Motorola G41 - obecná diskuze

O mobilních telefonech značek Lenovo i Motorola

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Ve fóru rozjíždíme nový bazar. Pojďte prodávat, nakupovat nebo měnit

Odeslat příspěvekod Nick Cave 31. 5. 2022 10:27

Nick Cave
Moderátor

Odeslat příspěvekod 5uch 10. 6. 2022 01:54

Začínám psát malou maxi recenzi ;-) na Motorolu G41, kterou mám pár dní doma (a slibuji, že budu recenzi postupně doplňovat a aktualizovat). Budu si všímat i detailů, které se v klasických recenzích na mobilmanii neřeší.

Budu často porovnávat s předchozím modelem telefonu v mém vlastnictví - Honorem 6X.
Oba telefony jsou představiteli "výhodné koupě" - v době nákupu se jejich cena pohybovala okolo 5000 Kč (Honor šel na konci prodejního cyklu lehce pod 5000), přitom telefonům nic zásadního nechybí (nechybělo).

Takže jen stručné představení předchozího Honoru:
- model z roku 2016, koupen na konci roku 2017
- 5.5" IPS Full HD displej, 16:9, 1080 x 1920 px, 403 ppi,
- LTE,
- 3/32 GB paměti,
- Kirin 655
- slot na dual SIM nebo paměťová karta (hybridní),
- kovové tělo (stříbrný matný povrch) a rám,
- barevná (a nastavitelná) notifikační dioda,
- čtečka otisků prstů na zádech,
- NFC,
- FM rádio,
- 3.5 mm jack
- kompas
- duální zadní foťák (druhý objektiv pro hloubku ostrosti, začátek trendu telefonů s více objektivy),
- Android 6 Marshmallow se po ihned vyndání z krabičky povýšil na 7 Nougat
- rozměry 150.9 x 76.2 x 8.2 mm
Jako drobné omezení jsem vnímal hybridní provedení paměťového slotu a nepřítomnost infraportu (a časem 32 GB paměti).

Motorola G41 je proti tomu po pěti letech jen drobná evoluce (a v něčem ústupek):
- 6.4" OLED Full HD displej (ale subjektivní pocit z lepší kvality jde hlavně na vrub jeho "panenskosti" - nepoškrábání), 20:9, 1080 x 2400 px, 411 ppi, ale nemá pravý Always on Display (AOD)
- Paměť vzrostla na 6/128 GB
- MediaTek Helio G85
- Konstrukce je plastová
- Bílá "notifikační dioda" zde kupodivu stále je, ale nelze kupodivu použít k notifikacím (je dobře ukrytá a SW ji nepoužívá)
- Foťák má tři objektivy, hlavní je údajně elektronicky stabilizovaný (některé specifikace mluví o elektronické stabilizaci)
- čtečka otisku prstů se přestěhovala na bok na vypínací tlačítko
- Android zatím pokročil na verzi 11
- 30 W nabíjení
- Wifi 5 GHz
- rozměry 161.9 x 73.9 x 8.3 mm

Balení
Krabička je docela těžká...
Po rozbalení v najdeme kromě telefonu 30 W nabíječku s USB kabelem (A-C) a silikonové pouzdro, které kryje záda a boky telefonu. Kryje (výstupkem) i boční tlačítka. Samozřejmě, s výjimkou zapínacího ( spojeného se čtečkou otisku prstů) - to je volné.
Dál už jen zbytečnosti... špendlík pro vysunutí šuplíku a dvě knížečky ve více jazycích - jedna se základním návodem typu "Začínáme" - popis prvků přístroje a návod na otevření šuplíku SIM, zapnutí přístroje a s odkazem na elektronický návod. Druhá nutný právní a bezpečnostní bullshit. Obojí v řadě jazyků, včetně češtiny.

Provedení těla
Tělo a rám jsou plastové. Provedení a barva (meteorite black) je nenápadná - černá s nádechem do námořnické modři. Žádné laciné třpitivé efekty a barevné přechody.
Zajímavé je provedení povrchu - těžko se to popisuje, je matné i lesklé zároveň. :shock: Údajně má vodoodpudivou úpravu, ale není voděodolné. Netrpí příliš na otisky prstů. Po vložení do pouzdra jdou tyto jemné efekty do háje a je to jen nuda, nuda, šeď. Boky jsou zaoblené, netlačí ani neřežou do ruky. Subjektivně mi přišlo, že lépe se drželo skoro stejně široké tělo Honoru (díky většímu zaoblení boků, které přecházelo do prohnutých zad). Na druhou stranu, tenčí a oblé, do špičky vybrané boky Honoru začaly do ruky po chvíli více tlačit. Ale první dojem z držení Honoru byl lepší. V zimě kovové tělo Honoru nepříjemně záblo do ruky - to se Motorole asi stávat nebude.

Proti Honoru je tělo hodně vysoké, pořádné pádlo (Honor nebyl o moc nižší, ale nad a pod displejem byly znatelné "brady"). Nebezpečné "ručkování" (při šířce přístroje se ručkuje špatně) nebo použití druhé ruky je nutné a časté. Displej je relativně bezrámečkový, se zaoblenými okraji. Spodní hana má přibližně dvojnásobně široký okraj rámečku (oproti ostatním hranám). Při ovládání telefonu navigační lištou se mi stává, že při natahování prstů kamsi vdál dlaní zavadím o spodní okraj displeje a nechtěně zařadím navigační povel "zpět" nebo "seznam naposledy spuštěných aplikací", nebo spustím aplikaci spojenou s ikonou u spodního okraje (v mém případě je to foťák). To se mi u Honoru nestávalo.

Hlavní fotoaparát se třemi objektivy je v uspořádání "semafor" v levém horním rohu zad. Čočky mírně vystupují ze společné oválné základny. Ta opět lehce vystupuje nad povrch a je asymetricky umístěna při levém okraji další (opět vystupující) větší oválné základny, na které je dioda blesku. Máme tu tedy tři schůdky k čočce. Ale kupodivu toto řešení působí decentně, nijak neruší. Silikonový obal trčící foťák spolehlivě srovná. Bez něj se na stole telefon lehce kýve.

Přední fotoaparát je v centrálně umístěném průstřelu.

Překvapila mne přítomnost bílé diody v horním rámečku - bohužel se rozsvítí jen na zlomek vteřiny při startu přístroje a připojení na nabíječku - jinak je ale "neviditelná" a k ničemu se nepoužívá. :hm Škoda - když telefon nemápravé AOD, hodila by se alespoň dioda. Bylo by fajn, kdyby ji nějaký update firmwaru zapojil do hry (ale asi se nedočkáme).

Ovládací tlačítka a čtečka otisků prstů
Všechna tlačítka jsou na pravém boku. Nejníže je čtečka otisků prstů kombinovaná s tlačítkem napájení ( zapínacím/vypínacím a uspávacím/probouzecím tlačítkem). Nad ním je kolébka hlasitosti a úplně nahoře tlačítko pro aktivaci hlasového asistenta.

Pro držení v pravé ruce je poloha vypínacího tlačítka kombinovaného se čtečkou otisků prstů optimální (pro palec). Pro leváky je o šířku tlačítka výš, než by byla pohodlná poloha (pro ukazovák obepínající záda displeje). Navíc je (kvůli lehkému zapuštění tlačítka) obtížnější po tlačítku poválet ukazovák k sejmutí otisku. A ještě obtížnější je tlačítko domáčknout (a to mám opravdu dlouhé prsty). Jinak ale čtečka reaguje dobře, subjektivně se mi zdá spolehlivější a rychlejší než u Honoru a podle všeho ji méně vadí dočasně "obroušené" prsty (třeba po práci na zahradě).
Umístění čtečky ve správné výšce na zádech mi zatím stále připadá jako lepší a "spravedlivější" pro praváky a leváky. I když u něj se mi zase občas stávalo, že jsem po čtečce nechtěně přejel při vkládání telefonu do kapsy, a odemčený telefon v si pak kapse dělal psí kusy.
Flipové pouzdro Fixed (není moc z čeho vybírat) přístupnost tlačítek o něco zhorší (okraje pouzdra lehce přečnívají přes tělo telefonu, což je jinak správná myšlenka). Pouzdro má na zádech kruhový výřez v místech loga Motoroly a logického místa opory ukazovákem, čímž mne úspěšně mate - ze zvyku do něj cpu prst a očekávám odemčení. ;-)

Kolébka hlasitosti je vysoko pro obě ruce - tady je nutné si pomoci druhou rukou, nebo nebezpečně "ručkovat" a nechat spodní bradu telefonu vyklouznout mimo oporu dlaně.
Skvělá funkce je možnost (v zamčeném stavu) přeskakovat skladby v libovolném přehrávači dlouhým stiskem tlačítka hlasitosti. Potíž je v tom, že takto to funguje jen na zamčené obrazovce. A opět - pokud to člověk použije po hmatu v kapse, může se stát, že si mimoděk rozsvítí obrazovku, takže to pak nefunguje.

No a umístění tlačítka hlasového asistenta nad kolébkou hlasitosti mi vyloženě pije krev... když chce člověk ovládat hlasitost nebo přeskakovat skladby "naslepo", v kapse, tak často místo kolébky hlasitosti aktivuje asistenta a musí telefon z kapsy vytáhnout, aby se vrátil zpět. Tlačítko asistenta (v češtině omezené použití) mělo být na druhé straně, nebo být zapuštěné, nebo obojí... nebo nemuselo být vůbec. Funkce naložená na toto tlačítko nejde změnit (a zatím jsem nepřišel ani na to, zda ji lze vypnout).

Displej
Jemnost displeje (Full HD na 6.4") je naprosto dostatečná. Viditelný rozdíl proti Honoru je v AMOLED technologii - černá je opravdu černá. Rozsah jasu je srovnatelný s Honorem, automatická regulace jasu reaguje rychle. Pocitově proti Honoru se mi zdá zobrazení méně kontrastní a tmavší, ale může jít o rozdíl způsobený prozatímním nenaladěním jasu za různých světelných podmínek. Čitelnost na slunci (maximální jas) by mohla být lepší. Trochu vadí zaoblené rohy displeje, které zmenšují jeho velikost - zejména pak omezují počet ikon notifikací a přepínačů, které se vmístí do na stavového řádku (Honor dovedl v horním řádku zobrazit o několik ikon/ukazatelů více). V normálním režimu má displej nádech do teplejších barev (žluto oranžová). Neutrální bílou se mi podařilo získat až po zapnutí režimu živých barev.

Always On displej
U AMOLED displeje by člověk čekal funkci Always on (AOD) - trvalé zobrazení hodin a základních notifikací na černém podkladu. Bohužel, toto Motorola nemá. Displej vydávaný za AOD (v manuálu "glance screen", resp. "náhled displeje" se rozsvítí je na malou chvíli, a to po přijetí nové notifikace nebo v případě, že se s telefonem pohne nebo se poklepe na displej. Objeví se hodiny (lze vybrat ze 3 různých způsobů zobrazení, lze přidat předpověď počasí a stav baterie) a ikony případných notifikací. Šikovná funkce: lze podržet prst na ikoně oznámení a text oznámení se zobrazí v horní části displeje, přetažením ikony oznámení nahoru na "zóny akcí" lze vyvolat nějakou akci s oznámením spojenou (odstranit oznámení, odpovědět, zavolat zpět... nabídka akcí se liší podle charakteru oznámení). Rozsvícení displeje je poměrně krátké, pokud člověk neví, co ho na displeji čeká a kde to hledat, zhasne dříve, než se člověk zorientuje.

AOD lze posunutím do stran přepnout na další plochy - mně se zde zobrazují vybrané mediální přehrávače, pokud jsou jejich aplikace spuštěné: stařičký Google Play Music, YouTube Music a Radio Paradise. Bohužel to není úplně spolehlivé - někdy se stane, že přehrávač právě hraje, ale jeho ovládací obrazovka se jako další plocha neobjeví. Také se mi u Radia Paradise stalo, že ze zobrazené AOD plochy (a ani z notifikačního proužku) nešlo spustit přehrávání ▶ (to ale může být chyba aplikace).
AOD mediální přehrávač ukazuje hodiny, obal alba, informace o albu, skladbě a interpretovi, tlačítka vpřed a vzad, start a stop a přetáčecí posuvník, pod tím ikony notifikací. Možná se takto na AOD dovedou integrovat ještě další aplikace.

Zamykací obrazovka
Při stisku bočního tlačítka napájení se rozsvítí klasická zamykací obrazovka s tapetou, hodinami, nastaveným
trvalým vzkazem (vhodné nastavit kontakt na sebe pro případ, že by človek telefon ztratil) a proužky oznámení, na která lze podle jejich charakteru omezeně reagovat.

Musím říci, že estetika zamykací obrazovky na Honoru se mi líbila více - Honor při každém stisku tlačítka napájení ukázal novou tapetu ze sbírky Honorem vybraných líbivých tapet (funkce magazine unlock). Zobrazení hodin bylo větším, čitelnějším fontem a volitelně se ukazoval se i denní počet ušlých kroků.

Odblokování zamykací obrazovky PINem na Honoru se "potvrzovalo samo" - pokud člověk vyťukal správně sekvenci PIN číslic, přístroj se okamžitě odemkl, nebylo třeba potvrzovat nějakým "Enterem" (podobně to mají Windows 10 při přihlašování PINem). Na Motorole je třeba vyťukaný PIN ještě potvrdit - jedno kliknutí navíc. Sice je to bezpečnější, ale po přechodu z Honoru citelně méně pohodlné.

Hardware
Telefon má skoro vše užitečné a podstatné: Wifi 2.4 a 5 GHz, NFC platby, čtečku otisků prstů, 5 mm jack, FM rádio s RDS, Full HD AMOLED displej, podporu paměťových karet x dvou SIM (hybridní slot). Nečekané plus je rychlejší nabíjení a optická stabilizace hlavního fotoaparátu.
Paměť 6/128 GB by měla nějakou dobu být dostatečná i pro lehce náročnější použití a "sběratele aplikací".
Procesor MediaTek Helio G85 není žádný trhač železa - po otevření webové stránky v prohlížeči nebo aplikaci zprávy lze pozorovat drobné trhání při posouvání obsahu. Ale proti Honoru, který po letech používání a s volnými 1-2GB paměti vyloženě zamrzával je to pohoda (zatím). V prostředí telefonu jsem se jinak se zasekáváním nesetkal.
U Honoru při podobné sbírce nainstalovaných aplikací už často docházelo k velmi dlouhým zásekům při spouštění některých aplikací - typicky fotoaparátu - na desítky vteřin až minuty, nesledované několika hláškami, které aplikace přestaly reagovat... včetně aplikace UI systému. Někdy byl rychlejším řešením restart.

Absence 5G mobilních sítí zatím nijak nevadí.
Chybí infraport a plnohodnotný Dual SIM (drobný ústupek - ale potěšily by).
Nevýhody pouze 60 Hz displeje proti rychlejším nedovedu posoudit - zatím jsem neměl v ruce přístroj s vyšší frekvencí displeje.

Zvuk
Zvuk sluchátkového reproduktoru je proti Honoru slabší a zastřenější. Není to ale tragédie - u Honoru jsem byl překvapen, jak dobře zní (byl to telefon s nejlepším zvukem sluchátka, co jsem kdy měl).

Naopak - zvuk hlasitého reproduktoru u Motoroly je proti Honoru výrazně silnější a barvitější. U Honoru byl zvuk hodně "plechový". Reproduktor je jen jeden (žádné stereo) - ale kdo by chtěl poslouchat stereo z vestavěných pidi reproduktorů telefonu, že.

Baterie a nabíjení

Přenesení obsahu z předchozího telefonu
Software celkově
Ovládání gesty a jejich režim (navigační tlačítka vs. gesta)
Notifikace
Vybrané aplikace
Launcher/Plocha
Personalizace
Rádio
Volací aplikace s nahráváním a nabízenými odpověďmi
Adresář
Fotoaparát
Nápověda
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor

Odeslat příspěvekod Nick Cave 10. 6. 2022 05:38

proč nepoužíváš gesto na foťák místo ikony? :hm
Nick Cave
Moderátor

Odeslat příspěvekod 5uch 10. 6. 2022 12:55

Každý to může mít trochu jinak... na co je zvyklý a co mu vyhovuje.
Já jsem zvyklý mít foťák v doku vlevo dole a hned na ním vstup do galerie.
Na gesto spuštění fotoaparátu (pohoupáním) jsem si ještě nezvykl, ale zato se mi jím už párkrát podařilo spustit foťák nechtěně. 8-)

Pointa mé poznámky je v tom, že (obecně) se blbě ovládají telefony s malými rámečky (zejména) dole, člověk na nich dělá nechtěné dotyky. A je jedno, zda spustí fotoaparát nebo aktivuje nějakou jinou ikonu "vlevo dole". A je mi jasné, že pro lidi s nešikovnýma rukama a prsty je to peklo. Zejména pro seniory, co už nezvládají pochopit a operativně reagovat na nečekané situace typu "sakra, spustilo se mi něco, co jsem nechtěl, pryč s tím" je to peklo dvojnásobné.
5uch
Moderátor

Odeslat příspěvekod Nick Cave 10. 6. 2022 13:21

to gesto na foťák lze v aplikaci Moto vypnout.
Nick Cave
Moderátor

Odeslat příspěvekod 5uch 11. 6. 2022 17:49

Vím a uvažuji o tom. Ale možná si na něj zvyknu (na spouštění je fajn, jen se to nesmí spouštět "samo" - nechtěně). Zatím jsem v procesu "ladění" telefonu ku obrazu svému. Radostné období "hraní si a objevování". ;-)
5uch
Moderátor

Odeslat příspěvekod Nick Cave 11. 6. 2022 18:04

ještě jsem nezažil, aby se foťák sám od sebe spustil, to samé svítilna, obě gesta mám přitom trvale aktivní
Nick Cave
Moderátor

Odeslat příspěvekod 5uch 11. 6. 2022 18:22

Svítilna je OK. Foták se mi párkrát nechtěně spustil (pravda - jednou nebo dvakrát to bylo tím, že jsem neudělal správně to gesto pro svítilnu, které jsem ve skutečnosti chtěl udělat).
Jak říkám... zatím si na sebe zvykáme.
5uch
Moderátor

Odeslat příspěvekod Nick Cave 15. 6. 2022 01:48

Motorola teď dává OLED displeje i do některých levnějších modelů, jak je na tom zobrazení bílé, je čistě bílá nebo má nějaký jiný odstín? Jdou barvy v nastavení upravit, jsou tam nějaké profily?
Nick Cave
Moderátor

Odeslat příspěvekod 5uch 15. 6. 2022 02:32

G41 má dva režimy barev: přirozené a syté. Kromě toho jde nastavit individuální teplota barev na škále od teplých ke studeným. Jak jsem psal - režim přirozených barev jde (dle mých očí) do žluta a nastavením teploty to nelze plně kompenzovat.
5uch
Moderátor