Mobil s prioritou pro turistickou navigaci

Srovnávání telefonů a hodnocení obchodů s telefony

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod bubu2 16. 4. 2021 19:33

Ahoj,
Chtěla bych koupit MT, který by nahradil GPS navigaci ohledně kvalitního příjmu signálu, aby fungoval třeba i v hustším lese nebo roklích apod.
Ústupek v odolnosti a výdrži mi nevadí. Jde mi hlavně o záznam prošlé trasy, takže bude většinou skryt v kapse či baťůžku a výdrž může prodloužit powerbanka.
Půjde tedy o to vybrat mobil, co má nějaký dobrý GPS chip a to právě nějak nemůžu zjistit.
Ještě jestli někdo neví, jaký je rozdíl mezi mezi Mapy.cz od seznamu a TOPO mapy u navigací Garmin.
Dík za rady.
Bubu
bubu2
Junior

Odeslat příspěvekod Pan Kája 16. 4. 2021 21:54

Chtělo by to nějaké upřesnění... alespoň nějaký cenový strop. Všeobecná poučka neexistuje, ale osobně mi přijde fajn mít telefon s podporou Galilea a duální GPS. Testy GPS u telefonů provádí server notebookcheck.net, ale není to v žádných extrémních podmínkách a je to v rámci jednoho kusu, nicméně alespoň nějakou vypovídací hodnotu to má. Ale člověk už musí vědět na které telefony se chce podívat...a tím se dostáváme k tomu cenovému stropu. Například můj telefon funguje co do vyhledání pozice rychle se solidní přesností (třeba oproti starému bluetooth modulu se SiRFstarIII hotový zázrak), má solidní výdrž na baterii a je voděodolný. Ale také stojí cca 14 tis, což mi přijde na mobil pro navigaci neodůvodnitelně vysoká částka.

Mapy.cz jsou skvělou univerzální mapovou aplikací pro všechno, ale nevím jestli je to zrovna přímá konkurence TOPO map z Garminu. Zaměřil bych se na aplikaci Locus Map.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pan.nikdo 17. 4. 2021 11:51

Ahoj, kolega výše to sepsal precizně.
Osobně bych doporučil hodinky Garmin na ruku a k nim Android telefon s aplikací Locus Pro.
pan.nikdo
Junior

Odeslat příspěvekod mas0n 17. 4. 2021 12:57

Pokud ti jde hlavně o záznam trasy, a chceš se jen občas podívat na mapu, tak Fenix 6 Pro udělá lepší službu než smartphone. Včetně lepší výdrže, F6 zvládnou záznam 100 km trasy, to asi smartphone nedá. Jinak do smartphonu stačí mapy.cz, aspoň tedy na takovou tu turistickou klasiku po Česku, Slovensku nebo třeba do Alp.
mas0n
Junior

Odeslat příspěvekod Pan Kája 17. 4. 2021 17:44

Když jsme u toho, čistě jen pro záznam trasy (bez větších ambicí na kvalitní mapové podklady) mi skvěle funguje aplikace Geo Tracker. V takových aplikacích se dá nastavit i rychlost obnovy pozice pro záznam. Tak si říkám - nebude právě ta nižší frekvence stát za výdrží těch hodinek s menší baterií?
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubu2 17. 4. 2021 18:27

Dík pánové za rady a odkazy,
Jedná se mi o záznam trasy procházky, kdy se pohybuji po lesních cestách, které pochopitelně v mapách zaznamenány nejsou. Počítám, že bych si tak vytvořila vlasní síť cest a zároveň bych na mapě viděla, kde jsem se vlastně motala :-).
Protože vlastně nevím, co by bylo nejvhodnější, cenový strop nemám. Můžu jen plácnout, třeba 4-5k. Protože moje procházky jsou čirý amatérismus, nechci moc utrácet. Proto si myslím, že volba pro záznam by byla buď bazarová navigace - nejlépe asi Garmin, nebo telefon s např. Mapy.cz. O Locusu a pod jsem nikdy neslyšela, tak budu studovat. Jsem v těchto věcech naprosto nepolíbena :-(.
Zatím jsem koukala na telefony a mám v nich trošku zmatek. Stránky notebookcheck pomohly, jen jsem nenašla v testech všechny soudobé telefony. Nevadí, trochu jsem se přiučila.
Tak zatím ještě jednou díky a mějte se.
bubu2
Junior

Odeslat příspěvekod DirtyKing 17. 4. 2021 20:17

Pokud ti jde o trasování nějaké turistiky, tak vřele mohu doporučit nějaký přístroj od Garminu právě s podporou TOPO Czech PRO. Sám vlastním Garmin Fenix 6x PRO a na kolo ještě Garmin Edge 1030 Plus PRO a jsem hrozně moc spokojený, zvlášť když to porovnám třeba s Mapy.cz. Za ty roky, tisíce prochozených a deseti tisíce na kole najetých kilometrů mohu spolehlivě říct, že Garmiňácké TOPO mapy jsou skvělé a v drtivé většině případů přesnější a spolehlivější než Mapy.cz.
HP Z2 G9 Intel Core i9 13900k, Nvidia RTX A4000 16GB, 64 GB DDR5, 2 TB SSD
Apple MacBook Air 13,6" M2, 16GB RAM, 1TB SSD
iMac 24" 16GB RAM, 1TB SSD
iPad Pro 11" 512 GB
iPhone 15 Pro Max 1TB Natural Titanium
Apple Watch Ultra
DirtyKing
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zumzumzum 17. 4. 2021 20:26

DirtyKing:
No to se ti nedivim že si spoko s Garmin Edge 1030 Plus PRO když to stojí 15tis. :D :D to musí umět i vařit kafe ^^ :D
► Sháním: Sony Xperia Z5 Premium za nepřemrštěnou cenu! ( telefon se 4K displayem ] ◄ Momentálně používám Xiaomi 13 Flora Green
zumzumzum
Místní informátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mas0n 17. 4. 2021 22:15

Pan Kája: Fenixy opravdu vydrží spoustu hodin kontinuálního měření GPS při chůzi/běhu, to máme vyzkoušeno, těch 100 km na jedno nabití. Potom ale mají navíc režim UltraTrac, kdy polohu zaznamenávají jednou za minutu, a tam je výdrž ještě delší, třeba až dva, tři dny. Takže v tom máš pravdu, bude to asi něco podobného jako u zmíněné aplikace.
mas0n
Junior

Odeslat příspěvekod Domin7 18. 4. 2021 09:34

Mam uz svoje treti garminy, F6X Pro. Tyhle uz jsou pro tebe samozrejme asi opravdu drahe a asi i zbytecne.
Spise jsem moc nepochopil tvou vetu nebo jeji cast: pochopitelne po neznacenych trasach.
Moc to nechapu, protoze v ramci ČR je znaceno i to nejmene pristupne misto a vse je krasne v mapy.cz. Osobne je pouzivam nejradeji a to i v zahranici. Daji se stahnout offline a nemusis se spolehat na signal, ktery ve spouste mist neni.
Hodinky jsou k castecne navigaci fajn, ale za predpokladu, ze vis, kde se nachazis. Pokud se clovek trosku ztrati, tak uz muze byt problem se na hodinkach lepe zorientovat.
Mapy.cz jsme pouzili skoro vsude, CR, SR, PL, Rakousko, Švycarsko, Chorvatsko. Nedokazu si predstavit, ze kdyz se trosku ztratim, tak se pak hledam na hodinkach. Pri ultra trailovych zavodech v Chorvatsku nebo Svycarsku, kde je znaceni tras opravdu horsi, tak delat neco tlacitky a hledat nejakou trasu (zvlast pri spatnem pocasi) je peklo. A pokud jsi uplne zacatecnik, urcite bych zacal s levnejsim mobilem s dobrou vydrzi a malou powerbankou s sebou a s Mapami.cz.
Dokonce i ten Locus jsem nekolikrat zkousel a je to strasne krkolomne, tezkopadne a neprakticke reseni.
Pro bezneho smrtelnika jsou mapy.cz pro vetsinu sveta naprosto pouzitelne.

Edit: jeste bych to doplnil obecne. Problem kazdeho fora je, ze na nej z 90% chodi lidi, co se o dany segment proste zajimaji porad a pak ten zbytek 10%, kteri chteji poradit. A ta majorita proste v drtive vetsine ma to nejlepsi v tomto segmentu, protoze se o to zajimaji a chteji mit to nejlepsi. Sam se venuji Ultra trailovym behum a tak mam Fenixy 6X Pro. Tezko nekdo, kdo se jde 3x tydne probehnout po 5km si takove hodinky za 20K+ bude kupovat, i kdyz i takovi se zridka najdou, protoze si je koupi i jako designovku. Ale problem je, kdyz se na takovem foru na neco zeptas, tak ti pak vetsinou radi takove veci, ktere amater ani nevyuzije. Stejne to bylo, kdyz jsem na bike-foru chtel rady na nakup noveho kola, tak mi tam radili pomalu kola za 80, 90K a ze tam musim mit takove plaste a takove rafky a takovy vyplet kol a brzdy... no nakonec jsem si taky koupil kolo za 55000, ale stejne ho asi az tak nevyuziju. Proto je lepsi se na zacatku drzet pri zemi, poridit neco levnejsiho, vsechno si vyzkouset, osahat a hlavne zjistit, jestli u toho clovek vydrzi a bude ho to bavit. A treba za rok, za dva, az nabude nejake zkusenosti a udela si i pruzkum trhu a co by mu vyhovovalo nejlip, tak zainvestovat vice.
Domin7
Schvalování příspěvků

Odeslat příspěvekod nevericitomas 18. 4. 2021 12:57

Pozadavky zvladne kazdy dnesni telefon od cca 5tisic bez problemu. Idealni kombinace pro normalniho turistu je iPhone + Apple Watch, kdy to, jak dokonale spolupracuji Apple Watch si iPhonem zadne reseni postavene na Androidu nedosahne. Ano, v nekterych parametrech (vydrz, presnost) muze byt nektere reseni na Androidu lepsi, ale celkovy uzivatelsky zazitek se zarizenim od Applu je bez konkurence.
nevericitomas
Junior

Odeslat příspěvekod DirtyKing 18. 4. 2021 15:58

S tím fakt nesouhlasím, už kvůli nízké výdrži baterie Apple Watch. Mohu se zeptat, jak si plánuješ trasy a jak je máš zobrazené na Apple Watch? Já jen že zrovna kvůli tomu mám Fenix 6x PRO na turistiku ..., jinak používám Apple Watch.
HP Z2 G9 Intel Core i9 13900k, Nvidia RTX A4000 16GB, 64 GB DDR5, 2 TB SSD
Apple MacBook Air 13,6" M2, 16GB RAM, 1TB SSD
iMac 24" 16GB RAM, 1TB SSD
iPad Pro 11" 512 GB
iPhone 15 Pro Max 1TB Natural Titanium
Apple Watch Ultra
DirtyKing
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yxcv 19. 4. 2021 09:25

No a hlavně na Apple nedostaneš takovou dobrou appku jako Locus Map.
yxcv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mas0n 19. 4. 2021 10:40

Která samozřejmě vůbec není pro navigaci nezbytná, když existují mapy.cz
mas0n
Junior

Odeslat příspěvekod yxcv 19. 4. 2021 18:58

Mapy.cz nemají skoro žadné funkce. Kdo okusil Locus Map, tak ví.
yxcv
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků