Jak využít Google Now v češtině a potlačit Google Assistant?

Diskuze o Androidu a příslušných aplikacích

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod MgX 10. 11. 2020 14:50

Mám v ruce telefon Motorola G8 Plus s aktuálním aktualizovaným operačním systémem Android 10. Před aktualizací jsem se smál, protože když jsem řekl cokoliv podobného Google, tak na displeji vyskočila dialogová obrazovka, která čekala na rozkaz obsluhy. Takto jsem třebas ČESKY řekl -> kolik je hodin, mobil hlasem česky odpověděl, kolik je jedna plus jedna, mobil krásně česky hlasem odpověděl atd. atd.

Po aktualizaci na Android 10 se ale do hry vecpal nový aktivní Google Assistant, který naprosto nesmyslně odmítá češtinu, namísto toho, aby jen omezil své služby na ty, které už zná v češtině z Google Now (staršího hlasového ovládání a vyhledávání od Google). Takže teď už naší mateřštině nerozumí, lépe napsáno rozumět nechce. Vše co řeknu česky spěje jinam, než k očekávanému výsledku a předpokládané odpovědi v našem jazyce.

Neboť telefon je zcela nový a během několika hodin se postupně stáhlo velké množství aktualizací, plánoval jsem obnovu přepravního nastavení tak, jak u podobných zařízení, raději, dělám. Napadlo mě, že jsem třeba někde něco chybně přehodil a tak se obnovou vrátím zpět do doby, kdy asistence fungovala plně v češtině. Došlo na překvapení. Po obnově zařízení jsem schválně nezadal žádný účet do zařízení. V té chvíli asistent fungoval korektně, jako dřív, tj. v českém jazyce. Zřejmě zadáním a doplněním účtu od Google ale došlo na vecpání a změnu na Google Assistant v cizojazyčné alternativě, bez možnosti přejít na, byť omezenější, ale přesto, naši variantu hlasového ovládání a vyhledávání.

Dotaz zní:

Lze nějak zařídit (BEZ DOWNGRADE OS), aby se mnou asistent kecal v češtině a rozuměl češtině, tak jako tomu bylo dříve? Pokud ano, kde co a jak musím nastavit?

Nebojte se. Internetové diskuze jsem prošel a všiml si, že se jedná - snad - o nějakou aktualizaci, která toto způsobila. Nicméně... je mně divné, že po resetu Motoroly, byť je v ní A10, jsem se dokázal vrátit k Google Now, respektive česky mluvenému asistentovi, který naslouchá a umí rozumět českému jazyku.

Třeba zde o čemsi podobném píše Radek Hulán v návaznosti na Google Auto.
S pozdravem MgX
MgX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 11. 11. 2020 18:30

Nikdo nereaguje, protože je to dlouhý dotaz? Samotná otázka byla již v době odeslání příspěvku zvýrazněna. Nebo nikdo netuší?
S pozdravem MgX
MgX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryba CZ 11. 11. 2020 19:26

Návod jsem psal třeba tady, vyřeší to i ten tvůj problém s Google Now.
https://forum.mobilmania.cz/viewtopic.php?f=1918&t=1303687&start=15

Byl jsem na tom úplně stejně, ale nedalo mi to, Googlil jsem, našel a problém vyřešil.

Samsung A50, letos na jaře aktualizace na Android 10, pak se objevil i Google Asistent, kde aktualizace stejně jako ostatním nedoběhla až do konce a od té doby už Android Auto přestal rozumět česky.

Jak tedy na to:
1. V Obchod play najděte mezi nainstalovanými aplikacemi "Google"
2. Zobrazte se detail a zvolte Smazat/Odinstalovat. Aplikace Google jako takové odinstalovat nejdou, tímto krokem se jen smažou všechny její již nainstalované aktualizace.
3. Ještě musíte kliknout vpravo nahoře na 3 tečky a zrušit Automatické aktualizace u této aplikace, jinak by se vám za chvíli znovu stáhly a byli byste zase na začátku.

Android Auto po skoro půl roce už zase rozumí i mluví česky jako dříve :-)
V podstatě totéž píše bufalobil1 o koušek výše, jen mu tam chybí ten 3. krok.
Ryba CZ
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 11. 11. 2020 22:59

Ahoj,

moc děkuji za informaci. Paradoxně se mně dnes ještě na zkoušeném mobilním telefonu, nechtěně a bez mého přičinění, jaksi doplnilo anglické popisování v rámci asistence, kdy se zmáčklo u telefonu střední virtuální tlačítko s kolečkem. Dokonce si myslím, že jsem tuto alternativu zakázal. V menu se navíc ještě stáhla aktualizace pro US ENG, přičemž u všech předvoleb, co jsem našel, je vždy uvedena jen a pouze čeština.

Vyzkoušel jsem nyní Tebou prezentovanou opravu, která by měla telefon vrátit se k původnímu průvodci, tj. s plnou podporou českého jazyka, kterážto je v tomto konkrétním případě požadována. Postupoval jsem přesně dle Tebou navrženého a ještě následně restartoval telefon. Samozřejmě jsem aktualizace na Google v rámci Play vypnul a následně, po restartu, ještě překontroloval, že skutečně vypnuty jsou, a že již nelze dále tuto aplikaci smazat/odinstalovat. Bohužel jsem ale nedocílil plného vrácení k původnímu stavu, totiž, že kdykoliv řeknu OK Google, bude se mnou hemelka mluvit česky a taky bude rozumět češtině.

Protože telefon je teprve „v záběhu“ a tak si s ním mohu dělat co potřebuji, zrušil jsem zálohu na Google pro přihlášeného uživatele a následně ho odebral ze systému. Teprve v této chvíli došlo k návratu. Zatím mně, z nepochopitelných důvodů, nefunguje ale OK Google, nicméně střední tlačítko po delším stisku zavolá českého asistenta, s českým popiskem a českým rozkazem, abych si vyzkoušel říct třeba... v češtině. Navíc i mé češtině rozumí.

Takže... zkusím telefon obnovit do původního továrního nastavení. V té chvíli se pokusím přihlásit na Play, tam znovu odinstalovat aktualizace ke Google, zakázat automatiku a uvidím, co z toho vzejde. Zatím se mně jeví, že ve hře je ještě cosi dalšího spojeného s Google účtem navázaným k telefonu. Netuším, jestli tam není nutno něco deaktivovat, zcela a úplně, aby se anglický asistent nehrnul tam, kde není vítán.

Jen doplním... že aktualizace v případě Motorola doběhly do konce všechny, jen platí, co se píše na netu, tj. že nový Google Asistent česky neumí.
S pozdravem MgX
MgX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 12. 11. 2020 11:48

Ryba CZ takže onen výsledek ve směru výše očekávaného se nedostavil. Jedině, když odhlásím účet od Google. Pak jsem jakoby zpět. Štve mě to.
S pozdravem MgX
MgX
VIP uživatel
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků