Sms, které adresát neodeslal

O mobilních telefonech značek Nokia i Microsoft

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod KookieJK 20. 7. 2020 18:08

Ahojte. Mám dotaz informačně-technického rázu, na který nevím kde najít info.
Jde o to, že od mé příbuzné už nějakou dobu chodí smsky, které ona sama, protože je důchodce, neumí prokazatelně odeslat. V textu je buď nesmyslný znak, je prázdná, anebo je tam nahňápanej text, který prostě nic nevypovídá a který hlavně ale ona neodeslala.
Zprvu jsem myslela, jestli nepřeposlala omylem ona smsku od někoho nebo takový ty šablony (ahoj, zavolej mi, už jedu apod.), ale ona má starou šedou 3310, takže to ne.

Stejně tak mi od ní chodí volání - jak zmeškané hovory, tak prozvánění, který prý ale neuskutečnila a u mobilu právě v tu chvíli vůbec nebyla.

Tak se chci zeptat: ví se třeba něco o této věci? Je to nějaký... nevím jak to nazvat.... nějaká známá věc jakože od hackerů, že se to dělává a jsou to naslepo posílaný slova, jako spamy v mailu apod? Protože to chodí jen z jejího čísla.

Protože vím, že ona si neumí mý číslo ani najít v seznamu, natož aby věděla vyhledat znaky jakoby dolarů 10x za sebou apod. Nikdy se mi to ještě nestalo, dušuje se, že ona to nedělá, já jsem pak zděšená když se tam objeví VOLEJTE HNED, SPADLA JSEM, MÁM SPOŽDĚNÍ (ano, píše to s chybami) apod. takže víte jak. Jako by si z nás někdo dělal srandu záměrně, máme teď ztrátu v rodině, tak je to takový ...blbý no.
Díky.

Za každou reakci díky.
KookieJK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lokomot1 20. 7. 2020 19:02

Tak mě napadá, pokud měl přístup k jejímu telefonu kdokoliv se záměrem škodit(nebo třeba dítě, co dělá srandičky) , tak stačí opsat pár sms kódů a přes SMS bránu operátora můžu smskovat jakoby z jejího čísla a volat přes nějaký voip taktéž s "jejím číslem". A určitě budou pochybné služby někde na netu, které ani ověření přes SMS nepotřebují (ty ale neznám) a zadarmo nebudou(číslo volajícího lze podvrhnout)

To jen za předpokladu, že to opravdu někde v kapse nevytáčí ona, nebo něco takového.
Naposledy upravil lokomot1 dne 20. 7. 2020 20:01, celkově upraveno 3
lokomot1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod myšpulín 20. 7. 2020 19:12

Pokud to její operátor umožňuje podíval bych se na podrobný výpis hovorů a SMS, jestli jsou ty hovory a SMS zaznamenány.
Moji rodiče třeba používají Bleskmobil a v internetové samoobsluze to není problém zjistit.

Možná by bylo doplnit o jaké operátory se jedná jak u jedné tak druhé strany.
myšpulín
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Izibia 20. 7. 2020 20:40

lokomot1 píše:Tak mě napadá, pokud měl přístup k jejímu telefonu kdokoliv se záměrem škodit(nebo třeba dítě, co dělá srandičky) , tak stačí opsat pár sms kódů a přes SMS bránu operátora můžu smskovat jakoby z jejího čísla a volat přes nějaký voip taktéž s "jejím číslem". A určitě budou pochybné služby někde na netu, které ani ověření přes SMS nepotřebují (ty ale neznám) a zadarmo nebudou(číslo volajícího lze podvrhnout)

Nedovedu si představit, jak by něco takového bylo možné - celý přenos (ať už sms nebo hovoru) probíhá pod plnou kontrolou operátora; to by mu někdo musel hacknout systémy.

A pokud by něco takového bylo možné, pak by např. ověřování při internetbankingu pomocí sms nemělo žádný smysl.
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod lokomot1 20. 7. 2020 21:16

Když se používá na volání voip, tak to není takový problém. A operátor o tom ani neví.
Ale jedna se pouze o podvrhnutí čísla volajícího, nic víc. Sám to používám u odoriku, kde mám číslo nějaké 910xxxxxx ale volaná osoba vidí moje běžné telefonní číslo konvenčního operátora(nebo jakéhokoliv jiné, které ověřím přes SMS kód)
Naposledy upravil lokomot1 dne 20. 7. 2020 21:23, celkově upraveno 2
lokomot1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KookieJK 20. 7. 2020 21:22

Ona internetem určitě nic neplatí, veřejně číslo nikde neudává - že by zasílala tajenky do časáku nebo tak to nedělá, proto je to taková záhada.

Ten výpis to si napíšu, to bysme mohli udělat, určitě to nikdy nedělala.
KookieJK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lokomot1 20. 7. 2020 21:28

Jak jsem psal, neviděl bych v tom nějakého hackera. Pokud to opravdu neodesílá sama, viděl bych to na někoho z rodiny, nebo s přístupem k telefonu. (sms teoreticky přes SMS bránu operátora, volání přes voip).
Jak už bylo zmíněno, hodilo by se napsat jakého operátora má. Taky by bylo zajímavé vědět, jestli využívá mujtmobile/Vodafone samoobsluhu a pod, případně kdo ji to spravuje. Tam by mohl teoreticky být zakopaný pes. Ale jen spekuluju
lokomot1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KookieJK 20. 7. 2020 21:35

No nespravuje jí nikdo nic, a operátora nevím, ale myslím si asi T mobile.
Nevím jestli dává mobil porýpat dospělým vnoučatům nebo jestli ten kluk je nějakej fanda do techniky, nevídáme se, ale napadl mě jedině on ... jestli něco nezkouší amatérsky.
Nevím no, dokud to nestrhává peníze tak v podstatě o nic nejde, ale že ji to potom děsí a nás... nás taky :lol:
KookieJK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Izibia 20. 7. 2020 21:38

lokomot1 píše:Ale jedna se pouze o podvrhnutí čísla volajícího, nic víc. Sám to používám u odoriku, kde mám číslo nějaké 910xxxxxx ale volaná osoba vidí moje běžné telefonní číslo konvenčního operátora(nebo jakéhokoliv jiné, které ověřím přes SMS kód)

No jo, jenomže to "podvrhnutí" dělá sám operátor (Odorik).
Pořád nevidím jinou možnost než že
- někdo hackne operátora
- hacker se dostane k licenci virtuálního operátora
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod lokomot1 20. 7. 2020 21:52

Mám dojem, že si nerozumíme. Já jen tvrdím, že pokud měl nějaký "záškodník" přístup k jejímu telefonu/simkartě, mohl si ověřit/spárovat telefonní číslo u nějaké voip společnosti, a tím pádem může už kdykoliv volat pod jejím číslem.a Sms posílat přes mujtmobile, tam jí taky mohl udělat registraci jednorázovým ověřením.



KookieJK: člověk nemusí být fanda do techniky, ani nějaký expert, aby založil v tmobile účet nebo u voipu.
A sms z internetu jsou v síti operátora zdarma, a volání se platí z voip účtu (kdyby se jednalo o tuto situaci), takže ve stavu kreditu by to poznat být nemuselo
Ať ji někdo založí mujtmobile účet, zaprvé pozná, zda už ho náhodou někdo nezalozil, zadruhé tam najde, kdy poslala komu sms a kdy komu volala
lokomot1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KookieJK 20. 7. 2020 22:09

Aha díky za tip . no jak říkám reálně ona neposílá NIKDY smsky - je jí 84 let, ona to NEUMÍ a nepustila by se do toho. (aha tak je prý 02 říká vyhledávač ..) ale našlo mi to, že ke konci června to číslo už jednou vyhledávaný bylo.
To znamená někdo, kdo má počál, si to číslo hledal. Asi ho taky obtěžovali z toho jejího čísla.
KookieJK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lokomot1 20. 7. 2020 22:55

u o2 to bude to stejné, jejich samoobsluha se jmenuje moje O2. historii volání a sms tam lze najít taktéž.
https://moje.o2.cz
Jestli se přes ni dají posílat sms, nevím (dřív to šlo ale v dnešní době fakt nevím).

Pořád z toho mám sice pocit, že to nějak nedopatřením dělá sama (a ty případné věci jako VOLEJTE HNED, SPADLA JSEM, MÁM SPOŽDĚNÍ) jí tam kdysi někdo přednastavil na nějakou zrychlenou volbu(3310 jsem taky vlastnil, ale co to umí a jak to funguje už vážně nevím) , ale pokud ne, tak snad ta historie hovorů a sms pomůže vysvětlit co se děje...

Pak má ještě O2 tu duo simkartu(sim klon), ale že by to bylo toto je už dost nepravděpodobné.
https://www.o2.cz/osobni/podpora/duo-sim-karta-smart
lokomot1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KookieJK 20. 7. 2020 23:53

Jenže ona tyhle hlášky měla všechny v JEDNÉ sms a z té kanonády deseti některý přišly prázdný, některý měly jen útržek těch vět, zaslané s pár vteřinovým rozestupem od sebe a vše bylo završený snahou se mi dovolat, přičemž se ona údajně mobilu ani nedotkla.

Já mám taky tlačítkáč, takže mně se třeba nezobrazí, že se mi pokoušela dovolat v jedenáct, o deset minut později zase a pak za hodinu, nasbírá se mi to dohromady a mně to přijde jako že v 23:00 10x volala. To je taky problém potom no, že jí ani nemůžu říct třeba kdy konkrétně se mi měla snažit dovolat, aby mi třeba řekla že byla zrovna prokazatelně v obchodě bez mobilu apod.

Zkoušela jsem to o2, ale to jí zašle vstupní kód na její mobil a ona neví co to je a hned je celá splašená a neví co se děje protože neumí číst smsky, myslela jsem že stačí zadat jen to číslo... a k jejímu mobilu se nedostanu, takže to taky nepůjde. Nó takže ...to holt asi necháme tak a furt budem ve střehu, kdy zas bude ve dne v noci volat. Díky.
KookieJK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lokomot1 21. 7. 2020 01:11

A není třeba prostě jen vadný ten telefon? Je to přece jen starší kousek. To už jsem taky zažil, že si mobil se tam zběsile klikal na co chtěl (což ovšem nevysvetluje, proč píše a volá jen na vaše číslo, ale stejně)
lokomot1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod myšpulín 21. 7. 2020 04:56

Jo vadný telefon se mi teď zdá jako nejpravděpodobnější varianta.

Měl jsem kdysi telefon Ericsson A2618 kde vadná fólie klávesnice způsobovala samovolné vytočení hovoru, potvrzování voleb v menu a jediné co v ten okamžik pomohlo bylo odpojit baterii.
Tyhle Nokie byly řešené podobně.
myšpulín
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků