DEFINITIVNÍ FUP - DŮVOD KE ZMĚNĚ ISP - PODVOD TISÍCILETÍ

Vše o internetu v mobilu a mobilním surfování

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Internet v mobilu a Mobilní internet nejsou omezována přístupovými body ani připojeným hardwarem (mobil, notebook, tablet), pouze pomocí FUP dle vašeho tarifu. Při hledání informací čtěte první stránky a příspěvky příslušných témat, najdete v nich většinou sumář informací.

Odeslat příspěvekod _-0-_ 28. 3. 2005 01:50

ZMĚNIL JSEM NÁZEV THREADU A TÍM VZNIKL TROCHU ZMATEK - OMLOUVÁM SE ZA TO. ZÁMĚREM BYLO, ABY ZŮSTALA CELÁ HISTORIE FUP POHROMADĚ.

KDE SKONČILY PŘÍSLIBY NEOMEZENÉHO VYSOKORYCHLOSTNÍHO INTERNETU, VHODNÉHO KE STAHOVÁNÍ HUDBY A FILMŮ?

POKUD SE CHCETE PODÍVAT JEN NA PŘÍSPĚVKY, KTERÉ SE TÝKAJÍ DEFINITIVNÍ PODOBY FUP, JDĚTE NA http://mobilforum.mobilmania.cz/viewtopic.php?p=26381#26381 . ZAČÍNAJÍ PŘÍSPĚVKEM ***** FUP V DEFINITIVNÍ PODOBĚ - SPROSŤÁRNA, KTERÁ TÉMĚŘ NEMÁ OBDOBY ***** - v dolní polovině strany 9.

Předchozí FUP - FUP_4 - [/color] http://mobilforum.mobilmania.cz/viewtopic.php?p=21267#21267 . ZAČÍNAJÍ PŘÍSPĚVKEM ***** FUP_4 Z DÍLNY EUROTELU ***** - polovina strany 4.


Některé momenty z historie FUP:

Neblahá zpráva - viz předposlední příspěvek (page 2 http://mobilforum.mobilmania.cz/viewtop ... 3&start=15 ) Patrně byla zavedena další varianta FUP, která účinně blokuje provoz DC a nevyloučitelně i jiných P2P clientů. Stalo se to několik hodin poté, co většinu trafficu v rámci NIXu krátkodobě "přestěhoval" Eurotel na druhou (původně záložní) linku.

Nakonec se ukázalo, že FUP_3 nepředstavuje zásadní problém - viz poslední příspěvek (opět page 2 http://mobilforum.mobilmania.cz/viewtop ... 3&start=15 )

Poslední novinkou je zavedení regulérní FUP_4
Dnes již jen dávná minulost:

Nové FUP_2 není definitivní a neprojevuje se ve všech oblastech republiky stejně. K tomu ještě mohu z vlastní zkušenosti poznamenat, že má téměř denně jiný charakter ve stejné lokalitě.

Pokud Vás oslovují grafy, tak zajímavé srovnání nabízí graf NIXu a end usera pana"G", které oba dva používají stejný program - MRTG. Pan "G" má navíc graf s inversní časovou osou, takže se Vám budou dobře porovnávat ve dvou oknech puštěných vedle sebe.

NIX:
http://www.nix.cz/graf2/switch_16_2_4.html
Denní graf NIX (většinově používaná linka):
http://www.nix.cz/graf2/switch_16_2_4-day.png

http://www.nix.cz/graf2/switch_14_2_15.html
Denní graf NIX (záložní linka):
http://www.nix.cz/graf2/switch_14_8_9-day.png


Home user pan "G", NEvyužívající DC
http://cdma.unas.cz/
Denní graf "G":
http://cdma.unas.cz/ppp_f-day.png

Ještě od pana "G": Kdo si chce nainstalovat MRTG pod WXP a sledovat, jak se mu chová připojení v čase, má tady linky:

http://open-innovations.com/mrtgbundle.html
http://www.webpronews.com/it/networksys ... tform.html
http://people.ee.ethz.ch/~oetiker/webtools/mrtg/

Napište prosím:

1) CO VŠECHNO je nově omezeno
2) Jestli se omezení ještě projevuje po restartu připojení (za jak dlouho)
3) Nebo jestli je závislé na "synchronizaci" Eurotelem (kdy a s jakou periodou se objeví - zmizí - pokud zmizí a je-li jev periodický)
4) Jestli pro začátek omezení je rozhodující stažený objem dat (a zdali se potom omezení resetuje s nějakou periodou)
5)...nebo kombinace předchozích bodů
6) případně trvalé omezení (na xxx kbps)
7) máte také "nasazenou" FUP v době od 01:00 do 09:00? Pokud ano, tak v jaké podobě?
8) jaké služby (porty) máte limitované? Pokud ano, tak stále, nebo jen někdy?
9) z jaké oblasti jste?

Prosím, snažte se sem psát pouze KONKRÉTNÍ postřehy o FUP_2, o jejích změnách, oblastech, kde je či není nasazena, v jaké době a formě. Pokud možno s číselnými údaji... Jen tak se můžeme dostat k poznatkům, které jednak ET utajuje a také mohou přispět k tomu, jak (a k poznání zdali) je možné FUP_2 obejít.

Snažil jsem se opozorovat, jakých forem FUP_2 umí nabývat, četl fórum a maily od lidí, snažil se většinu přimět ke komunikaci a sdělování postřehů (marně - http://www.cdma.cz/diskuze.php?vlakno=49439 ) pokusím se vyjmenovat varianty, které připadají v úvahu (vynechám omezení stav, kdy je omezení všech portů na 10 kBps - to nejde ani podtunelovat):

1) na začátku periody se spustí měření času/IP (/oblast, nebo plošně) až do limity a omezení
2) na začátku periody se spustí měření objemu dat/IP (/oblast, nebo plošně) až do limity a omezení
Čas, nebo objem dat nejsou konstantou, mění se podle parametrů, zadaných ET. Perioda je někdy synchronní s celými hodinami, někdy nikoliv, někdy dochází ke spouštění limitace zcela aperiodicky (patrně jen na základě vyhodnocení stavu sítě).
3) kombinace všeho, t.j., nelze přesně určit kdy k omezení dojde, ani na základě jakých proměnných a limit.
Většinou se s příchodem dalšího cyklu zruší FUP_2 až do dalšího vyhodnocení... (Někdy ale přechází v onu zmíněnou limitaci veškerého provozu).

K tomu poslední dvě noci fungující FUP_2 i v době "nelimitovaného provozu". Na DC mám v posledních dnech nejvyšší rychlost downloadu mezi cca 4 ranní a 10 dopoledne.

Pište prosím i v případě, že se u Vás projevuje FUP_2 zcela jinak, nebo pokud nesouhlasíte s tím, jak jsou zatím popsány její vlastnosti.
Naposledy upravil _-0-_ dne 9. 6. 2005 10:59, celkově upraveno 17
_-0-_
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ronaldok 28. 3. 2005 09:48

Okres NYMBURK FUP2 jsem nepozoroval, internet jede bez omezeni, P2P site nepouzivam!
Ronaldok
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Railbot 28. 3. 2005 09:52

FUP 2 se u me projevila uplne stejne. Akorat vcera me jaksi nepostihla...nevim proc, je to pro me zahada. Kdyz jsem to napsal na forum, byl jsem za blazna :?
Railbot
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _-0-_ 28. 3. 2005 10:36

Ronaldok píše:Okres NYMBURK FUP2 jsem nepozoroval, internet jede bez omezeni, P2P site nepouzivam!
Potom jsi ji možná vůbec zpozorovat nemusel. Někteří lidé tvrdí, že u nich konkrétně nikdy nebyl limitován provoz na HTTP (HTTPS).

Pokud nepoužíváš, nebo nemáš omezený provoz FTP, streemovaných médii, p2p, IP telefonii... tak je pro Tebe CDMA ideální a na diskusi o FUP zapomeň :-)
*** DON`T PANIC! ***

--> EFnet #cdma.cz <--
_-0-_
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _-0-_ 28. 3. 2005 10:39

Railbot píše:FUP 2 se u me projevila uplne stejne. Akorat vcera me jaksi nepostihla...nevim proc, je to pro me zahada. Kdyz jsem to napsal na forum, byl jsem za blazna :?
Patrně někdy nejsou některé oblasti (BTS nebo sektory) občas vůbec limitovány. Mě osobně postihuje posledních 24 hodin něco jako kombinace FUP_2 a "násilného zvýšení latence", trvale, což je zatím to nejhorší, s čím jsem se setkal. Můžeš prosím popsat, jak konkrétně se FUP_2 u Tebe projevuje (když ano)?
*** DON`T PANIC! ***

--> EFnet #cdma.cz <--
_-0-_
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ronaldok 28. 3. 2005 12:32

_-0-_ píše:Pokud nepoužíváš, nebo nemáš omezený provoz FTP, streemovaných médii, p2p, IP telefonii... tak je pro Tebe CDMA ideální a na diskusi o FUP zapomeň :-)!/quote]


Hodne stahuju z HTTP a s FTP. Obcas si poslechnu radio a pustim naky streamovy video, P2P site sem zkousel a ty jsou omezeny ale to je jedniny a to mi neva ty nepouzivam.

(Editováno moderátorem. Pokud citujete starší příspěvky, vyberte z nich jen co nejmenší a konkrétní část, na kterou reagujete. Děkujeme)
Ronaldok
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Railbot 28. 3. 2005 13:50

Patrně někdy nejsou některé oblasti (BTS nebo sektory) občas vůbec limitovány. Mě osobně postihuje posledních 24 hodin něco jako kombinace FUP_2 a "násilného zvýšení latence", trvale, což je zatím to nejhorší, s čím jsem se setkal. Můžeš prosím popsat, jak konkrétně se FUP_2 u Tebe projevuje (když ano)?u/quote]


Kdyz ano, tak jako u vetsiny uzivatelu po stahnuti zhruba 40MB (do ted nevim presnou hodnotu, zda se mi to pokazdy trochu jiny) se mi rychlost stahovani snizi na 9-11kB/s a vzdy v celou hodinu se vse vrati zpet do normalnu a zase znova. Takhle asi od 11:00 do 22:00, pote se mi zda, ze FUP2 odezni a stahovat jde neomezene. FUP1 na p2p site vsak samozrejme funguje az do 01:00.

UPDATE: ted jsem zjistil, ze mam limitovan provoz na FTP, protokol HTTP mi jede bez omezeni, coz je bezva, jelikoz ted udtud taham spoustu veci. Vcera to byli 3GB...tohle si precte nekdo z ET a mam po srande :lol:
Railbot
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _-0-_ 28. 3. 2005 14:19

Pomaha restart? T.j., zmizí Ti FUP_2 okamžikem restartu? Většině ano...
*** DON`T PANIC! ***

--> EFnet #cdma.cz <--
_-0-_
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Railbot 28. 3. 2005 17:48

_-0-_ píše:Pomaha restart? T.j., zmizí Ti FUP_2 okamžikem restartu? Většině ano...n/quote]


Pomaha. Ale neprektikuju to, musel bych se z toho zblaznit... :wink:
CDMA - více ze života! :D
Railbot
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _-0-_ 29. 3. 2005 00:17

Včerejšek byl jedním z nejhorších dnů. FUP_2 fungovala tak, že se nedal určit ani čas jejího spuštění, nebo po jaké době bude aktivována. Ještě musím podotknout, že restarty po timeoutech pingu nejsou zbytečné, mám zkušenost, že když se zvětší latence, tak spolu s tím roste pochopitelně množství lost connections jak s huby, tak s jednotlivými usery.

K tomu jsem byl navíc část dne limitován na 10-12 kBps, opět bez vypozorovatelného klíče. To vše se odehrávalo bez ohledu na to, jestli byla doba "noc" - 01:00-09:00, nebo "den" 09:00-01:00. Na noc se podle mě v posledních dnech možná vypínala FUP_1, ale ne FUP_2. Dnes je to nastaveno jinak.

Spuštění restartu na základě poklesu rychlosti pod danou mez se osvědčuje - patrně proto jsem měl srovnatelný včerejší download s předvčerejším.

Následující odpolední/noční údaje jsou z log file dávky ( http://mobilforum.mobilmania.cz/viewtopic.php?t=164 ), jasně demonstrují, jak výrazně quasináhodně se FUP_2 dnes chová.

17:33 LOWER THAN LIMIT (4 kBps) - RESTART
18:02 PING ERROR - RESTART
18:35 LOWER THAN LIMIT (4 kBps) - RESTART
18:53 LOWER THAN LIMIT (4 kBps) - RESTART
19:25 LOWER THAN LIMIT (4 kBps) - RESTART
20:12 LOWER THAN LIMIT (4 kBps) - RESTART
20:50 LOWER THAN LIMIT (4 kBps) - RESTART
21:19 PING ERROR - RESTART
22:16 LOWER THAN LIMIT (4 kBps) - RESTART
22:40 LOWER THAN LIMIT (4 kBps) - RESTART
23:21 PING ERROR - RESTART
23:53 LOWER THAN LIMIT (4 kBps) - RESTART
00:51 LOWER THAN LIMIT (4 kBps) - RESTART
01:13 LOWER THAN LIMIT (4 kBps) - RESTART
01:38 LOWER THAN LIMIT (4 kBps) - RESTART

Od té doby žádný restart a vyšší rychlost vydržela do této do cca 04:00. Takže další změna - dnes v noci nepozoruji po několika dnech FUP_1, ani FUP_2, s tím, že jsou pozorovatelné krátkodobé výpadky, ale zato se snížila latence:

C:\Documents and Settings\D_login>ping seznam.cz

Příkaz PING na seznam.cz [212.80.76.3] s délkou 32 bajtů:

Odpověď od 212.80.76.3: bajty=32 čas=272ms TTL=121
Odpověď od 212.80.76.3: bajty=32 čas=990ms TTL=121
Odpověď od 212.80.76.3: bajty=32 čas=393ms TTL=121
Odpověď od 212.80.76.3: bajty=32 čas=218ms TTL=121

Statistika ping pro 212.80.xx.x:
Pakety: Odeslané = 4, Přijaté = 4, Ztracené = 0 (ztráta 0%),
Přibližná doba do přijetí odezvy v milisekundách:
Minimum = 218ms, Maximum = 990ms, Průměr = 468ms

(100x se srovnatelným výsledkem. Občasná denní latence v řádu jednotek sekund se již nekoná.)

Patrně opravdu (viz příspěvek citrona níže) má Eurotel stále ještě zimní čas...
Naposledy upravil _-0-_ dne 29. 3. 2005 02:52, celkově upraveno 6
*** DON`T PANIC! ***

--> EFnet #cdma.cz <--
_-0-_
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mnx 29. 3. 2005 00:38

_-0-_ píše:
Railbot píše:FUP 2 se u me projevila uplne stejne. Akorat vcera me jaksi nepostihla...nevim proc, je to pro me zahada. Kdyz jsem to napsal na forum, byl jsem za blazna :?
Patrně někdy nejsou některé oblasti (BTS nebo sektory) občas vůbec limitovány. Mě osobně postihuje posledních 24 hodin něco jako kombinace FUP_2 a "násilného zvýšení latence", trvale, což je zatím to nejhorší, s čím jsem se setkal. Můžeš prosím popsat, jak konkrétně se FUP_2 u Tebe projevuje (když ano)?u/quote]


To násilné zvýšení latence.. Spíš bych tipoval že na tvou bts je připojeno moc uživatelů kteří stahují, což se projeví hlavně na větší latenci a rychlosti. Není to neduh jen cdma, ale i wi-fi, adsl, prostě všech sdílených připojení.
mnx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod citron(smazano) 29. 3. 2005 00:47

29.3.

FUP se tvari tak, ze po stazeni cca 30MB se mi omezi vse (i http). Kazdou celou hodinu se rychlost navysi.

Zajimave zjisteni mam ale s dlouhodobejsim stahovanim. Zkousel jsem dnes cely den stahovat image noveho gentoo z ruznych serveru a ruznyma metodama (ftp,http). At stahuju jak stahuju vzdy se po nejake dobe stahovani kousne. Nedela vam to nekomu totez? Sektor Slapy.
citron(smazano)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 29. 3. 2005 00:52

Nové FUP je velice podivné. Poslouchám streamované rádio (128kbps) na portu 80 (HTTP, di.fm) a po 40 minutách to začne kolabovat, hraje 2 sekundy a pak 10 sekund bufferuje.. Přesně za dalších 20 minut se dá ale zase poslouchat.

Lokace: Praha 1, BTS nad Krone.

Restart nepomáhá (pro to rádio).

Co je na tom podivné je ale fakt, že měření rychlosti na dsl.cz i v těch 20 minutách ukazuje 600-900kbps.

Každopádně nemožnost stabilně mít více než 64kbps, to NENÍ rychlý internet, ale PODLAD pro žalobu..
Naposledy upravil Radek.Hulan dne 29. 3. 2005 00:57, celkově upraveno 2
Radek.Hulan
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _-0-_ 29. 3. 2005 00:54

mnx píše:To násilné zvýšení latence...moc uživatelů kteří stahují...neduh...sdílených připojení.h/quote]


Původně jsem si myslel to samé, ale v současnosti se spíše přikláním k tomu, že je to součást (chtěná či nechtěná) FUP. Zkoušel jsem při různých rychlostech downloadu "ručně pingat" na pár serverů, v domnění, že najdu očekávanou souvyslost mezi poklesem (zvýšením) rychlosti a prodloužením (zkrácením) pingu. Nenašel jsem ji. Potom jsem ještě zkusil (opět ručně) při "dlouhém" pingu restartovat a většinově se po restartu zvýšila rychlost a zkrátil ping. (Aby to bylo skoroměření, tak jsem stahoval ze stejného soukromého - nevytíženého FTP.) Protože tím, že se odpojím a připojím, tak nemohu způsobit pokles downloadu ostatních (plánovač se postará o opak), tak soudím, že je "zakopaný pes" jinde.
*** DON`T PANIC! ***

--> EFnet #cdma.cz <--
_-0-_
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod citron(smazano) 29. 3. 2005 00:58

Dalsi lahudka - FUP_2 funguje az do 02:00 a ne do 01:00 jako drive. A nebo si Eurotel nepreridil hodiny na zarizenich.
citron(smazano)
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků