Namontovat LTE 1800 na zmodernizovaný GSM sajt ve městě je práce pro dva chlapy na dvě hodiny. Rozdíl je v ceně nového materiálu, oproti přidávání LTE 900 je třeba totiž namontovat navíc nové antény a nové RRU jednotky.
S přestavbou LTE 900 do 800 se počítá, ale asi ne v nejbližší době. Konkrétní lokality se budou dělat přednostně tam, kde nebude stačit kapacita 3 MHz bloku; a pak samozřejmě je nutno plnit rozvojová kritéria z licence. Do těch se 900 nedá započítat.
Přestavba LTE 900 do 800 je nákladově i pracovně stejně náročná jako montáž LTE 800 na lokalitě dosud bez LTE.
Rozšíření pásma LTE 900 není aktuální, současná fragmentace frekvenčních přídělů to neumožňuje.
Co se týče EOL výhledu, tak 3G se bude určitě vypínat dříve než GSM. Mezi lidmi nejsou žádné 3G-only telefony, zato GSM-only telefonů je v síti stále přes 30%.
Myslím si, že se Vodafone nyní zaměří na plošnou výstavbu 900/800 mimo velká města. Ve velkých městech současná 3G síť, případně doplněná o druhou nosnou, ještě nějakou dobu postačí. Na venkově ten EDGE už fakt nelze.
Tím se Vodafone liší od O2, která má 3G síť v Praze totálně přetíženou a nutně potřebuje odlehčit přesunem provozu do LTE. Na druhou stranu jim přeju obchodní úspěch a jejich podíl na trhu mobilního broadbandu

VoLTE je i přes výkřiky růžových stále hudba daleké budoucnosti, nemyslím si, že to u nás někdo reálně a spolehlivě uchodí dřív než v roce 2016.
Nokia E71 (O2/3G), Nokia E51 (T/3G), 4x Nokia 6120c (Vdf/3G, Vdf/GSM, O2/GSM, T/GSM), 2x Axesstel (U:fon, O2 CDMA), ZTE LTE usb stick (O2 LTE), Lenovo ThinkPad Edge, toť výbava lovce