Motorola G41 - obecná diskuze

O mobilních telefonech značek Lenovo i Motorola

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Nick Cave 31. 5. 2022 09:27

Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5uch 10. 6. 2022 00:54

Začínám psát malou maxi recenzi ;-) na Motorolu G41, kterou mám pár dní doma (a slibuji, že budu recenzi postupně doplňovat a aktualizovat). Budu si všímat i detailů, které se v klasických recenzích na mobilmanii neřeší, zahrnu hodně svých (subjektivních) pocitů z používání.

Budu často porovnávat s předchozím modelem telefonu v mém vlastnictví - Honorem 6X.
Oba telefony jsou představiteli "výhodné koupě" - v době nákupu se jejich cena pohybovala okolo 5000 Kč (Oba telefony na konci prodejního cyklu lehce pod 5000), přitom telefonům nic zásadního nechybí (nechybělo).

Takže jen stručné představení předchozího Honoru 6x:
- model z roku 2016, koupen na konci roku 2017
- 5.5" IPS Full HD displej, 16:9, 1080 x 1920 px, 403 ppi, z výroby nalepená folie (tehdy Full HD v této ceně nebylo běžné),
- LTE,
- 3/32 GB paměti (tehdy slušná porce),
- procesor Kirin 655
- slot na dual SIM nebo paměťová karta (hybridní)
- kovové tělo (stříbrný matný povrch) a rám (velmi slušné provedení a dílenské zpracování)
- barevná (a externí aplikací nastavitelná) notifikační dioda
- čtečka otisků prstů na zádech
- NFC
- FM rádio
- 3.5 mm jack
- kompas
- USB OTG
- micro USB
- duální zadní foťák (druhý objektiv pro hloubku ostrosti, začátek trendu telefonů s více objektivy),
- Android 6 Marshmallow se po ihned vyndání z krabičky povýšil na 7 Nougat
- rozměry 150.9 x 76.2 x 8.2 mm
Jako drobné omezení jsem vnímal hybridní provedení paměťového slotu a nepřítomnost infraportu (a časem 32 GB paměti).

Motorola G41 je proti tomu po pěti letech jen drobná evoluce (zeleně)a v něčem ústupek (červeně):
- 6.4" OLED Full HD displej (ale subjektivní pocit z lepší kvality jde hlavně na vrub jeho "panenskosti" - nepoškrábání), 20:9, 1080 x 2400 px, 411 ppi, ale nemá pravý Always on Display (AOD)
- LTE zůstává (není 5G)
- Paměť vzrostla na 6/128 GB
- MediaTek Helio G85
- Konstrukce je plastová
- slot na dual SIM nebo paměťová karta (hybridní) zůstává
- Bílá "notifikační dioda" zde překvapivě je (navzdory specifikacím), ale bohužel ji nelze použít k notifikacím (je dobře ukrytá a SW ji nepoužívá)
- čtečka otisku prstů se přestěhovala na bok na vypínací tlačítko
- NFC zůstává
- FM rádio - navíc s RDS a nahráváním,
- 3.5 mm jack zůstává
- kompas zůstává
- USB OTG zůstává
- USB vylepšeno na typ C
- Foťák má tři objektivy, hlavní je údajně opticky stabilizovaný (některé specifikace mluví o elektronické stabilizaci)
- Android 11, později upgrade na Android 12
- 33 W nabíjení
- Wifi 5 GHz
- rozměry 161.9 x 73.9 x 8.3 mm


Balení
Krabička je docela těžká...
Po rozbalení v najdeme kromě telefonu 30 W nabíječku s USB kabelem (A-C) a průhledné silikonové pouzdro, které kryje záda a boky telefonu. Kryje (výstupkem) i boční tlačítka. Samozřejmě, s výjimkou zapínacího ( spojeného se čtečkou otisku prstů) - to je volné.
Dál už jen zbytečnosti... špendlík pro vysunutí šuplíku a dvě knížečky ve více jazycích - jedna se základním návodem typu "Začínáme" - popis prvků přístroje a návod na otevření šuplíku SIM, zapnutí přístroje a s odkazem na elektronický návod. Druhá nutný právní a bezpečnostní bullshit. Obojí v řadě jazyků, včetně češtiny.

Hardware obecně
Telefon má skoro vše užitečné a podstatné: Wifi 2.4 a 5 GHz, NFC platby, čtečku otisků prstů, 3.5 mm jack, FM rádio s RDS, Full HD AMOLED displej, podporu paměťových karet x dvou SIM (hybridní slot). Nečekané plus je rychlejší nabíjení (30 W) a optická stabilizace hlavního fotoaparátu.
Paměť 6/128 GB by měla nějakou dobu být dostatečná i pro lehce náročnější použití a "sběratele aplikací".
USB je typu C, podporuje OTG (připojíte flešku jako externí disk a uvidíte její obsah v telefonu).
Procesor MediaTek Helio G85 není žádný trhač železa - po otevření webové stránky v prohlížeči nebo aplikaci zprávy lze pozorovat drobné trhání při posouvání obsahu. Ale proti Honoru, který po letech používání a s volnými 1-2GB paměti vyloženě zamrzával je to pohoda (zatím). V prostředí telefonu jsem se jinak se zasekáváním nesetkal.
U Honoru mi při podobné sbírce nainstalovaných aplikací už často docházelo k velmi dlouhým zásekům při spouštění některých aplikací - typicky fotoaparátu - na desítky vteřin až minuty, nesledované několika hláškami, které aplikace přestaly reagovat... včetně aplikace UI systému. Někdy byl rychlejším řešením restart.

Absence 5G mobilních sítí zatím nijak nevadí.
Chybí infraport a plnohodnotný Dual SIM (drobný ústupek - ale potěšily by).
Dual SIM je bohužel hybridní (buď paměťová karta, nebo druhá SIM)
Nevýhody pouze 60 Hz displeje proti rychlejším nedovedu posoudit - zatím jsem neměl v ruce přístroj s vyšší frekvencí displeje.
Tento model nemá podporu ARCore, takže hrátky s rozšířenou a smíšenou realitou (např. tygr ve vašem pokoji a ježek na stole v práci) se nekonají - viz třeba https://arvr.google.com/ar/ a https://9to5google.com/2021/12/24/googl ... mals-list/
Zajímavé, že blízcí příbuzní (včetně nižšího modelu G31 a vyššího G51) tuto podporu mají.
Ale blbůstky typu Snapchat nebo Duo vám pirátský klobouk, papouška na rameno nebo duhu zvracenou z úst klidně přidají.


Provedení těla
Tělo a rám jsou plastové. Provedení a barva (meteorite black) je nenápadná - černá s nádechem do námořnické modři. Žádné laciné třpitivé efekty a barevné přechody.
Zajímavé je provedení povrchu - těžko se to popisuje, je matné i lesklé zároveň. :shock: Údajně má vodoodpudivou úpravu, ale není voděodolné. Trochu rpí na otisky prstů a též přitahuje prach - po zběžném otření hadříkem se někde na okraji zachytí "lavina" prachu. Po dvou měsících v pouzdře jsou na zádech patrné drobné škrábanečky a vrpy. Nevýhoda hladkého plastu... Po vložení do pouzdra jdou tyto jemné efekty do háje a je to jen nuda, nuda, šeď.
Boky kvádrovitého těla mají seříznuté hrany, netlačí ani neřežou do ruky. Subjektivně mi přišlo, že lépe se drželo tělo nepatrně širšího a tenčího Honoru (díky většímu a plynulému zaoblení boků, které přecházelo do lehce prohnutých zad). Na druhou stranu, tenčí a oblé, do špičky vybrané boky Honoru začaly do ruky po chvíli více tlačit. Ale první dojem z držení Honoru byl lepší. V zimě kovové tělo Honoru nepříjemně záblo do ruky - to se Motorole asi stávat nebude.
Materiál těla byl jedznačně lepší u Honoru - matný kov je prostě nadčasová a profi záležitost, měl jsem díky němu i větší pocit jistoty úchopu a menšího klouzání, než v případě hladkého plastu Motoroly.

Proti Honoru je tělo hodně vysoké, pořádné pádlo (Honor nebyl o moc nižší, ale nad a pod displejem byly znatelné "brady"). Nebezpečné "ručkování" (při šířce přístroje se ručkuje špatně) nebo použití druhé ruky je nutné a časté. Displej je relativně bezrámečkový, se zaoblenými okraji. Spodní hana má přibližně dvojnásobně široký okraj rámečku (oproti ostatním hranám). Při ovládání telefonu navigační lištou se mi stává, že při natahování prstů kamsi vdál dlaní zavadím o spodní okraj displeje a nechtěně zařadím navigační povel "zpět" nebo "seznam naposledy spuštěných aplikací", nebo spustím aplikaci spojenou s ikonou u spodního okraje (v mém případě je to foťák). To se mi u Honoru nestávalo.

Hlavní fotoaparát se třemi objektivy je v uspořádání "semafor" v levém horním rohu zad. Čočky mírně vystupují ze společné oválné základny. Ta opět lehce vystupuje nad povrch a je asymetricky umístěna při levém okraji další (opět vystupující) větší oválné základny, na které je dioda blesku. Máme tu tedy tři schůdky k čočce. Ale kupodivu toto řešení působí decentně, nijak neruší. Silikonový obal trčící foťák spolehlivě srovná. Bez něj se na stole telefon lehce kýve.

Přední fotoaparát je v centrálně umístěném průstřelu.

Překvapila mne přítomnost bílé diody v horním rámečku - bohužel se rozsvítí jen na zlomek vteřiny při startu přístroje a připojení na nabíječku - jinak je ale "neviditelná" a k ničemu se nepoužívá. :hm Škoda - když telefon nemá pravé AOD, hodila by se alespoň dioda. Bylo by fajn, kdyby ji nějaký update firmwaru zapojil do hry (ale asi se nedočkáme).

Ovládací tlačítka a čtečka otisků prstů
Všechna tlačítka jsou na pravém boku. Nejníže je čtečka otisků prstů kombinovaná s tlačítkem napájení (zapínacím/vypínacím a zároveň uspávacím/probouzecím tlačítkem). Nad ním je kolébka hlasitosti a úplně nahoře tlačítko pro aktivaci hlasového asistenta.

Pro držení v pravé ruce je poloha vypínacího tlačítka kombinovaného se čtečkou otisků prstů optimální (pro palec). Pro leváky je o šířku tlačítka výš, než by byla pohodlná poloha (pro ukazovák obepínající záda displeje). Navíc je (kvůli lehkému zapuštění tlačítka) obtížnější po tlačítku poválet ukazovák k sejmutí otisku. A ještě obtížnější je tlačítko domáčknout (a to mám opravdu dlouhé prsty). Jinak ale čtečka reaguje dobře, subjektivně se mi zdá spolehlivější a rychlejší než u Honoru a podle všeho ji méně vadí dočasně "obroušené" prsty (třeba po práci na zahradě).
Umístění čtečky ve správné výšce na zádech mi zatím stále připadá jako lepší a "spravedlivější" pro praváky a leváky. I když u něj se mi zase občas stávalo, že jsem po čtečce nechtěně přejel při vkládání telefonu do kapsy, a odemčený telefon si pak v kapse dělal psí kusy.
K matení nepřítele u Motoroly přispívá i to, že telefon má ve správné výšce hmatelný terčík s logem, který svádí k přikládání prstu.
Flipové pouzdro Fixed (není moc z čeho vybírat) přístupnost tlačítek o něco zhorší (okraje pouzdra lehce přečnívají přes tělo telefonu, což je jinak správná myšlenka). Pouzdro má na zádech kruhový výřez v místech loga Motoroly a logického místa opory ukazovákem, čímž mne opět úspěšně mate - ze zvyku do něj cpu prst a očekávám odemčení. ;-)

Kolébka hlasitosti je vysoko pro obě ruce - tady je nutné si pomoci druhou rukou, nebo nebezpečně "ručkovat" a nechat spodní bradu telefonu vyklouznout mimo oporu dlaně.
Skvělá funkce je možnost (v zamčeném stavu) přeskakovat skladby v libovolném přehrávači dlouhým stiskem tlačítka hlasitosti. Potíž je v tom, že takto to funguje jen na zamčené obrazovce. A opět - pokud to člověk použije po hmatu v kapse, může se stát, že si mimoděk rozsvítí obrazovku, takže to pak nefunguje.

No a umístění tlačítka hlasového asistenta nad kolébkou hlasitosti mi vyloženě pije krev... když chce člověk ovládat hlasitost nebo přeskakovat skladby "naslepo", v kapse, tak často místo kolébky hlasitosti aktivuje asistenta a musí telefon z kapsy vytáhnout, aby se vrátil zpět. Tlačítko asistenta (v češtině omezené použití) mělo být na druhé straně, nebo být zapuštěné, nebo obojí... nebo nemuselo být vůbec. Funkce naložená na toto tlačítko nejde změnit (a zatím jsem nepřišel ani na to, zda ji lze vypnout).

Displej
Jemnost displeje (Full HD na 6.4") je naprosto dostatečná. Viditelný rozdíl proti Honoru je v AMOLED technologii - černá je opravdu černá. Rozsah jasu je srovnatelný s Honorem, automatická regulace jasu reaguje rychle. Pocitově proti Honoru se mi zdá zobrazení méně kontrastní a tmavší, ale může jít o rozdíl způsobený prozatímním nenaladěním jasu za různých světelných podmínek. Čitelnost na slunci (maximální jas) by mohla být lepší. Trochu vadí zaoblené rohy displeje, které zmenšují jeho velikost - zejména pak omezují počet ikon notifikací a přepínačů, které se vmístí do na stavového řádku (Honor dovedl v horním řádku zobrazit o několik ikon/ukazatelů více). V normálním režimu má displej nádech do teplejších barev (žluto oranžová). Neutrální bílou se mi podařilo získat až po zapnutí režimu živých barev.

Always On displej (nedotažený k dokonalosti)
U AMOLED displeje by člověk čekal funkci Always on (AOD) - trvalé zobrazení hodin a základních notifikací na černém podkladu. Bohužel, toto Motorola nemá. Displej vydávaný za AOD (v manuálu "glance screen", resp. "náhled displeje" se rozsvítí je na malou chvíli, a to po přijetí nové notifikace nebo v případě, že se s telefonem pohne nebo se poklepe na displej. Objeví se hodiny (lze vybrat ze 3 různých způsobů zobrazení, lze přidat předpověď počasí a stav baterie) a ikony případných notifikací. Šikovná funkce: lze podržet prst na ikoně oznámení a text oznámení se zobrazí v horní části displeje, přetažením ikony oznámení nahoru na "zóny akcí" lze vyvolat nějakou akci s oznámením spojenou (odstranit oznámení, odpovědět, zavolat zpět... nabídka akcí se liší podle charakteru oznámení). Rozsvícení displeje je poměrně krátké, pokud člověk neví, co ho na displeji čeká a kde to hledat, zhasne dříve, než se člověk zorientuje.

AOD lze posunutím do stran přepnout na další plochy - mně se zde zobrazují vybrané mediální přehrávače, pokud jsou jejich aplikace spuštěné: stařičký Google Play Music, YouTube Music a Radio Paradise. Bohužel to není úplně spolehlivé - někdy se stane, že přehrávač právě hraje, ale jeho ovládací obrazovka se jako další plocha neobjeví. Také se mi u Radia Paradise stalo, že ze zobrazené AOD plochy (a ani z notifikačního proužku) nešlo spustit přehrávání ▶ (to ale může být chyba aplikace).
AOD mediální přehrávač ukazuje hodiny, obal alba, informace o albu, skladbě a interpretovi, tlačítka vpřed a vzad, start a stop a přetáčecí posuvník, pod tím ikony notifikací. Možná se takto na AOD dovedou integrovat ještě další aplikace.

Zamykací obrazovka
Při stisku bočního tlačítka napájení se rozsvítí klasická zamykací obrazovka s tapetou, hodinami, nastaveným
trvalým vzkazem (vhodné nastavit kontakt na sebe pro případ, že by človek telefon ztratil) a proužky oznámení, na která lze podle jejich charakteru omezeně reagovat.

Musím říci, že estetika zamykací obrazovky na Honoru se mi líbila více - Honor při každém stisku tlačítka napájení ukázal novou tapetu ze sbírky Honorem vybraných líbivých tapet (funkce magazine unlock). Zobrazení hodin bylo větším, čitelnějším fontem a volitelně se ukazoval se i denní počet ušlých kroků.

Update: zamykací obrazovka po přechodu na Android 12 vypadá lépe, hodiny se zvětšily.

Notifikace na zamčené obrazovce působily u Honoru přehledněji (lepší vizuální oddělení jednotlivých notifikací) a lépe se jimi listovalo - u Motoroly místo listování běžně aktivuji klávesnici pro zadání PINu. Pro listování se musí nepjprve seznam oznámení nelogicky potáhnout dolů, a teprve pak nahoru. Směr nahoru je logický - potáhnutím nahoru chci seznam potáhnout, abych se dostal k položkám skrytým vespod... ale já musím začít potažením dolů. Samotné (počáteční) potažení nahoru vyvolá obrazovku pro zadání PINu nebo hesla.

Odblokování zamykací obrazovky PINem na Honoru se "potvrzovalo samo" - pokud člověk vyťukal správně sekvenci PIN číslic, přístroj se okamžitě odemkl, nebylo třeba potvrzovat nějakým "Enterem" (podobně to mají Windows 10 při přihlašování PINem). Na Motorole je třeba vyťukaný PIN ještě potvrdit - jedno kliknutí navíc. Sice je to bezpečnější, ale po přechodu z Honoru citelně méně pohodlné.

Zvuk
Zvuk sluchátkového reproduktoru je proti Honoru slabší a zastřenější. Není to ale tragédie - u Honoru jsem byl překvapen, jak dobře zní (byl to telefon s nejlepším zvukem sluchátka, co jsem kdy měl).

Naopak - zvuk hlasitého reproduktoru u Motoroly je proti Honoru výrazně silnější a barvitější. U Honoru byl zvuk hodně "plechový". Reproduktor je jen jeden (žádné stereo) - ale kdo by chtěl poslouchat stereo z vestavěných pidi reproduktorů telefonu, že.

Zvuk lze systémově upravit (i pro jednotlivá připojená zařízení) pomocí utility Dolby Atmos. To ale nenabízí žádný ekvalizér, ale jen dvě možnosti úpravy zvuku: Hudba a Film (nebo možnost, že telefon pozná charakter zvuku a vybere to podle sebe). Po pravdě - rozdíl jsem v tom neslyšel. Škoda, i laciná Motorola řady E Play měla v mediálním přehrávači systémový ekvalizér, tady se nabízí jen tato (podle mne) zbytečnost.

Update: po přechodu na Android 12 nabízí utilita Dolby Atmos více možností skutečně funkční úpravy zvuku - profily typu "Zvýraznění basů, výšek, hlasu, čirý...". Nicméně ekvalizér stále chybí.

Výdrž baterie a nabíjení
Baterie má kapacitu 5000 mAh a 30 W "turbo" nabíjení (30 W adaptér přibalen). V mém případě stačí kapacita na cca 2 dny provozu (zapnuté Wifi a BT a GPS, s vypnutými mobilními daty, spárování s fitness náramkem a občas bezdrátovými sluchátky, denně cca hodina až dvě poslechu hudby, hodina měření nějaké sportovní aktivity, hodina až dvě s rozsvíceným displejem pro čtení zpráv, "hraní" si s novým telefonem), hodina hovorů. Věřím, že vypnutím GPS a BT a omezením rozsvíceného displeje a Wifi bych se dostal na tři, možná až čtyři dny.

Plné nabití trvá 2.5 hodiny, přičemž do cca 70% se nabíjí rychleji - mám zapnutou nějakou optimalizaci životnosti baterie, která může "chytře" konec nabíjení zpomalovat. Údajně má telefon nějakou chytrost, se kterou se při pravidelném nočním nabíjení nabije jen do 90% a posledních 10% dobije až těsně před očekávaným sundáním z nabíječky, ale v mém případě nějakou pravidelnost nabíjení těžko mohl detekovat.
Aktualizace: Vypozoroval jsem, že režim s dobitím "posledních 10% před probuzením" se použije, pokud se telefon dává na nabíječku v době, která by se dala nazvat "večerem" a je nastaveno buzení na nějaký rozumně blízký čas "ráno". Důležité je mít nastavený budík.

Přenesení obsahu z předchozího telefonu
Trochu jsem se obával přenosu obsahu telefonu při přechodu k jinému výrobci.
Nakonec... Nebylo tak zlé, ale nebylo to ideální.
Nejprve se mi nabídl přenos propojením obou telefonů kabelem. S dostupnými kabely (OTG + běžný kabel získán kabel USB C - USB micro). To ale nefungovalo.
Takže jsem zkusil zálohu a obnovení přes Google účet - přenesla se většina aplikací (dokonce i některé, které již na Google Play Store nejsou). Některé aplikace se nepřenesly (a to i ty, které jsou stále na Play Store). A přeneslo se nastavení velké části aplikací, u části se muselo vše nastavovat znovu.
Pochopitelně se nepřenesly aplikace, které byly na Honoru předinstalované (a těch je docela škoda) - více v sekci věnované aplikacím.

Software celkově
Motorola dává do svých telefonů poměrně čistý Android s minimem nadstaveb a předinstalovaných aplikací. U Honoru se mi líbilo, že člověk dostal slušnou porci základních aplikací (kontakty, telefonování, mail, SMS, hudební přehrávač, přehrávač videa, galerii fotek, sledování zdraví, kalendář, poznámky, záznam zvuku, kalkulačka, budík/hodiny/stopky/časovač, soubory, předpověď počasí, správce telefonu...) - vše v jednotném designovém jazyku Huawei/Honor - podle mne střídmějším a hezčím, a v něčem funkčnějším a přehlednějším provedení, než je od Googlu.
Navíc některé aplikace byly na Honoru v základu "zdvojeny" svými protějšky od Googlu (Gmail, hudební přehrávač, Duo, Fotky Google...) takže si člověk mohl vybrat. Na druhou stranu Honor nabídl i nějaký více či méně důležitý balast (Google Mapy, YouTube, Facebook, Booking.com, Aliexpress, předinstalované hry a pod.)
Motorola dává prakticky jen základ v provedení od Googlu: aplikaci pro kontakty, volání, SMS a mediální zprávy, kalendář, hodiny/budík/stopky/časovač, kalkulačka, soubory, Play Store. Z nadstandardu Fit, Digitální rovnováha, Home, Asistent, YT Music, Google mapy. Z vlastních aplikací je tu od Motoroly jen kamera, předpověď počasí, správce telefonu a Nápověda a Tipy.
Pokud jde o nastavení aplikací, Motorola nepodporuje aplikační firewall (alespoň jsem ho nenašel). Honor dovoloval na úrovni jednotlivých aplikací definovat, která z nich má přístup k wifi a která k mobilním datům. Ne, že bych to někdy využil... ;-) ale mohlo by se to hodit.

Za nejpozitivnější věc u Motoroly považuji to, že se (zatím) neseká. Honor s podobnou aplikační výbavou mi se mi poslední rok, rok a půl hodně sekal, a nepomáhal už ani tovární reset a obnova aplikací a dat ze zálohy. Drobné kolísání výkonu u Motoroly zatím pozoruji pouze při rolování nějakého obsahu, které není úplně plynulé a hladké.

Launcher/Plocha
Launcher je vcelku standardní. Nabízí spodní dok pro až 5 aplikací, které jsou na každé ploše.
Lze si výbrat umiťování všech aplikaci na plochy, nebo mít na ploše jen vybrané aplikace a vysouvací "šuplík" se všemi aplikacemi (na rozdíl od Honoru tlačítko pro vyvolání "šuplíku" nezabírá pozici ve spodním doku). Hustota ikon na zbývající ploše lze nastavit od 3x4 po 5x6 (nastavení schované hluboko v nastaveních stylu obrazovky, kde lze měnit písmo, tvar obrysu ikon a další drobnosti).
Honor při použití režimu "vše na plochách" dovoloval ikony nepoužívaných aplikací skrývat.

Aplikace s neodbavenými notifikacemi ukazují na své ikoně nepříliš výrazný terčík (puntík) sladěný s barvou ikony. U Honoru byl vidět počet neodbavených notifikací ve výrazně červeném terčíku. Někdo dospěl k názoru, že příliš mnoho a výrazných notifikací člověka jen rozptyluje. ;-) Časem to možná dojde tak daleko, že notifikace po svém ohlášení rovnou zmizí. 8-)

Honor uměl navíc "senior režim", který nabízel alternativní uspořádání plochy s několika málo vybranými funkcemi a aplikacemi ve velkých "dlaždicích" ve stylu Microsoftích Lumií.

Nevýhodou správy ploch u Motoroly je to, že nelze plochy procházet cyklicky a není možné si nejdůležitější plochy umístit jak doprava, tak doleva od domácí plochy (to Honor uměl). Vlevo od domácí plochy je jen výběr zpráv od Googlu (což ale lze řešit i widgetem na jakékoli jiné ploše) a nic dalšího. Cesta k informacím, pokud máte více ploch, se tak prodlužuje. Tohle Honor uměl lépe.

Animace přechodu mezi plochami je u Motoroly jedna jediná... Honor nabízel výběr osmi pěkných efektů.

Rovněž nejde změnit pořadí ploch (nebo jsem nepřišel na to, jak to udělat). A nejde ani přidat novou plochu jinam, než na konec stávajících ploch. Pokud tedy přehodnotíte prioritu pořadí nějaké plochy s ikonami nebo widgety - tak pak přeorganizování přestavuje spoustu ruční práce a logistické cvičení. Tohle měl Honor také vyřešeno lépe.
Zejména kvůli nemožnosti listovat plochami na obě strany uvažuji o instalaci alternativního launcheru (Nova?)

Co je díky novějšímu Androidu na Motorole lepší - to je správa widgetů - jejich umístění lze vyvolat přímo z jejich aplikace, nebo z přehledné nabídky všech widgetů. U Honoru člověk musel vždy listovat miniaturní a dlouhou horizontální nabídkou widgetů.

Nabídka spuštěných aplikací mi přišla lepší u Honoru - náhledy aplikací se prezentovaly v podobě vertikálního štosu přes sebe narovnaných karet, mezi kterými šlo rychle listovat (i jednou rukou). Na Motorole jsou samostatné karty srovnané do horizontální řady, takže lze vidět jen jednu aplikaci a ne všechny (nebo více) najednou a listování mezi nimi je zdlouhavější.
Honor v nabídce spuštěných aplikací dovoloval jednotlivé aplikace tlačítkem nebo švihnutím prstem do strany zavírat, tlačítkem v titulkovém pruhu připínat nebo poslat na rozdělenou plochu. U Motoroly lze aplikaci zavírat méně pohodlným svislým švihnutím, další akce lze provádět až z nabídky správy aplikace. Na druhou stranu - u Honoru odsud neexistovala cesta ke správě aplikace.


Ovládání gesty a jejich režim (navigační tlačítka vs. gesta)
Honor měl ovládání navigačními tlačítky (šipka - trojúhelník, domeček - kolečko, menu - čtvereček) ve spodní části displeje. Volitelně šlo navíc na displej na vhodné místo usadit plovoucí tlačítko s těmito ovládacími prvky. Bylo možné si přizpůsobit pořadí tlačítek ve spodní části displeje a případně přidat tlačítko pro stažení panelu s přepínači a notifikacemi (bezva nápad). Navíc šlo horní panel stáhnout i vertikálním klouznutím prstu na čtečce na zádech. Na Honoru fungovalo i dlouhé podržení navigačních tlačítek: dlouhé podržení kolečka spustilo Google Asistenta, dlouhé podržení čtverečku rozdělilo obrazovku a dalo na výběr aplikaci do druhé poloviny. Gestem přejetí přes navigační klávesy doleva nebo doprava se přešlo do režimu zmenšeného displeje vhodného pro ovládání jednou rukou (zmenšený displej byl přichycen k levému nebo pravému dolnímu okraji - dle směru gesta). Skvělé nápady pro ovládání jednou rukou.
Honor neměl alternativní ovládání navigace gesty.

Motorola má pevně dané pořadí navigačních tlačítek na spodní liště (bohužel v obráceném pořadí, než jsem byl zvyklý). Na dlouhé podržení reaguje jen kolečko (spouští Google Asistenta).
Horní panel je možné stáhnout jen tažením od horního okraje obrazovky, nebo na plochách přejetím prstem dolů i zprostřed displeje. Pokud je ale na displeji spuštěná nějaká aplikace, pak nelze stáhnout horní panel bez natažení se k hornímu okraji.
Vzhledem k menšímu okraji spodní brady se mi na Motorole často stává, že navigační tlačítka stisknu nechtěně dlaní ruky, když se prstem natahuji někam výš (nepříjemné). Nepomůže ani přechod na navigaci gesty - jen si v tom případě nechtěně spouštím jiné funkce umístěné u spodního okraje obrazovky.
Navigace gesty je také možná (klasický Android): přepínání aplikací tažením do strany při spodním okraji obrazovky, jako šipka zpět (trojúhelník) funguje tažení prstu zleva nebo zprava od svislého okraje, kolečko domů nahrazuje povytažení prstu od spodního okraje, čtvereček pro nabídku přepínání aplikací pak povytažením a podržením prstu od spodního okraje. Nějak si na ovládání gesty nemohu zvyknout - gesto "zpět" se mi často daří až na několikátý pokus, navíc tažení zleva v některých aplikacích koliduje s vytažením bočního navigačního panelu (hamburgerové menu).
Navigace gesty a tlačítky na spodní liště se navzájem vylučují, není je bohužel možné kombinovat.

Motorola nabízí další gesta a zkratky prstem na displeji:
- tažením zprostřed displeje nahoru se spustí vyhledávání (pokud je člověk na ploše, v aplikacích ne)
- tažením diagonálně od spodních rohů se spustí Google Asistent (pro který je ale vyhrazeno i samostatné tlačítko a lze ho aktivovat i hlasem)
- vodorovné přejetí prstem tam a zpět "přeřízne" a rozdělí obrazovku pro současný běh dvou aplikací
- dotyk třemi prsty udělá snímek obrazovky

Pohybová gesta a zkratky a fyzická tlačítka:
- vějířovité "zamávání" telefonem zapne/vypne svítilnu (doprovázeno specifickou vibrací). Bohužel, toto nefunguje, pokud je obrazovka zakryta flipovým pouzdrem.
- "Pokolébání" telefonu okolo svislé osy nebo dvojí rychlý stisk vypínacího tlačítka zapne fotoaparát. Další pokolébání přepíná mezi zadním a předním fotoaparátem. (doprovázeno specifickou vibrací). Opět se ale před "kolébáním" musí otevřít flip. To sice nevadí tolik jako v případě svítilny (kvůli focení se stejně musí displej odkrýt), ale to "pokolébání" by se lépe provádělo se zavřeným flipem (otevřel by se potom). Dvojstisk vypínače k aktivaci foťáku funguje i se zavřeným pouzdrem.
- Položení telefonu displejem dolů zapne režim "nerušit" (notifikace a vyzvánení bez zvuku a vibrací), otočení do normální polohy ho zase vypne. Toto občas funguje i se zavřeným flipem, ale není to s ním spolehlivé. Někdy je otočení telefonu do "pracovní" polohy provázeno potvrzující vibrací, někdy ne (nepřišel jsem na pravidlo, kterým se to řídí).
- Tlačítka hlasitosti pochopiteně regulují hlasitost a slouží též jako zkratka ke vstupu do nastavení zvukového projevu telefonu: vyzvánění/vibrace, hlasitost různých zdrojů zvuku, a též vypnutí/zapnutí u nás nepoužitelného automatického překladu mluveného slova do titulků. Po přechodu z Honoru bylo toto nastavení trochu matoucí. Tam se hlasité zvonění a vibrace nastavovaly v panelu přepínačů a upozornění.
- Při zamčeném telefonu dlouhý stisk tlačítka hlasitosti přeskakuje v mediálních přehrávačích skladby vpřed/zpět. Skvělé! Bohužel, tato funkce je problematická právě tím, že je to vázáno na zamčenou a neaktivní obrazovku, resp AOD režim. Jamile se rozsvítí zamykací obrazovka, nebo vedle ležícím tlačítkem aktivuje Google asistent, nebo je telefon odemčený... pak to funguje jako plynulá regulace hlasitosti. Z toho důvodu se mi málo kdy podaří i přes velké soustředění udělat to, co chci - přeskočit skladbu stisknutím tlačítka hlasitosti na telefonu v kapse.
- Ve spuštěné aplikaci fotoaparátu tlačítka hlasitosti fungují jako spoušť (obě).
- Dvojí dotyk (ne stisk) tlačítka vypnutí vyvolá okénko s rychlými zástupci (čili něco jako doplňkové aplikace k těm, co jsou v doku). Smysl to dává, zatím jsem si ale moc nezvykl a nepoužívám to často (navíc se mi ne vždy na první dobrou podaří ten dvojdotyk). Spíš se mi stává, že mi okénko s doplňkovými aplikacemi vyskočí nechtěně při přehmátnutí úchytu telefonu.

Oceňuji u Motoroly těch pár konzistentních gest (svítilna, režim nerušit, fotoaparát), která se dají použít bez ohledu na stav telefonu, včetně zamčeného stavu. Honor tohle měl také řešené, ale nekonzistentě - na zamykací obrazvoce se dalo potáhnout pár ikon, které spouštěly aplikace neporušující soukromí: svítilna, fotoapartát, kalkulačka, stopky, časovač, hodiny, záznam zvuku, scan QR kódu. Na sruhou stranu - Honor měl těch vždy dostupných aplikací víc.

K Honoru šlo koupit aktivní flipové pouzdro s okénkem, které ukazovalo důležité informace a šlo přes něj ovládat některé základní aplikace (zvednutí/odmítnutí hovoru, mediální přehravač). Otevřením pouzdra se aktivoval (rozsvítil) zamčený displej, zavřením pouzdra se telefon zamkl.
Motorola nemá velký výběr pouzder... jinak pěkně provedený Fixed nemá okénko a zavření/otevření nic nedělá (škoda). Zavírat flip a myslet na to, že by se měl telefon ještě zamknout... proč? A vlastně se zdá, že software Motoroly s podporou okénkových pouzder vůbec nepočítá. :oops:


Notifikace
Na zamykací obrazovce je panel s notifikacemi. Tažením z horního okraje se klasicky vysune kromě notifikací i panel s rychlými přepínači. Není to ve stylu některých telefonů, které mají tažení z levého a pravého horního okraje rozdělené - jedno gesto na vytažení notifikací, druhé přepínačů.
Notifikace mi na Honoru přišly přehlednější. Jednak vizuálně: použitý font, barevně odlišená akční tlačítka, a hlavně vizuální oddělení proužků jednotlivých notifikací lehce zaoblenými rohy a malou mezerou. U Motoroly notifikace dost splývají (jsou oddělené jen tenkou šedou čarou).
Motorola někdy skrývá některé perzistentní notifikační proužky (typicky: proužky mediálních přehrávačů) do oblasti panelu rychlých přepínačů, ale k jeho dosažení je nutné provést ještě jedno potažení, a k přecházení mezi nimi (pokud je aktivních více přehrávačů) je zase nutné šoupání do stran. Někdy jsou proužky přehrávačů mezi ostatními notifikacemi. Nepochopil jsem, jaký je v tom systém - přijde mi to trochu nekonzistentní, ale dá se s tím žít.
Dále se notifikace rozpadají do skupin "Konverzace", "Oznámení" a "Tiché". Nevidím v tom moc smysl, jen to znepřehledňuje situaci na obrazovce.


Personalizace
Celkově Motorola nabízí méně možností viditelné a zjevné personalizace než předchozí Honor.
Lze měnit:
- tapety (nabízí se "živé" taoety, které jsou lehce animované, reagují na dotyky nebo naklonění telefonu
- obrazovka zamčení
- Glance screen (obdoba Always on)
- styl ikon (orámování, nikoli jejich grafické a barevné pojetí, jak dovedl Honor)
- rozložení ikon na ploše (velikost mřížky)
- barevné ladění panelu přepínačů
- typ písma (4 fonty, které se výrazně neliší)
- velikost zobrazení
- povolit/zakázat jednotlivá Moto gesta
- způsob ovládání (gesta na okrajích displeje x tři virtuální tlačítka u spodního kraje displeje)
- způsob umisťování ikon na plochy x do "šuplíku" se všemi aplikacemi
- zvuky jednotlivých notifikací
- povolení / zakázní jedné plochy vlevo od té hlavní se zprávami od Googlu

Klávesnice
Předinstalovány jsou dvě klávesnice - GBoard od Googlu a SwiftKey od Microsoftu. Každá má své výhody a nevýhody. Na Honoru byla k těmto dvěma k dispozici jako výchozí klávesnice i klávesnice Swype, která mi vyhovovala nejvíc (částečně otázka zvyku). Na všech těchto klávesnicích je možné psát tahy.

SwiftKey boduje (obousměrnou!) synchronizací clipboardu s PC a "honěním" kurzoru všemi směry tažení z mezerníku. Dává velké možnosti personalizace vzhledu klávesnice (ohraničení kláves, dostupné klávesy - čísla, kurzorové šipky atd, barvičky, barevné přechody pozadí a kláves, "plasticita" kláves, obrázek na pozadí... Subjektivně se mi zdá, že ztrácí menší úspěšností v odhadování slov psaných tahy.

GBoard boduje... poměrně úspěšným hádáním slov psaných tahem. Kurzor lze tažením po mezerníku posouvat jen do stran a clipboard není synchronizovaný s PC.

Swype (jen Honor) boduje gesty - má tahová gesta pro clipboard (něco jako Ctrl+C,X,V,A) a připojování méně obvyklých interpunkčních znamének tahem (rychlejší než čekání na rozšířenou nabídku znaků a výběr z ní po dlouhém stisku určité klávesy), gesta pro rychlé přepínání numerické a kurzorové klávesnice. Navíc disponuje větším počtem návrhů slov/oprav než konkurence (v řádku s návrhy lze rolovat do stran přes více slov). Klávesnice Swype se mi líbila nejvíc z pohledu funkčnosti i estetiky - bohužel, klávesnici Swype již není možné nainstalovat z aplikačního obchodu, její vývoj a podpora byla ukončena někdy v roce 2018.

Vybrané aplikace a poznámky k nim

Použití kompasu v mapách
Nefunguje úplně spolehlivě kompas. Při otáčení se na místě někdy nesleduje šipka na mapě směr pohledu, případně sleduje otáčení, ale ukazuje někam jinam. Zdálo se mi, že na Honoru tohle šlo spolehlivěji.
Aplikaci Kompas si musíte doinstalovat (na Honoru byl kompas v základní výbavě).

Rádio s RDS!
Aplikace Motoroly. Příjemné překvapení. A obzvlášť pro mne velká radost, protože rádio poslouchám rád - a mít ho v telefonu je prostě fajn. Aplikace pro ovládání není sice super krásná ani super jednoduše ovladatelná (některými funkcemi je třeba se prokousat - jak si třeba pojmenovat stanice). Ale co je plus: Rádio není jen analogový přílepek na digitálním přístroji s výstupem na sluchátkový konektor nebo reproduktor (jak to měl Honor), ale je výrazněji propojeno s digitální částí telefonu:
- Má RDS (jen název stanice, jde ho pak použít k pojmenování).
- Umí přehrávaný zvuk uložit jako mp3.
- A umí poslat výstup na Bluetooth (sluchátka, reproduktor). Nicméně ve sluchátkovém konektoru musí být nějaký drát (obvykle, ale ne nutně drátová sluchátka). V místech s extrémně silným signálem to jde i bez drátu! Ještě kdyby pořádná anténa byla integrovaná v telefonu a nemělo by to chybu.
Nepochopil jsem smysl vynucení mono příjmu (po pár vteřinách se přepne zpět na stereo).

Mediální přehrávač
V základu je předinstalováno YouTube Music od Googlu. Jako fajn na placený poslech streamované hudby, dá se použít i na přehrávání vlastních hudebních souborů nahraných do Google cloudu nebo uložených v paměti přístroje... ale to je peklo. Jednak je přepínání do režimu přehrávání z vlastního úložiště nepraktické, dále není možné použít zobrazení typu Umělec -> Album -> seznam skladeb na albu ve správném pořadí. Procházení delších seznamů je utrpení (chybí rychlá navigace podle abecedy a/nebo plynulé rolování posouváním prstu po okraji). Delší seznamy aplikace průběžně načítá podle potřeby.
Honor měl na výběr vlastní přehrávač (celkem šikovný), YouTube Music a Google Play Music (ten jsem používal nejraději, geniálně kombinoval online a offline poslech, zobrazoval dostatečně velké náhledy obálek alb a dovedl si stáhnout hezké a též dostatečně velké portréty umělců a encyklopedické informace o nich).

Na této Motorole se tedy člověk nejspíš nevyhne výběru a stažení nějakého alternativního hudebního přehrávače.

Nastavení zvuku médií
Telefon nemá systémový ekvalizér, pouze jakési nastavení charakteru zvuku utilitou Dolby Atmos (zbytečné z mého pohledu člověka poslouchajícího přes přenosný BT reproduktor nebo sluchátka - nepoznám rozdíl).
Zajímavé vylepšení je proti starému Honoru možnost regulovat hlasitost zvlášť pro různé zdroje zvuku - můžete si tedy např. doladit, jak moc budou hlasová oznámení fit aplikace nebo navigace překřikovat přehrávač hudby nebo zvuky hry.

Budík
Aplikace od Googlu - obsahuje hodiny se světovým časem, budík, stopky, časovač a režim večerky. Budík nefunguje s vypnutým telefonem (Honor se při vypínání zeptal, zda má ponechat či zrušit buzení, a dovedl se v čase budíku zapnout - ovšem bez komunikačních funkcí).
Ikona aktivního budíku v oznamovacím řádku v horní oblasti displeje se objevuje i v případě, že je nastaveno buzení až za několik dní.

Telefon
Volací aplikace od Googlu.
Umožňuje nahrávání hovorů! Překvapivě - měl jsem za to, že nahrávání hovorů ztratilo dávno podporu Googlu a řeší se nějakými pochybnými externími aplikacemi.
Aplikace se částečně funkčně překrývá s aplikací Kontakty (adresář). Umí ale navíc zobrazit historii hovorů (všech, neumí zobrazit historii komunikace s určitým kontaktem). A umí vytočit číslo na klasické telefonní klávesnici. Neumí ale přidat nový kontakt.
Při vytáčení nebo příjmu hovoru ukazuje portrét volaného jen v malém kruhovém okénku - Honor dovedl portrétní foto v dostatečném rozlišení promítnout přes celý displej.
Při vyzvánění není příliš zřejmé, kterým směrem se má přetáhnout vyzváněcí ikona - místo výrazného zeleného a červeného terčíku pro příjem a zavěšení hovoru a animovaného naznačení přetažení vyzváněcí ikony na ně... se nad a pod poskakující ikonou vyzvánění objevují nápisy (malým, hůře čitelným písmem, navíc italikou). Nápis označující odmítnutí hovoru se navíc opakovaně zjevuje a zase mizí... tak to se nepovedlo. Při obsluze hovoru se člověk musí pekelně soustředit a případně číst ten dlouhý a špatně čitelný text, aby věděl, kterým směrem poskakující ikonu vyzvánění potáhnout. Nebo si to pamatovat. ;-)
Další nedomyšlená věc je příliš snadné odmítnutí hovoru se SMS odpovědí - tlačítko pro odmítnutí hovoru a aktivaci odpovědi přes SMS se mi hned v prvním týdnu užívání telefonu 2x nevědomky stisklo v kapse a odeslalo nějakou náhodnou odpověď (aniž bych vůbec tušil, že mi telefon v kapse zvonil) - to se mi u Honoru nestalo ani jednou za několik let. Tento problém se vyřešil flipovým pouzdrem.

Kontakty - Adresář
Aplikace od Googlu. Z nepochopitelných důvodů to není totéž co aplikace Telefon, byť v mnohém jsou aplikace stejné a jejich funkčnosti se překrývají. Adresář nemá postranní index s písmeny pro rychlou navigaci, ale alespoň při tažení prstu po pravém okraji ukazuje "bublinu" s písmenem. V seznamu kontaktů není vidět možnost volání určitému kontaktu přes alternativní komunikátory (WhatsApp, Signal, Duo...), nicméně to je vidět v detailu jednotlivých kontaktů. Detaily kontaktu neukazují historii komunikací. Historie volání zde není ani společná - pro tu se musí jít do aplikace Telefon. Z aplikace Adresář nelze provést prosté vytočení čísla - i k tomu je nutné přejít do aplikace Telefon. Fakt schíza. Něco jde v jedné, něco v druhé aplikaci, a něco nejde vůbec. Všechno uměla "dvoj-aplikace" Telefon - Kontakty na Honoru.
Velikost písma v seznamu kontaktů si nelze přizpůsobit gestem zoomování (dva prsty k sobě-od sebe).
Aplikace Kontakty a Telefon mi z hlediska čistoty designu a přehlednosti přišla výrazně povedenější na Honoru, nemluvě o mnohem lepší lepší funkčnosti.

Zprávy (SMS, MMS)
Aplikace od Googlu. Vcelku standardní. Opět mám pocit, že aplikace od Huawei (Honor) byla o něco přehlednější.
Zprávy zobrazuje klasicky sdružené do konverzací.
Webové odkazy ve zprávách doprovází náhledem (nadstandard).
Velikost textu ve zprávách lze měnit gestem pro zoomování (prsty k sobě - od sebe).
Podporuje předávání zpráv přes RCS chat - SMS a MMS posíláte přes internet. Pokud (stejně jako já) této technologii doručování a posílání zpráv nevěříte, je možné ji vypnout v nastavení aplikace.
V nastavení lze vynutit posílání napsaných zpráv bez diakritiky (tudíž nedochází ke zkracování SMS zpráv na 70 znaků).
Při psaní zprávy nejde rozepsanou konverzační bublinu zvětšit a přepnout psaný text do "full screen" režimu... (tohle Honor dovedl, občas jsem to použil). vidíte jen 4 řádky textu. Při otočení telefonu na šířku se zvětší šířka "bubliny", takže lze vidět více textu.


Fotoaparát a kamera (aplikace a hardware)
Zadní fotoaparát má tři objektivy:
- hlavní 48 MPx, f/1.7, (wide) 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS (prý optická stabilizace obrazu!)
- širokoúhlý 8 MP, f/2.2, úhel 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm
- makro 2 MP, f/2.4 (ostří okolo 5 cm a níže)
- kamera FullHD (1080p, 30 fps)
- LED blesk/světlo
Přední fotoaparát
- přední 13 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm
- kamera FullHD (1080p, 30 fps)
- bez přisvícení

Motorolou dodávaná aplikace Fotoaparát je vcelku povedená. V základu neotravuje spoustou nastavení, ale kdo chce, tak se k nim dostane. Nabízí jak základní automatický režim pro lidi, co umí jen zmáčknout spoušť, tak režim s manuálním řízením, tak různé "kreativní" a zábavné režimy.

Základní automatický režim nabízí jednoduché přepínání mezi automatickým fotoaparátem a videokamerou.
V nastaveních lze zapnout vodováhu a značky pro kompozici v hledáčku.
Při focení je možné krátkým, resp. dlouhým podržením místa na displeji zvolit expoziční a ostřící bod (nejde je oddělit), resp. je zamknout a upravit expozici (+-EV).
Základní fotoaparát dovede přepnout mezi normálním, širokým úhlem (0.5) a makrem. Lze i (nepříliš ergonomicky) měnit zoom - v širokém pohledu v rozsahu 0.5x - 0.9x, v normálním pohledu 1x - 8x (samozřejmě jde jen o přepočty, nikoli optický zoom).
Dále lze zapnout časovač samospouště na 3 a 10 vteřin a nastavit režim blesku. Bohužel, stálé přisvícení bleskem (svítíte si na to, co fotíte, abyste to viděli) lze zapnout jen v makro režimu (který ostří na nějakých cca 5 cm a méně) a při natáčení videa. Na odečty měřáků vody, plynu, elektriky ve tmě to moc vhodné není. Honor dovedl "bulb" režim blesku zapnout u jakéhokoli focení.
Fotooaparát umělou inteligencí odhaduje typ scény, takže někdy v základním režimu navrhne přepnutí do některého z "pokročilých a kreativních" režimů: portrét (rozostřuje pozadí - softwarový a tudíž mizerný bokeh) nebo noční vidění (kouzlí s postprocesingem při dlouhém expozičním času a z typicky z nepoužitelného snímku vykřeše cosi o trochu méně nepoužitelného). Do těchto režimů je možné telefon přepnout i ručně.
Z dalších režimů a funkcí v nastavení:
- výřez (odstraní pozadí portrétu, případně pozadí nahradí něčím z jiné fotky)
- přímá barva (dotykem vyberete ve snímku jednu barvu, kterou zachováte... odlišné barevné tóny převede do odstínů šedi)
- HDR lze vypnout nebo nechat umělou inteligenci poznat, kdy je zapotřebí - explicitně vynutit HDR nelze. Nelze ani poznat, kdy bude aktivované a odmítnout ho (i když o signalizaci použití HDR a možnosti jeho odmítnutí tvrdí manuál opak). HDR je poměrně měkké (a nelze ho při focení "přitvrdit"). Že bylo použito se pozná hlavně podle toho, že do názvu souboru fotky se přidá text HDR. Trochu zachraňuje hodně kontrastní scény, ale nemusíte se bát omalovánek s kovově šedými a zrnitými mraky (jak bylo dříve zvykem).
- panorama (jen vodorovná zleva doprava, nicméně je lze pořizovat v držení telefonu na šířku i výšku)
- cinematograf (zbytečnost, která udělá .gif nebo video s částečně animovaným a částečně statickým obrazem)
- živý filtr (barevný filtr tónování - další zbytečnost)
- skupinové selfie (zapojuje funkci panorama do selfie snímku k pořízení širokého záběru - neodzkoušeno)
- zkrášlování tváře v selfie
- duální snímek (další zbytečnost - zkombinuje do jedné fotky záběr přední a zadní kamery, resp. dva záběry ze zadní kamery s normálním a širokoúhlým záběrem. Lze si vybrat režim rozpůlení obrazu na dva nebo obraz v obraze)
- slow motion video (zatím neodzkoušeno)
- časosběrné video (zatím neodzkoušeno)
- Video má mít stabilizaci (v praxi zatím neodzkoušeno - videa téměř netočím).
- Manuál k videu hovoří též o vkládání 3D samolepek (objektů) a vytváření klipů "obohacených" o rozšířenou realitu, ale inzerovanou funkci v nastaveních nevidím. Asi to není velká škoda. ;-) Patrně souvisí s tím, že tento model nemá podporu ARCore (podpora "rozšířené reality"), ale manuál k fotoaparátu je společný pro všechny telefony "z rodiny", z nichž některé ARCore mají.

Manuální a poloautomatický režim foťáku zahrnuje nastavení funkcí:
- ostření (automaticky, nebo rozsah od makra po nekonečno)
- vyvážení bílé (automaticky, nebo volba teploty doplněné o piktogram scenérie typické pro danou teplotu)
- exozice (čas závěrky atutomaticky, nebo nastavení od 1/6000 s po 32 s)
- ISO (automaticky, nebo nastavení od 100 po 32 000)
- vyvážení expozice +- 3 EV

Aplikace Google Lens na rozpoznávání věcí, psaných textů, a jejich překladů je integrována přímo do prostředí fotoaparátu a lze ji aktivovat kliknutím na ikonu poblíž spouště (lze vypnout v nastaveních). Tato aplikace je ale k dispozici i spustitelná z plochy samostatně a jako součást galerie fotek.

Kvalita fotek
fotky pořízené za dobrého světla neurazí. Kvalitu oproti Honoru nebo mému starému poloprofi kompaktu jsem zatím systematicky (srovnávací testem) nehodnotil. Jen velmi zběžným a spíš pocitovým srovnáním... proti Honoru jde o drobné, nikoli zásadnější vylepšení. Pokud někdy pořádný srovnávací test udělám, tak sem výsledky přidám.

Zkusil jsem doinstalovat aplikaci fotoaparátu od Googlu pro telefony Pixel... a je vidět, že výsledky jsou jiné. Vesměs jsou fotky z Pixel kamery o něco lepší, nebo přinejmenším líbivější (vice detailů ve stínech, lepší zvládání kontrastů, líbivější barvy).
Velký rozdíl ve prospěch aplikace pro Pixely je v noční focení. Nativní aplikace dělá z méně osvětlených míst buď přehlídku šumu, nebo vodovkové omalovánky (rozmydlení detailů). Aplikace Pixel tohle zvládá o parník lépe, má i lepší podání barev nativní fotoaparát umělé osvětlení mapuje do hnusné žlutozelené barvy, Pixel do přirozenější oranžové).
Porovnání nočního focení nativním foťákem a Pixelem zde:
viewtopic.php?p=13326703#p13326703

V aplikaci pro Pixel ale nefungují některé funkce - kompenzace expozice má sice svůj posuvní, ale nedělá to nic. Aplikace pro Pixel chce při každém spuštění nějaké nesmyslné potvrzení (kliknutí navíc).

Fotky - Galerie
K procházení pořízených fotek se používá aplikace Fotky od Googlu se synchronizací pořízených fotek a videí do Google účtu. Do aplikace Galerie se uživatel přepne i v případě, že si chce v prostředí aplikace Fotoaparát jen prohlédnout právě pořízenou fotku.
Galerie je pevně propojená s úložištěm v telefonu - pokud smažu fotku v galerii, mažu ji i z paměti telefonu. Mazání jen z úložiště telefonu je možné přes aplikaci Soubory (Files), která ale zase není primárně určena k prohlížení multimediálního obsahu. Smazat fotku jen z úložiště Google Fotek je možné na s použirím aplikace na počítači.
To je rozdíl proti Honoru - jeho nativní galerie mazala fotky jen v úložišti, ne v Googlovském cloudu. A mazání fotek aplikací Google Fotky na Honoru zase mazala fotku jen v cloudu, ne v paměti telefonu. To řešení podle Honoru mi vyhovovalo víc.
Jinak je aplikace Fotky od Googlu povedená - z nadstandardních funkcí potěší vazba na umělou inteligenci a Google Lens Googlu (vyhledávání a rozpoznávání osob, rostlin, zvířat a věcí, textu na fotkách). Potěší... tedy pokud z toho čenichání Googlu ve vašich fotkách nemáte spíš strach.

Profily uživatelů
Telefon podporuje více uživatelských účtů (do aplikací se mohou přihlašovat různé subjekty). Vhodné např. v případě, kdy z jednoho chytrého telefonu potřebujete spravovat několik rodinných účtů v bance.
Systém nepodporuje zavedení více identit jen pro určité aplikace. Buď všechno, nebo nic.

Nápověda
Nápověda je použitelná, ale je cílená hlavně prvotní seznámení s telefonem a jeho specialit. Nejde do hloubky a nevysvětluje každou funkci. Místy mate překladem. Např. ve fotoaparátu je režim "Portrét" (rozmazání pozadí) odkazován pod názvem "Na výšku" (jako orientace na výšku). Překlad byl evidentně dělán bez znalosti kontextu nebo strojem s umělou inteligencí (která se někdy mění v přirozenou hloupost).
Nápověda je bohužel dostupná jen pokud je telefon připojen k internetu (to mi přijde jako chyba - vadilo by, kdyby se těch pár statických textů při aktualizaci telefonu nebo aplikace stáhlo do "offllajnu"?). Ale i u Honoru to fungovalo stejně.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 10. 6. 2022 04:38

proč nepoužíváš gesto na foťák místo ikony? :hm
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5uch 10. 6. 2022 11:55

Každý to může mít trochu jinak... na co je zvyklý a co mu vyhovuje.
Já jsem zvyklý mít foťák v doku vlevo dole a hned na ním vstup do galerie.
Na gesto spuštění fotoaparátu (pohoupáním) jsem si ještě nezvykl, ale zato se mi jím už párkrát podařilo spustit foťák nechtěně. 8-)

Pointa mé poznámky je v tom, že (obecně) se blbě ovládají telefony s malými rámečky (zejména) dole, člověk na nich dělá nechtěné dotyky. A je jedno, zda spustí fotoaparát nebo aktivuje nějakou jinou ikonu "vlevo dole". A je mi jasné, že pro lidi s nešikovnýma rukama a prsty je to peklo. Zejména pro seniory, co už nezvládají pochopit a operativně reagovat na nečekané situace typu "sakra, spustilo se mi něco, co jsem nechtěl, pryč s tím" je to peklo dvojnásobné.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 10. 6. 2022 12:21

to gesto na foťák lze v aplikaci Moto vypnout.
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5uch 11. 6. 2022 16:49

Vím a uvažuji o tom. Ale možná si na něj zvyknu (na spouštění je fajn, jen se to nesmí spouštět "samo" - nechtěně). Zatím jsem v procesu "ladění" telefonu ku obrazu svému. Radostné období "hraní si a objevování". ;-)
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 11. 6. 2022 17:04

ještě jsem nezažil, aby se foťák sám od sebe spustil, to samé svítilna, obě gesta mám přitom trvale aktivní
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5uch 11. 6. 2022 17:22

Svítilna je OK. Foták se mi párkrát nechtěně spustil (pravda - jednou nebo dvakrát to bylo tím, že jsem neudělal správně to gesto pro svítilnu, které jsem ve skutečnosti chtěl udělat).
Jak říkám... zatím si na sebe zvykáme.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 15. 6. 2022 00:48

Motorola teď dává OLED displeje i do některých levnějších modelů, jak je na tom zobrazení bílé, je čistě bílá nebo má nějaký jiný odstín? Jdou barvy v nastavení upravit, jsou tam nějaké profily?
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5uch 15. 6. 2022 01:32

G41 má dva režimy barev: přirozené a syté. Kromě toho jde nastavit individuální teplota barev na škále od teplých ke studeným. Jak jsem psal - režim přirozených barev jde (dle mých očí) do žluta a nastavením teploty to nelze plně kompenzovat.

-- 26. 6. 2022 --

Aktualizace (doplnění) recenze

-- 16. 8. 2022 --

Aktualizace (zejména část o aplikacích, klávesnici)

-- 10. 9. 2022 --

Aktualizace (zejména část o fotoaparátu)

-- 12. 9. 2022 --
Momentálně hotovo - tedy dopsány všechny kapitoly, které jsem do recenze chtěl dát. Některé kapitoly a jejich části lehce doplněny nebo upřesněny.
Pokud si vzpomenu na nšco dalšího, pak to přidám.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 16. 9. 2022 07:35

Docela šikovná je i funkce ukončení hovoru přes spouštěcí tlačítko na boku.
Mě se spíš stává, že si nechtěně zapnu svítilnu místo foťáku. ;-)

Jak je na tom s vibrováním displeje při zadávání znaků? A s psaním znaků při nabíjení mobilu? Na mé One vision je reakce docela zpomalená.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5uch 16. 9. 2022 09:37

Vibrační odezva se mi zdá v pohodě, i když je telefon na nabíječce a může být zaneprázdněn aktualizacemi. Navíc se dá délka ("ocas") odezvy pro obě používané klávesnice nastavit. Jestli není problém spíš než se zpožděním s délkou toho ocasu.

Je možné, že to zpoždění tolik nevnímám, protože jsem zvyklý psát hlavně tahy.

Ukončení hovoru bočním tlačítkem měl i Honor. U Motoroly to může být matoucí - člověk je zvyklý na boční tlačítko sáhnout, když mu zhasne displej, aby si ho rozsvítil...a ukončí si tím hovor. U Honoru jsem dal prst na zadní stranu na čtečku, tam zavěšení nehrozilo.

Update:
Teď jsem poprvé zaznamenal chvilku trochu zpomaleného psaní během nabíjení. Nicméně pořád pohoda proti předchozímu telefonu, který během nabíjení zpomaloval mnohem víc a na delší dobu.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 15. 2. 2023 14:45

5uch
jak jsi psal o té nažloutlé bílé, tak jsem si uvědomil, že tohle by mi na OLED displeji vadilo a příští má Motorola bude pokud možno s IPS displejem
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5uch 15. 2. 2023 21:01

Motorola G41 dostává Android 12.
Už jsem to nečekal.

Co je nového:

Stahovací lišta s přepínači
Asi nejcitelnější změna. A ne k lepšímu (dle mého prvního pocitu).
V novém "čistém" Androidu nastala totální předělávka horní stahovací lišty s přepínači. Na to si budu muset zvykat. Nejen, že to jinak vypadá (podlouhlé bubliny místo čtvercových) a méně se toho na obrazovku vejde... ale změnil se i obsah, co je za tím. Například mi dlouho trvalo, než jsem našel přepínač mobilních dat: ten je schovaný pod ikonou WiFi, která se ale jmenuje "internet" a tapnutím na šipku za názvem "internet" se uživatel dostane na podrobnější nastavení, kde se dají vypnout i mobilní data. Dlouhým podržením ikonky se dostane na jiné podrobnější nastavení, kde se to vypnout nedá.

Notifikační proužky
V notifikačních proužcích přestalo fungovat částečné odtažení do strany pro zpřístupnění "ozubeného kola" pro vstup do správy notifikace. Ale tak nějak podobně funguje dlouhé podržení, takže jde jen o zvyk, že funkce není tak "na očích".
Proužky si nyní nechávají větší odstup od okrajů telefonu a i text uvnitř proužku má větší okraj... ve výsledku se se tím prostor pro text zmenšil, text některých notifikací se tím zkrátí na mez použitelnosti a srozumitelnosti.

Viditelné použití mikrofonu a foťáku
Vlastnost nového Androidu - pokud nějaká aplikace začne používat mikrofon, nebo foťák, zobrazí se v pravém horním rohu zelená tečka. Ano, je to krok k větší bezpečnosti, ale kdo si zrovna tohle přál?

Dolby Atmos
Potěšilo mne ale lepší nastavení Dolby Atmos - teď už něco se zvukem opravdu dělá. Sice je možné si vybrat z několika málo ekvalizací a efektů (chybí ruční nastavení ekvalizéru), ale konečně si mohu upravit zvuk pro své uši.

Oprava chyb čtení MP3 tagů - obálek alb
Další potěšitelná věc... doteď se mi na většině MP3 nahrávek na paměťové kartě neukazovala obálka alba (asi tak na 80% alb). A chovalo se to tak konzistentně - po vyjmutí karty a znovunačtení katalogu chyběly ty samé obálky, a to bez ohledu na aplikaci přehrávače. A přitom v jiném telefonu ty samé skladby na téže paměťové kartě obálku alba měly. Teď se to nějakým zázrakem srovnalo, už mám obálky (až na pár drobných výjimek) všude správně.
Tak lvůli tomuhle a ekvalizéru v Dolby Atmos se upgrade na Android 12 vyplatil. ;-)

Zamykací obrazovka
Změnila se zamykací obrazovka.
Pokud je bez notifikací, pak ukazuje obří časový údaj. V případě notifikací na zamykací obrazovce se časový údaj zmenší, ale pořád je o dost větší než byl původně. To se povedlo.
Na zamykací obrazovce dole v rozích přibyly dvě volitelné zkratky - jedna na spuštění aplikace Peněženka (platby a slevové kartičky) a druhá pro ovládání chytrých zařízení. Ta druhá volba mi záhy z nabídky zmizela a nedaří se mi ji zapnout... ale stejně jsem v ní měl jen legrácku "cat controls". ;-)
Bohužel, nejde si vybrat, které aplikace/funkce se naloží do zkratek na spodních rozích (hodil by se na výběr foťák, kalkulačka, rozpoznávání hudby... cokoli, co neohrožuje soukromí a bezpečnost). Zrovna peněženka na zamčenou obrazovku IMHO vůbec nepatří. Ono vlastně použití platebních karet nepatřilo ani na to vypínací tlačítko, ale tam to alespoň nebylo tak vystrčené na očích ("security by obscurity" je pořád lepší, než "no security").

Vypínací tlačítko
Delší stisk vypínacího tlačítka nyní kromě nabídky vypnutí nedává k dispozici platební karty a ovládání chytrých zřízení... to je škoda, tohle naložení funkcí na vypínací tlačítko bylo praktické.

-- 9. 3. 2023 01:43 --

Režim jedné ruky nebo stažení lišty s notifikacemi a přepínači
Možná jsem tuto funkci dříve přehlédl, ale spíš přišla až s upgrade na Android 12.
Pokud je na telefonu zapnuto ovládání gesty, pak je možné povolit gesto pro přesunutí horní části displeje níže, na dosah palce ruky držící telefon. Uvolněnou horní část displeje zaplní info o používání režimu jedné ruky. To gesto je "potažení ve spodní části displeje k dolnímu rámečku". Režim jedné ruky nelze aktivovat při ovládání telefonu virtuálními navigačními tlačítky u spodní hrany displeje.
V režimu jedné ruky dojde k přesunutí zobrazovaného obsahu směrem dolů (a tedy se ořízne spodní část obrazu, není pak dostupná). Režim jedné ruky se ukončí klepnutím v horní (prázdné) části displeje, nebo potažením nahoru, nebo vstupem na klávesnici.
Jde o jiný přístup, než jaký měl k režimu jedné ruky můj předchozí Honor - ten zmenšil obraz celého displeje a hodil ho k levému nebo pravému dolnímu rohu. Šlo tedy ovládat celou plochu aplikace, ne jen její horní část. Zato ale bylo vše menší a na ovládání se člověk musel více soustředit.
Po pravdě - na Honoru jsem tuto funkci prakticky nepoužíval... a zde její horší variantu nebudu používat vůbec. Přepínání režimu kvůli přístupu do horní a spodní části obrazovky a samovolné vypínání režimu při zahájení psaní... není moc praktické.

Gesto potažení ke spodnímu okraji lze ale nastavit i k něčemu jiném - ke stažení notifikační lišty a přepínačů. To jde na plochách s ikonami sice provést i potažením od středu displeje směrem dolů, ale to nefunguje, pokud je přes displej roztažena nějaká aplikace. Nové gesto funguje vždy. Toto využití mi smysl dává a stojí za to se ho naučit (náhrada za návykové gesto na čtečce otisku prstů na Honoru).

-- 28. 12. 2023 14:40 --

Nespokojenost s nativní aplikací Kontakty/Telefon jsem vyřešil doinstalováním aplikace ACR Phone - která je v základu zdarma. Je v ní lépe přístupná historie hovorů (i pro každý jednotlivý kontakt), rychlá navigace podle abecedy v seznamu kontaktů (písmenkový "index" po pravé straně + zároveň funguje přejíždění prstem). K nezaplacení je automatické přepínání mezi vedením zvuku hovoru do sluchátka a hlasitého reproduktoru při oddálení, resp. přiblížení ucha k telefonu. Pro mne je lépe vyřešena obrazovka pro zvednutí/odmítnutí hovoru a hovorová obrazovka (je možné používat portrét volaného přes celý displej).

Aplikace zároveň zvládá správu SIP účtů a volání přes ně. Pro lidi, co používají VoIP ideální řešení - nepotřebují na to další aplikaci.

Některé funkce (nijak zvlášť podstatné) se aktivují po drobné platbě, nebo aktivací SIP účtu u Odorika (patrně nějaká vzájemně výhodná spolupráce mezi Odorikem a vývojáři aplikace).
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků