Mobil (Tablet) bez PWM a bez cenového stropu

Pokud nenaleznete vhodnější přihrádku

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod vormen 3. 7. 2021 06:53

mně vadily Samsungy řady S a Note a letos mám A52 s 90Hz a funkcí "Pohodlí pro oči" což automaticky nastavuje teplotu barev, aby byla potlačená modrá a problém nemám. Když ale vemu do ruky starší Samsung, tak do pár minut hned odkládám. Je to zvláštní.
vormen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ludmila.Stanova 3. 7. 2021 07:05

To nebude mít nic společného s PWM. PWM nejde okecat obnovovací frekvencí, změnou teploty barev nebo jasu atd.
Ludmila.Stanova
Junior

Odeslat příspěvekod Davedroid100 3. 7. 2021 07:49

No nevim, ale neznamena i cim vyssi obnovovaci frekvence, tim vyssi frekvence blikani? Ze by mozna nizsi frekvence blikani vice vadili, protoze je mozek spis registruje nez ty vyssi frkvence? Nevim.
Davedroid100
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod engine_er 6. 7. 2021 18:54

Odpoveď pre všetkých (a zároveň súhlas s @Ludmila.Stanova): citlivosť očí na PWM sa nedá zmierniť/obísť nastavením zmenou teploty farieb displeja alebo nejakým iným nastavením. Treba si uvedomiť, že ani vyššia obnovovacia frekvencia nie je zárukou "lepšieho zážitku pre oči" resp. "príjemnejším" blikaním viď napr. Samsung S21. Ten má 120 Hz displej, ale PWM na priemernej úrovni 240 Hz (čo je úplne bežné aj pre 60 Hz displeje).
Čo sa týka použiteľného iPhonu, tak áno, jedine iPhone 8 Plus. Všetky novšie (vrátane iPhone 11) používajú displeje s temporal dithering-om, ktorý taktiež veľmi zaťažuje oči (stačí pozrieť xy tém na Apple fórach, kde to ľudia riešia...a do dnes nevyriešili bohužiaľ).
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rime 10. 7. 2021 20:14

Vyzkoušen Galaxy S21, trošku jsem doufal ,ale zbytečně, je to prakticky stejný jako S10+. Budu to muset vrátit.
Jsou to jen spekulace, ale domnívám se, ze s tím PWM to nebude tak snadný. Samozřejmě PWM je kompletně špatně, ale hodně dělá i tovární nastavení v kombinaci s technologií. Př. S7 má v podstatě úplně stejnou papírovou frekvenci PWM jako S21, přesto se chovají výrazně odlišně. Pokud nastavíte stejnou úroveň jasu, dejme tomu 50cd/m2, tak S7 v porovnání s S21 bliká výrazně míň. Možná i proto je snesitelnější. S21 při tomto jasu bliká jak šílená, krásně je to vidět při testu s jiným fotoaparátem. Blikání S21 se sníží, když při nečinností obrazovka pohasne, cca 21cd/m2, v tomto přechodným stavu se pwm chová skoro stejně jako u S7 - normální provoz.
rime
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rime 17. 7. 2021 21:07

Ještě doplnění. Za současné problémy vděčíme také touze výrobců, kteří chtějí prezentovat zákazníkům úžasné barvy a také barevný rozsah. Není rozhodně žádná náhoda, že čím větší chcete mít barevný prostor tím víc ty obrazovky zatěžují oči. Všiml jsem si toho už hodně dávno na jednom monitoru, který nebyl sRGB, ale adobeRBG. Barvy vypadaly sytě a zářivě, cena za to byla brutálně krvavá. Nikdy sem neměl horší monitor. Musel jsem ho po nějakém čase prodat , protože si nešlo zvyknout. Neskutečně "tahal" oči. Výrobci displejů, aby dosáhli stabilního rozšířeného gamutu, musí použít technologie, který jsou v naprostým rozporu s "pohodlím" očí. Jedna z těch technologii je PWM, ale podle mě je toho víc. Můj 24" monitor vyzařuje dopředu míň tepla než 6" moderní mobil na který musím koukat ze 1/4 vzdálenosti. Takže proto, aby váš mobil hrál všema barvama, tak nejenže musíte nasadit PWM, ale musí to vyrobit tak, že to víc zaří, víc hřeje a je to agresivnější, protože jinak byste z toho ty barvy nedostaly. To je prostě všechno špatně.
rime
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod orgasmic 17. 7. 2021 23:37

Tak muzes vymyslet neco sveho, jiste za to budes kralovsky zaplacen.
orgasmic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod burky_nafaso 18. 7. 2021 14:52

Prodávat mobil s kvalitním displejem pro "naše potřeby" je komerční nesmysl. Vždyť ty chytrolíni z Mobilenetu a spol. by hned napsali do záporů, že nemá AMOLED...
burky_nafaso
Junior

Odeslat příspěvekod burky_nafaso 23. 7. 2021 09:11

Zkoušel někdo "Xiaomi redmi Note 10 Pro 5G" nebo aspoň našel testy na PWM? Ano, má Meditek a MIUI, ani jedno se mi moc nelíbí, ale dělá se ve verzi 8/256 GB a výrbce se chlubí vysokou touch sampling rate a obecně citlivostí na dotek.
burky_nafaso
Junior

Odeslat příspěvekod vormen 23. 7. 2021 11:43

tím se chlubilo i Poco X3 a skutek utek, já už těmhle drekům s MIUI nevěřím ani logo :D
vormen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod engine_er 23. 7. 2021 20:17

@rime: skrátim to, pokiaľ si kúpiš kvalitný monitor so širokým gamutom, tak sa nemusíš obávať žiadnej neprimeranej záťaže pre oči. Ver mi, viem o čom hovorím. Mám 10-bitový monitor s pokrytím 99% Adobe RGB ;)

Btw.: Xiaomi bez PWM už asi nebude. Používajú displeje s frekvenciou nad 2000 Hz a tvrdia, že je to balzam pre oči (trochu nadnesene povedané);)
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod orgasmic 24. 7. 2021 18:25

Vždyť nelžou, zkus si dát balzám do očí :D
orgasmic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ludmila.Stanova 24. 7. 2021 22:50

Označují jako flicker free displeje, které blikají. Podle mě je to lež jako věž.
Ludmila.Stanova
Junior

Odeslat příspěvekod burky_nafaso 25. 7. 2021 10:59

Bohužel to dělá čínský výrobce někde na webu v Číně, nikoliv prodejce v ČR, kterého by šlo za ty nesmysly aspoň klepnout úředně přes prsty.
burky_nafaso
Junior

Odeslat příspěvekod vormen 25. 7. 2021 11:58

nad 2000Hz to flicker free klidně označeno být může, ikdyž není, protože se obecně uvažuje to, že nad tu hodnotu už oko ani mozek nevnímá, tím pádem je to free :-)
vormen
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků