Mobil (Tablet) bez PWM a bez cenového stropu

Pokud nenaleznete vhodnější přihrádku

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod MgX 13. 11. 2020 21:46

burky_nafaso píše:Poslední 2 týdny jsem řešil, jak je to s novými Motorolami a PWM a dostal jsem konečně mail od jednoho prodejce, že "skoro všechny nové Motoroly mají PWM". Takže další značku si musím škrtnout. Ach jo.

Kdybyste hledali na SF, zjistíte, že jsem taky problémista ohledně PWM. Vadí mně na televizorech, ale i na mobilních telefonech. Koupil jsem dva Samsungy s OLED displejem, ale absolutně jsem to nedal. Takže šly zpět a v nouzové, opravdu kritické situaci jsem byl nucen narychlo vzít dva iP11. Mají své mouchy, ne že ne. Ale displej mně nevadí.

U OLED televizorů, které jsem kdy měl mít možnost vidět, jsem problém nezaznamenal. Respektive, když mně cokoliv vadilo, byla vždy alternativní možnost, jak to ONO vypnout/deaktivovat. Nicméně třebas některé LCD Samsung, LG, ale i další... to je pro mě smrt. Po hodině koukání jsem out. Jasně, frekvenci PWM tam lze trochu občas doladit vypnutím dopočtů. Jenže já dopočty chci. Třeba na minimum, ale ano.

Nicméně si dovolím k PWM ještě poznamenat. Některé MT sice mají PWM, ale až od nějaké hodnoty svitu. Takže (pro příklad, vím, že se zde hledá jiná třída a kvalita) třebas Motorola G8 Plus by toto měla mít někde kolem 20 %. Vzhledem k tomu, že tam je adaptivní řízení jasu, které by teoreticky mohlo mít nějakou svoji inteligenci a učící režim, tak když obsluha bude při nízkém okolním světle dávat najevo svoji chuť mít jas nad 20%, měl by telefon tuto alternativu přijmout. Navíc je rozdíl PWM na 240 Hz, 400 Hz, 700 Hz... ne pro každého, ale rozdíl to je.

Myslím si, že by organizace na ochranu spotřebitele, měly v tomto směru zakročit. Protože PWM není dobré ani pro citlivé jedince, ale domnívám se, že i pro mnoho dalších, kteří netuší.
S pozdravem MgX
MgX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ludmila.Stanova 14. 11. 2020 14:23

Moc netuším, co ten přístroj v % ukazuje. Možná zkusit stáhnout návod. Odhaduji, že půjde o hodnotu vyjadřující, jak moc se mění intenzita podsvícení vzhledem k průměru za jednotku času. Pak je tedy zásadní otázkou, jakou frekvencí je přístroj vůbec schopen zachytit. Vzhledem ke zmíněným výsledkům půjde až o dost nízké frekvence a pro měření PWM je to dost nepoužitelné.
Mimochodem, na tom videu žádné viditelné blikání nevidím. Což ale nic neznamená, protože většina telefonů a foťáků má SW formu redukce blikání(redukci toho, aby blikání bylo vidět v záznamu). Držím si jeden starý telefon, na kterém jdou všechny tyto SW fičury vypnout.
Tedy vlastně ano, blikání tam vidět je, ale přímo na displeji toho přístroje Radex :) zřejmě OLED.
Další poznámku bych směřovala k faktu, že podmínky měření přímo vylučovaly nějaké směrodatné výsledky. Bylo tam hned několik dalších zdrojů světla.

-- 14. 11. 2020 14:41 --

Inženýr: máš ještě telefon u sebe? Neudělal bys záznam na displej s minimálním podsvícením v prostředí bez dalšího zdroje světla?
Ludmila.Stanova
Junior

Odeslat příspěvekod orgasmic 14. 11. 2020 20:00

NEevlim, tedy jsem.
orgasmic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod engine_er 15. 11. 2020 09:17

Ako hovorí MgX, keby bolo PWM aktívne až pri 20% a nižšie, tak by som to ešte možno zvládol, ale 40% je už naozaj veľa.
Ludmila.Stanova: vzhľadom na to, že nemám doma osciloskop, tak neviem potvrdiť svoj "odhad" žiadnym meraním. Telefón ešte mám doma, ale pravdepodobne pôjde o 2 dni naspäť. Inak sa mi veľmi páči - pocit z používania je výborný tzn. kvalita spracovania, displej, haptická odozva, rýchlosť prostredia, možnosti MIUI.

Natočil som video v spomalenom režime, lebo inak nebolo vidieť blikanie (vzhľadom na vyššiu frekvenciu PWM). Vľavo je Huawei Nova 3 a vpravo Xiaomi Mi 10T PRO.
https://vimeo.com/479475877


Ešte raz pripájam ruské video, kde taktiež krásne vidieť blikajúce horizontálne pruhy pri zmene jasu - čas od 9:15.

https://www.youtube.com/watch?v=sliz9ne ... 0%B5%D0%B2
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ludmila.Stanova 15. 11. 2020 16:21

Výborné video. Tak to bych měla migrénu dvakrát za den. Děkuji nechci ani zadarmo :(

-- 15. 11. 2020 16:25 --

orgasmic píše:Další mobil bez PWM https://www.notebookcheck.com/Test-real ... 099.0.html

Kouknu na to. Díky za tip. Minimálně vidím, že to má 8GB RAM, tak je to nadějné, ale za ty peníze to asi zabije nepoužitelný foťák.
Ludmila.Stanova
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 15. 11. 2020 19:47

Dovolím si doplnit. Nicméně upozorňuji, že také nemám přístroj pro objektivní měření. Často prostě vezmu cosi s displejem a normálně používám. Najednou cítím problém oči/hlava a vím, že zřejmě je PWM. Tak jdu po tom. Začínám takovým slepým testem a ověřením na sobě :-)

Samozřejmě... občas ne, když vím, že zařízení kupuji, tak ho nejdříve prověřím. Nerad cokoliv vracím. Měl jsem jinak pro mě skvělý Samsung S10e. Vrátil jsem ho. První den jsem displej ještě dával, ale od druhého už nikoliv. Nevydržel jsem dýl, než pár minut. PWM nejede snad jen u maximálního svitu, jinak 232 Hz. Bylo to drama.

Teď tu zkouším Motorola G8 Plus. Má mít PWM právě od hodnoty někde kolem 20% svitu a něco přes 400 Hz. Samozřejmě nemám měřák, ale orientačně lze dovodit, že +/- by teoreticky 20 % svitu mohlo být u uživatelského nastavení právě 20 %. Musím říct, že za několik dnů, co ho tu mám, nezažívám v žádném případě takové drama, jako u S10e. Řekl bych, že u běžného svitu nemám zásadní problém. Ten nastal hlavně když podsvícení kleslo výrazně pod 20 %. Typicky v naprosto tmavé místnosti bylo 0. Tam jsem se necítil komfortně.

Zkouším tedy vnutit adaptivnímu podsvícení své hodnoty, tj. aby příliš často neklesalo, řekněme, pod 22 %.

PWM je hnus.
S pozdravem MgX
MgX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ludmila.Stanova 16. 11. 2020 09:27

Zrovna včera jsem byla nucena koukat do displeje s PWM, věděla jsem o tom na první pohled. A navečer si užila parádní migrénu. PWM není jenom hnus, je to zdraví nebezpečné. Dneska se řeší miliony naprostých banalit až absurdností, ale že možná až 10% lidí je v soudobém prostředí ničeno zdraví, to se přehlíží.

Snažit se používat mobil s PWM jen na vyšší jas je uživatelsky strašně nekomfortní. Taky jsem se o to kdysi snažila, ale po pár týdnech jsem to vzdala.

-- 16. 11. 2020 09:33 --

Realme 7 je zase zástupce nižší střední třídy, bohužel už procesor z toho dělá nepoužitelný stroj. Znám tuto třídu přístrojů moc dobře, protože modely bez PWM víceméně v této třídě končí, výš už jsou dnes zpravidla OLED nebo LCD s PWM. Pár měsíců to funguje dostatečně, ale časem se to strašně zpomaluje. Na toto přístroje z vyšší třídy tolik netrpí.
Ludmila.Stanova
Junior

Odeslat příspěvekod orgasmic 16. 11. 2020 09:39

Mít problém co vy, tak jdu 100% do iPhone 11.
NEevlim, tedy jsem.
orgasmic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 16. 11. 2020 11:30

Ludmila.Stanova no, domnívám se, že to procento lidí, kterým podobné výstřelky mohou škodit, může být zásadnější. A je to skutečnost. Řeší se hlouposti, názvosloví produktů, jestli pomazánkové máslo je máslo, rum je rum a já nevím co ještě, no a pak přichází důležité záležitosti, které se mohou dotýkat zdraví, ale to je zcela jedno.

orgasmic
ano, nakonec jsem v rychlosti, což možná víš, koupil iP11. Co se týká displeje v návaznosti na PWM... jsem zatím spokojený.
S pozdravem MgX
MgX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod burky_nafaso 16. 11. 2020 13:23

MgX píše:
Myslím si, že by organizace na ochranu spotřebitele, měly v tomto směru zakročit. Protože PWM není dobré ani pro citlivé jedince, ale domnívám se, že i pro mnoho dalších, kteří netuší.


Podobné organizace celkem často "řeší" to, co lze snadno pojmenovat a je to mediálně zajímavé, aby se ukázali, jak chrání "hodné" a bojují proti "zlým". Obávám se však, že na první pohled neviditelné blikání podsvícení/displeje/čehokoliv je mimo rámec jejich myšlení.
burky_nafaso
Junior

Odeslat příspěvekod orgasmic 16. 11. 2020 13:47

Můžeš kontaktovat jedno z největších sdružení "Sdružení obrany spotřebitelů" a dát jim podnět ;)
NEevlim, tedy jsem.
orgasmic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod engine_er 16. 11. 2020 19:17

Ako som tu už viackrát spomenul, iPhone 11 je vynikajúci telefón s LCD bez PWM, ale displej nie je úplne šetrný k očiam. Otestoval som si to sám na sebe (vopred som to ani netušil) a potvrdila mi to aj dosť dlhá diskusia na internete venovaná predmetnému problému:
https://forums.macrumors.com/threads/ha ... 1.2209358/

Čo sa týka samotného PWM, tak z pohľadu výrobcov je skupina ľudí, ktorým vadí tento typ blikania displeja, je stále veľmi malá. Ak by sa malo niečo zmeniť, tak by muselo dôjsť k nejakému zásadnému zlomu, kedy by to už ani marketingové/PR oddelenie žiadneho výrobcu neobstálo a muselo by sa začať tým zaoberať. Ale nie ako v prípade Xiaomi Mi 10T/PRO, kedy ich vyhlásenie, že nepoužili OLED displej, pretože sa chceli vyhnúť PWM a namiesto toho použijú IPS s PWM je úplne scestné. Na druhej strane, možno toto by bola cesta, keby sa toho chytil nejaký známy youtuber/influencer/testovacia redakcia :)
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod engine_er 18. 11. 2020 13:28

Tak len na doplnenie - notebookcheck.net začína testovať Xiaomi Mi 10T 5G a uvádza PWM na úrovni 2381 Hz tzn. tak ako som predpokladal a aj sám (laicky) otestoval. Takže je to oficiálne potvrdené a je to veľká škoda. Ten telefón mal obrovský potenciál pre našu skupinu citlivých ľudí na blikanie.
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod orgasmic 18. 11. 2020 14:27

Už jsem tu psal, že podle použitého displaye (OGS) je téměř jistá PWM regulace.
NEevlim, tedy jsem.
orgasmic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JiříTechnik 18. 11. 2020 15:07

Takže bohužel stále zbývá z nižší střední G 5G plus a ze střední třídy X3 superzoom a high-end nebude :-D
JiříTechnik
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků