Jednoduchá navigace bez nutnosti mapových podkladů

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 10. 2018 19:38

Hledám jednoduchou navigaci pro Android, která funguje bez nutnosti připojení k Internetu a bez nutnosti mít předem stažené mapové podklady.
Stačí když bude ukazovat směr a vzdálenost.

Příklad použití: jsem na neznámém místě, pustím mobil, označím si místo kde jsem a když se budu chtít vrátit tak stačí sledovat kompas.

Našel jsem aplikaci Way back, ale ku podivu vyžaduje připojení k Internetu, což mi někde v Asii bude prd platné.
PatrikChrz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Akan 8. 10. 2018 20:46

Jakákoli orientace v prostoru vyžaduje souřadný systém.
Systém k návratu po zemi musí mít počátek a směr.
K tomu jsou potřeba dva rozměry.
Ty určuje souřadná síť.
Ta je v U.T.M.
Nebo WGS.
I v JTSK.
S 42.
Souřadná síť je vrstva mapy.
I slepá klasická/elektronická mapa má síť.
Mobil bez mapy/asistence nemá síť/orientaci.
Pak je nutné, aby si autonomní mobil síť generoval.
Pro systém k návratu se hodí polární souřadnice.
Polární souřadnice mají počátek, dálku a úhel.
Systém k návratu směrem dálku nepotřebuje.
Potřebuje transformaci polohy z GPS.
To je transformace WGS – Polaris.
OSM je v systému WGS.
Stejně jako kterákoli:
https://www.androidauthority.com/best-g ... id-357870/
Nepotřebuje transformaci souřadnic.
P.S.
Je to psáno ze slušnosti obsáhle.
Stručně by to znělo: „To není dobrý nápad“.
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 10. 2018 05:28

V jiném fóru mi byla doporučena aplikace GPS Waypoint Finger, která, zdá se, dělá co potřebuji. Nemám ale možnost ji vyzkoušet s vypnutím mobilní sítě (můj mobil to neumožňuje) nebo alespoň s vypnutím dat.
Uvidíme, až zase někam vyrazím.
Podle mne by to zařízení mělo zvládnout jen s pomocí GPS signálu, ne? Data nebo mobilní síť k tomu snad nejsou nezbytně nutné?
PatrikChrz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Akan 10. 10. 2018 08:22

Data ve smyslu souřadné mřížky, tedy mapového základu jsou nutná.
Nejsou-li data souřadné mřížky v mobilu, je nutné spolupracovat s jejích bází přes internet.
P.S.
Namalujte si na papír dva body.
Spojte je úsečkou a znáte jejích dálku.
To je vše, víc se z toho bez souřadnic vydolovat nedá.
Směr z jednoho bodu do druhého musíte odhadnout nebo změřit proti okrajům toho papíru.
Ty okraje jsou základním čtyřhranem Vaší pokusné souřadné sítě.
Lze je dělit na menší úseky a získat podrobnou souřadnou síť.
Na zemském povrchu je to složitější protože je "geoidní" (kulovitý).
Tam spojnice dvou bodů leží na kouli.
Proto potřebujeme souřadnou síť WGS, která tu kulovitost respektuje.
Družice totiž létají po od zemského geoidu odvozených drahách.
Váš GPS měří čas od družic a převádí jej na dálku.
V průsečíku vícero měření časů - dálek je bod Vaší polohy.
Leží na "geoidním" povrchu a nemá nic dalšího než ty dálky.
Nedostane-li souřadnice je na bílé kouli, jejíž částí je ten Váš bílý list s bodem.
Druhý bod podobně.
atd., atp.
P.P.S.
To že Vám někdo doporučil GPS která umí "NÁVRAT DOMŮ" je hezké, můj starý Garmin Edge 605 to umí už léta. Má však v sobě mapu TOPO X,Y,Z zorientovanou pro střední Evropu k základu WGS 84.Tento přístroj GPS má v sobě už z výroby generální mapu na kterou se pak "přihrávají" podle potřeby ty mapy TOPO X,Y,Z.
Vyjedu-li ven z takové mapy, orientace dále pokračuje a mohu se nadále vracet na DOMOV, který jsem si při startu označil.
P.P.P.S.
Varování!!!
Budete-li v neznámém terénu se složitým reliéfem a označíte-li si polohu, pak nemusí být bez souřadné sítě a zapnuté funkce k místu příslušné mapy přesná. Návrat jen podle signálu GPS také nikoli. Je jen věcí vzdálenosti (tam a zpět) o kolik se v závěru minete. V horách klidně o údolí. Vím o čem mluvím. Viděl jsem v Ťan-Šan pod "Koronou" nad chatou "Racek" konzervy "železné zásoby" uschované na označeném místě, nalezené po několika rocích.
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 10. 2018 09:07

Myslel jsem, že když si určím jasnou polohu nějakého bodu (dle GPS souřadnic) a poté jasnou polohu jiného bodu (opět dle GPS souřadnic), tak bych mezi nimi měl najít vždy směr a vzdálenost, nebo ne?

To mě docela překvapilo, že je to takto složité.

Použití má být zejména pro případy, abych v neznámém městě trefil zpět do hotelu :D
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Akan 10. 10. 2018 19:27

Nevím jak Vám to mám vysvětlit.
Systém GPS neurčuje souřadnice, ale polohu podle dálek k družicím.
Z těchto dálek se podle souřadné sítě určí ty souřadnice o kterých mluvíte.
Nemáte-li v přístroji GPS tuto souřadnou síť, pak nemůžete mít souřadnice Vašich dvou bodů.
Máte-li v přístroji GPS nahranou mapu pak ona v jedné své vrstvě má tu souřadnou síť.
Některé přístroje mohou mít od výrobce vloženou generální (základní) mapu a na ní hrubou souřadnou síť na kterou se pak přiřazuje jemná síť mapy kterou budete používat.
Budete-li se orientovat jen podle té generální mapy a hrubé sítě pak budou odchylky značné a návrat nejistý.
Nemít mapu znamená nemít možnost srovnávací navigace. To jest srovnání skutečnosti s mapou.
Spoléhat jen na systém GPS v neznámém terénu je bláznovství.
V Dakaru se za to platí životem.
Tím končím.
Další diskuze je o ničem.
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 11. 10. 2018 07:07

OK, díky za vysvětlení.

Kolik může ta souřadná síť pro celý svět zabrat? Při požadované přesnosti, abych byl v cizím městě schopen najít konkrétní dům (hotel)? Nechci aplikaci, která bude mít mapové podklady v objemu mnoha set megabajtů.

Máte tedy někdo tip na aplikaci o rozumné velikosti, která mi bude ukazovat směr a vzdálenost do výchozího bodu?
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Akan 25. 11. 2018 17:43

Protože se nenašel nikdo jiný, kdo by se vyjádřil dodávám:
Bez mapových podkladů se nelze k souřadné síti v uživatelské sféře dostat.
To mají k dispozici vývojáři a stojí to moc peněz.

Tato aplikace:
https://tahuna.com/index.php?id=9&L=2
má vše co je potřebné a umí ukázat směr z bodu do bodu, když je tak ovládána uživatelem.
Mapy jsou zdarma, používá se běžně a má shodnou formu FW s osvědčenou gps TEASI.
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod piErcE 16. 12. 2018 23:12

PatrikChrz píše:OK, díky za vysvětlení.

Kolik může ta souřadná síť pro celý svět zabrat? Při požadované přesnosti, abych byl v cizím městě schopen najít konkrétní dům (hotel)? Nechci aplikaci, která bude mít mapové podklady v objemu mnoha set megabajtů.

Máte tedy někdo tip na aplikaci o rozumné velikosti, která mi bude ukazovat směr a vzdálenost do výchozího bodu?


Nenechte se akanem znechutit. Ty blaboly, ktere tu prezentuje, jsou naprosto mimo a jen ukazuji, ze moc nepochopil, o co jde.

Bohuzel neporadim, aplikace pro android neznam, nicmene aplikaci kterou vyzadujete, neni nijak nesmyslna

Vas pozadavek - nemit mapu - sice muze byt trosku podivny, nicmene technicky to neni problem.

V podstate vam jde, pokud chapu, o navigaci z bodu A do bodu B, kazdy urceny jeho souradnicemi . A k to u zadna mapa neni potreba.

-- 16. 12. 2018 23:13 --

Akan píše:Protože se nenašel nikdo jiný, kdo by se vyjádřil dodávám:
Bez mapových podkladů se nelze k souřadné síti v uživatelské sféře dostat.
To mají k dispozici vývojáři a stojí to moc peněz.

Tato aplikace:
https://tahuna.com/index.php?id=9&L=2
má vše co je potřebné a umí ukázat směr z bodu do bodu, když je tak ovládána uživatelem.
Mapy jsou zdarma, používá se běžně a má shodnou formu FW s osvědčenou gps TEASI.


Zajimalo by me, ale zcela vazne, kde na ty blaboly chodis.
piErcE
Junior

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 12. 2018 07:15

Nakonec jsem stáhl ten GPS Waypoint Finger a ten, zdá se, funguje. Zatím ale nezkoušeno mimo Evropu, uvidíme koncem roku, to mám v plánu Gruzii a Izrael.
PatrikChrz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod piErcE 17. 12. 2018 07:30

Specialne pro akana... pro vypocet kurzu a vzdalenosti mezi dvema body nepotrebujete mit stazenou zadnou mapu ani “sit”. Jedna se jen o cistou matematiku (dve rovnice - jedna pro vzdalenost, jedna pro smer).

Presnost tohoto vypoctu se pak odviji nikoli od toho, co sis stahl za mapu, ale od toho, s kolika pracujes pozicemi za desetinnou carkou.
piErcE
Junior

Odeslat příspěvekod Akan 17. 12. 2018 20:07

Nejde o výpočet, který si dělá někdo v programu se svými zadanými body nýbrž o použitelnou aplikaci Android a ta zatím musí mít síť k udání těch bodů. GPS to jinak neumí.
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod piErcE 17. 12. 2018 20:14

Nesmysl. Zadnou sit pro zakladni gps funkce nepotrebujes.
piErcE
Junior

Odeslat příspěvekod Akan 18. 12. 2018 13:43

Postup:
Výchozí bod musím v GPS označit (vzniknou souřadnice bodu).
V koncovém budu trati musím zvolit návrat podle směru (vzniknou souřadnice bodu).
Zařízení spočítá směr (rovnice počítají s údaji souřadnic dvou bodů).
Na displeji se celou návratovou cestu indikuje směr (počítaný podle souřadnic aktuální polohy).
Akan
Junior

Odeslat příspěvekod piErcE 18. 12. 2018 14:02

Na to ale zadnou mapu nebo souradnicovou sit nepotrebujes . Na to ti staci jednoduche rozhrani “vezmi aktualni pozici” atd
piErcE
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků