Navigace v telefonech Nokia - nejčastější dotazy

O mobilních telefonech značek Nokia i Microsoft

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Ve fóru rozjíždíme nový bazar. Pojďte prodávat, nakupovat nebo měnit

Potřebujete dohrát ČEŠTINU do své Nokie?

Najděte product code pro svůj telefon a postupujte dále dle tohoto návodu.

Odeslat příspěvekod dejvidek 25. 8. 2010 18:18

Vzhledem k tomu, že se tu stále dokola řeší jedny a ty samé věci týkající se navigace v Nokií, tak se budu snažit sepsat úvodní info s otázkami a hlavně odpovědmi na nejčastější dotazy uživatelů. Jak nastavit navigaci abych nic neplatil, jak nahrát mapy do telefonu (na kartu), jak si naplánovat trasu v počítači a podobně.
Chtěl bych tedy tímto požádat uživatele, kteří navigaci již delší dobu používali a chtějí se připojit k tvorbě tohoto tématu, nechť tak učiní, více hlav - víc ví. Info směřujte sem do tohoto tématu. Díky!
dejv
PS. Dotazy na navigaci sem prosím zatím nepiště, až bude téma hotovo, uvidíme zda bude jako návod zamčeno a nebo pod ním bude volná debata.


Ovi Maps - bezplatná navigace od společnosti Nokia

Ovi Maps (Ovi Mapy chcete-li) jsou bezplatné mapové podklady s funkcí navigace. Určena je pro mobilní telefony Nokia s operačním systémem Symbian. Obsahuje mapové podklady desítek států do úrovně ulic. Navigační aplikaci lze doplnit o hlasové navigování (hlasové povely, jak chcete). Navigace je zdarma.
Oficiální web v češtině.
Uživatelská příručka pro verzi 3.04 (PDF, čeština)
Uživatelská příručka pro verzi 3.04 - dotykové modely (PDF, čeština)

:?: Pro jaké telefony je navigace určena?
:arrow: Aktualizovaný seznam telefonů na kterých Nokia Mapy fungují je tady.

:?: Jak dostanu do telefonu navigaci?
:arrow: Možnosti jsou dvě, buď navigaci obsahuje novější firmware a nebo si jí budete muset doinstalovat a to odsud. Vyberte si typ svého telefonu a pak si aplikaci doinstalujte z počítače. Další možností je stáhnutí aplikace z Ovi přímo do telefonu.

:?: Mapy jsou uložené v telefonu a nebo je budu muset stahovat?
:arrow: Obojí je možné, tedy je možné mapy jednotlivých států nahrát do telefonu (resp. na kartu vzhledem k velikosti) a nebo si jen online stahovat. Vzhledem k "rychlosti" mobilního internetu u nás je vhodnější první varianta a tu doporučuji.

:?: Jak si tedy nahraju mapy na kartu? Stáhnul sem si navigační aplikaci a žádné mapy tam nejsou!
:arrow: Opět je více možností, buď přes balík Ovi Suite a nebo pomocí Nokia Map Loaderu. Viz. ukázky.

Obrázek
Stahování map pomocí Ovi Suite. Je nutné vybrat mapové podklady států a poté i hlasové povely. Řádově budete stahovat desítky až stovky MB dat.

Upozornění! - Nokia Map Loader se již nevyvíjí a tak je jeho použití spojeno s problémy - nefunguje vůbec, nejde spustit a podobně. Z toho důvodu používejte již jen Nokia Suite.

Popis Nokia Map Loaderu:
Obrázek
Z mého pohledu lepší je použít jednorázovou aplikaci Nokia Map Loader. (stáhnout, exe, 13MB)Je v angličtině, ale obsluha je primitivní. Prostě vyberete region, stát, případně jeho oblast (příkladem je Německo) a znaménkem "+" si mapy přidáte do seznamu. Pomocí Download tlačítka se stáhnou a nainstalují do telefonu. Pomocí tlačítka Delete maps from storage mapy z telefonu smažete. Program také ukazuje velikost vybraných map a volné místo na kartě.
V záhlaví si nezapomeňte stáhnout opět hlasový podklad pro navigování.


Používání navigace v praxi

:?: Musím být při používání navigace připojen k internetu?
:arrow: Není to bezpodmínečně nutné.

:?: Připojuje se tedy navigace k internetu?
:arrow: Ano. Jednak se připojuje samotná navigace, jednak si připojením k internetu pomáhá GPS čip k rychlejšímu nalezení vaší polohy - tzv. A-GPS, asistované GPS.

:?: Kolik dat tedy navigace a A-GPS "spotřebují"?
:arrow: Řádově se jedná o desítky až stovky kB dat. Nejsou to MB. Je to ale individuální, navigace dokáže natahat více, pokud například na kartě bude chybět mapový podklad oblasti ve které se pohybujete, nebo kam chcete vycestovat.

:?: Nemám žádný datový paušál, lze úplně zakázat připojení k internetu?
:arrow: Je to možné, viz. návod.

Obrázek
Nastavení samotné navigační aplikace. Jděte po ose Volby :arrow: Nastavení :arrow: Internet :arrow: Připojení :arrow: a zvolte offline

Obrázek
Vypnutí A-GPS ukazují následující obrázky, je to z E52, pokud máte jinou Nokii nastavení může být trochu odlišné. Je nutné tedy vypnout Asistované GPS (A-GPS) a zjišťování polohy podle
Wifi/sítě.

:?: V navigaci je možné přihlásit se k Ovi účtu, co to je?
:arrow: Jedná o stejný účet jako máte na Ovi, slouží například k synchronizaci dat mezi Ovi účtem a navigací - např. vytvoření trasy na počítači a přesun do telefonu, viz. návod níže.

:?: Při synchronizaci se musím také připojit k internetu?
:arrow: Pochopitelně, pokud to chcete zakázat, tak si buď data o účtu do navigace nezadávejte, nebo zakažte automatické přihlašování po spuštění.

Obrázek
Ze základní obrazovky navigace se sem dostanete přes možnost Volby :arrow: Účet. Změnte tedy automatické přihlašování.

:?: Četl sem, že je lepší změnit přístupový bod na nějaký nesmyslný, aby se telefon a navigace neuměly připojit, jak na to?
:arrow: Není důvod nesmyslně měnit název přístupového bodu, po nastavení jak sem ho ukázal se navigace ani GPS modul nebudou připojovat k internetu. S nesmyslným přístupovým bodem vám navíc nebude fungovat žádná aplikace, která se bude chtít připojit k internetu.

:?: Nahradí navigace v telefonu běžnou automobilovou navigaci?
:arrow: Funkčně nikoliv, navigace v mobilu například nemá TMC příjímač, ergonomie je srovnatelná jen s dotykovými modely telefonů.

:?: Jak je to s aktualizacemi map, jak se provádí?
:arrow: Aktualizace jsou zdarma a provádí se jako nahrání map do telefonu, přes Ovi Suite, případně Nokia Map Loader.

:?: Jsou mapové podklady horší než u autonavigace?
:arrow: Nejsou, dodavatelem většiny map je Navteq, který dodává mapy třeba do navigací Garmin nebo Navigon.

:?: Jsou v mapách chyby?
:arrow: Ano jsou a není jich málo vzhledem k množství informací, které mapy obsahují se tomu nedá zabránit.

:?: Je možné nahlásit chybu v mapách po vzoru MapShare u Tomtomu?
:arrow: Ano je to možné, navigační aplikace 3.04 (starší netuším) obsahuje možnost nahlásit chybu.

:?: Je možné vyhledávat ulice i v offline režimu?
:arrow: Ano tato možnost je, pokud vám nefunguje vyhledávání v režimu offline, je nutné smazat celou složku "Cities" na kartě telefonu a nahrát mapy znovu.

:?: Lze si naplánovat cestu na počítači a poté si jí stáhnout do telefonu?
:arrow: Je to možné od verze 3.04, zde je návod jak na to.


Obrázek
Otevřete si adresu http://maps.ovi.com. Je nutné se přihlásit na Ovi účet. Trochu nelogicky trasu začnete plánovat tlačítkem Pokyny.

Obrázek
Po přihlášení se vám objeví položka Oblíbené, do níž si pomocí hvězdičky uložíte Vámi vytvořenou trasu.

ObrázekObrázekObrázekObrázek
V telefonu si otevřete navigaci, přihlašte se na účet Ovi. (Volby :arrow: Účet Nokia). Jděte do položky Oblíbené a zvolte Synchronizovat s Ovi. Trasu máme v telefonu no a můžeme vyrazit :-)

Aktualizace 21.04.2011
dejvidek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dejvidek 21. 9. 2010 20:45

Na serveru Nokia Beta Labs se objevila nová verze navigační aplikace. Tato verze není určena pro všechny stávající modely na nichž běží navigační aplikace 3.04 a starší, konkrétně je určena pouze pro:
Symbian^3: N8, E7, C7, C6-01
S60 5th Edition: N97, N97 mini, X6, C6-00, 5800XM, 5235, 5230 & 5230 Nuron

Je to zatím beta verze, nikoliv finální verze.
dejv

Download přímo od Nokie.
(.SIS, 9.8 MB) Nokia N97, Nokia N97 mini, Nokia C6

(.SIS, 9.8 MB) Nokia X6, Nokia 5800XM, Nokia 5235, Nokia 5230 & Nokia 5230 Nuron

(.SIS 8.4 MB) Nokia N8, Nokia E7, Nokia C7, Nokia C6-01

Změny oproti verzi 3.04.
  • Pinch to zoom interaction (Only available on Symbian^3 devices)
  • Visually refreshed main menu and icons,
  • New maps with public transport lines (as a new map layer) for subways, trams and trains in 80+ cities around the world. Just click the map toolbox icon and select Transit lines,
  • Improved search experience - find places and addresses around you - or anywhere in the world - fast and easily. Browse places or enter a keyword in the search box. Now with suggestions and "did you mean?" functionality,
  • New place pages with description, reviews, pictures and places nearby. Interact with places in a whole new way - you can check in, contact, navigate, save, rate, share, report or see place on the map,
  • Share a place - send a place to your friends via SMS or Email. The SMS contains the address and a link to the place page with description, ratings, contact, URL and a mini map. The link opens up on the mobile browser (also on non-Nokia devices),
  • Check in - keep your friends up-to-date with where you are and what you're up to. Check in to places and share it with your friends on Facebook and many more social networks. See places you’ve been to in your check in history,
  • New Drive assistance mode with live traffic flow - after clicking Drive, you're instantly in drive assistance mode with live traffic flow and more. Once you start moving, get safety camera alerts and speed limit warnings,
  • More folder with many rich content services relevant to your location. Personalise your Ovi Maps by selecting the services you'd like to keep on your main menu for instant access.
Věcné připomínky, nebo doplnění sem. Debatu směřujte do tohoto tématu. Děkuji
dejv
dejvidek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dejvidek 20. 11. 2010 22:45

Doplnil sem návod jak si naplánovat trasu na počítači a dostat jí do navigační aplikace do telefonu. Věcné připomínky k návodům sem, diskusi ale směřujte do tohoto tématu.
Děkuji
dejv
dejvidek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dejvidek 6. 3. 2011 19:12

V navigaci pro pěší je nově možnost stáhnout si češtinu, hlas umí nově číst názvy ulic. Nově také lze stahovat mapy přes Wi-fi přímo do telefonu. Věcné připomínky k návodům sem, diskusi ale směřujte do tohoto tématu.
Děkuji
dejv

Obrázek
dejvidek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dejvidek 9. 3. 2011 19:57

Navigace s hlasovým naváděním i názvů ulic pochopitelně umí i navigace pro auta, stačí v nastavení přepnout jazyk. Bohužel je to takové kostrbaté a říká to foneticky, například "jeďte v pravo na Týn nvlt" (místo "Týn nad Vltavou"). Na běžné navigování to asi nebude, ve městě to může pomoci.
dejv
dejvidek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pišta_Hufnágl 31. 8. 2011 12:23

Připojím svou empirickou zkušenost - komu se zdá i při A-GPS fix GPS utahaný, mrkněte se do nastavení serverů určování polohy. Cokoli krom supl.nokia.com (či supl.google.com, jak mi někdo radil, ale to jsem netestoval) stojí za vyližkapsu. Najmě supl.vodafone.com, to je úplná tragédie.
Pišta_Hufnágl
Junior

Odeslat příspěvekod dejvidek 10. 9. 2011 20:20

Věcné připomínky, nebo doplnění sem. Debatu směřujte do tohoto tématu. Děkuji!
Debata tedy smazána.
dejv
dejvidek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dejvidek 3. 8. 2012 22:42

Odstranil sem příznak "Důležitý". Vzhledem ke změnám co se týče Nokie (MeeGo, WP, atd.) tak je toto téma vesměs už neaktuální, dostanu-li se k aktualizaci, opět bude nahoře.
dejv
dejvidek
VIP uživatel


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků