Vhodný svod

Vše o internetu v mobilu a mobilním surfování

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Internet v mobilu a Mobilní internet nejsou omezována přístupovými body ani připojeným hardwarem (mobil, notebook, tablet), pouze pomocí FUP dle vašeho tarifu. Při hledání informací čtěte první stránky a příspěvky příslušných témat, najdete v nich většinou sumář informací.

Odeslat příspěvekod Zalmas 29. 3. 2005 22:24

Najde se zde odborník , ktery by poradil konkrétní typ koaxu. Mám svod 17m vše chodí bez problémů, ale používám nevhodný koax 75ohm takže se modem dost hřeje. Na ceně kabelu nezáleží hlavně kvalita. Díky za radu.
Zalmas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lumča 29. 3. 2005 22:30

Zkus typ RG58, ale originál od firmy Belden, nebo H155. Měly by to být kvalitní kabely, aspoň mě tak radili na jiném foru. Taky potřebuju řešit tento problém, protože koaxiál dodaný ke směrové anténě má příliš velký útlum i na těch 10 metrech.
Lumča
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Medved 30. 3. 2005 05:13

[quote="Lumča";Zkus typ RG58, ale originál od firmy Belden, nebo H155. Měly by to být kvalitní kabely, aspoň mě tak radili na jiném foru. Taky potřebuju řešit tento problém, protože koaxiál dodaný ke směrové anténě má příliš velký útlum i na těch 10 metrech.u/quote]

RG58 v teto delce nezkousej ani od Beldenu, neni to vhodny kabel pro vyssi pasma. Pro tento ucel je urceny kabel RG213 nebo lepe RLA10. Snaz se dodrzet delku kabelu pod 10m a vypocitej si vhodny nasobek vlnove delky.

delka kabelu = lambda/2 * k

lambda = vlnova delka v metrech
k = koeficient zkraceni, dle kabelu - u RG-213 0,66

Informace o kabelech tady:
http://www.profianteny.cz/Dapro-rg213.htm
http://www.allamat.cz/koaxial.htm
http://www.elix.cz/ceniky/elix-mc.htm
Medved
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ovo 30. 3. 2005 08:49

Medved píše:delka kabelu = lambda/2 * k
lambda = vlnova delka v metrech
k = koeficient zkraceni, dle kabelu - u RG-213 0,66

To jsem nikdy neslyšel, je to někde popsáno? Připomíná mi to vzoreček na symetrizační adaptér z kabelu.
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _-0-_ 30. 3. 2005 10:46

Ovo píše:...symetrizační adaptér z kabelu.l/quote]
Ano. :-)))
*** DON`T PANIC! ***

--> EFnet #cdma.cz <--
_-0-_
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Medved 30. 3. 2005 14:16

Ovo píše:
Medved píše:delka kabelu = lambda/2 * k
lambda = vlnova delka v metrech
k = koeficient zkraceni, dle kabelu - u RG-213 0,66

To jsem nikdy neslyšel, je to někde popsáno? Připomíná mi to vzoreček na symetrizační adaptér z kabelu. /quote]


Délka kabelu by měla být násobkem takto vypočítaného. Pak nebude docházet k odrazům a bude naladěný i kabel. Je to stejné, jako u symetrizačních členů.
Medved
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JóNáš 31. 3. 2005 16:26

Budu upřímný. Moc jsem se se svodem nemazlil.Když jsem zjistil kolik stojí značkové koaxiály tak mne veškeré nadšení rychle přešlo. Potřeboval jsem ten svod celých 18 metrů a H155 nabízí tak za 30 Kč za metr. Možná i víc. Koupil jsem v GES levný RG58 (9Kč/m) vše poctivě propojil a chodí to bez problémů do dnes. Yagi mi jen pomáhá mírně zesílit již dost silný signál a tak nějaký ten decibel útlumu nehrál roli.
Jistě všichni víte že od určité síly signálu je jeho zesilování bez důvodu a tak v mém případě by i investice do značkového kooaxu byla někde mimo.
JóNáš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Zalmas 31. 3. 2005 16:30

Medved píše:Délka kabelu by měla být násobkem takto vypočítaného. Pak nebude docházet k odrazům a bude naladěný i kabel. Je to stejné, jako u symetrizačních členů.
Zalmas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ovo 31. 3. 2005 17:02

Jsem lajk na VF, ale elektronika obecně mi něco říká.
Může ještě někdo potvrdit nebo vyvrátit, co si myslím, totiž že označení koaxu jako 75Ohm je nic neříkající parametr? Podle mě koax může mít reálnou kapacitu, indukčnost, index lomu dielektrika (=1/koeficient zkrácení), paměť dielektrika (s ohledem na vysoký kmitočet) a potom už jen mechanické vlastnosti. Takže v Ohmech by neměl být problém. Nebo je tu něco jinak?
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _-0-_ 13. 4. 2005 19:02

Ovo píše:...Takže v Ohmech by neměl být problém...m/quote]
Bohužel tomu tak není, jedná se o tzv "charakteristickou impedanci" kabelu, která je jedním z jeho nejdůležitějších parametrů. Pokud dojde ke spojení anteny (s pokud možno reálnou impedancí 50 ohm) a koncového stupně vysílače (50 ohm) s kabelem o charakteristické impedanci 75 ohm, tak začne ve dvou místech nepřispůsobení docházet k odrazům (vznik stojatého vlnění). Co se týká příjmu, tak by to až tak v některých případech vadit nemuselo, jen by ze zvýšil útlum. Horší situace nastává při vysílání, kdy hrozí poškození koncového stupně vysílače. Právě proto se při ladění anténních systémů měří a nastavuje (u GP antén délkou) PSV (činitel stojatého vlnění - hodnoty nad 1,4 se považují za nepřijatelné). Pro kabely s jinou charakteristickou impedancí existuje pro optimalisaci jejich přispůsobení trik - musí se přesně zvolit jejich délka (= činitel zkrácení x lambda /2 x celá čísla tak, aby vyšla požadovaná délka. (De facto opakuji jedno a to samé, co napsal pan Medvěd).

Lepší je neezperimentovat a použít kabel se stejnou charakteristickou impedancí, jakou má antena a koncový stupeň. Mimochodem proto také nelze doporučit použití TV anten, protože jsou 75 ohmové a navíc obsahují feritový symetrisační člen, který je nevhodný pro přenášení velkého výkonu - musel by se nahradit balunem (symetrisační smyčkou).
*** DON`T PANIC! ***

--> EFnet #cdma.cz <--
_-0-_
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ovo 14. 4. 2005 08:31

Trik se stojatou vlnou chápu. Nemá cenu chytat signál tam, kde je uzel. Taky chápu, že velikost impedance na koncích drátu má vliv právě na to. kde bude uzel a s jakou fází a intenzitou se signál na konci svodu odrazí.

Možná působím jako kverulant, ale stejně jsem nepochopil, co znamená ona "charakteristická impedance" kabelu. Je to nějaký vztah mezi elektrickými veličinami, jako je indukčnost a kapacita? Tuším, že mi asi poradíte metodu type&google, ale zatím to zkouším bezpracně... Dík.
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _-0-_ 14. 4. 2005 09:36

Ovo píše:...jsem nepochopil, co znamená ona "charakteristická impedance" kabelu. Je to nějaký vztah mezi elektrickými veličinami, jako je indukčnost a kapacita?...i/quote]
Impedance není odpor, ale je tvorena reálnou a imaginární složkou, kde když chybí první, tak se jedná buďto o ideální L, nebo C, v případě, že chybí druhá, je to ideální odpor. Protože se ale v životě s ničím ideálním nesetkáme, tak má každý obvod (součástka) nikoliv odpor, ale impedanci, která je tvořena oněmi dvěmi složkami. První je kmitočtově nezávislá, druhá kmitočtově závislá. Pokud se zabýváš vlastnostmi obvodu, kterým protéká DC (stejnosměrný) proud, tak uvažuješ jenom reálnou složku, v případě AC (střídavý proud) uvažuješ obě.

S tím Googlem to nebyl tak špatný nápad, našel jsem několik zajímavých odkazů, které mi ušetří psaní a zejména bolestivé vzpomínání:

Úvod: http://clanky.muzikus.cz/clanek.php?id=3759
Vzorecek pro induktanci: http://pc.net-mag.cz/image2.php?num=1413 (když tam dáš -1/j omega C), tak z toho máš kapacitanci)
Tady je to pro dospělé: http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/vfel/03_7.html
Relace mezi impedanci, rozmery a kvalitou dielektrika u koaxu http://www.home.karneval.cz/ok2kkw/line_impedance.htm
Na zaver praktická věc - "pí" článek, kterým lze přispůsobit vedení zátěži: http://ok2tej.senga.cz/rady/vf_pc.html

Tohle jsi mi neměl dělat - žalostný stav mých vědomostí mi opět připomněl, jak jsem se v životě vzdálil od "školních škamen" :-(
*** DON`T PANIC! ***

--> EFnet #cdma.cz <--
_-0-_
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ovo 14. 4. 2005 11:28

Prošel jsem si ty odkazy...
http://www.home.karneval.cz/ok2kkw/line_impedance.htm mi zcela odpověděl na mou zvědavou otázku.
Díky...
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leoš 19. 4. 2005 14:28

zde máš stručný přehled kabelů pro CDMA jak je v praxi používáme, u kabelu RG-58 upozorňuji, že musí být kvalitní, vyskytují se různé druhy, zvláště ty levné, jsou pozůstatky starých sítí a ty se opravdu nehodí k ničemu. Všechny zmiňované kabely kabely jsou od Beldenu:

do 10 m - RG-58 /cca 15,- CZK/m
10-20 m - H-155 / cca 22,- CZK/m
20-40 m - RF-240/ cca 30 CZK/m
Leoš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Zalmas 19. 4. 2005 17:11

Leoši, děkuji za stručnou a výstižnou odpověď. Jsi asi jediný, kdo pochopil a odpověděl na to, na co jsem se ptal.
Zalmas
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků