Nový komunikátor Nokia E90

O mobilních telefonech značek Nokia i Microsoft

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Ve fóru rozjíždíme nový bazar. Pojďte prodávat, nakupovat nebo měnit

Potřebujete dohrát ČEŠTINU do své Nokie?

Najděte product code pro svůj telefon a postupujte dále dle tohoto návodu.

Odeslat příspěvekod David P. 9. 12. 2006 03:24

V diskuzním fóru na My-symbian.com se objevily první informace o připravovaném komunikátoru Nokie. Autor příspěvku popisuje své první zkušenosti s tímo přístrojem. Základní info v češtině najdete v bleskovce (http://www.mobilmania.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=114184). Zde předkládám originál v angličtině. Co říkáte na nový komunikátor?

From My-Symbian com (Michal Jerz):
"I spent an hour today playing with the new Communicator. The rumours are correct - it's called E90 and the product code is RA-6.

What can I say about it? GEEEEEEEEEEEEEEEZ, it's BEAUTIFUL! I wish I could simply show you the pictures but I can't do this. The product is still strictly embargoed and I'd probably be in trouble if I published its photos. I actually haven't taken any pictures because I was afraid that I couldn't resist showing them to you (and getting in trouble) That's the disadvantage of running an official and legal website based in a civilized country - you can get sued anytime. Unlike anonymous hacker portals based in countries where "law" is a word from a foreign language... they can review early prototypes and nobody can do anything to them as nobody can find them So, for now, my description has to be enough. Hopefully I will be able to get a review unit from Nokia when they become available and prepare the website and a professional, detailed review for you all....

First of all, as I wrote, the device is BEAUTIFUL! The best looking Communicator ever. It's wider than 9500 but shorter and thinner. It's more square'ish than the 9500/9300. It's got FANTASTIC hinges that feel extremely solid and look very stylish. They're located on both ends of the device and they're very large. The external casing of the device is silver plastic while the hinges are shiny like chrome or nickel plated - superb! The whole inside of the device, including the keyboard, is black plastic, which looks really GREAT.

The device is based on S60 3rd Edition (3.1, Feature Pack 1). It's a clamshell like all older Communicators and it has two screens. The external screen is 240x320 (it's a typical S60 3rd Edition screen) while the internal screen is........... 800x352 pixels!!!! YES! It's large and it's of fantastic quality! It shows the same UI as the external screen but in a different resolution which looks like three E61 screens in a row The nicest thing is that all applications can be run on EITHER of the screens. You can launch a program on the external screen, open the flip and continue working with the program on the internal screen. And vice versa! No more restricted, almost useless cover UI which can't do anything but phone calls and access to SMS/contacts. Now you get FULL access to the entire OS from BOTH sides. The UI and all applications automatically rescale themselves to the right resolution. The internal screen is NOT touch sensitive.

The keyboard is VERY convenient. As I wrote, it's black. It's more square'ish than 9500's keyboard because the whole device is wider, the keys are bigger and are much more convenient than in 9500. In general, typing experience is the best of all Communicators released so far. The Enter key is big and square. The 5-way key (or is it 9-way key? I don't know) inside looks almost identical as the one outside. It has a separate shiny silver "ring" for directions and a separate black central button. It's twice larger than 9500's rocker key. FINALLY a truly convenient controller!

The inner screen has four buttons, but unlike in 9500/9300 there are two large buttons on each side of the screen. And again, it's much more convenient than having all buttons on one side.

The E90 has a built-in GPS (it's a normal GPS, not AGPS). I couldn't check it, but it is said to be supporting HSDPA. Besides that, it's obviously 3G/EDGE/WiFi. Its USB port is finally a standard mini-USB! I couldn't check memory size or CPU type/speed, but I believe that it is ARM11 (OMAP 2420) based and has a clock speed of 330 MHz or more.

The device has two cameras, one high resolution camera with LED flash on the back side (sorry, I had no time to check the resolution, but it's definitely several MPix) and the usual low-res cam for video calls inside, on the left side of the internal screen.

The UI inside and system applications look like S60 3rd Edition, the device has the standby screen known from the latest S60v3 phones (including the active part) and also the typical S60 menu with folders. Applications like Contacts, Calendar, etc. are tweaked for the high resolution of the internal screen. I mean, on the external display they look and work like on any "normal" S60 3rd Ed. phone e.g. N80, but on the internal screen they make good use of the much increased resolution and screen area. For instance, Contacts have the list of your contacts on the left side while the selected contact data is shown immediately on the right side, like in older Communicators, so there is no need to click each contact to open it's card and then go back to the list. I had no time to check all system apps in detail but it looks that all system applications including Calendar etc. will be much extended compared to standard S60 3rd Ed. phones and I'm sure that they will not be lacking functionality or ease of use compared to older Communicators. I know that this is what some people were afraid of. Don't be. The unit I tested didn't have full set of applications, for example the Office folder was still empty, which is the best proof that Nokia works on the applications for the new Communicator and not just takes them from the existing S60 devices without any modifications.

Well, that's all for now. I've heard that the E90 will be announced either in December or in January and it's supposed to be launched in Spring 2007, so it's really soon!

You know that I am a big fan of the UIQ platform and the P990, but after playing with the E90 today all I can say is: goodbye P990, welcome E90, my new LOVE! Yes, it's the best Symbian OS based device I've seen (at least when it comes to how it looks and what its tech specs are; it's too early to judge its stability and functionality of the system software).

P.S. Oh, I forgot, it supports Micro SD cards. The card slot is on the bottom, close to the USB port. "
David P.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zekon 9. 12. 2006 09:26

A proč nevložit, tak jak to napsal Koblih:

Nový komunikátor má skutečně označení E90. Má stejnou konstrukci jako dnešní 9x00, není to tedy ždádný slider jako na skicách. Je zhruba stejně velký, ale inovace spočívá v maximálně redukované tloušťce telefonu. Na to, že se jedná o komunikátor, to je žiletka. icon_smile.gif Vnější kryt je htový, takže podoba přístroje už je finální. Jedná se o nejpěknější komunikátor všech dob. Má uživatelské rozhraní S60 3rd generation. Přístroj má jako vnější displej QVGA a je to čistokrevný S60 3Rrd ED. Je možné jej používat jako jakýkoliv dnešní smartphone (N73, N80 etc.) Vnitřní displej má 800x352 pixelů. Není dotykový, ale také je S60 3rd ED. nainstalované aplikace je možné používat jak vně, tak vevnitř. Zobrazují se stejně. Mnoho features E90 přebrala z S80. Například kontakty jsou v jednom sloupci a v druhém sloupci vpravo se rovnou zobrazují kontakty v aktuální kartě po vzoru S80. Stejně tak má stejnou podobu kalendář. Některé náročnější aplikace (například office word nebo excel ještě v přístoji nejsou, protože se teprve vyvíjejí a jejich použití bude možné náročnější a bude jej možné používat jen zevnitř. Dokonalé je to, že ovládací klávesy jsou po obou stranách širokoúhlého displeje. 2 vlevo a dvě vpravo.
Přístoj má integrované dva fotoaparáty: VGA pro videocalling, druhý s 2 nebo 3megapixely. Zatím to nebylo na přístroji uvedeno. telefon nabízí LED flash (blesk)(předpokládá se, že když bude na trhu N95 s 5MPx, 2MPx bude málo a použije se spíše 3MPx čip). Karty microSD jsou vkládány ze spodní strany přístoje. Hned vedle miniUSB. Telefon má také integrované GPS. Nikoliv náhražky AGPS, ale pravé GPS jako N95.

Nejlepší na tom je, že pro nový komunikátor je už plno aplikací dnes. Nebude třeba vytvářet modifikované aplikace. Programy bude možné používat ze vnějšku přístroje. Stejně tak budou aplikace, které budu muset být upraveny pro tento model zvláť. (Dnes známe i to, že musí být instalovaná apliakce přímo pro QVGA nebo 352x416 pixelů a jsou k dispozici dvě verze programu. Tohle se bude zde asi opět opakovat pro některé spicfické aplikace. Předpokládá se alternativní soft pro GPS nebo např. smartmovie.)

viz: http://www.symbianforum.cz/viewtopic.ph ... 093#438093

R.
Zekon
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod telefonservis 9. 12. 2006 18:19

Ovsem cena- ta bude jako vzdy silena .Hadal bych kolem 25000,- Kc, takze skutecne dostupny bude tak za dva roky. (To bude take doba, kdy vyjde funkcni firmware). Takze budme v klidu...
telefonservis
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cwb 9. 12. 2006 21:10

Tak to bude bomba. Kdyby to nevazilo 100tisic gramu a melo to do 150g, mam vazneho konkurenta do kapsy :lol:
Dokonaly telefon neexistuje..
Cwb
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirrick 9. 12. 2006 21:47

moje P800 uz presluhuje :P ... nastupce ???

NE ja si moc zvykl na dotykac ... bez nej bych zesilel ... proc neumi Nokia mobil s dotykovym displejem ??? :(

kdyby bylo treba E95 s dotykacem tak beru hned :D ( ale to uz by byl dokonlej mobil :P)
Siemens A50 -> (Nokia 3310) -> SonyEricsson T630 & P800 (MS Duo 128 MB)

MSI BToes 3X
Jirrick
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannnn 9. 12. 2006 21:48

Jirrick píše: ... proc neumi Nokia mobil s dotykovym displejem ??? :(
Nokia 7710 ci 6708 :wink:
jannnn
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vizitix 10. 12. 2006 18:47

První info vyzerá hezky, ale kolik bude cena??? 20 litrů??
Unknown Pleasures
vizitix
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AiR 12. 12. 2006 00:24

telefonservis píše:Ovsem cena- ta bude jako vzdy silena .Hadal bych kolem 25000,- Kc, takze skutecne dostupny bude tak za dva roky. (To bude take doba, kdy vyjde funkcni firmware). Takze budme v klidu...

A to si ten FW stahnes jeste pres HSDPA primo do telefonu, no neni to krása? Je to krása! :tleskani
AiR
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kryštof Korb 12. 12. 2006 07:58

asi víc než 20, když dvacet má stát N95... ;)
near field | Úplně všechno o NFC.
Kryštof Korb
NokiaManiak
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků