Je pravda, že malou komplikací je zřízení účtu, to je však relativně nenáročná operace a účet lze zřídit i bez potřeby platební karty, pak je možno využít stahování free aplikací. Jak již bylo v této diskusi zmíněno, pak je již využívání App Store Apple velmi pohodlné jak přímo z iPhone, tak i z PC.
Osobně vidím v systému Apple tyto přednosti
- minimalizováno riziko chybného software, který by mohl mít neblahý vliv na funkci telefonu
- vše na jednom místě
- instalované aplikace mají po eventuálním zaplacení veškeré updaty zdarma
- všechny instalované aplikace jsou zálohovány na serverech Apple, a je zaručena jejich opakovaná
bezplatná instalace
- při synchronizaci iPhone s PC jsou aplikace aplikace archivovány i na disku PC
- iPhone i iTunes v PC kontrolují dostupné updaty softwaru a nabízejí instalaci nových verzí automaticky
- rozhraní při instalaci aplikací se mi subjektivně jeví mnohem přívětivější než je tomu u symbianu
Funkcí, kterou jsem začal na telefonu preferovat počínaje N70, je přehrávač hudby. Již v N70 byla kvalita zvuku použitelná, kvalita zvuku se výrazně zlepšila u N73 se softwarem "Music Edition". Co však bylo vždy kamenem úrazu byly funkční chyby softwaru. Ať už se jednalo o velmi pomalou hudební knihovnu (platí pro všechny modely Nokia-u iPhone je zapnutí hudby okamžité), přes chyby typu zatuhnutí celého telefonu při příchozím hovoru během přehrávání hudby (N73, N95).
První přehrávače měly problémy i se skladbami s extrémní stopáží, např. 40 a více minut, nefungovalo přetáčení ani funkce "resume". Příchodem updatu firmware byly vždy tyto chyby odstraněny, včetně např. šumu a praskanců v reprodukci při přechodu mezi skladbami (N73). Koupí N95 jako vrcholového modelu jsem se domníval, že všechny dřívější problémy jsou zažehnány, opak je pravdou. Barva zvuku je sice oproti N73 lepší, nedochází ke zkreslování sykavek ani při extrémních nastaveních equalizéru, co však přetrvává bez ohledu na verzi firmwaru, je znatelný šum zejména na začátku a konci skladby, nebo během přehrávání v tichých pasážích, dynamika reprodukce je výrazně horší než je tomu např. u zmiňované N73. Dalším velkým mínusem jsou velmi zřetelné přechody mezi skladbami,na konci skladby je patrný šum, následuje jemné, nicméně zřetelné, lupnutí, pokračuje absolutní ticho, pak opět lupnutí, náběh šumu a pak teprve se dočkám užitečného signálu z následujícího tracku, ...

Pak již nezbylo nic jiného než zformátovat kartu a veškerý obsah nahrát znovu. Zjistil jsem i pravděpodobnou příčinu problému. Připadá mně, že NOKIA dělá vše tak nějak "napůl", vše je nedotažené a většinou nefunguje zcela bezchybně. Jde o to, že telefony S60 nabízejí pokročilou správu hudební knihovny, tj. lze editovat prakticky vše od názvu skladby, přes číslo v albu až po přidání obrázku alba. A zde je jádro problému, pokud se tyto změny provedou pouze v telefonu, děje se tak jenom v rámci interní knihovny systému telefonu. Pokud takto zeditované skladby překopíruji na jiné médium, tyto změny v nich nebudou obsaženy, soubory budou v původním stavu před editací. To by možná nebyl takový problém, katastrofa však nastane při přiřazování obrázků alb, tyto brázky musí být bezpodmínečně k dispozici přímo na médiu, na kterém je nahrána hudební knihovna, jinak se po vyjmutí a opětovném vložení karty obrázky z knihovny ztratí. V tomto vidím veškeré výše popisované problémy s hudební kinihovnou, interní systémová knihovna telefonu může fungovat, ale ne při množství tisíců skladeb! To je již zkrátka mimo výkonové možnosti procesoru telefonu, ... Velmi dobrým řešením problému se jeví provádět veškerou správu hudební knihovny přes aplikaci Nokia Music Manager v obslužném balíku PC Suite NOKIA. Veškeré popisované chyby tím zmizí, navíc změny ID3 Tagů jsou trvalé, tj. soubory lze beze změn libovolně kopírovat, v telefonu nemusí být např. obrázky alb, neboť jsou integrovány přímo do hudební knihovny.
Výše uvedenou obsažnou statí se dostávám k meritu věci: Apple produkt je sice jednoduchý a má podstatně méně možností oproti konkurenci, zato funguje na 100% a ve špičkové kvalitě. Kvalita přehrávání hudby je naprosto vyjímečná, zvuk má vynikající dynamiku, navíc je znatelná oproti NOKII velká prostorovost a hloubka reprodukce, zvuk je velmi detailní, vlastní šum hardware je nulový. Přechody skladeb jsou naprosto plynulé, procesor je u iPhone natolik výkonný, že u nahrávek s nepřetržitým zvukem mezi skladbami (J.M.Jarre, M.Oldfield, Vangelis, atd.) nedochazí k jeho znatelnému přerušení. Nadšení pokračuje perfektní vizualizací a bleskovou reakcí na povely uživatele, a to i při několika tisících skladeb! Správa knihovny přes iTunes a následná synchronizace s iPhone je velmi intuitivní, rychlá a přehledná. Nač nabízet správu knihovny v telefonu, když je tato funkce nedotažená, jako je tomu u telefonů NOKIA?
V diskuzi byla zmínka o grafice iPhone. I když se to soudě podle hardwarových parametrů displeje nezdá, obraz a grafika veškerého dění na displeji iPhone je špičková.
Přehrávání filmů je naprostá lahůdka, obraz je zcela plynulý, detailní s nádherným barevným podáním. Ke kvalitě zvuku nelze dodat vůbec nic, opět jako u muziky, bombastická dynamika, prostorovost a prokreslenost zvuku , jaká u konkurence prostě není, ...
Nic však není nikdy úplně dokonalé, u iPhone je např. při naklopení displeje patrná změna zobrazení, zde je na tom NOKIA lépe.
iPhone má velmi výkonný procesor a i celkem dostatešnou RAM, zdá se však, že její správa dostatečně nevyhovuje velmi náročnému prostředí OsX. Občas se stane, že přehrávač multimédií spadne náhle do základní obrazovky a je nutný restart. Pak je již zase vše OK. Ke stejnému jevu dochází i u jinak vynikajícího Safari. Dosud se mi nepodařilo vysledovat pravou příčinu, přitom v iPhone je nejnovější firmware v.2.2, telefon není jablbreaknutý, ...zakoupen u O2.
Na druhou stranu, restart je potřebný opravdu zřídkakdy, cca tak 1x týdně, zejména po nahrání většího objemu dat do paměti, možná, že to je důvod, proč je vyžadován refresh paměti restartem systému, ...

Sklo na displeji a vůbec celkové konstrukční pojetí iPhone je perfektní záležitostí, žádné riziko škrábanců na displeji, žádné fólie, prach pod sklíčkem jako u NOKIE (u N95 však prach také nehrozí, zde není žádné krycí skíčko, to co je na povrchu je displej samotný!).
Přesto, že i iPhone má své mouchy a to tam, kde bych to nečekal (padání aplikací), počínaje první verzí firmware, je celková odladěnost přístroje na lepší úrovní, než je tomu u NOKIE.
Závěrem jedna fráze, která však v případě Apple dostála svého smyslu: "V jednoduchosti je krása, aneb méně někdy znamená více!", ...