Pevny internet vzduchem - O2

Vše o internetu v mobilu a mobilním surfování

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod tyrol_gangster 1. 12. 2022 18:04

Prosim o radu. Mam 'Internet HD Bronzovy' (20/2) od O2 s vlastnim modemem Huawei B2368-66. Ted jsem zjistil, ze je na adrese nove dostupny 'Internet HD Stribrny' (50/5). Klidne bych si priplatil, ale podpora na jejich webu mi tvrdi, ze k tomuto tarifu musim mit jejich '5G Box'. Da se to nejak obejit?
Naposledy upravil tyrol_gangster dne 1. 12. 2022 22:31, celkově upraveno 1
tyrol_gangster
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod snoop69 1. 12. 2022 18:55

Mám stejnou jednotku a přecházel jsem z 20/2 na 50/5. Taky mi vnucovali jejich modem. Řekl jsem, že tedy nemám zájem, když nechtějí poslat samotnou simku, ale nakonec ji poslali.
Alcatel OT 302,Siemens C55,Siemens CX75(modified),SE K750i(W800,modified)...Samsung S8500 Wave(android port), LG V20
LCD TV SAMSUNG 42M87BD , WD TV LIVE - 2TB , 1TB , Onkyo TX-NR807 ,Heco Metas 700 , Magnat Betasub 30A
snoop69
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JayDeeSq 1. 12. 2022 19:33

ono záleží na čem přesně to tam pojede, b2368-66 neumí vše co síť, takže na nějakém místě jejich modem má opodstatnění
JayDeeSq
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tyrol_gangster 1. 12. 2022 22:30

snoop69: Diky za potvrzeni. Chapu to spravne, ze rychlost pripojeni je definovana / blokovana fyzicky na te SIM karte, takze je pri zmene tarifu potreba nova?

jaydeesq: Muzu poprosit o polopaticke vysvetleni toho "na cem" to pojede a ze B2368-66 "neumi vse co sit"? B2368-66 je LTE modem, SIM kartu mam, co jineho bych mel potrebovat resp. co jineho by technicky mohlo obsahovat to jejich zarizeni?
tyrol_gangster
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Elnc 2. 12. 2022 08:02

"Johne Spartane, máte pokutu dva kredity za porušení slovního morálního statutu!" :P
Elnc
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JayDeeSq 2. 12. 2022 09:35

připojení může jet na různých frekvencích a využívat lte či 5g, b2368 již neumí vše, co dnes síť nabízí, pro menší rychlosti to ještě může být použitelné, protože využije starší technologie, ale pokud u tebe je dostupná vyšší rychlost například díky 5G, tak to tenhle modem už neumí, takže ono by to sice nějak jelo, ale nemusí to dosahovat deklarovaných rychlostí. To chce ověřit jaké jsou u tebe možnosti připojení, čím jsi pokrytý a porovnat to s tím co ten modem umí, takhle bez znalosti nelze říct, jo tam stejně není pokryto nic co by modem neuměl, takže cokoliv jiného je zbytečné a nebo jo tam ten modem využít rozumně nelze
JayDeeSq
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tyrol_gangster 2. 12. 2022 12:59

diky za dovysvetleni
tyrol_gangster
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 5uch 2. 12. 2022 15:44

Pozor na nabídku zařízení pro internet od O2. Většinou jsou brutálně předražená, navíc přednostně nabízená na splátky (lze zaplatit i jednorázově).

Mimochodem, modem Huawei B2368 by měl jet až 150 Mbps.

O2 ve svém eshopu nabízí jediný modem pro připojení přes mobilní data v pevném místě - TP Link MR200. Tento model je v nabídce nejméně 3 roky. Jede na LTE, ne 5G. Měl by zvládat na LTE 150/50 Mbps. Otázka je, zda je ve vaší lokalitě toto rychlost přes LTE dostupná... to by mohli vědět technici O2, případně by se to dalo ověřit zkouškou (a v případě nespokojenosti zařízení/služby vrátit ve 14 denní lhůtě).
https://www.o2.cz/telefony-a-zarizeni/b ... y-internet

O2 ho nabízí za 4140 Kč nebo měsíční splátky "bez navýšení" 69 Kč po dobu pěti let (forma úvazku).
Ve volném prodeji je to samé za ceny okolo 2200 Kč (a dá se sehnat i pod 2000).

V eshopu žádný 5G Box (ani nic jiného, co jede přes 5G) nevidím.
Něco je v sekci návodů a nabídky internetu (není jasné, zda jde modem objednat samostatně bez nového internetu... ale asi to půjde).
https://www.o2.cz/osobni/internet/5g-in ... etu-a98622
https://www.o2.cz/osobni/podpora/nastaveni-5g-boxu
Drobeček za bezmála 6 000 Kč, resp. pět let splácení po stovce měsíčně. Nicméně 5G modem v našich eshopech je zatím také drahé zboží (a neviděl jsem tam nic, co by bylo podobné tomu od O2)

Podle všeho jde o model vyráběný/designovaný pro O2 a prodávaný pod značkou O2. Při troše štěstí najdete původní (ekvivalentní) výrobek v nějakém čínském eshopu. ;-)
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snoop69 2. 12. 2022 17:19

tyrol_gangster: Ano je potřeba nová sim. V mém okolí je jen 800MHz , 1800MHz , 3700MHz a ty B2368 umí.
Alcatel OT 302,Siemens C55,Siemens CX75(modified),SE K750i(W800,modified)...Samsung S8500 Wave(android port), LG V20
LCD TV SAMSUNG 42M87BD , WD TV LIVE - 2TB , 1TB , Onkyo TX-NR807 ,Heco Metas 700 , Magnat Betasub 30A
snoop69
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jenik3 3. 12. 2022 10:37

Pokud chces zjistit, co mobilni si umi ve tvem miste, chce to zacit zjistovat na vlastni triko. Moc neduveruj webu operatora o pokryti a rycjlosti. Vem simkartu o2 (kup predplacenku idealne) a testuj rano-den-vecer-noc, vsedni dny s vikendy. alespon 4 mereni za sebou. Takove testovani spotrebuje klidne 3GB dat, pozor na to. Budes pak mit dost vysledku na to, abys fundovane mohl sam sobe odpovedet, zda o2 u tebe umi 50/5. Tyto rychlosti by mel zvladat kazdy LTE/4G modem. Kdyz bude vyssi kategorie a bude umet pospojovat vice frekvencnich pasem, tim lepe
jenik3
Junior

Odeslat příspěvekod snoop69 3. 12. 2022 11:10

Já mám ten jejich "5G" internet od února. Při dotazu jaké zařízení poskytují mi na chytu poslali odkaz
https://www.o2.cz/osobni/podpora/nastaveni-internet-5g#accordion-a46798-a82008

a k tomu toto
venkovní
rychlost až 250Mb/s
Huawei B2368-A01
ZTE WF830

vnitřní
rychlost až 50Mb/s
ZTE WF831
Alcatel OT 302,Siemens C55,Siemens CX75(modified),SE K750i(W800,modified)...Samsung S8500 Wave(android port), LG V20
LCD TV SAMSUNG 42M87BD , WD TV LIVE - 2TB , 1TB , Onkyo TX-NR807 ,Heco Metas 700 , Magnat Betasub 30A
snoop69
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jenik3 3. 12. 2022 11:28

Venkovni prijmac je nutny pro pasmo 3.5GHz, ktere se nedostane pres zed. Ale, ne kazdy muze mit tuto antenu namontovanou vne domu/bytu. Toto pasmo ma dostatecnou kapacitu pro 50Mbs.
Jak bylo uvedeno vyse. O2 prodava draha zarizeni, ktera lze nahradit levnejsimi. Vsechna jsou uvedena na trh v EU pro site v EU.
jenik3
Junior

Odeslat příspěvekod snoop69 3. 12. 2022 11:52

Pro rychlost 50Mb mi stačí zamknout B2368 na 1800MHz. Zkoušel jsem i 3700Mhz, ale to už je daleko tak měřím max 40Mb.
Alcatel OT 302,Siemens C55,Siemens CX75(modified),SE K750i(W800,modified)...Samsung S8500 Wave(android port), LG V20
LCD TV SAMSUNG 42M87BD , WD TV LIVE - 2TB , 1TB , Onkyo TX-NR807 ,Heco Metas 700 , Magnat Betasub 30A
snoop69
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JayDeeSq 3. 12. 2022 13:42

neřešte maximální rychlosti jednotlivých zařízení, takto to posuzovat vůbec nelze, to je jako říkat, že mám auto co umí jezdit 300 km/h a to mi na ježdění 130 po dálnici stačí, ale to auto umí využívat jen jeden pruh, takže skončí hned za prvním kamionem a poplazí se za ním pomaleji, pokud někde O2 nabízí na pevný net 50Mbit, tak tam bude mít minimálně 2 (málo pravděpodobné) či spíše 3 a více pásem. Základní LTE modemy jako MR200 neumí v podstatě nic, ačkoliv jejich maximální rychlost je ža 150Mbit, ale to platí pouze na úplně prázdné síti bez ostatních uživatelů a pásmu 1800MHz. Pro reálné použití je max rychlost modemu v podstatě jedno, protože tu bude mít každej vyšší než 50Mbit, ale v praxi je mnohem důležité umět spojovat více pásem dohromady, umět třeba i 4x4 mimo (dvojité spojení na konkrétním pásmu=až 2x vyšší rychlost, v podstatě se zařízení pak tváří jako 2 modemy a každý si jede svou rychlostí a spojí to dohromady) a také je důležítá i moderní modulace a ne modulace z roku 2013 jako např. má MR200, která opět zvyšuje propustnost sítě. Neříkám, že všude je potřeba "hi-tech" zařízení, záleží na konkrétním vytížení sítě, ale posuzovat maximální rychlost modemu je věc absolutně o ničem. B2368 například už umí spojovat dvě pásma dohromady, ale starší fw to neumí na všech frekvencích (například neumí spojovat 800MHz), verze -66 má dvojitou anténu, takže umí i 4x4 mimo, ale v ČR využitelně také jen na některých pásmech, např. 800 neumí. Co umí je např. zde. Pro zjištění co kde je pokryto je dobré použít https://digi.ctu.cz/pokryti/ případně modernější portál https://vportal.ctu.cz/mobile/ a také http://gsmweb.cz/ kde lze přes mapu si najít okolní bts a ty pak vyhledat v seznamu co vše tam je za pásma. Taky použít netmonster v mobilu a ten ukáže reálně dostupná pásma (ne každý mobil umí všechno) a nakonec taky pokud aktulně b2368 máš, není nic jednoduššího, aby si s obyčejnou O2 sim - nikoliv datamanií, otestoval reálně dosahované rychlosti v různých časech, ale pozor, se sim na pevný net tě taky o2 nemusí pustit do všech pásem, z důvodů ovlivnění mobilů a držení odděleného provozu (uplatňuje se 3,5-3,7GHz)
JayDeeSq
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 5uch 3. 12. 2022 13:59

JayDeeSq:

Přesně tak, složitě řečeno, že je nutné si to vyzkoušet v konkrétních podmínkách. 8-)
Osobně bych se nejprve zeptal na reálné podmínky na lince O2 a hovor si nahrál (co mi slíbí).
Pak se podíval do podmínek služeb O2, zda tam je nějaká záruka spokojenosti (u VF je možné objednanou službu do měsíce vrátit, pokud s ní člověk není spokojen).

Jestli se to bude vyvíjet nadějně... pak bych si na zkoušku zkusil objednal vyšší tarif a zkusit ho na stávajícím zařízení. Když to nebude uspokojivé, zkusit jiné zařízení. A když ani to nepůjde, vše vrátit (pro jistotu s odkazem na zaznamenané sliby v hovoru).
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Moderátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků