SMS jízdenky v MHD

O síťových operátorech a jejich službách (O2, T-Mobile, Vodafone a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod goob 5. 1. 2008 12:04

Chtěl bych se zeptat, jak vypadá vyúčtování SMS jízdenky z pražské MHD. Je tato položka nějak daněna? Podle mně by měla být zdaněna 19 %, jako všechny ostatní služby, ne?
-----------------------------------------------------------------------------
SMS jízdenky - přehled v ČR

PRAHA

- jízdenka je dražší o sazbu za odeslání běžné SMS (cca 1-3 Kč) a platí o 15 minut déle

- tvar DPT na číslo 902 06
- cena 26 Kč + za odchozí sms dle tarifu
- platí 90 minut
:arrow: http://www.smsjizdenka.cz/MATicketsDPP/sms/index.do

ÚSTÍ NAD LABEM

- jízdenka stojí stejně jako běžná a platí o 10 minut déle

- tvar MDJ na číslo 902 06 15
- cena 15 Kč
- platí 40 minut
:arrow: http://www.dpmul.cz/smsjizd.htm

ČESKÉ BUDĚJOVICE

- pozor, jízdenky jsou dražší než běžné papírové

- tvar BUD na číslo 902 06 20
- cena 20 Kč
- platí 30 minut

- tvar BUD na číslo 902 06 60
- cena 60 Kč
- platí 24 hodin
:arrow: http://www.dpmcb.cz/jizdenky-v-mobilu.html

OSTRAVA

- jízdenka je o něco dražší, platí však o 10 minut déle

- tvar DPO na číslo 902 06 25
- cena 25 Kč
- platí 70 minut

- tvar DPO na číslo 902 06 15
- cena 15 Kč
- platí 70 minut - pro cestující s nárokem na zlevněné jízdné
:arrow: http://www.dpo.cz/jizdne/smsjizdenky.htm

LIBEREC

- o něco dražší než papírová, ale s delší platností

- tvar LIB na číslo 902 06 20
- cena 20 Kč
- platí 60 minut
:arrow: http://www.dpml.cz/novinky_detail.php?id=263

Nezapomeňte, že nastoupit smíte vždy až s přijatou jízdenkou, jinak na vás bude pohlíženo jako na černé pasažéry.
Naposledy upravil Snekac dne 4. 2. 2010 21:08, celkově upraveno 4
Důvod: Aktualizace
goob B-]

ZÁKLADY PRAVOPISU: ne "já sem", ale "já jsem". Ne "standart", ale "standard". Ne "hold", ale "holt". Ne "ženy, mobily, ryby, atd. byli", ale "byly". Nebo jste tak neschopní, že neumíte pár jednoduchých pravidel...?
goob
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod le_fox 5. 1. 2008 12:21

nikoliv, dopravní obslužnost cestujících byla daněna 5%, nyní je daněna 9%. Pokud si koupíš sms jízdenku, tak na portále http://www.smsjizdenka.cz si potom můžeš vytisknout daňový doklad, pokud to chceš dát do daní. Po prihlaseni se ti vždy objeví seznam všech nakoupených jízdenek z daného čísla, po vytisknutí se daná jízdenka smaže z profilu.

(ukazuji 20Kč ještě z prosince, 26Kč už mám vytisknuté, tak je nemám v profilu).

Ke kontrole: včera jsem poprvé potkal revizora, stačilo mu posledních 5 čísel z jízdenky, mobil vidět nechtěl, naťukal je do PDA, vyskočilo mu kdy jsem ji koupil, do kdy platí, mé číslo a mě přišla sms "DPT OK". Vše naprosto rychle a byl to první super revizor. Také jsem si ověřil, že z jednoho čísla je možné koupit třeba 5 jízdenek pokud jedete s rodinou, systém bez problémů rozdělí a přidělí 5 kódů, kontrola je taky v pohodě.
| Svět je šílené místo, ale jsem rád, že jsem jeho součástí
_________________________________________________
NENÍ UMĚNÍ UDRŽET SE NA VRCHOLU, ALE BÝT NA NĚM NĚCO PLATNÝ.
le_fox
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goob 5. 1. 2008 12:30

No, že jsou jízdenky ve snížené DPH vím, ale myslel jsem, že na vyúčtování to bude mít člověk daněno 19 %, protože to je telekomunikační služba.

Tím se dostávám tedy k další otázce - jak je daněna na vyúčtování Premium SMS? Matně si teď vlastně vzpomínám, že kdysi v rodině tuto SMS někdo posílal a nebyla daněna možná vůbec. Jak to tedy opravdu je?
goob B-]

ZÁKLADY PRAVOPISU: ne "já sem", ale "já jsem". Ne "standart", ale "standard". Ne "hold", ale "holt". Ne "ženy, mobily, ryby, atd. byli", ale "byly". Nebo jste tak neschopní, že neumíte pár jednoduchých pravidel...?
goob
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod le_fox 5. 1. 2008 12:34

tak to teď přesně nevím, každopádně O2 to na faktuře úplně odděluje, takže s tím asi starosti jsou. O2 třeba dodává vyúčtování, kde je celá částka a pak je teprve ještě položka "Služby třetích stran" a další souhrn zúčtování. Každopádně se to teda daní dvakrát. Což je nával. No aspoň se zalepí díry po socanech :mrgreen: Jednou to daní jako službu DPP a jednou jako telekomunikační zisk operátor? :?
| Svět je šílené místo, ale jsem rád, že jsem jeho součástí
_________________________________________________
NENÍ UMĚNÍ UDRŽET SE NA VRCHOLU, ALE BÝT NA NĚM NĚCO PLATNÝ.
le_fox
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goob 5. 1. 2008 12:39

Protože pokud se to nedaní a je to jako položka zvlášť, tak pak je to hrozný zmatek do daní, protože zaplatím částku 500 kč včetně 19% DPH, ale ve skutečnosti bude částka s 19% DPH pouze 474 Kč, což je z hlediska odvodu daní hrozný zmatek.
Naposledy upravil goob dne 5. 1. 2008 12:42, celkově upraveno 2
goob B-]

ZÁKLADY PRAVOPISU: ne "já sem", ale "já jsem". Ne "standart", ale "standard". Ne "hold", ale "holt". Ne "ženy, mobily, ryby, atd. byli", ale "byly". Nebo jste tak neschopní, že neumíte pár jednoduchých pravidel...?
goob
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod le_fox 5. 1. 2008 12:41

no teď na to koukám, a premium sms fakt nedaní operátor, ale ta třetí strana, operátor účtuje bez dph i s dph stejnou částku a daní to ta třetí strana podle služby, kterou poskytuje, v tomto případě DPP 9%
| Svět je šílené místo, ale jsem rád, že jsem jeho součástí
_________________________________________________
NENÍ UMĚNÍ UDRŽET SE NA VRCHOLU, ALE BÝT NA NĚM NĚCO PLATNÝ.
le_fox
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goob 5. 1. 2008 12:42

Takže abych to měl daňově v pořádku, musím si od každé Premium SMS sehnat daňový doklad a ten připíchnout k faktuře? Jak ale získám daňový doklad např. za SMS, kterou pošlu do Radiožurnálu, když jim budu chtít poslat nějaký svůj názor? Problém je totiž to, že účet se platí z účtu a to musí sedět přesně na korunu... :?

Nejlepší možné řešení - koupit si O2 kartu se 100% bonusem, která myslím umožňuje platit i Premium SMS, tu dobít - 19% DPH si nechat vrátit od státu a posléze si nechat vrátit dalších 9 % z jízdenky, tak jak jsi mi to poslal ;-)
goob B-]

ZÁKLADY PRAVOPISU: ne "já sem", ale "já jsem". Ne "standart", ale "standard". Ne "hold", ale "holt". Ne "ženy, mobily, ryby, atd. byli", ale "byly". Nebo jste tak neschopní, že neumíte pár jednoduchých pravidel...?
goob
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod le_fox 5. 1. 2008 12:53

jak která, většinou ty premium sms zablokují, ale v tom množství se to občas nestihne, každopádně jsou i simkarty se 100% bonusem, na kterých se premium sms neblokují, to je speciální edice, ale jak říkám, většinou to nestihnou bloknout ani na těch standardních. Jinak já to mám jak říkáš ty. Mám přednabito 10 O2 karet se 100% bonusem a jezdím na ně v MHD. Mám jízdné zdarma :-)

Jinak pokud pošleš sms do Radiožurnálu, tak nevím, jestli je to daňově odpočitatelná služba :) Jízdenka je něco jiného, to jsou skutečně náklady, ale Radiožurnál, nevím nevím :mrgreen:
| Svět je šílené místo, ale jsem rád, že jsem jeho součástí
_________________________________________________
NENÍ UMĚNÍ UDRŽET SE NA VRCHOLU, ALE BÝT NA NĚM NĚCO PLATNÝ.
le_fox
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goob 5. 1. 2008 13:16

No, to byl jen příklad. Ale dejme tomu, že pošlu Premium SMS, aby se mi zvětšila schránka na Seznamu. Ne, že bych chtěl k podnikání použít totální nespolehlivou šmucku Seznam, ale ber to jako příklad toho, kdy by to mohla být daňově odpočitatelná služba.
goob B-]

ZÁKLADY PRAVOPISU: ne "já sem", ale "já jsem". Ne "standart", ale "standard". Ne "hold", ale "holt". Ne "ženy, mobily, ryby, atd. byli", ale "byly". Nebo jste tak neschopní, že neumíte pár jednoduchých pravidel...?
goob
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod le_fox 5. 1. 2008 13:19

to by ti musel dát daňový doklad Seznam, jako poskytovatel služby, operátor je jen zprostředkovatel, a třeba konrétně Seznam uvádí, že vydává daňové doklady jen pro převody na účty, při platbě premium sms je nevystavuje.
| Svět je šílené místo, ale jsem rád, že jsem jeho součástí
_________________________________________________
NENÍ UMĚNÍ UDRŽET SE NA VRCHOLU, ALE BÝT NA NĚM NĚCO PLATNÝ.
le_fox
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goob 5. 1. 2008 14:10

Tak v tom případě je to ale ze strany Seznamu daňový podvod...
goob B-]

ZÁKLADY PRAVOPISU: ne "já sem", ale "já jsem". Ne "standart", ale "standard". Ne "hold", ale "holt". Ne "ženy, mobily, ryby, atd. byli", ale "byly". Nebo jste tak neschopní, že neumíte pár jednoduchých pravidel...?
goob
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snowboarder 11. 9. 2008 09:53

překvapuje mě, že Vodafone posílá reklamy na pražskou SMS jízdenku jako Obchodní sdělení :-O

(podotýkám, že nemám aktivní Student SMS Grátis)
::: Vyzkoušejte aplikaci SuperFórum pro Android http://goo.gl/3OyV6 :::
snowboarder
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Snekac 11. 9. 2008 14:37

Nejen na pražskou, ale i na ústeckou :) A to už je déle ... tak přeci jen jsme na tom s Prahou v něčem stejně :D
> Jak pokračuje kampaň za svobodu informací?
>> Pardon, o tom nelze mluvit.
Snekac
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Snekac 9. 11. 2009 08:05

Po nedávné změně u pražské jízdenky jsem vytvořil přehled z našich měst.
http://mobilovinky.blog.mobilmania.cz/2 ... y-v-cesku/
> Jak pokračuje kampaň za svobodu informací?
>> Pardon, o tom nelze mluvit.
Snekac
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ruff 9. 11. 2009 11:08

Takže do konce ledna bude možno posílat ještě na staré číslo a ušetřit nějakou tu korunu za odchozí SMS? Jen upozornění, že o víkendu je platnost papírové také 90 minut.
ruff
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků