Nový "malý" mobil, 5,1 - 6,3 " (Smart Banka)

Srovnávání telefonů a hodnocení obchodů s telefony

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod vitovecj 2. 2. 2023 21:47

Finanční limit - přijatelná - nižší cena
Účel pořízení - Smart Banka, pošta, mapy, běžné rodinné fotky
Úhlopříčka displeje - kolem 5"
Požadovaný operační systém - Android
Preference výrobce - nemám
Specifické požadavky - nejsou
Jsem senior již pokročilejšího věku, doposud jsem si vystačil s tlačítkovým telefonem, stolním PC a kompakt. fotoaparátem. Již dvěma bankami jsem nyní "tlačen" do pořízení telefonu pro potvrzování prostřednictvím Smart Banky a opuštění OS W7. Banky požadují OS Android, min. verze 7.0. Když už ten telefon budu mít, tak předpokládám také běžné využití na internetu mimo byt /pošta, mapy, jízdní řády a pod./.Dále běžné rodinné a dokumentační fotky. Na srovnávači Heuréky jsem nalezl řadu takových telefonů, ale problém je v tom, že je problém nalézt telefon menších rozměrů aby vyhovoval většině parametrů. Májí-li novější verzi Androidu / 11 - 12/ mají nižší rozl. displeje /720px/ a fotoaparátu /12Mpx/ a naopak.
Proto dotaz :1/ Je pro uváděný způsob využití telefonu nutná vyšší verze OS Android / 11 - 12/?
2/Vyhoví rozlišení displeje 1600x720 px, a rozl. fotoaparátu 12Mpx ?
3/obejdu se bez optické stabilizace, je nutná ?
Děkuji za shovívavost, radu a typ.
vitovecj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nick Cave 2. 2. 2023 22:18

Pixel 6a
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pan.nikdo 2. 2. 2023 22:59

Pixel 6a, Zenfone 8, Motorola Edge 30 neo.
pan.nikdo
Junior

Odeslat příspěvekod m4rk3J 3. 2. 2023 03:30

OT:
Závidím Vám... jedna má babička nebyla schopna za hodinu pochopit funkci zapínacího tlačítka na noťasu (před tím chodila i na kurzy pro seniory a stejně sotva spustí webový prohlížeč), přitom druhá (o 10 let starší) se naučila za měsíc nebo dva i se smartphonem a vlastně skoro sama, jen s mírnou asistencí dědy, který ho měl o pár měsíců déle ... :(
Jste dobrej.
m4rk3J
Junior

Odeslat příspěvekod Robert.Hujer 3. 2. 2023 10:05

Pred par mesici jsem resil podobne dilena: prechod ze sony xz1 (130mm vyska) na neco novejsiho.
Vybiral jsem z Pixel 6a, Sony 10 iv, Motorola Edge30 Neo, Asus Zenfone 8/9, vse kolem 150-153mm vyska a ceny kolem 10k. Krom Zenfone 9 (vyssi cena) a Zenfone 8 (par negativnich recenzi, ze mobil klekne bez varovani), ktere maji pod 150mm.

Z hlediska rozmeru je to znat, ze jsou to v porovnani se starsi xz1 velke telefony a kdyby slo, chtel bych mensi...

Nakonec jsem vybral Pixel, hlavne kvuli foto a baterce (Sony ma vetsi). Vekym negativem je, ze strasne klouze a to jak v ruce, tak i na ruznych povrsich. Takze pouzdro asi nutnost. Parkrat mi uz spadnul (coz se mi s predchozim skoro vubec nestavalo), nastesti vse drzi... Dnes dojde pouzdro, tak snad to bude lepsi (ale mobil zase o neco vetsi...).
Jinak s telefonem zatim spokojenost.
Robert.Hujer
Junior

Odeslat příspěvekod 5uch 4. 2. 2023 03:03

vitovecj píše:Proto dotaz :
1/ Je pro uváděný způsob využití telefonu nutná vyšší verze OS Android / 11 - 12/?


Kvůli bankovnictví je dobré sáhnout po co nejčerstvější verzi Androidu (nebo o jedničku nižší). Banky kvůli bezpečnosti budou průběžně zvedat nejnižší podporovanou verzi. Rozhodně nejít do nějakého bazarového telefonu s Androidem 7, 8... to by vás do roka banka mohla začít tlačit ke koupi nového. Android 11 je nejspodnější mez, o které má smysl uvažovat (pokud chcete ten telefon na delší dobu).
Pro ty ostatní věci (focení, mapy) verze Androidu až tak zásadní není. Sice i tam může dojít k ukončení podpory určité verze Androidu a přestanou chodit aktualizace aplikace... ale to se vůbec nemusí projevit na funkčnosti aplikace jako takové (u map by mohlo, u fotoaparátu spíš ne). Navíc běžné aplikace nejsou na verzi Androidu tak "háklivé" jako bankovní aplikace.

2/Vyhoví rozlišení displeje 1600x720 px, a rozl. fotoaparátu 12Mpx ?

HD rozlišení displeje bude stačit, obzvlášť pokud jde o menší displej. Já bych sice chtěl Full HD, ale měl jsem v ruce pár HD displejů a nijak mne ten rozdíl kvality do očí neudeřil. Zkuste se podívat a srovnat vliv rozlišení displeje na váš komfort v nějakém obchodě, kde vám dají zapnuté telefony do ruky. Je to hodně ve vašich očích.
Rozlišení fotoaparátu není to nejdůležitější, kvalita vzniká jinde. Doteď na expedice používám prastarý 5.4 Mpx kompakt (ve své době označovaný jako "poloprofesionální") a těžko se rozhoduji pro něco lepšího. Můj předchozí mobil (model 2017) měl 12 Mpx a za dobrých světelných podmínek fotil srovnatelně s novějším mobilem (2022), který má 50 Mpx a stabilizaci. Spíš než v množství detailů je rozdíl ve zvládání kontrastu, podání barev.... detaily (typu listí vzdálených stromů) jsou u obou telefonů rozmydlené skoro stejně.
Potíž je spíš v tom, že dnešní model s 12 Mpx foťákem bude po všech stránkách lowend, a ten fotoaparát bude ošizen nejen rozlišením.
No ono udělat slušnou rodinnou fotku (momentku) na telefon v místnosti, kde nebývají dobré světelné podmínky - je vždy sázka do loterie. A je pravda, že u levných telefonů (okolo 5000) je to těžší.

3/obejdu se bez optické stabilizace, je nutná ?

Stabilizace v levném telefonu možná trochu posune mez rozmazání / zašumění u statických fotek (udržíte delší čas/nižší ISO) ale na pohybující se objekty (děti) IMHO stejně z principu nepomůže.
Přítomnost optické stabilizace v mém telefonu jsem prostě nepoznal, žádný WOW efekt se nekonal. Ale je pravda, že jsem se při focení naučil zklidnit ruku a pokud možno si ji ještě o něco zapřít. ;-)
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků