Xiomi Mi9 - problém s vypínáním za nízkých teplot

O mobilních telefonech značky Xiaomi

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod jendix 9. 2. 2021 10:02

ca. 19 měsíců mám Xiami Mi9, vlastně super telefon, až na problémy s baterkou které jsem začal pozorovat někdy kolem vánoc (zimu 19/20 to tak ale nebylo)

Telefon v podstatě i prakticky za plného nabití a nízkých teplot (určitě pod nulou) po spuštění např. foťáku samovolně vypne. Ještě dodám že jsem samo i zkoušel rekalibraci baterie podle návodu xiaomi a telefon byl vrácen do továrního nastavení, dokonce jsem ho poslal i na reklamaci kde nahráli kompletně celý system a odduvodnili to že používám aplikace které příliš zatěžují baterii (ano, pevně nainstalovanou aplikaci fotoaparátu).

Příkladová situace:
Teplota -4°C, baterie ca. 50%, telefon v batohu, při pokusu o pořízení snímku sáňkujících dětí se mi podařilo vyfotit pouze jeden snímek, poté se telefon vypnul (něco podobného jsem u dosavadních telefonů nikdy nepozoroval) --> jde mi samozřejmě i o to, že to může vést k situaci, kdy budu např. potřebovat v zimě zavolat pomoc a na telefon se nebude dát spolehnout. (podobné situace jsem byl schopen reprodukovat i při nabití kolem 70%)

Co mě zajímá:
- pozoroval někdo podobné problémy
- týká se to všech xiaomi telefonů
- aktuálně to řeším přímo s prodejcem a pohlížím se po nástupci, protože toto pro mě není spolehlivý telefon, máte pro mě nějaké doporučení, model, značka (cenově do ca. 15tkč), priorita je hlavně kvalitní foto a větší display
- nebo je obecně lepší počkat si pár týdnů než přijdou nové modely na trh (aktuálně je ohlášen Mi11, předpokládám že to srazí ceny malinko dolů)

Předem díky za rady a pomoc ;-)
jendix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 9. 2. 2021 10:39

Typický projev odcházející baterie. Nech ji vyměnit v servisu za novou.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Junior

Odeslat příspěvekod jendix 9. 2. 2021 10:43

r34ktor píše:Typický projev odcházející baterie. Nech ji vyměnit v servisu za novou.

Jak jsem psal, pro oficiální xiaomi servis vše v pořádku. Chyba je podle nich v podstatě na mé straně.
jendix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod roy1 9. 2. 2021 11:05

Je pryč aku, ale pokud není nafouklý nelze reklamovat, nech si ho vymněnit na své náklady, nebo poriď nový telefon, nebo přežij zimu a s teplem by to ještě chvíli mohlo fungovat. Na příští zimu určitě už ne.
roy1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jendix 9. 2. 2021 11:28

Je to normální u telefonu který není ani 2 roky starý? Jinak jsem se právě domluvil s prodejcem, díky tomu že tam trochu víc nakupuju telefon vrátím a peníze dostanu zpět. Teď hledám vhodného nástpuce, rád bych se ale vyvaroval podobných problémů, budu rád za každý tip.
Naposledy upravil guiz dne 9. 2. 2021 17:38, celkově upraveno 1
Důvod: Poslední příspěvek se necituje!!!
jendix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Sentry 9. 2. 2021 11:30

Vypadá to na baterku, vzhledem k tomu, že ten telefon máš cca necelé 2 roky, tak ta baterie má asi nižší kapacitu, než by měla mít. Normálně baterka i v mrazu v bundě drží. Zkus popsat, jakým způsobem nabíjíš. Určitě by jsi neměl mít nabíječku na telefonu přes noc a není dobré, aby se baterie nechávala vybíjet do mrtě. Já tímto způsobem odrovnal baterii v Honor 8 cca po třech letech, kdy se mi telefon po nabití na 100% sám vypínal při 50%.
Honor 20 Pro - 8GB / 256GB
FW 11.0.0.138 (C431E3R5P4)
EMUI 4.0.0
Sentry
Junior

Odeslat příspěvekod jendix 9. 2. 2021 11:51

Nabijím dost často přes origo nabiječku, a že bych ho nějak vytloukal na 0 to né. V autě přes Android auto byl napojen samozřejmě několik hodin v kuse, ale tam je nabijecí proud relativně nízky a vždy poté vydržel pocitově o něco více.

Jinak přes noc nikdy, už jenom z důvodu požáru apod. Telefon mám v klasickém silikonovém pouzdře, takže žádná velká výzva co se odvodu tepla týče.

Jinak občas jsem nabijel i přímo přes HP Dokovací stanici kde mám USB-C kabel, ale to by také neměl být problém, co jsem to včera porovnával, je nabijecí proud na úrovni origo nabiječky, tedy ca. 3A.
Naposledy upravil guiz dne 9. 2. 2021 17:37, celkově upraveno 1
Důvod: Poslední příspěvek se necituje.
jendix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 9. 2. 2021 17:28

Na výdrž baterie má vliv spousta faktorů. Typická životnost při nabíjení 20% -> 100% je cca 900 cyklů (čili asi 2,5 roku při denním dobíjení).

Pokles teploty z 20°C na -10°C sníží využitelnou kapacitu baterie zhruba o 1/4.

Na telefonech Xiaomi lze zobrazit podrobné info o baterii vytočením kódu *#*#6485#*#*. Bližší info zde.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Junior

Odeslat příspěvekod haens 9. 2. 2021 20:59

typický xiaomi zmetek. není to první jejich mltka, které odešla baterka dlouho před běžnými 2 roky. holt za levnou cenu se platí...
Opus #1 + Heir 10
haens
Junior

Odeslat příspěvekod polda 9. 2. 2021 23:10

-4°C a telefon v batohu, to dá zabrat jakémukoli telefonu běžně používanému staršímu jeden rok.
polda
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kitt2002 9. 2. 2021 23:58

Opravdu vadná,pouzita baterie.Pri nižší teplotě Aku již nedokaze dodat potrebny proud a telefon se vypne.Stejne zatěžující je i telefonní hovor,ale foťák ždíme asi o trochu vice.Problém je sehnat novou originální mimo servis a hlavně se stejnou vydrží,se kterou byl telefon pořízen.V origo servisu snad nesáhnou vedle a výměna baterie prodlouží užitnou hodnotu telefonu.Pokud si s ním spokojený,nech si ho,ale pokud ti prodejce vrátí peníze a máš možnost pořídit jiný,asi bych neváhal.
Momentálně mám s7 edge a již druhou baterii.Nemám tak dobrého prodejce :)Ale pomalu odchází i tato.Telefon mám 4 roky.Vymena aku pomohla
Naposledy upravil Kitt2002 dne 10. 2. 2021 00:06, celkově upraveno 1
Kitt2002
Junior

Odeslat příspěvekod Andrew_007 10. 2. 2021 00:04

jendix píše:Jak jsem psal, pro oficiální xiaomi servis vše v pořádku.

Co znamená oficiální servis Xiaomi? V jednu dobu tu tuším bývaly až 4 subjekty, které o sobě tvrdily, že jsou oficiální distributor Xiaomi. Distributor si většinou sám zajišťuje servis. Nebo má Xiaomi v ČR nějaký centrální servis, kde berou vše? Asi ne. Jde o to, od koho Váš prodejce nakupuje Xiaomi produkty a jak ten se zaobírá reklamacemi.

jendix píše:Je to normální u telefonu který není ani 2 roky starý?

Normální to asi není, ale stran zákona je to s akumulátory tak, že na ně je sice záruka 24 měsíců jako na celý výrobek, ale ta kryje spíš výrobní vady (baterie se nafoukne, vyteče, upadnou z ní vodiče apod). Pak se ještě uvádí (garantovaná) životnost a ta je 6 měsíců.

jendix píše:Teplota -4°C

Pokud byl k telefonu návod, prolistujte ho. Asi se budete divit, ale možná tam bude něco jako: Nepoužívejte zařízení mimo teploty 0°C - 40°C nebo: Pro optimální výkon baterie udržujte zařízení při teplotách 15° - 25°C. Při teplotách nad 40°C a pod 0°C může zařízení dočasně přestat pracovat. Že telefon dřív fungoval i při -5°C neznamená, že to výrobce garantuje, zvlášť po roce a půl používání, kdy je baterie jistě opotřebená.

haens píše:typický xiaomi zmetek. není to první jejich mltka, které odešla baterka dlouho před běžnými 2 roky. holt za levnou cenu se platí...

Fanoušek jiné značky? Co je levná cena? Pokud telefon stál 11-12k, je 1-1.5k po roce a půl používání za výměnu baterie moc?
"Žádný učený z nebe nespadl"
Andrew_007
Junior

Odeslat příspěvekod jendix 10. 2. 2021 00:29

Andrew_007 píše:
jendix píše:Jak jsem psal, pro oficiální xiaomi servis vše v pořádku.

Co znamená oficiální servis Xiaomi? V jednu dobu tu tuším bývaly až 4 subjekty, které o sobě tvrdily, že jsou oficiální distributor Xiaomi. Distributor si většinou sám zajišťuje servis. Nebo má Xiaomi v ČR nějaký centrální servis, kde berou vše? Asi ne. Jde o to, od koho Váš prodejce nakupuje Xiaomi produkty a jak ten se zaobírá reklamacemi.

Telefon je kupován v německu, kde jsem řešil i tento problém, na servise mě odkázala přímo zákaznická linka Xiaomi pro německo.

Andrew_007 píše:
jendix píše:Je to normální u telefonu který není ani 2 roky starý?

Normální to asi není, ale stran zákona je to s akumulátory tak, že na ně je sice záruka 24 měsíců jako na celý výrobek, ale ta kryje spíš výrobní vady (baterie se nafoukne, vyteče, upadnou z ní vodiče apod). Pak se ještě uvádí (garantovaná) životnost a ta je 6 měsíců.

jendix píše:Teplota -4°C

Pokud byl k telefonu návod, prolistujte ho. Asi se budete divit, ale možná tam bude něco jako: Nepoužívejte zařízení mimo teploty 0°C - 40°C nebo: Pro optimální výkon baterie udržujte zařízení při teplotách 15° - 25°C. Při teplotách nad 40°C a pod 0°C může zařízení dočasně přestat pracovat. Že telefon dřív fungoval i při -5°C neznamená, že to výrobce garantuje, zvlášť po roce a půl používání, kdy je baterie jistě opotřebená.

haens píše:typický xiaomi zmetek. není to první jejich mltka, které odešla baterka dlouho před běžnými 2 roky. holt za levnou cenu se platí...

Fanoušek jiné značky? Co je levná cena? Pokud telefon stál 11-12k, je 1-1.5k po roce a půl používání za výměnu baterie moc?

Tady jen dodám, že máme v rodině více Xiaomi telefonů a je to první případ s podobnými symptomy.

-- 9. 2. 2021 23:32 --

polda píše:-4°C a telefon v batohu, to dá zabrat jakémukoli telefonu běžně používanému staršímu jeden rok.

No pár telefonů mi rukou už prošla, stalo se mi to ale poprvé. Navíc u stáří 1,5 roku.. Uplně normální mi to nepřijde.
jendix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Andrew_007 10. 2. 2021 00:51

polda píše: -4°C a telefon v batohu, to dá zabrat jakémukoli telefonu běžně používanému staršímu jeden rok.

jendix píše:No pár telefonů mi rukou už prošla, stalo se mi to ale poprvé. Navíc u stáří 1,5 roku.. Uplně normální mi to nepřijde

Já se s tím setkal u iPhonu předtím, než Apple přidal tu fíčuru se zpomalováním při zhoršené kondici baterie, která to jen zamaskovala. Telefon se mi téměř při jakékoliv náročnější činnosti vypínal už při 20% baterie a venku při teplotách pod 0°C stejně tak nezávisle na úrovni nabití. Nicméně byl o půl roku starší než ten Váš, když se to začalo projevovat.
Andrew_007
Junior

Odeslat příspěvekod Kitt2002 10. 2. 2021 08:05

Ano,ono taky záleží jakým způsobem kdo nabíjíme.Navic rychlonabijeni Aku degraduje daleko rychleji než dříve.Take záleží na tom,kdo jak telefon používáme a jak často tím pádem nabíjíme.Nekomu Aku vydrží 2 dny,někomu ani ne 1 den.O to častěji dobíjí a Aku degraduje rychleji.Jinak mám zrovna přítelkyně 2 roky stará a40 dělá to samé pod 40% a teplotám pod 0st.Ale baterii už mám doma,jen se odhodlat.
Kitt2002
Junior

Odeslat příspěvekod haens 10. 2. 2021 13:09

Andrew_007 píše:Fanoušek jiné značky? Co je levná cena? Pokud telefon stál 11-12k, je 1-1.5k po roce a půl používání za výměnu baterie moc?

xiaomi se samo profiluje jako flagship killer, tzn. že prý nabízí to samé, jako top modely velkých značek, ale za mnohem míň. zákazník za to pak platí horším SW a horšími díly, které nejsou tak vidět. u baterek zajímá každého jen velikost, případně dneska rychlost nabíjení, to že je to levný zmetek jim už je jedno, to je vidět právě až po nějakém čase. a ano - baterka by měla vydržet víc než pouhých 1 - 1,5 roku.
Opus #1 + Heir 10
haens
Junior

Odeslat příspěvekod Andrew_007 10. 2. 2021 19:20

Netuším, jak se Xiaomi profiluje, ale při pohledu na nabídku značky stran mobilních telefonů v ČR vidím ceny od 2600,-Kč, což mi jako flagship killer nepřijde. Každá větší značka má nějaký svůj flagship model a každá má nějakou cenovou politiku. To ale není účelem této diskuze.

Dovolil bych si reagovat na Vaši poslední větu. Tazatel má problém s telefonem pouze za určitých okolností, což jsou teploty pod bodem mrazu. Pokud výrobce v technických specifikacích nebo v návodu uvede, že se zařízení má používat od 0°C do 40°C, tak se nelze divit, že při -4°C se může chovat nestandardně, ať už je to zařízení jakékoliv značky.

Akumulátor se běžným používáním opotřebovává a stářím degraduje. Takže ano, po nějakém čase se mohou projevit změny, kdy se za stejných podmínek akumulátor chová jinak než před rokem. O to víc mimo rozsah doporučených teplot.
Andrew_007
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 23. 2. 2021 07:32

Hodnotný příspěvek... jak teda vysvětli opotřebovanou baterii u iPhone 4 a 7? BlackBerry clasic a passport? Nokia Lumia 925? Samsung S2 až 5....

Stejné, nebo velmí podobné chování, způsobené opotřebenou baterií a zimou.

doporučuji studovat, namátkou:
http://www.droneweb.cz/akumulatory/item ... kumulatory
https://luciferlights.net/li-ion-v-mrazu
https://www.fsps.muni.cz/zachranavzime/ ... Sieger.pdf
https://techfocus.cz/1050-baterie-jsou- ... jdele.html
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Junior