5G v ČR - Vodafone, O2 a T-Mobile

Vše o internetu v mobilu a mobilním surfování

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Gaccc 17. 6. 2022 19:05

Ono je to 5G na českém písečku vskutku fascinující, O2 například zobrazuje ikonku 5G, ale když se pak člověk podívá do NetMonsteru, tak se zobrazuje 4G a běží to na frekvencích pro LTE, žádných 3700 Mhz. Doporučuju si nechat pevný internet, kabel je kabel.
Gaccc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jenik3 18. 6. 2022 04:54

Proto je dobré držet se ještě nějaký ten měsíc a možná i rok sítě LTE. Obyčejný uživatel rozdíl nepozná.
jenik3
Junior

Odeslat příspěvekod vojta66 18. 6. 2022 09:13

To je přesně to, proč mi nevadí, že Pixel 6 “nemá” 5G. Mít na displeji napsáno 4G nebo 5G je fakt jedno a praktický rozdíl nulový. Až bude mít 5G smysl, tak už budu mít jiný telefon.
vojta66
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 18. 6. 2022 20:23

Gaccc píše:4G a běží to na frekvencích pro LTE, žádných 3700 Mhz. Doporučuju si nechat pevný internet, kabel je kabel.

To urcite, tohle je spis zajmave jako doplnek ale porad mam v hlave minulost jak to bylo. CDMA od O2 neomezeny internet za 1000czk mesicne. Clovek mel doma takovej ten malickej modem s antenkou.
Realita: nafukovala se baterka a casem vysla zprava... O2 / Eurotel odrizl sosaky od P2P siti >:-(
Celkove i BTS a tyto veci vzduchem meli vic vzdy omezeni :)
Takze kdo si vybehal, natahal kabely a ma funkcni VDSL tak porad dle me bude lepsi.

Nekde jsem i cetl ze nekdo snad ma ted to udajne 5G jak to ukaze rychlost, ale ze zacne prset a je problem :(
ripper6
Junior


Odeslat příspěvekod jenik3 11. 7. 2022 22:28

5G sítě se staví zejména pro využití v průmyslu (privátní sítě). Zde uvádím další příklad nad rámec akademické půdy, kde projekty již nějaký čas běží.
Pro Škodu vyčlenil Vodafone šířku pásma 40MHz.
https://www.lupa.cz/aktuality/skoda-aut ... e-a-nokia/
jenik3
Junior

Odeslat příspěvekod P3p3k 11. 7. 2022 23:25

Neco k te Skodovce a 5G https://youtu.be/sfS0gdq16sk?t=4796
Alcatel OT - Alcatel 301 - Samsung Monte + Xperia E15i - Lumia 620 - Lumia 820 - Lumia 1020 - Pixel 3a - Pixel 4a - Pixel 7a
P3p3k
Junior

Odeslat příspěvekod michalaron 13. 7. 2022 13:04

Nemáte prosím někdo zkušenost s tarifem "Internet Neomezeně 5G" od T-Mobile - (https://eshop.t-mobile.cz/detail-tarifu3?poj=905 ). Měl by být bez datového limitu, ale je skutečně neomezovaná i rychlost (i v případě, že SIM kartu nebudu mít v mobilu, ale v 5G routeru)? Předem díky moc!
michalaron
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jenik3 13. 7. 2022 14:35

Zkusenost nemam, ale teorie rika, ze koncove zarizeni (modem, tlf) se pripoji k siti (frekvenci), ktera ma nejsilnejsi signal, paklize to nenastavis natvrdo jinak.
Jake kategorie (LTE class) je ten modem?
jenik3
Junior

Odeslat příspěvekod oookoook 17. 8. 2022 14:16

Nevíte prosím, jak je to s 5G u Tesco Mobile? Mám Samsung A33 5G, který umí 3,7GHz a před týdnem jsem si koupil simku Tesco Mobile na data.

A na telefonu jsem v Brně (takže by to mělo být pokryté O2 5G) viděl ikonku maximálně 4G+, 5G nikdy. Druhá moje simka je Vodafone a 5G normálně ukazuje (když jsem na ní přepnul datové přenosy samozřejmě).

Je to tím, že O2 nějak nepustí zákazníky Tesco Mobile na 5G vysílače, nebo je v tom něco jiného?
Nokia Lumia 620
oookoook
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milos 17. 8. 2022 14:33

Tesco Mobile nepodporuje síť 5G.
Milos
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hauzz 18. 8. 2022 07:34

Je to stejné jako před lety s 4G a ještě i nyní s VoLTE a VoWiFi. Operátoři si tím narozdíl od virtuálů (a "virtuálů" viz Tesco) udržují konkurenční výhodu a jen tak jim "prémiové" technologie nepustí. Ale třeba budeš mít štěstí v Roamingu (stejně jako u Kaktusu). Jenom taková technická není jedno jestli má TESCO 4G nebo 5G při těch směšných FUP? Pravda někde je O2 ve 4G dost kapacitně na hranici použitelnosti.
hauzz
Pokročilý

Odeslat příspěvekod oookoook 19. 8. 2022 08:30

Díky za vysvětlení. Ano, reálně je to úplně totálně jedno. Jednak jsem to stejně kupoval kvůli dovolené, kde 5G prakticky určitě nebude, a jednak 4G+ švihá jak z praku. :) Jen mě zajímal důvod - jestli je to něco technického, nebo obchodního.

Dnes jsme si přečetl, že i SIMky O2 Datamánie jedou jen na 4G, to je zajímavé. Z pohledu víceméně laika - Vodafone nebo kdo má všude reklamy "hej používejte 5G, je to úplně super, jinej zážitek z internetu" a O2 má limitovanou edici Datamánie, kterou vydává v omezeném počtu (takže asi úplně nejde o to, že by měl strach, že mu lidi zahltí síť nebo něco takového), a 5G na nich nejede... Což si teda můžu přeložit různými způsoby - "neumíme to tak dobře jak Vodafone" nebo "to není nic pro socky, zaplať si víc panáčku", a ani jedno teda nezanechává dobrý dojem. :) (Reálně chápu, pokrytí je zatím slabé a Vodafone prostě v reklamě přehání, protože asi chce prodat nové telefony, a že přínos 5G je teď minimální)
Nokia Lumia 620
oookoook
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milos 19. 8. 2022 17:40

Reklamy na 5G mají všichni operátoři, nicméně i ten zmiňovaný Vodafone podporuje 5G internet jen u svých nejvyšších/nejdražších tarifů. Kdo chce 5G, musí si prostě připlatit 8-)
Milos
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tielk100 19. 8. 2022 19:04

To se moc nevyplatí.Tam kde je 5G tam jede dobře i LTE+ nevidím na telefonu velky rozdíl v rychlosti max je vetší upload.
tielk100
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků