Motorola G41 - obecná diskuze

O mobilních telefonech značek Lenovo i Motorola

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Ve fóru rozjíždíme nový bazar. Pojďte prodávat, nakupovat nebo měnit

Odeslat příspěvekod Nick Cave 31. 5. 2022 10:27

Nick Cave
Moderátor

Odeslat příspěvekod 5uch 10. 6. 2022 01:54

Začínám psát malou maxi recenzi ;-) na Motorolu G41, kterou mám pár dní doma (a slibuji, že budu recenzi postupně doplňovat a aktualizovat). Budu si všímat i detailů, které se v klasických recenzích na mobilmanii neřeší.

Budu často porovnávat s předchozím modelem telefonu v mém vlastnictví - Honorem 6X.
Oba telefony jsou představiteli "výhodné koupě" - v době nákupu se jejich cena pohybovala okolo 5000 Kč (Honor šel na konci prodejního cyklu lehce pod 5000), přitom telefonům nic zásadního nechybí (nechybělo).

Takže jen stručné představení předchozího Honoru 6x:
- model z roku 2016, koupen na konci roku 2017
- 5.5" IPS Full HD displej, 16:9, 1080 x 1920 px, 403 ppi, z výroby nalepená folie (tehdy Full HD v této ceně nebylo běžné),
- LTE,
- 3/32 GB paměti (tehdy slušná porce),
- procesor Kirin 655
- slot na dual SIM nebo paměťová karta (hybridní),
- kovové tělo (stříbrný matný povrch) a rám (velmi slušné provedení a dílenské zpracování),
- barevná (a nastavitelná) notifikační dioda,
- čtečka otisků prstů na zádech,
- NFC,
- FM rádio,
- 3.5 mm jack
- kompas
- USB OTG
- micro USB
- duální zadní foťák (druhý objektiv pro hloubku ostrosti, začátek trendu telefonů s více objektivy),
- Android 6 Marshmallow se po ihned vyndání z krabičky povýšil na 7 Nougat
- rozměry 150.9 x 76.2 x 8.2 mm
Jako drobné omezení jsem vnímal hybridní provedení paměťového slotu a nepřítomnost infraportu (a časem 32 GB paměti).

Motorola G41 je proti tomu po pěti letech jen drobná evoluce (a v něčem ústupek):
- 6.4" OLED Full HD displej (ale subjektivní pocit z lepší kvality jde hlavně na vrub jeho "panenskosti" - nepoškrábání), 20:9, 1080 x 2400 px, 411 ppi, ale nemá pravý Always on Display (AOD)
- Paměť vzrostla na 6/128 GB
- MediaTek Helio G85
- Konstrukce je plastová
- Bílá "notifikační dioda" zde kupodivu stále je, ale nelze kupodivu použít k notifikacím (je dobře ukrytá a SW ji nepoužívá)
- čtečka otisku prstů se přestěhovala na bok na vypínací tlačítko
- NFC,
- FM rádio,
- 3.5 mm jack
- kompas
- USB OTG
- USB C
- Foťák má tři objektivy, hlavní je údajně opticky stabilizovaný (některé specifikace mluví o elektronické stabilizaci)
- Android 11
- 30 W nabíjení
- Wifi 5 GHz
- rozměry 161.9 x 73.9 x 8.3 mm


Balení
Krabička je docela těžká...
Po rozbalení v najdeme kromě telefonu 30 W nabíječku s USB kabelem (A-C) a silikonové pouzdro, které kryje záda a boky telefonu. Kryje (výstupkem) i boční tlačítka. Samozřejmě, s výjimkou zapínacího ( spojeného se čtečkou otisku prstů) - to je volné.
Dál už jen zbytečnosti... špendlík pro vysunutí šuplíku a dvě knížečky ve více jazycích - jedna se základním návodem typu "Začínáme" - popis prvků přístroje a návod na otevření šuplíku SIM, zapnutí přístroje a s odkazem na elektronický návod. Druhá nutný právní a bezpečnostní bullshit. Obojí v řadě jazyků, včetně češtiny.

Provedení těla
Tělo a rám jsou plastové. Provedení a barva (meteorite black) je nenápadná - černá s nádechem do námořnické modři. Žádné laciné třpitivé efekty a barevné přechody.
Zajímavé je provedení povrchu - těžko se to popisuje, je matné i lesklé zároveň. :shock: Údajně má vodoodpudivou úpravu, ale není voděodolné. Netrpí příliš na otisky prstů. Po vložení do pouzdra jdou tyto jemné efekty do háje a je to jen nuda, nuda, šeď. Boky jsou zaoblené, netlačí ani neřežou do ruky. Subjektivně mi přišlo, že lépe se drželo skoro stejně široké tělo Honoru (díky většímu zaoblení boků, které přecházelo do prohnutých zad). Na druhou stranu, tenčí a oblé, do špičky vybrané boky Honoru začaly do ruky po chvíli více tlačit. Ale první dojem z držení Honoru byl lepší. V zimě kovové tělo Honoru nepříjemně záblo do ruky - to se Motorole asi stávat nebude.

Proti Honoru je tělo hodně vysoké, pořádné pádlo (Honor nebyl o moc nižší, ale nad a pod displejem byly znatelné "brady"). Nebezpečné "ručkování" (při šířce přístroje se ručkuje špatně) nebo použití druhé ruky je nutné a časté. Displej je relativně bezrámečkový, se zaoblenými okraji. Spodní hana má přibližně dvojnásobně široký okraj rámečku (oproti ostatním hranám). Při ovládání telefonu navigační lištou se mi stává, že při natahování prstů kamsi vdál dlaní zavadím o spodní okraj displeje a nechtěně zařadím navigační povel "zpět" nebo "seznam naposledy spuštěných aplikací", nebo spustím aplikaci spojenou s ikonou u spodního okraje (v mém případě je to foťák). To se mi u Honoru nestávalo.

Hlavní fotoaparát se třemi objektivy je v uspořádání "semafor" v levém horním rohu zad. Čočky mírně vystupují ze společné oválné základny. Ta opět lehce vystupuje nad povrch a je asymetricky umístěna při levém okraji další (opět vystupující) větší oválné základny, na které je dioda blesku. Máme tu tedy tři schůdky k čočce. Ale kupodivu toto řešení působí decentně, nijak neruší. Silikonový obal trčící foťák spolehlivě srovná. Bez něj se na stole telefon lehce kýve.

Přední fotoaparát je v centrálně umístěném průstřelu.

Překvapila mne přítomnost bílé diody v horním rámečku - bohužel se rozsvítí jen na zlomek vteřiny při startu přístroje a připojení na nabíječku - jinak je ale "neviditelná" a k ničemu se nepoužívá. :hm Škoda - když telefon nemá pravé AOD, hodila by se alespoň dioda. Bylo by fajn, kdyby ji nějaký update firmwaru zapojil do hry (ale asi se nedočkáme).

Ovládací tlačítka a čtečka otisků prstů
Všechna tlačítka jsou na pravém boku. Nejníže je čtečka otisků prstů kombinovaná s tlačítkem napájení ( zapínacím/vypínacím a uspávacím/probouzecím tlačítkem). Nad ním je kolébka hlasitosti a úplně nahoře tlačítko pro aktivaci hlasového asistenta.

Pro držení v pravé ruce je poloha vypínacího tlačítka kombinovaného se čtečkou otisků prstů optimální (pro palec). Pro leváky je o šířku tlačítka výš, než by byla pohodlná poloha (pro ukazovák obepínající záda displeje). Navíc je (kvůli lehkému zapuštění tlačítka) obtížnější po tlačítku poválet ukazovák k sejmutí otisku. A ještě obtížnější je tlačítko domáčknout (a to mám opravdu dlouhé prsty). Jinak ale čtečka reaguje dobře, subjektivně se mi zdá spolehlivější a rychlejší než u Honoru a podle všeho ji méně vadí dočasně "obroušené" prsty (třeba po práci na zahradě).
Umístění čtečky ve správné výšce na zádech mi zatím stále připadá jako lepší a "spravedlivější" pro praváky a leváky. I když u něj se mi zase občas stávalo, že jsem po čtečce nechtěně přejel při vkládání telefonu do kapsy, a odemčený telefon v si pak kapse dělal psí kusy.
K matení nepřítele u Motoroly přispívá i to, že telefon má ve správné výšce hmatelný terčík s logem, který svádí k přikládání prstu.
Flipové pouzdro Fixed (není moc z čeho vybírat) přístupnost tlačítek o něco zhorší (okraje pouzdra lehce přečnívají přes tělo telefonu, což je jinak správná myšlenka). Pouzdro má na zádech kruhový výřez v místech loga Motoroly a logického místa opory ukazovákem, čímž mne úspěšně mate - ze zvyku do něj cpu prst a očekávám odemčení. ;-)

Kolébka hlasitosti je vysoko pro obě ruce - tady je nutné si pomoci druhou rukou, nebo nebezpečně "ručkovat" a nechat spodní bradu telefonu vyklouznout mimo oporu dlaně.
Skvělá funkce je možnost (v zamčeném stavu) přeskakovat skladby v libovolném přehrávači dlouhým stiskem tlačítka hlasitosti. Potíž je v tom, že takto to funguje jen na zamčené obrazovce. A opět - pokud to člověk použije po hmatu v kapse, může se stát, že si mimoděk rozsvítí obrazovku, takže to pak nefunguje.

No a umístění tlačítka hlasového asistenta nad kolébkou hlasitosti mi vyloženě pije krev... když chce člověk ovládat hlasitost nebo přeskakovat skladby "naslepo", v kapse, tak často místo kolébky hlasitosti aktivuje asistenta a musí telefon z kapsy vytáhnout, aby se vrátil zpět. Tlačítko asistenta (v češtině omezené použití) mělo být na druhé straně, nebo být zapuštěné, nebo obojí... nebo nemuselo být vůbec. Funkce naložená na toto tlačítko nejde změnit (a zatím jsem nepřišel ani na to, zda ji lze vypnout).

Displej
Jemnost displeje (Full HD na 6.4") je naprosto dostatečná. Viditelný rozdíl proti Honoru je v AMOLED technologii - černá je opravdu černá. Rozsah jasu je srovnatelný s Honorem, automatická regulace jasu reaguje rychle. Pocitově proti Honoru se mi zdá zobrazení méně kontrastní a tmavší, ale může jít o rozdíl způsobený prozatímním nenaladěním jasu za různých světelných podmínek. Čitelnost na slunci (maximální jas) by mohla být lepší. Trochu vadí zaoblené rohy displeje, které zmenšují jeho velikost - zejména pak omezují počet ikon notifikací a přepínačů, které se vmístí do na stavového řádku (Honor dovedl v horním řádku zobrazit o několik ikon/ukazatelů více). V normálním režimu má displej nádech do teplejších barev (žluto oranžová). Neutrální bílou se mi podařilo získat až po zapnutí režimu živých barev.

Always On displej
U AMOLED displeje by člověk čekal funkci Always on (AOD) - trvalé zobrazení hodin a základních notifikací na černém podkladu. Bohužel, toto Motorola nemá. Displej vydávaný za AOD (v manuálu "glance screen", resp. "náhled displeje" se rozsvítí je na malou chvíli, a to po přijetí nové notifikace nebo v případě, že se s telefonem pohne nebo se poklepe na displej. Objeví se hodiny (lze vybrat ze 3 různých způsobů zobrazení, lze přidat předpověď počasí a stav baterie) a ikony případných notifikací. Šikovná funkce: lze podržet prst na ikoně oznámení a text oznámení se zobrazí v horní části displeje, přetažením ikony oznámení nahoru na "zóny akcí" lze vyvolat nějakou akci s oznámením spojenou (odstranit oznámení, odpovědět, zavolat zpět... nabídka akcí se liší podle charakteru oznámení). Rozsvícení displeje je poměrně krátké, pokud člověk neví, co ho na displeji čeká a kde to hledat, zhasne dříve, než se člověk zorientuje.

AOD lze posunutím do stran přepnout na další plochy - mně se zde zobrazují vybrané mediální přehrávače, pokud jsou jejich aplikace spuštěné: stařičký Google Play Music, YouTube Music a Radio Paradise. Bohužel to není úplně spolehlivé - někdy se stane, že přehrávač právě hraje, ale jeho ovládací obrazovka se jako další plocha neobjeví. Také se mi u Radia Paradise stalo, že ze zobrazené AOD plochy (a ani z notifikačního proužku) nešlo spustit přehrávání ▶ (to ale může být chyba aplikace).
AOD mediální přehrávač ukazuje hodiny, obal alba, informace o albu, skladbě a interpretovi, tlačítka vpřed a vzad, start a stop a přetáčecí posuvník, pod tím ikony notifikací. Možná se takto na AOD dovedou integrovat ještě další aplikace.

Zamykací obrazovka
Při stisku bočního tlačítka napájení se rozsvítí klasická zamykací obrazovka s tapetou, hodinami, nastaveným
trvalým vzkazem (vhodné nastavit kontakt na sebe pro případ, že by človek telefon ztratil) a proužky oznámení, na která lze podle jejich charakteru omezeně reagovat.

Musím říci, že estetika zamykací obrazovky na Honoru se mi líbila více - Honor při každém stisku tlačítka napájení ukázal novou tapetu ze sbírky Honorem vybraných líbivých tapet (funkce magazine unlock). Zobrazení hodin bylo větším, čitelnějším fontem a volitelně se ukazoval se i denní počet ušlých kroků.

Notifikace na zamčené obrazovce působily u Honoru přehledněji (lepší vizuální oddělení jednotlivých notifikací) a lépe se jimi listovalo - u Motoroly místo listování běžně aktivuji klávesnici pro zadání PINu.

Odblokování zamykací obrazovky PINem na Honoru se "potvrzovalo samo" - pokud člověk vyťukal správně sekvenci PIN číslic, přístroj se okamžitě odemkl, nebylo třeba potvrzovat nějakým "Enterem" (podobně to mají Windows 10 při přihlašování PINem). Na Motorole je třeba vyťukaný PIN ještě potvrdit - jedno kliknutí navíc. Sice je to bezpečnější, ale po přechodu z Honoru citelně méně pohodlné.

Hardware
Telefon má skoro vše užitečné a podstatné: Wifi 2.4 a 5 GHz, NFC platby, čtečku otisků prstů, 5 mm jack, FM rádio s RDS, Full HD AMOLED displej, podporu paměťových karet x dvou SIM (hybridní slot). Nečekané plus je rychlejší nabíjení a optická stabilizace hlavního fotoaparátu.
Paměť 6/128 GB by měla nějakou dobu být dostatečná i pro lehce náročnější použití a "sběratele aplikací".
Procesor MediaTek Helio G85 není žádný trhač železa - po otevření webové stránky v prohlížeči nebo aplikaci zprávy lze pozorovat drobné trhání při posouvání obsahu. Ale proti Honoru, který po letech používání a s volnými 1-2GB paměti vyloženě zamrzával je to pohoda (zatím). V prostředí telefonu jsem se jinak se zasekáváním nesetkal.
U Honoru při podobné sbírce nainstalovaných aplikací už často docházelo k velmi dlouhým zásekům při spouštění některých aplikací - typicky fotoaparátu - na desítky vteřin až minuty, nesledované několika hláškami, které aplikace přestaly reagovat... včetně aplikace UI systému. Někdy byl rychlejším řešením restart.

Absence 5G mobilních sítí zatím nijak nevadí.
Chybí infraport a plnohodnotný Dual SIM (drobný ústupek - ale potěšily by).
Nevýhody pouze 60 Hz displeje proti rychlejším nedovedu posoudit - zatím jsem neměl v ruce přístroj s vyšší frekvencí displeje.

Zvuk
Zvuk sluchátkového reproduktoru je proti Honoru slabší a zastřenější. Není to ale tragédie - u Honoru jsem byl překvapen, jak dobře zní (byl to telefon s nejlepším zvukem sluchátka, co jsem kdy měl).

Naopak - zvuk hlasitého reproduktoru u Motoroly je proti Honoru výrazně silnější a barvitější. U Honoru byl zvuk hodně "plechový". Reproduktor je jen jeden (žádné stereo) - ale kdo by chtěl poslouchat stereo z vestavěných pidi reproduktorů telefonu, že.

Výdrž baterie a nabíjení
Baterie má kapacitu 5000 mAh a 30 W "turbo" nabíjení (30 W adaptér přibalen). V mém případě stačí kapacita na cca 2 dny provozu (zapnuté Wifi a BT a GPS, s vypnutými mobilními daty, spárování s fitness náramkem a občas bezdrátovými sluchátky, denně cca hodina až dvě poslechu hudby, hodina měření nějaké sportovní aktivity, hodina až dvě s rozsvíceným displejem pro čtení zpráv, "hraní" si s novým telefonem), hodina hovorů. Věřím, že vypnutím GPS a BT a omezením rozsvíceného displeje a Wifi bych se dostal na tři, možná až čtyři dny.

Plné nabití trvá 2.5 hodiny, přičemž do cca 70% se nabíjí rychleji - mám zapnutou nějakou optimalizaci životnosti baterie, která může "chytře" konec nabíjení zpomalovat. Údajně má telefon nějakou chytrost, se kterou se při pravidelném nočním nabíjení nabije jen do 90% a posledních 10% dobije až těsně před očekávaným sundáním z nabíječky, ale v mém případě nějakou pravidelnost nabíjení těžko mohl detekovat.

Přenesení obsahu z předchozího telefonu
Trochu jsem se obával přenosu obsahu telefonu při přechodu k jinému výrobci.
Nakonec... Nebylo tak zlé, ale nebylo to ideální.
Nejprve se mi nabídl přenos propojením obou telefonů kabelem. S dostupnými kabely (OTG + běžný kabel získán kabel USB C - USB micro). To ale nefungovalo.
Takže jsem zkusil zálohu a obnovení přes Google účet - přenesla se většina aplikací (dokonce i některé, které již na Google Play Store nejsou). Některé aplikace se nepřenesly (a to i ty, které jsou stále na Play Store). A přeneslo se nastavení velké části aplikací, u části se muselo vše nastavovat znovu.
Pochopitelně se nepřenesly aplikace, které byly na Honoru předinstalované (a těch je docela škoda) - více v sekci věnované aplikacím.

Software celkově
Motorola dává do svých telefonů poměrně čistý Android s minimem nadstaveb a předinstalovaných aplikací. U Honoru se mi líbilo, že člověk dostal slušnou porci základních aplikací (kontakty, telefonování, mail, SMS, hudební přehrávač, přehrávač videa, galerii fotek, sledování zdraví, kalendář, poznámky, záznam zvuku, kalkulačka, budík/hodiny/stopky/časovač, soubory, předpověď počasí, správce telefonu...) - vše v jednotném designovém jazyku Huawei/Honor - podle mne střídmějším a hezčím, a v něčem funkčnějším a přehlednějším provedení, než je od Googlu.
Navíc některé aplikace byly na Honoru v základu "zdvojeny" svými protějšky od Googlu (Gmail, hudební přehrávač, Duo, Fotky Google...) takže si člověk mohl vybrat. Na druhou stranu Honor nabídl i nějaký více či méně důležitý balast (Google Mapy, YouTube, Facebook, Booking.com, Aliexpress, předinstalované hry a pod.)
Motorola dává prakticky jen základ v provedení od Googlu: aplikaci pro kontakty, volání, SMS a mediální zprávy, kalendář, hodiny/budík/stopky/časovač, kalkulačka, soubory. Z nadstandardu Fit, Digitální rovnováha, Home, Asistent, YT Music, mapy. Z vlastních aplikací je tu od Motoroly jen předpověď počasí, správce telefonu a Nápověda.

Za nejpozitivnější věc u Motoroly považuji to, že se (zatím) neseká. Honor s podobnou aplikační výbavou mi se mi poslední rok, rok a půl hodně sekal, a nepomáhal už ani tovární reset a obnova aplikací a dat ze zálohy. Drobné kolísání výkonu u Motoroly zatím pozoruji pouze při rolování nějakého obsahu, které není úplně plynulé a hladké.

Launcher/Plocha
Launcher je vcelku standardní. Nabízí spodní dok pro až 5 aplikací, které jsou na každé ploše.
Nabízí na výběr umiťování všech aplikaci na plochy, nebo vysouvací "šuplík" se všemi aplikacemi (na rozdíl od Honoru tlačítko pro vyvolání "šuplíku" nezabírá pozici ve spodním doku).
Honor při použití režimu "vše na plochách" dovoloval ikony nepoužívaných aplikací skrývat.
Honor nabízel navíc "senior režim", který nabízel alternativní uspořádání plochy s vybranými funkcemi a aplikacemi ve velkých "dlaždicích" ve stylu Microsoftích Lumií.
Nevýhodou správy ploch u Motoroly je to, že nelze plochy procházet cyklicky a není možné si nejdůležitější plochy umístit jak doprava, tak doleva od domácí plochy (to Honor uměl). Vlevo od domácí plochy lze umísit jen výběr zpráv od Googlu (což lze řešit i widgetem) a nic dalšího. Cesta k informacím, pokud máte více ploch, se tak prodlužuje. Tohle Honor uměl lépe.
Animace přechodu mezi plochami je u Motoroly jedna jediná... Honor nabízel velký výběr působivých efektů.

Rovněž nejde změnit pořadí ploch (nebo jsem nepřišel na to, jak to udělat). A nejde ani přidat novou plochu jinam, než na konec stávajících ploch. Pokud tedy přehodnotíte prioritu nějaké plochy s ikonami nebo widgety - tak pak přeorganizování přestavuje spoustu ruční práce a logistické cvičení. Tohle měl Honor také vyřešeno lépe.
Co je díky novějšímu Androidu na Motorole lepší - to je správa widgetů - jejich umístění lze vyvolat přímo z jejich aplikace, nebo z přehledné nabídky všech widgetů. U Honoru člověk musel vždy listovat miniaturní a dlouhou horizontální nabídkou widgetů.
Nabídka spuštěných aplikací mi přišla lepší u Honoru - náhledy aplikací se prezentovaly v podobě vertikálního štosu přes sebe narovnaných karet, mezi kterými šlo rychle listovat (i jednou rukou). Na Motorole jsou samostatné karty srovnané do horizontální řady, takže lze vidět jen jednu aplikaci a ne všechny (nebo více) najednou a listování mezi nimi je zdlouhavější.
Honor v nabídce spuštěných aplikací dovoloval jednotlivé aplikace tlačítkem nebo švihnutím prstem do strany zavírat, tlačítkem v titulkovém pruhu připínat nebo poslat na rozdělenou plochu. U Motoroly lze aplikaci zavírat méně pohodlným svislým švihnutím, další akce lze provádět až z nabídky správy aplikace. Na druhou stranu - u Honoru odsud neexistovala cesta ke správě aplikace.


Ovládání gesty a jejich režim (navigační tlačítka vs. gesta)
Podpora u Honoru byla jen pro ovládání navigačními tlačítky (šipka - trojúhelník, domeček - kolečko, menu - čtvereček). Bylo možné si přizpůsobit jejich pořadí a případně přidat tlačítko pro stažení panelu s přepínači a notifikacemi (bezva nápad). Navíc šlo horní panel stáhnout i vertikálním klouznutím prstu na čtečce na zádech. Fungovalo i dlouhé podržení navigačních tlačítek: dlouhé podržení kolečka spustilo Google Asistenta, dlouhé podržení čtverečku rozdělilo obrazovku a dalo na výběr aplikaci do druhé poloviny. Gestem přejetí přes navigační klávesy doleva nebo doprava se přešlo do režimu zmenšeného displeje vhodného pro ovládání jednou rukou (zmenšený displej byl přichycen k levému nebo pravému dolnímu okraji - dle směru gesta). Skvělé nápady pro ovládání jednou rukou.
Honor neměl alternativní ovládání gesty.

Motorola má pevně dané pořadí navigačních tlačítek na spodní liště (bohužel v obráceném pořadí, než jsem byl zvyklý). Na dlouhé podržení reaguje jen kolečko (spouští Google Asistenta).
Horní panel je možné stáhnout jen tažením od horního okraje obrazovky, nebo na plochách přejetím prstem dolů i zprostřed displeje. Pokud je ale na displeji spuštěná nějaká aplikace, pak nelze stáhnout horní panel bez natažení se k hornímu okraji.
Vzhledem k menšímu okraji spodní brady se mi na Motorole často stává, že navigační tlačítka stisknu nechtěně bříškem dlaně ruky, když se prstem natahuji někam výš (nepříjemné). Nepomůže ani přechod na navigaci gesty - jen si v tom případě nechtěně spouštím jiné funkce umístěné u spodního okraje obrazovky.
Ovládání gesty je možné: přepínání aplikací tažením do strany při spodním okraji obrazovky, jako šipka zpět (trojúhelník) funguje tažení prstu zleva nebo zprava od svislého okraje, kolečko domů pak tažením prstu od spodního okraje, čtvereček pro nabídku přepínání aplikací pak tažením a podržením prstu od spodního okraje. Nějak si na ovládání gesty nemohu zvyknout - gesto "zpět" se mi často daří až na několikátý pokus, navíc tažení zleva v některých aplikacích koliduje s vytažením bočního navigačního panelu (hamburgerové menu).


Notifikace

Personalizace

Klávesnice

Vybrané aplikace
V nainstalovaných Mapách.cz nefunguje orientace šipky podle otáčení na místě (kompas), v Google mapách funguje.

Rádio
Mediální přehravač
Nastavení zvuku médií
Volací aplikace s nahráváním a nabízenými odpověďmi
Adresář
Fotoaparát
Nápověda
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 10. 6. 2022 05:38

proč nepoužíváš gesto na foťák místo ikony? :hm
Nick Cave
Moderátor

Odeslat příspěvekod 5uch 10. 6. 2022 12:55

Každý to může mít trochu jinak... na co je zvyklý a co mu vyhovuje.
Já jsem zvyklý mít foťák v doku vlevo dole a hned na ním vstup do galerie.
Na gesto spuštění fotoaparátu (pohoupáním) jsem si ještě nezvykl, ale zato se mi jím už párkrát podařilo spustit foťák nechtěně. 8-)

Pointa mé poznámky je v tom, že (obecně) se blbě ovládají telefony s malými rámečky (zejména) dole, člověk na nich dělá nechtěné dotyky. A je jedno, zda spustí fotoaparát nebo aktivuje nějakou jinou ikonu "vlevo dole". A je mi jasné, že pro lidi s nešikovnýma rukama a prsty je to peklo. Zejména pro seniory, co už nezvládají pochopit a operativně reagovat na nečekané situace typu "sakra, spustilo se mi něco, co jsem nechtěl, pryč s tím" je to peklo dvojnásobné.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 10. 6. 2022 13:21

to gesto na foťák lze v aplikaci Moto vypnout.
Nick Cave
Moderátor

Odeslat příspěvekod 5uch 11. 6. 2022 17:49

Vím a uvažuji o tom. Ale možná si na něj zvyknu (na spouštění je fajn, jen se to nesmí spouštět "samo" - nechtěně). Zatím jsem v procesu "ladění" telefonu ku obrazu svému. Radostné období "hraní si a objevování". ;-)
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 11. 6. 2022 18:04

ještě jsem nezažil, aby se foťák sám od sebe spustil, to samé svítilna, obě gesta mám přitom trvale aktivní
Nick Cave
Moderátor

Odeslat příspěvekod 5uch 11. 6. 2022 18:22

Svítilna je OK. Foták se mi párkrát nechtěně spustil (pravda - jednou nebo dvakrát to bylo tím, že jsem neudělal správně to gesto pro svítilnu, které jsem ve skutečnosti chtěl udělat).
Jak říkám... zatím si na sebe zvykáme.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 15. 6. 2022 01:48

Motorola teď dává OLED displeje i do některých levnějších modelů, jak je na tom zobrazení bílé, je čistě bílá nebo má nějaký jiný odstín? Jdou barvy v nastavení upravit, jsou tam nějaké profily?
Nick Cave
Moderátor

Odeslat příspěvekod 5uch 15. 6. 2022 02:32

G41 má dva režimy barev: přirozené a syté. Kromě toho jde nastavit individuální teplota barev na škále od teplých ke studeným. Jak jsem psal - režim přirozených barev jde (dle mých očí) do žluta a nastavením teploty to nelze plně kompenzovat.

-- 26. 6. 2022 17:46 --

Aktualizace (doplnění) recenze
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků