Vodafone - ukončení služby SMS mail

O síťových operátorech a jejich službách (O2, T-Mobile, Vodafone a další)

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Milos 7. 2. 2023 08:57

Kdo využíváte tyto SMS notifikace o e-mailech, tak je to zdůvodu, že nemáte chytrý mobil či data v mobilu? Nebo je to z nějakého jiného důvodu?
Milos
Pokročilý

Odeslat příspěvekod yndezit 7. 2. 2023 10:40

Máme chytrý mobil, protože si ho i chceme přečíst.
Ale:
1. Na edge si ho často nepřečtu, tak aspoň vím, že mi něco přišlo, i v oblastech, kde mám jednu čárku signálu v horním rohu místnosti

2. U 90% stačí jen ta sms (u vf 2) abych poznal, o co jde, a už ani nemusím vytahovat chytrý mobil. Na hlavní volání mám hloupý, ten je spolehlivější, a vydrží víc
3. Push notifikace je závislá na zaplých datech, ty ale v chytrém mobilu zapínám kvůli baterce jen když je potřeba
4. Sms bývá okamžitá, push někdy třeba na půl dne nejdou, i když je to spíš problém telefonu.
5. Při rozbití telefonu vyměním sim, a sms jdou se mnou, kdežto u chytrého to půl dne všechno stahuju, nastavuju, aby to jen trochu fungovalo. Bankovní zprávy, email, stavy routerů a watchdogy, běží to všechno samo bez tun aplikací, které se podrbají po každé vynucené aktualizaci.

Prostě je to robustnější řešení.
yndezit
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JayDeeSq 7. 2. 2023 11:35

notifikace snad přijde i na tom edge, kde bude to stejné jako v sms, ale to místo kde je edge bych chtěl vidět..jsem neviděl edge na mobilu několik let, v podstatě ani v pralese a takových míst bude tak 0,1% v čr, např. vodafone nemá lte snad jen na 7vysílačích v čr, jinak je lte pokrytí všude stejné - naopak mírně lepší jak gsm pokrytí. A kolik se ušetří u chytrého mobilu vypnutými daty? O 2minuty vydrží mobil déle?
JayDeeSq
Pokročilý

Odeslat příspěvekod yndezit 7. 2. 2023 12:18

Tak já mám třeba chatu s jednou čárkou u VF, a u něj jede GPRS jen za dobrého počasí, ostatní nic, ani čárku. Pro O2 nebo Tmobile musím přes les k sousedovi. Krkonoše.
Notifikace push mi chodí nahodile i na wifi, prostě se telefon nějak uspí, nestáhne si je nebo co, klasicky třeba Whatsapp je celý den zticha, a přijdou všechny naráz za půl dne. Ale u ostatních je to podobné.
Prostě u sms se dozvím, že mi neodešla platba z banky za všech podmínek, i v roamingu mimo eu.
U push notifikací musí být navíc splněno spousta podmínek navíc:
- běžící klient na mobilu
- datové připojení na mobilu funkční
- mobil pořád u nabíječky, nelze ho nechat zapomenutý v koutě pár dní
yndezit
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ze.us 7. 2. 2023 12:32

Jay: Milos se urcite ptal ze zvedavosti a ne proto, aby nas obracel na 'jedinou pravou cestu' ;)
Fungovalo to par let pred chytrymi telefony, tak se tezko odvyka.
ze.us
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Milos 7. 2. 2023 12:56

Ano, opravdu šlo jen o moji zvědavost :-) Před lety (v éře tlačítkových telefonů) jsem tuto službu také používal, ale v současné době, kdy skoro každý má chytrý telefon a mobilní data, tak mi ta služba už osobně nedává smysl. Ale když je na ni někdo prostě zvyklý, tak proč ne :nenapadne
Milos
Pokročilý

Odeslat příspěvekod t152 7. 2. 2023 14:07

někdo třeba nechce utrácet za mobilní data nebo paušál za stokoruny,tak ty notifinace sms jsou fajn,že ví,že došel email a cca co je obsahem.Já vypnutí sítí 3generace doma signál lte nechytám ,tak to padá na 2G,takže taky zhoršení. Naštěstí mám doma wifi. A to jsem kousek od okresního města,ale vysílač je za kopcem :-( Taky se to hodí na dovolené,když je to mimo roaming EU. Příchozí sms je většinou zdarma.
t152
Junior

Odeslat příspěvekod anonymius 7. 2. 2023 14:23

drive si mel dostupny 3G signal a nyni nemas 4G ? Co mas za telefon ?
Samsung Galaxy S23, S21, S7, S2, A34
anonymius
Junior

Odeslat příspěvekod 5uch 7. 2. 2023 16:20

Milos píše:...ale v současné době, kdy skoro každý má chytrý telefon a mobilní data, tak mi ta služba už osobně nedává smysl. Ale když je na ni někdo prostě zvyklý, tak proč ne.


Přesně tak. Klíčem jsou slova "skoro (každý)" a já bych dodal "skoro pořád".
Jistě pro většinu populace tato služba už valný smysl nemá, ale pořád se najdou situace (use case), kdy se může hodit, nebo kdy je to jediné smysl dávající řešení - už se to tu rozebíralo mockrát, ale stejně to zopakuji: :hm

Obecně to dává smysl tehdy, kdy někdo nemá data nebo telefon schopný pracovat s maily. Jakkoli se to zdá dnes exotické, tak jde o řadu případů:
1) konzervativní člověk, který setrvává a trvá na starých službách, i když by nemusel
2) člověk s hloupým telefonem (třeba senior), který nechodí do mailů ani na PC, ale např. info o pohybu na bankovním účtu nebo použití karty se mu hodí.
3) člověk, který si naordinoval "digitální detox" a nechce být pořád na datech (nicméně v případě nutnosti si je pustí nebo si někde najde wifi)
4) člověk, co šetří peníze a data ve svém tarifu nemá, mobilní data intenzivně nepotřebuje nebo je potřebuje jen sporadicky
5) člověk, co se často pohybuje v místech s problematickým signálem - SMS mu dojde okamžitě, co se na signál dostane
6) člověk, co dusí běžící služby na telefonu, aby mu déle vydržela baterie (více pomůže vypnutí wifi než mobilních dat, ale i ta mobilní data něco sežerou)...
7) člověk, kterému vadí nespolehlivost a zpoždění notifikací (SMS mail je IMHO řádově spolehlivější)
8 ) člověk, který mobilní data dočasně vypnul z dobrých důvodů - např. je v drahém roamingu, má v zahraničí místní SIM s daty, nebo chce, aby ho ostatní měli off-line.

A asi by se daly najít i další (okrajové) příklady.

Osobně u mne nastává kombinace 3) a 4), navíc posílená tím, že Vodafone není schopen dva roky opravit chybu v aplikaci / internetové samoobsluze Můj Vodafone, která lidem s mým tarifem brání si samoobslužně nastavovat některé služby, včetně datových balíčků... tak mám data prostě zakázaná a vím, že bez volání na linku si je nepustím.

U seniorů v rodině je to 2). I když se už dostávají do fáze, že už si nedovedou přečíst ani ty SMS (do kterých se mohou dostat stiskem jedné klávesy... ale nejsou schopni si ji zapamatovat a těm ořezaným mailům nerozumí). Nicméně mně to pomáhalo rychle identifikovat, zda mám ty maily zkontrolovat za ně.
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod glock69 7. 2. 2023 17:55

Nebo taky člověk má víc mailů a nechce se mu pořád kontrolovat, jestli někam něco přišlo. Takhle došla sms, člověk věděl, že email přišel a mohl reagovat.
glock69
Junior

Odeslat příspěvekod t152 7. 2. 2023 19:43

Slabý signál LTE v domě,že se většinou pořád přepínalo na 3G. Po vypnutí 3G zkrátka se LTE nezlepšilo,tak se přepíná na 2G,když není 3G a to není použitelné skoro na nic. Tot realita.Ale doma mám wifi,takže mě to netrápí.Notifikace jsem dal na TM a pořešené. Ted mě nulový tarif od vodafonu už zůstává jen pro pár lidí co mi na něj občas zavolají. Jiné využití už nemá.
t152
Junior


Odeslat příspěvekod JayDeeSq 11. 2. 2023 12:35

anonymius píše:drive si mel dostupny 3G signal a nyni nemas 4G ? Co mas za telefon ?

má třeba telefon co lte neumí, protože jinak je to technická kravina, všude tam, kde bylo 3G na 2100 je nyní lte min na 800 s mnohem lepším dosahem signálu. Ale tak jasně Škoda 120 taky měla některé věci lepší než moderní auta, ale málokdo s ní dneska už jezdí, tak chápu vdf, že tuhle historickou službu vypne. Možností je dneska dost a kdo nechce utrácet za data, tak k čemu mu je info, že mu přišel email, když se na něj stejně nepodívá a nemůže na něj reagovat..krom toho mobilní data dnes se dají sehnat od desetikorun za měsíc, to je jaksi mimo rozlišovací schopnost útraty a pro koho je cca 40Kč měsíčně hodně, tak pochybuju, že řeší nějaký urgentní maily
JayDeeSq
Pokročilý

Odeslat příspěvekod adam.jacques 11. 2. 2023 13:31

Stát ve velkém povinně zřizuje Datové schránky, a nějakej inteligent ve Vodafone zruší spolehlivou notifikaci... To nevmyslíš. Hlavně, že zdražujou, aby udrželi stávající nekvalitu...
adam.jacques
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod matricariae 11. 2. 2023 15:03

Spolehlivou notifikaci zařídí Klíč eGovernment. Ale je potřeba smartphone.
matricariae
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků