem ASUS DSL-N16.
m4rk3J
Junior

Odeslat příspěvekod Carlos789 6. 4. 2021 20:45

polda píše:Jaký mikrotik?


Mikrotik RB951G-2HnD

-- 6. 4. 2021 21:53 --

m4rk3J píše:Jako první si vytvoříš VLAN interface (počítám s tím, že máš modem v ether1)
Kód: Vybrat vše
/interface vlan
add interface=ether1 name=vlan835_ether1 vlan-id=835
add interface=ether1 name=vlan848_ether1 vlan-id=848

VLANa 835 je pro O2 TV, tu si pak můžeš hodit do bridge s nějakým portem a do něj píchneš STB, VLANa 848 je pro net.
Teď si nahodíme PPPoE klienta na tu vlanu:
Kód: Vybrat vše
/interface pppoe-client
add add-default-route=yes comment=WAN disabled=no interface=vlan848_ether1 \
    max-mru=1492 max-mtu=1492 name=pppoe848_vlan848_ether1 password=O2 \
    use-peer-dns=yes user=O2

Pokud chceme IPv6, tak ještě IPv6 DHCP klienta:
Kód: Vybrat vše
/ipv6 dhcp-client
add add-default-route=yes interface=pppoe848_vlan848_ether1 pool-name=\
    IPv6_WAN request=prefix

A nastevíme správné MTU, jinak by nefungovalo IPv6 korektně:
Kód: Vybrat vše
/ipv6 nd set [ find default=yes ] advertise-dns=yes managed-address-configuration=yes mtu=1492 other-configuration=yes


Samozřejmě si poté musíš dodělat maškarádu, firewall a tak. Takto to používám na jedné přípojce s modemem ASUS DSL-N16.


Mikrotik mám nastaveny v bridge, tak bych tam nic nemusel nastavovat ne? Nebo musím celou konfiguraci smazat a nastavit, jak radíš?
O2TV řešit nemusím. Nemám TV, jedu přes Web.

Terminátor se nemusí nijak konfigurovat?
Carlos789
Junior

Odeslat příspěvekod polda 6. 4. 2021 21:11

Vypadá to takto https://www.root.cz/clanky/vdsl-bonding ... minatorem/

Terminátor je bezoobslužný, ty potřebuješ přístroj co udělá 2 věci. Jsou dole v článku napsány. Musíš to nastavit sám. Samo se to nenastaví. Otázka jestli to tvůj přístroj umí. Musíš do nastavení a tam obě dvě věci zkontrolovat.

Pár čísel,
Nastavení pro internet: režim přenosu - Ethernet WAN, service unit - service 1, povolit - ano, typ připojení - PPPoE, verze IP - IPv4/IPv6, povolit UPnP - ano, 802.1Q povolit - ano, VLAN ID - 848, 802.1P - 0, MTU - 1492 bajtů, PPP jmeno - O2, PPP heslo - O2, ověření PPP - auto, nastavení IPv4: získat WAN IP automaticky - ano, připojit k DNS serveru automaticky - ano, povolit Nat - ano, nastavení IPv6: DHCP - ano, DHCP PD - povolit, MLD Proxy - zakázat. Nastavení pro IPTV: režim přenosu - Ethernet WAN, service unit - service 2, povolit - ano, typ připojení WAN - bridge, nastaveno na LAN Port - 2, 802.1Q povolit - ano, VLAN ID - 835, 802.1P - 0.
polda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Carlos789 6. 4. 2021 21:38

polda píše:Vypadá to takto https://www.root.cz/clanky/vdsl-bonding ... minatorem/

Terminátor je bezoobslužný, ty potřebuješ přístroj co udělá 2 věci. Jsou dole v článku napsány. Musíš to nastavit sám. Samo se to nenastaví. Otázka jestli to tvůj přístroj umí. Musíš do nastavení a tam obě dvě věci zkontrolovat.


Ptal jsem se dvou poskytovatelů a ti mi potvrdili, že můj Mikrotik by měl fungovat za termiantorem

Pár čísel,
Nastavení pro internet: režim přenosu - Ethernet WAN, service unit - service 1, povolit - ano, typ připojení - PPPoE, verze IP - IPv4/IPv6, povolit UPnP - ano, 802.1Q povolit - ano, VLAN ID - 848, 802.1P - 0, MTU - 1492 bajtů, PPP jmeno - O2, PPP heslo - O2, ověření PPP - auto, nastavení IPv4: získat WAN IP automaticky - ano, připojit k DNS serveru automaticky - ano, povolit Nat - ano, nastavení IPv6: DHCP - ano, DHCP PD - povolit, MLD Proxy - zakázat. Nastavení pro IPTV: režim přenosu - Ethernet WAN, service unit - service 2, povolit - ano, typ připojení WAN - bridge, nastaveno na LAN Port - 2, 802.1Q povolit - ano, VLAN ID - 835, 802.1P - 0.


Tohle nastavení máš z Mikrotiku? U mě je jiné.
Carlos789
Junior

Odeslat příspěvekod polda 6. 4. 2021 21:51

To byl snad TP link, ale čísla souhlasí jen může být jiné pořadí. Důležíté jsou

typ připojení - PPPoE a VLAN ID - 848

to tam musíš mít, jinak to nerozchodíš


https://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=924&t=1312223
polda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ze.us 6. 4. 2021 22:02

Carlos789 píše:Ptal jsem se dvou poskytovatelů a ti mi potvrdili, že můj Mikrotik by měl fungovat za termiantorem

Jiste, ale pokud se spravne nastavi. Stavajici bridge na Comtrendu se neda jen tak vymenit s tim na terminatoru.
ze.us
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JayDeeSq 6. 4. 2021 22:15

RB951G-2HnD funguje s terminátor v pohodě, jel jsem na tom stejném, pokud umíš s routeros, tak v interfaces pridat pppoe na portu ktery pujde do terminatora a ten port vyhodit z bridge samozrejme, a pak v interfaces zalozka vlan pridat vlan 8/48 a jako interface pro tu vlan vyberes pppoe. firewall a dhcp atd. to je stejny a nastavis si jak potřebujes, firewall musis mit na tenhle interface nastaveny, ne na nejaky stary, aby to vubec routovalo
JayDeeSq
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Carlos789 6. 4. 2021 22:37

No moc RouterOS se nekamarádím. Mikrotik byla pro mě špatná volba:-)
Takže jestli to chápu, tak bridge interface mohu uplne smazat?
Carlos789
Junior

Odeslat příspěvekod JayDeeSq 7. 4. 2021 08:47

nee, bridge nechat, aby ti fungovaly ostatní porty, v bridge nechat třeba porty 2-5 a jen port 1 nemít v bridge a tam zapojit terminátor, ale jestli ti ted jede comtrend tak to budes muset mit nastavene podobne, dokonce bych rekl, ze by mohlo jit jen comtrend vyhodit a zapojit terminator beze zmeny, protoze ten terminator je taky jen bridge s tim ze umi spojit dve linky, ale vystup je jedna sit uz spojena, takze nastaveni pro comtrend by melo asi sedet. třeba tady je pomerne solidni navod https://www.appleking.cz/blog/jak-nasta ... r-od-cetin
JayDeeSq
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ze.us 7. 4. 2021 09:09

VLAN je ten rozdil. S Comtrendem si s ni nemusel na Mikrotiku delat starost, stacilo PPPoE.
ze.us
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Carlos789 9. 4. 2021 07:42

JayDeeSq píše:nee, bridge nechat, aby ti fungovaly ostatní porty, v bridge nechat třeba porty 2-5 a jen port 1 nemít v bridge a tam zapojit terminátor, ale jestli ti ted jede comtrend tak to budes muset mit nastavene podobne, dokonce bych rekl, ze by mohlo jit jen comtrend vyhodit a zapojit terminator beze zmeny, protoze ten terminator je taky jen bridge s tim ze umi spojit dve linky, ale vystup je jedna sit uz spojena, takze nastaveni pro comtrend by melo asi sedet. třeba tady je pomerne solidni navod https://www.appleking.cz/blog/jak-nasta ... r-od-cetin


Pokud by šlo jen Comtrend nahradit terminatorem, tak by to bylo ideální:-)
Carlos789
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků