Telefon pro kamarádku za 9k, SMS, Vocap, net, jack 3,5"

Srovnávání telefonů a hodnocení obchodů s telefony

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod dockalacek 28. 3. 2023 14:56

Ahoj,

pomáhám vybírat telefon pro kamarádku. Použití běžné čili telefonování, SMS, Vocap, aspoň průměrný fotoaparát a jack na sluchátka. Do teď používala Huawei P9 Lite, který se odporoučel. Původní kandidát byl Motorola G82, hlavně kvůli optické stabilizaci. Když byla uvedena na trh, stála 7 990 korun, nyní je za 6 000. Má Snapdragon 695 a v Antutu asi 400 tisíc bodů. Překvapilo mě, že v českých recenzích z léta 2022 je víceméně chválená, a to i za foťák. Na GSMAréně, kde vyšla recenze v listopadu nebo v prosinci 2022, tak tam už je kritizovaná právě v podstatě jen za foťák. Na GSM Aréně 3,6 z 5. Nakonec navýšen limit na 9 tisíc.

Samsung nechci, ten má jiná kamarádka (A52s), a vadí ji krátké SMSky, je pravda, že píše s diakritikou, ale i bez ní se to velmi rychle změní na MMS, rychleji než u jiných značek.

Já jsem aktuálně pro Realme 9 Pro+, 8/256GB pod 9 tisíc, líbí se mi, že to má foťák z Nordu 2. Procesor Dimensity 920, v Antutu necelých 500 tisíc bodů. Na GSMAréně 4 z 5.

Kamarádčin manžel ještě navrhuje Poco X5 Pro, jenže já jsem odpůrce Xiaomi, kvůli prostředí, to Poco má 778G, stejně jako A52s, ale nemá optickou stabilizaci, i když foťák má taky chválený. Na GSM Aréně taky 4 z 5. Já jsem pořád pro to Realme kvůli lepší, čistší nástavbě a optické stabilizaci. Mně by v Pocu vadily reklamy a bloatware.

Kdybyste měli nějak subjektivně definovat výhody a nevýhody obou nástaveb (MIUI vs RealmeUI) pro uživatele, který ani s jednou nemá zkušenosti, jak byste to pojali? Prosím, žádné hádky, v klidu, jen srozumitelně, proč by si kamarádka měla vybrat tu či onu. Díky všem.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 28. 3. 2023 15:41

na ty esmesky by asi stačilo změnit aplikaci, Textra SMS má spoustu různých nastavení

btw kvůli jacku vyřadit z výběru několik výborných smartphone není příliš rozumné rozhodnutí, pokud tedy nemá nějaká drahá kvalitní kabelová sluchátka, kterých se nechce vzdát, jinak bezdrátové nabízejí mnohem větší komfort
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5uch 28. 3. 2023 15:55

Není jasné, co obnáší "průměrný fotoaparát". Ale z mého pohledu je ten finanční limit zbytečně vysoko - uvedené požadavky splní i telefony okolo 5 000 Kč. Dokonce bych řekl, že kvůli přítomnosti jacka je třeba hledat spíš v nižších cenových patrech. Paradoxně - čím lepší a dražší telefon, tím méně jack a paměťová karta. ;-)
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 28. 3. 2023 15:59

Jasný. A ohledně nástaveb, co preferujete?
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 28. 3. 2023 16:11

dockalacek píše:Jasný. A ohledně nástaveb, co preferujete?

co nejmíň přidaného bloatware v systému, ideál je Motorola nebo Pixel (Nokii záměrně vynechávám kvůli softwarovým problémům po aktualizacích)
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5uch 28. 3. 2023 16:41

To je hodně individuální. A také otázka, jak je člověk otevřený změnám, jak si zvykne na novou nastavbu a zda ocení, že něco dělá jinak a (třeba i) lépe.
Nemám mnoho srovnání, telefony mi vydrží docela dlouho, takže zatím mám zkušenost jen se dvěma smartphony...

No, stručně řečeno... více se mi líbila nadstavba a základní aplikační výbava (po stránce estetické i funkční) od Honoru (k Androidu 7) než téměř holá Motorola. Nejvíc mne u Motoroly prudí, že nový widget nebo ikonu lze přidat jen na plochu, kde je místo... a když místo není, tak na poslední (prázdnou) plochu. A pořadí ploch nelze měnit. Takže nějaké reorganizace pořadí widgetů a ikon na plochách jsou logistická výzva podobná hře Sokoban. ;-). A plochy nelze procházet oběma směry.
Dodneška nemám widgety a plochy usporádané na Motorole tak, jak bych si představoval, protože mne to přerovnávání nebaví.

Více postřehů k UI Motoroly a její nadstavby v mé recenzi (v malém porovnání s Honorem):
viewtopic.php?f=1962&t=1324002
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 28. 3. 2023 17:11

5uch píše:No, stručně řečeno... více se mi líbila nadstavba a základní aplikační výbava (po stránce estetické i funkční) od Honoru (k Androidu 7) než téměř holá Motorola. Nejvíc mne u Motoroly prudí, že nový widget nebo ikonu lze přidat jen na plochu, kde je místo... a když místo není, tak na poslední (prázdnou) plochu. A pořadí ploch nelze měnit. Takže nějaké reorganizace pořadí widgetů a ikon na plochách jsou logistická výzva podobná hře Sokoban. ;-). A plochy nelze procházet oběma směry.
Dodneška nemám widgety a plochy usporádané na Motorole tak, jak bych si představoval, protože mne to přerovnávání nebaví.

vestavěný launcher od novoty nahradím Nova Launcherem potažmo jednoduchým Holo Launcherem, vždyť je tolik možností na Google Play, to samé když chybí nějaká utilita, doinstaluji app dle svého výběru
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5uch 28. 3. 2023 17:20

Jo, až budu mít čas a náladu, zkusím ten Nova Launcher. Zatím jsem ho jen pustil a zjistil, že toho v něj jde nastavit... strašně moc, až mne to vyděsilo a zmátlo. :o
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 28. 3. 2023 17:45

5uch píše:Není jasné, co obnáší "průměrný fotoaparát". Ale z mého pohledu je ten finanční limit zbytečně vysoko - uvedené požadavky splní i telefony okolo 5 000 Kč.

Telefony okolo 5tis. nesplní požadavek na solidní fotoaparát, tam je potřeba jít až na 8-9-10tis.
Nejlepší fotoaparát do 10tis. má jednoznačně Pixel 6a
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5uch 28. 3. 2023 19:13

Solidní > průměrný, IMHO.

No a otázka je, co si člověk představí za tím slovem "průměrný".
Dobrou fotku dělají kromě fotografické techniky i (a hlavně) světlo, časování, ruce, nohy a mozek fotografa. ;-)

Nikdy bych nevěřil, že se to stane, ale stalo se:
takovou tu "consumer class" fotoaparátů (dříve hodně rozšířené plně automatické kapesní kompakty se základním zoomem) vytlačily mobily a skutečně (až na ten zoom) ve většině případů odvádějí stejnou, nebo spíš lepší práci než ty kompakty. I já jsem s sebou přestal tahat (kdysi) špičkový poloprofi kompakt Olympus C5060 WZ (co stál v roce 2004 25 000 Kč a měl dostatečných, ale dnes směšných 5.3 MPx) a fotím většinu věcí mobilem. Jen na expedice beru ten Olympus jako "zátěž" (protože baterka, lepší ruční nastavení, makro a základní zoom, lepší kontrola nad HDR, RAW).

Když sleduji ukázkové fotografie z recenzí na MM, mám pocit, že ty foťáky na telefonech od ~5 000 Kč jsou stejné. ;-)
Rozdíl je jen ve focení za horších světelných podmínek a v optickém zoomu (ten ale obvykle mívají až "vlajkové lodi" za víc, než 10 000 Kč).
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Albert.Bert 31. 3. 2023 09:27

Doporučil bych Samsung A33. Na SMS stačí používat jinou aplikaci než defaultní (případně vypnout diakritiku), nemá bohužel Jack na sluchátka (ten dnes nemá většina ne-li všechny kvalitní telefony), hlavní fotoaparát je slušný a s podporou to u Samsungu také vypadá skvěle, čili není problém si nechat telefon zase dokud nechcípne.
Pak se dá doporučit ještě Motorola Moto Edge 30 Neo s 68W nabíjením (z 0% se nabije na 100% za 40 minut), menší velikostí, průměrným fotoaparátem a nízkou váhou. Jack taky nemá, ale má slušné hrající stereo (na svou cenu). Jako alternativa pak může být Moto Edge 30, která je větší, s pomalejším nabíjením a levnější.
Albert.Bert
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 31. 3. 2023 11:00

Díky všem za rady, nakonec zakoupeno Realme 9 Pro+ Sunrise Blue ve verzi 8/256 za 8 560 korun (Smarty.cz).
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 31. 3. 2023 11:17

dívám se že verze 6/128GB což bohatě stačí, je o 2tis. levnější
https://mobilni-telefony.heureka.cz/rea ... /#prehled/
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků