Levné volání přes data i v zahraničí (VoLTE, VoWifi, VoIP)

O síťových operátorech a jejich službách (O2, T-Mobile, Vodafone a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod 5uch 1. 2. 2023 14:28

dj.kure:

Režim letadlo ale člověka odřízne víc než je nutné (nelze přijímat SMS).
VoIP s nastaveným nepodmíněným přesměrováním na číslo "pevné" VoIP linky může někomu vyhovovat více. Určitě ta varianta stojí za zvážení.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dj.kure 1. 2. 2023 15:13

To není pravda. Přes VoWiFi chodí hovory, SMS i MMS.

Citace třeba T-Mobile:
Spojujícícím faktorem je ovšem to, že služba (volání, SMS, MMS) putuje formou dat, a už je jedno jestli pomocí LTE a nebo Wi-Fi sítě. VoWiFi.
Apple iPhone 14 Pro 256GB Deep Purple | Apple Watch 6 | O2 Family | Vodafone OneNet
dj.kure
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4ehite-Prosti 1. 2. 2023 15:46

Já jsem to s Vodafone na telefonu Poco F3 nerozchodil. By mě zajímalo jak se to dá debugovat
4ehite sa prosti
4ehite-Prosti
Junior

Odeslat příspěvekod 5uch 1. 2. 2023 16:38

dj.kure píše: Přes VoWiFi chodí hovory, SMS i MMS.


Díky za informaci, tohle jsem netušil a zřejmě to je pravda (o SMS provozu se zmiňuje i Vodafone). Zmátlo mne, že se většinou mluví o WiFi volání.

A teď jsem ke svému překvapení zjistil, že režim letadlo sice vypne komunikační funkce, ale WiFi a Bluetooth (které zapnutí letadla vypne) jde stejně zapnout. Měl jsem za to, že režim letadlo znamená konec všem aktivním signálovým službám (tedy prakticky všemu kromě GPS), nejen mobilnímu signálu.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hauzz 1. 2. 2023 17:21

Letadlo jedním tlačítkem odpojí SIM a WiFi/BT. Ty pak následně při dalším zrušení vrátí do předchozího stavu bezdrátové technologie včetně SIM. Ale při zapnutém režimu letadlo jde nezávisle zapnout/vypnout WiFi i BT a SIM zůstane odpojená. Případně se dá ještě použít u dualsimů přepínač na použití SIM. Za mě je pohodlnější využití režimu letadlo.
hauzz
Pokročilý

Odeslat příspěvekod yndezit 1. 2. 2023 23:46

Jinak ještě k těm sms, to wifi volání je dost závislé na tom, za jakými firewally a bránami klient je.
I když se telefon tváří připojený, nelze se na něj dovolat (volat z něj lze), sms chodí tak nějak všelijak, a třeba teď autorizační sms z Maxbanky přestaly chodit, i když odjinud přijdou. Pod českým VF, v roamingu v USA.
Čili použitelnost je zhruba jako u voip.
yndezit
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5uch 2. 2. 2023 00:16

hauzz píše:...při zapnutém režimu letadlo jde nezávisle zapnout/vypnout WiFi i BT a SIM zůstane odpojená


Ano, tak to teď k mému překvapení je.
Nedává mi úplně smysl, že aktivace režimu Letadlo vypne WiFi a BT, když si je pak člověk může zapnout. Buď jsou tyto technologie v letadlech nežádoucí, a pak je má režim Letadlo vypnout a zakázat... nebo WiFi a BT nevadí - a pak je ani režim Letadlo nemá co vypínat.

Mimochodem - stará tlačítková Nokie mi nedovolí BT zapnout, když je v profilu Letadlo. Proto mne tak překvapilo, že to teď zapnout jde.
A zkušenost z doby před více než 10 lety z letu přes Atlantik... pokud člověk vzal do ruky mobil a začal na něm něco psát, stewardi se zajímali, zda je v letovém režimu (kontrolovali ikonku na displeji). Nevím, zda by jim vadila ikona BT nebo WiFi (tehdy ale WiFi na mobilech byla vzácnost).
Vím, od té doby služby trochu pokročily a WiFi v letadlech začíná být dostupná. Nicméně - pokud vím, stále jsou lety, kdy se striktně vyžadují vypnuté přístroje při vzletu a přistání a během letu v off-line režimu (letadlo).


yndezit píše:...Čili použitelnost (VoWiFi) je zhruba jako u voip.

Hlavně mi to přijde jako hodně tajuplná a jankovitá věc, kdy člověk neví, zda a kdy mu to funguje naplno, částečně nebo vůbec. ;-). Parametry jako typ telefonu, domácí operátor, cizí síť... do toho vnášejí spoustu nejistoty.

U VoIP mám jistotu, že přes ně SMS nedostanu. Ale zase vím, že když mi volání chodí doma, bude mi chodit i na normální neomezené (nepřefajrwólované) síti ve světě. S VoIPem prostě mobilní síť nevypnu, nastavím si nepodmíněné přesměrování příchozích hovorů z mobilu na VoIP číslo... a nějaký roaming mi je ukradený.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymius 2. 2. 2023 07:50

Muze vadit vyhledavani signulu (GSM,LTE apod.) interference do sluchátek apod.. viz. zkus doma dat telefon vedle repro např.
Samsung Galaxy S23, S21, S7, S2, A34
anonymius
Junior

Odeslat příspěvekod hauzz 2. 2. 2023 10:20

Ale to VoWifi vyžaduje přihlášení SIM do sítě (byť v roamingu), ne? Tam telefon pak ukazuje ikonku VoWiFi pokud je dostupná. Nebo to má Vodouch přes nějakou spešl apku? Jinak mě nenapadá jak bych mohl být k zastižení na WiFi když budu mít SIM odpojenou.
hauzz
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 2. 2. 2023 11:38

Je to tak, v režimu letadlo VoWifi nefunguje, SIMka prostě je odpojená a nedá se volat ani přes síť.
Radek.Hulan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m4rk3J 2. 2. 2023 12:10

Funguje (krom o2, ti to záměrně blokují)... volal jsem tak s Vodafonem Xkrát na různých Xiaomi telefonech a bez problémů.
m4rk3J
Junior

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 2. 2. 2023 12:15

Aha, tak beru zpět, dříve to nejelo. Zkouším a Samsung režim letadlo + zapnuté Wifi a volání jede :)

Neřeší to teda problém volání přes data zahraniční / lokální SIMky.

Ale to se dá obejít zase tak, že na té domácí kartě si člověk ručně zvolí roaming operátora, co neumí Vodafone, a je to taky 100%, má jistotu, že se to jen tak nepřepne na běžný hovor. A pak volá přes data (nebo Wifi, když ji má) a je normálně pořád připojen, a bez letového režimu.

Na druhou stranu, někde jsem četl, že kdy volám přes data jiné SIMky, telefon se neumí přepnout na běžný roamingový (2G) placený hovor během hovoru, že to prostě vypadne. Tak se možná člověk nemusí bát vůbec. Jen si být jistý, že hovor je zahájen přes data.

V případě volání přes Wifi se to teda umí přepnout na VoLTE. Ale zase, když má člověk data nastavená na tu lokální SIM, vadit by to nemělo.
Radek.Hulan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tramin 2. 2. 2023 13:38

Tak ověřeno. Skutečně po zapnutí režimu letadlo a zapnutí wifi volání funguje.A teď ještě najít operátora, který nepodporuje Vodafone...
tramin
Junior

Odeslat příspěvekod tramin 14. 2. 2023 18:49

Tak přidávám zkušenost přímo z USA. VoWIFI funguje bezvadně. Dám režim letadlo, zapnu wifi a kvalita volání neroznatelná od běžného hovoru. A samozřejmě i přijímám hovory na svém čísle. A to vše zdarma, resp. dle tarifu...
tramin
Junior

Odeslat příspěvekod Milos 14. 2. 2023 19:02

A díky režimu letadlo tedy není ani nutné řešit, k jakému operátorovi se telefon normálně připojuje, že?
Milos
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků