Motorola G41 a Always on display

O mobilních telefonech značek Lenovo i Motorola

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod 5uch 25. 5. 2022 00:26

Zdar, uvažuji o Motorole G41 jako náhradě za dosluhující Honor 6x.

Jeden z mých požadavků je mít přehled o nových notifikacích (alespoň těch "komunikačních" - zmeškané hovory, SMS, WhatsApp, maily) bez nutnosti nějak telefon aktivovat.

Motorola má OLED displej, tak by mohla zvládat Always On režim - ikony vybraných notifikací, jejich počty + jako bonus hodiny... V manuálu se mluví o funkci "Peek Display", ale není z toho jasné, jak to vypadá (žádný screeshot). A vlastně ani není jasné, zda se nemusí nejpve telefon nějakou aktivitou "probrat k životu":

Check for notifications
If you haven’t seen activity for a while, to wake your phone, bump it.


Je tu někdo, kdo má s tím Always On / Peek displejem zkušenost (a případně může dodat screenshot)?
A ještě zcela obecný dotaz... je nějaký závažný důvod, proč o tomhle telefonu neuvažovat?


Papírově má pro mne vše podstatné (požadavky):
- cena do 6 000 Kč
- NFC
- čtečka otisků
- 3.5 mm jack
- FM rádio
- Dual SIM/paměťová karta (alespoň hybridní režim)
- rozumně velká velikost paměti (raději víc než 4/64) i baterie
- persistentní signalizace nových událostí bez nutnosti telefon nějak probouzet (notifikační dioda nebo pravý Always on displej)

Příjemné bonusy (ne vše z toho Motorola má):
- odolná konstrukce
- neupatlávací tělo
- stabilizace foťáku
- ochrana displeje (fólie) od výrobce
- lepší technologie displeje než IPS (AMOLED, OLED)
- vyšší frekvence displeje

Chybí jen nějaká zvýšená odolnost, resp. masivnější rám a kryt (Honor 6x měl obojí kovové, matné, neupatlávací... ale možná to nebyla výhra. Po pádu se rám v rohu ohnul a zatlačil na sklo tak, že je v něm vlasová puklina ve tvaru U).
A smiřuji se s tím, že přijdu o některé vychytávky Honoru - přehledná aplikace na SMS, mail a kontakty (ty od Googlu mi nesedí), zobrazení ušlých kroků na zamykací obrazovce a možnost z ní spouštět základní aplikace nenarušující soukromí bez odemknutí, hezčí widget čas+počasí+poloha

A naopak je tu nečekaný bonus v této cenové třídě v podobě OLED displeje a optické stabilizace hlavního foťáku.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 25. 5. 2022 04:31

Motorola má svůj AOD s názvem Motorola displej, kde jsou hodiny, datum a stav baterie a na něm se ukazují příchozí notifikace krátkým rozsvícením displeje, následně stačí telefon zvednout nebo na něj ťuknout a swipem přejít na hlavní obrazovku, ale příchozí událost se dá spustit i přímo z displeje Moto a má také Moto gesta, kde např. krátkým otočením telefonem spustíš fotoaparát a můžeš okamžitě fotit nebo dvojitým krátkým pohybem spustíš svítilnu a stejným pohybem ji vypneš etc.
https://www.mobilizujeme.cz/clanky/proc ... v-androidu

aplikace od Google lze vždy nahradit lepší alternativou z GP, třeba na zprávy používám Textra SMS
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5uch 25. 5. 2022 19:19

Díky, ten odkaz je docela zajímavý.

Ale pořád (ani z těch obrázků v článku) mi není jasné, jak ty notifikace přesně fungují... jestli jen rozsvítí displej na malou chvíl v okamžiku, kdy přijdou a pak displej trvale zhasne (tak to funguje i na mém neOLED starém Honoru)... nebo jestli na displeji svítí trvale (nebo přerušovaně bliká) a je na něm ikona aplikace s notifikací, či dokonce celý notifikační proužek.

Díky i za ten sumární popis Moto gest pěkně pohromadě. Vyadá to, že nahradí většinu toho, co mám na Honoru rád a navíc dají vychytávku v podobě přeskakování mezi skladbami tlačítkem hlasitosti (lze použít naslepo, v kapse...)... jo, tuhle vychytávku jsem naposledy oceňoval u tlačítkového Sony Ericsonu C702.

Celkově mi ty levné Motoroly připadají docela schopné.
Divím se, že se na nich na MM (ale vlastně i jinde) tak málo píše. Minimum skutečných recenzí... Samý Samsung, Xiomi, Poco, Realme.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tom1122 25. 5. 2022 19:44

Všechny Motoroly jak s IPS tak s AMOLED notifikace zobrazí např. při lehkém pohybu telefonu a v momentu kdy dojde notifikace na mobil.
Tom1122
Junior

Odeslat příspěvekod Nick Cave 25. 5. 2022 20:02

5uch píše:jestli jen rozsvítí displej na malou chvíl v okamžiku, kdy přijdou a pak displej trvale zhasne (tak to funguje i na mém neOLED starém Honoru)...

takhle přesně to na Motorolách funguje

-- 25. 5. 2022 21:33 --

recenzí Motorol je na webu celkem dost
https://mobilmania.zive.cz/motorola-rec ... h-telefonu
https://www.mobilenet.cz/clanky/recenze/v/motorola
https://www.smartmania.cz/?s=Motorola%20recenze
https://www.mobilizujeme.cz/
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5uch 26. 5. 2022 01:57

Tom1122 píše:Všechny Motoroly jak s IPS tak s AMOLED notifikace zobrazí např. při lehkém pohybu telefonu a v momentu kdy dojde notifikace na mobil.


Hm... takže to není pravý Always on displej. Sice pomůže to rozsvícení při pohybu... ale člověk na telefon musí sahat, aby zkontroloval stav. Sice není třeba hledat tlačítko, ale ideální to není. A pokud vím, always on plnohodnotně nefunguje ani na Realme (nebo Xioami?) OLEDech. Takže plnohodnotný Always on jen na Samsungu? :hm

Škoda. V tomhle byla lepší ta barevná notifikační dioda na starších modelech.

Každopádně dík za vysvětlení. Asi to

Nick Cave píše:recenzí Motorol je na webu celkem dost...

Odkazy jsem prošel (dík)... aktuálních modelů střední třídy v těch recenzích moc není. Pozornost jde spíš na EDGE řadu.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 26. 5. 2022 04:53

5uch píše:...A pokud vím, always on plnohodnotně nefunguje ani na Realme (nebo Xioami?) OLEDech. Takže plnohodnotný Always on jen na Samsungu? :hm
...

Mohl bys tenhle svůj informační skvost trochu rozvést? To, že Motorola nemá AOD ještě neznamená, že všichni špatně-jedině Samsung.. Co na Realme (nebo Xioami?) nefunguje?
anonymni

Odeslat příspěvekod 5uch 26. 5. 2022 09:17

Co jsem četl testy a recenze, tak u jedné z těch značek (Xiaomi, Realme) je OLED AOD typicky jen s probliknutím, resp. jednorázovou animací při příchodu notifikace. A pokud vím, tak OLED Samsungy mají displej s hodinami a ikonami některých notifikací skutečně "Always on".

Pokud se pletu a neplatí to provšechny, nechám se rád opravit.

A ano, jsou tu i jiné (okrajové) značky než Moto, Samsung, Xioami, Realme, které jsem z té úvahy macešsky vynechal.

Rád si nechám poradit s výběrem - požadavky viz výše.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 27. 5. 2022 08:50

To je dost alibistický, "četl jsem testy a rezenze..."
Nenapíšeš model, jen píšeš hlouposti o Xiaomi a Realme, kde je podle tebe jen probliknutí, tak není o čem se bavit.
Napiš, kde jsi to viděl a co je to za model. Nechci tady bojovat za číňany, ale tak když někdo píše něco ve smyslu "všechno fuj, není nad Samsung", tak to alespoň podepři nějakým argumentem.. Nebo napiš: spletl jsem se, byla to Motorola s IPS s moto displey (nebo jak se ta funkce jmenuje).

Dvě Realme, co jsem měl/mám mají AOD, mají hodiny, notifikace, mají nastavení hodin a podobně, některé víc nastavení, některé méně.
anonymni

Odeslat příspěvekod 5uch 27. 5. 2022 10:36

nnnokiaE52:

Nikde jsem nepsal "všechno fuj, není nad Samsung". Nevím, jak jsi k téhle interpretaci přišel. Nikdy jsem tuhle značku neměl a nemusím ji (protože její obchodní strategie je "pořádně si za to zaplaťte" - dají se najít podobně vybavené přístroje za lepší ceny). Jen jsem měl párkrát v ruce nějaké prastaré tlačítkové lowendy... jako v pořádku, ale žádný WOW efekt.

Nechci věnovat čas tomu, abych znovu hledal něco, co jsem v poslední době četl a vytvořilo ve mne dojem "hm, tak nemají plnohodnotný AOD". Protože ho neumí ani ty Motoroly, tak budu hledat dál a pokud při tom na ty články znovu narazím, dám ti to sem.
A pokud ty máš nějaký tip na Realme, které má pravý AOD a splňuje i ty mé ostatní "must have", tak si rád tvůj tip poslechnu a zvážím. Nemám svoji oblíbenou značku, přeskakuji po těch, co mi funkčně vyhovují a klidně se nechám inspirovat názory ostatních na zkušenosti s reálným používáním (to je něco, co se z recenzí vytrácí - spousta recenzí jen okecává specifikace).
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 27. 5. 2022 11:05

OK, tak pro informaci: u amoled displejů mají AOD prakticky všechny Realme na našem trhu, prostě stále na displeji: datum, hodiny, baterie, notifikace..., nic co zmizí.
Kdežto FM radio mají pouze Realme lowendy, až na výjimky vždy jen s IPS displejem (tedy bez AOD).
takže být tebou, hledal bych u jiných značek, než je Realme.
anonymni

Odeslat příspěvekod 5uch 27. 5. 2022 14:51

OK, dík za ozřejmení.
Znovu jsem si vyfiltroval katalog a zdá se, že by se do mých kriterií vešel výprodej Realme 7 Pro, A ano, podle pár recenzí, které jsem si k němu dohledal... tak má pravý AOD. Nějaká zkušenost s tímhle kouskem? Není nějaká past, kvůli které by se mu člověk měl vyhnout? Kromě Androidu 10 (podle recenzí, nevím, zda telefon dostal aktualizaci...) a vzhledem ke konci prodeje podle všeho i brzy končící SW podpory.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tom1122 27. 5. 2022 15:56

Proč se nepodíváš na Play Marketu? Aplikací které umí to co požaduješ je několik i zdarma...Nicméně,počítej s tím že podobné věci poznáš na baterce.
Navíc AMOLED a soustavně zobrazená +- stejná notifikace není dobrý nápad...
Na Motorole to je nejlépe vyřešené,nic lepšího na trhu není...
Tom1122
Junior

Odeslat příspěvekod 5uch 27. 5. 2022 16:09

Tak asi by se našly nějaké aplikace, které udělají AOD třeba i na IPS displejích, ale to není to správné řešení (ano, baterka). Proto je u IPS lepší LED notifikační dioda, ale bohužel tohle už skoro nikdo nedělá.

U nativního AOD na OLEDu bych čekal vyřešení vypalování displeje nějkým "plaváním" rozsvícených pixelů (jestli bylo míněno toto).
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tom1122 27. 5. 2022 18:19

Změna pixelů být může,ale to jenom odloží problém.A zrovna u těch čistokrevných čínských značek počínaje Realme bych si skoro vsadil že to nebudou mít vyřešené nijak...Stejně se to časem vypálí tak jako tak.
Vykašlal bych se na požadavek na nonstop notifikaci a šel cestou Motoroly.Navíc,diodu dnes skoro nepoužívá na notifikace ač je často osazena...
Nejlépe to měla vyřešená Motorola X2,tam stačilo nad telefonem jenom mávnout.Aktuálně nic lepšího než Moto Display není.
Naposledy upravil Nick Cave dne 27. 5. 2022 18:27, celkově upraveno 1
Důvod: předchozí příspěvek se necituje!
Tom1122
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků