TomTom a nový přijímač RDS-TMC

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod adamis 28. 7. 2007 08:35

Zdravím vás všechny příznivce TomTomů a RDS/TMC. Dnes jsem si zase po delší době udělal trochu času a pohledal na internetu trochu informací o této problematice. Zarazilo mě, že speciální server http://www.rds-tmc.cz "zamrznul" v minulém roce, páč poslední příspěvek je tam někdy z léta 2006. Podobně je na tom i server zelené vlny, který má zvláštní oddělení RDS/TMC. Ačkoliv se tam redaktoři rozplývají nad úžasností a jedinečností této služby, téměř nic se tam nedovíte a jako třešinku na dortu si můžete přečíst článek z roku 2004(!!!), jak byla testována dynamická navigace z Prahy do Lovosic a zpět. Jedinou zajímavost, o kterou jsem si dnes rozšířil své RDS/TMC obzory je to, že některé navigace neukazují určité události proto, že nejsou důkladně a podrobně zpracovány LT (lokalizační tabulky). Jenom teď nevím, zda je chyba na straně výrobců LT nebo výrobců navigací!?!? Mohl by mi někdo zasvěceně odpovědět na tuto otázku???
A ještě malý dodatek: teď, když už jsme naše TMC moduly naučili číst dopravní zprávy, bylo by na čase donutit odpovědné lidi, aby se postarali o to, aby naše TMC přístroje měli vůbec co číst - tím narážím na to, že podle mě jsou zprávy, vysílané systémem RDS/TMC velmi neúplné, zpožděné a někdy neaktuální. Podle takových zpráv nemůže smysluplně "jezdit" dynamická navigace a my s ní...
Milan Suchý - Česká Lípa - tomtom GO 910 + RDS/TMC
adamis
Junior

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 28. 7. 2007 08:57

Možná bychom mohli být rádi za to, že RDS-TMC funguje aspoň tak, jako dnes. Když si totiž uvědomíte, jak je tato technologie/služba postavená, je snad až s podivej, že se spolu tolik různých subjektů dokáže domluvit a zesynchronizovat.

Jako jeden z největších problémů bych viděl, že dodavatelé map, Tele Atlas a Navteq, nechtějí mít nic společného s lokalizačními tabulkami. Mapy dodávají bez nich. Sehnat si lokalizační tabulky je pak věcí jednotlivých výrobců navigací - musí je koupit (zřejmě zvlášť pro každou zemi), propojit s mapami svých dodavatelů, přidat do přístrojů.

A teď si uvědomme, že cesta od doby, kdy Tele Atlas a Navteq dodají nová data, není nijak krátká. Než se nové mapy dostanou do navigačních přístrojů, může to trvat půl roku, i déle. A do toho se potom ještě míchají různé verze lokalizačních tabulek.

Další legrace je ve verzích lokalizačních tabulek. Nemá smysl, aby poskytovatel dopravního zpravodajství vysílal data pro nejnovější verzi lokalizačních tabulek, když ty zatím nebudou v žádném navigačním přístroji.

Do toho se potom míchají problémy s příjmem, se zpracováním informace, s jejím podáním k řidiči, případně s nevhodnou interpretací. Data navíc nemusí být aktuální.

Vžijte se do kůže dodavatelů map nebo výrobců navigací. Ti jsou postaveni před ekonomickou otázku, co se jim víc vyplatí. Pokud bude jejich zisk vyšší za současného stavu, kdy RDS-TMC podporují/nepodporují, nemají moc důvodů snažit se tuto technologii zvlášť podporovat. Nic jim to nepřinese.

Vzhledem k tomu, jak je navíc RDS-TMC postavené, neflexibilní, bez možností rychlých reakcí na změny, tak osobně vidím cestu v placených službách. I jich se sice týkají problémy s lokalizačními tabulkami, ale pokud z toho má mít provozovatel (výrobce navigačního systému) přímý získ, bude se o službu jistě starat víc než o současné RDS-TMC, které se šíří zdarma.

U RDS-TMC je ve hře tolik odlišných subjektů, že se podle mého názoru nikdy nedomluví tak, aby služba byla dokonalá.

O konkrétních problémech s RDS-TMC jsem před časem připravil článek.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor

Odeslat příspěvekod vilik 28. 7. 2007 09:04

Vážení přátelé, ANO.
Funguje to perfektně. Jen jsem musel přidat oddělovací kondenzátor na živý vodič antény. Mám totiž napájený zesilovač po kabelu. Udělal jsem cca 50 km zkušební jízdu Křivoklátskými lesy a zelený terčík nezhasl. Dříve jsem neměl šanci na jeho rozsvícení.
Vyslovuji veliké poděkování kopackovi za odvahu vyzkoušet to a podělit se o výsledek.

Teď ještě aby informace byly aktuální.
Za týden jedu do Itálie, takže potom poreferuji.
vilik
Junior

Odeslat příspěvekod suvel 28. 7. 2007 09:27

adamis píše:A ještě malý dodatek: teď, když už jsme naše TMC moduly naučili číst dopravní zprávy, bylo by na čase donutit odpovědné lidi, aby se postarali o to, aby naše TMC přístroje měli vůbec co číst - tím narážím na to, že podle mě jsou zprávy, vysílané systémem RDS/TMC velmi neúplné, zpožděné a někdy neaktuální. Podle takových zpráv nemůže smysluplně "jezdit" dynamická navigace a my s ní...l/quote]

Podle mě se informace přes RDS-TMC výrazně zlepšily a pokud člověk nečeká zázraky, jsou většinou použitelné, tedy víceméně aktuální. Ovšem lahůdkou byly informace nedávno v Itálii: TomTom mi hlásil, že přede mnou na dálnici je zácpa se zpožděním 30 min (mimochodem, v ČR se jako časový údaj tvrdošíjně objevuje pouze 0 min). Po několika minutách jízdy se hodnota změnila na 20 min, pak na 10 a skutečně - když jsem dojel k zácpě, zdržela mě opravdu pouze asi 8 minut! Zní to jako pohádka, ale stalo se. A to v Itálii je tahle služba taky zdarma...
suvel
Junior

Odeslat příspěvekod adamis 28. 7. 2007 10:31

Buďte zdráv, pane Lutonský, nemyslel jsem svůj příspěvek jako útok na RDS/TMS - spíš jako lehkou nadsázku a lehké popíchnutí lidí zodpovědných za tento systém (... a znovu mě napadá lehká nadsázka: je vůbec někdo někomu za tento systém zodpovědný???).

Jinak jsem samozřejmě rád, že se situace zlepšuje a nemyslím si, že systém funguje "zadarmo" - někde jsem četl, že do něj byly investovány miliony a že snad v Ostravě je jakési centrum pro RDS/TMC. Ale to nevím, to je ze zdroje "jedna paní povídala" - může to někdo potvrdit nebo vyvrátit?? Díky
Milan Suchý - Česká Lípa - tomtom GO 910 + RDS/TMC
adamis
Junior

Odeslat příspěvekod imaster 28. 7. 2007 11:06

Pánové jste šikovní, jen by se hodila pro ostatní nějaká fotodokumentace. V době mobilů , digifoto a internetu to není zase takový problém.
imaster
Junior

Odeslat příspěvekod vocholoun 28. 7. 2007 12:47

Nevim jak u Teleatlasu ale mapy Navteq tedy lokalizacni tabulky TMC obsahuji.
vocholoun
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vilik 28. 7. 2007 13:39

Fotky nemám a vše jsem zabudoval pod palubní desku. Je to chuť vyndavat, tak jsem alespoň stvořil jsem takovou malůvku.
Kdo nemá napájení anténního zesilovače po kabelu, nemusí dávat kondenzátor. Pozor při pájení na kostru čipu. To musí být bleskové, aby nedošlo k přehřátí. Jinak to jde pájet dobře.
Přijímač jsem dal pod palubovku, takže mě vyčuhuje jen kousek kabelu s konektorem.

Snad je to srozumitelné. :wink:

Obrázek
vilik
Junior

Odeslat příspěvekod kopacek 28. 7. 2007 19:23

Ahoj Viliku, jsem moc rád, že se Ti operace úspěšně zdařila.
A díky za nákresek pro ostatní. - Já jsem dopadl úplně přesně jako Ty. Příjímač jsem sice oblepil jenom páskou, abych ho mohl při ev. neúspěchu opět lehce rozdělat, ale pak jsem vše velmi řádně uklidil pod palubku. Takže rovněž žádná fotka a představa, že zase budu muset rozebírat palubku mě docela děsila. Tak jsi nás zachránil, mně jde ledacos, ale malůvku bych nedal... :D
Ale ono je to fakt jednoduchý, po rozlousknutí přijímače bude každému hned jasné, co kam patří. Opravdu nejvíce je třeba dávat bacha na aktivní antény se zesilovačem a použít kondík a při pájení stínění se "neflákat"...
P.S.: měli bychom to prodat TomTomu. :-P Krásnou dovču v Itálii!
kopacek
Junior

Odeslat příspěvekod imaster 28. 7. 2007 19:29

Dnes jsem po dvou dnech připojil přijímač k TT se slovy "jestli nepůjdeš, tak tě rozkuchám podle návodu na internetu" a on funguje. Okamžitě naladil 101.4 a stáhnul informace. Už drží 3 hodiny, zítra jedu do teplic nad bečvou, tak uvidím. Hrozba rozkuchání nad nim visí...
imaster
Junior

Odeslat příspěvekod kopacek 28. 7. 2007 19:40

Ono hodně záleží na atmosférických podmínkách, při vhodné konstelaci hvězd je i neupravený příjímač poměrně použitelný ale při opačné konstelaci to umí být i téměř nepoužitelné. Rozkuchání a připojení na externí anénu je přitom záležitost na max. hodinu a výsledek je opravdu vynikající - kvalitní příjem téměř kdekoliv a za každého počasí včetně aut s termálním a/nebo vyhřívaným sklem.
kopacek
Junior

Odeslat příspěvekod vilik 28. 7. 2007 19:46

kopacek píše:P.S.: měli bychom to prodat TomTomu. :-P Krásnou dovču v Itálii!l/quote]

To by bylo drahé. :D V jednoduchosti je genialita.

Do té Itálie se těším. Čeká mě celkem 3700 km Německem, Rakouskem a Itálií, takže na vyzkoušení bude dost prostoru. :wink:
vilik
Junior

Odeslat příspěvekod imaster 28. 7. 2007 19:48

kopacek píše:Ono hodně záleží na atmosférických podmínkách, při vhodné konstelaci hvězd je i neupravený příjímač poměrně použitelný ale při opačné konstelaci to umí být i téměř nepoužitelné. Rozkuchání a připojení na externí anénu je přitom záležitost na max. hodinu a výsledek je opravdu vynikající - kvalitní příjem téměř kdekoliv a za každého počasí včetně aut s termálním a/nebo vyhřívaným sklem.a/quote]

Budu se muset detailněji seznámit se svým autem a hlavně s tím, co skrývá za palubovkou v místech kolem rádia.
imaster
Junior

Odeslat příspěvekod HrdinaJan 29. 7. 2007 12:17

Tak jsem to dneska zapojil taky. jenom origo novější verzi bez jakéhokoli tuningu. Vyjel jsem z garáže a chytlo se to během 20s. Jakmile jsem se pokusil jen trochu hejbnout antenou, tak to dost vypadávalo ale vždy se to do cca20s znovu chytlo.

Jinak jsem se chtěl zeptat jak to vlastně funguje. Zajímalo by mě jestli když naplánuju cestu, vyjedu a TMC se chytne jenom třeba jednou za 10minut, tak jestli to stačí. Teoreticky by to stačit mělo, když si to každejch 10minut ověří jak na tom ta naplánovaná cesta předemnou je tak by to meli bejt dostačující informace, ne? Děkuju za upřesnění.
HrdinaJan
Junior

Odeslat příspěvekod imaster 29. 7. 2007 13:04

Tak dneska jsem si projel trasu Ostrava-Teplice nad Bečvou a zpět. Přijímač neupravený jen tak pohozený za sklem se chytnul okamžitě a jak píše Honza, sem tam vypadnul. Ale po minutě, dvou třech se zase chytnul. Co jsem ale zjístil, že přijímač sice funguje, ale zase nesedí informace. Ony ty uzavírky tam sice jsou, ale uplně na jiných místech, než se zobrazují na TT. Podle žlutého dočasného pozemního značení tam opravdu uzavírka pruhu byla, ale stavbaři pravděpodobně pokročili o několik kilometrů dál a nikdo to pravděpodobně nenahlásil na středisko RDS-TMC.

Jinak Honzo pro Tebe, včera jsem si tak doma hrál s TT a pokusně naplánoval trasu Ostrava-Praha. Ukázalo mi to na trase 266 událostí (uzavírky, bouračky, práce na silnici , dokonce mi to ukázalo lidé na silnici a byl to nějaký průvod.). Po dvou hodinách už jich tam bylo jen 188. Takže si myslím, že tech 10 -15 minut co je přijímač mimo by mělo stačit ke stáhnutí informací.
Ještě by mě zajímalo, na jakých frekvencích vysílá ČR . V Ostravě to je 101,4 a v Mošnově se mi přeladil na 92.5, ale co to je , to nevím.
imaster
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka