Samsung Galaxy S II
Samsung Galaxy S II nás v základních specifikacích nepřekvapil, věděli jsme o něm již nějakou dobu, přesto je zde plno novinek, které vlajkovou loď Samsungu pro letošní rok posouvají několik kroků před konkurenci. V prvé řadě se jedná o WVGA displej Super AMOLED Plus o úhlopříčce 4,3″, který poskytuje daleko lepší zobrazovací výsledky, ještě než tomu bylo u Galaxy S (a to musím dodat, že displej u Galaxy S vypadal špičkově), navíc nabídne bleskové reakce a je až o 80% méně energeticky náročnější, než jeho předchůdci bez přídomku Plus.
Telefon je napájen 1650mAh baterií, která má podle Samsungu znatelně zvýšit výdrž. Není to jen oněch 150mAh, které čerstvě přibyly ale novinka by měla disponovat i jakýmsi pokročilým systémem úspory energie (low-power mode). Jak to bude vypadat v praxi, si netroufnu odhadnout. Telefon bude napájen dvoujádrovým procesorem s dílen Samsungu, jedná se o 1GHz Exynos. Bohužel se nakonec nevyplnily předpoklady se grafickým čipem Ardeno 205. Z hardwarového pohledu se ještě sluší zmínit přítomnost čipu NFC (Near Field Communication) pro elektronické platby mobilem, zákazníci si však budou moci vybrat mezi verzemi s tímto čipem i bez něj. Z hardwarového pohledu mé dále trochu nemile překvapila absence hardwarové fotografické spouště, pomoci si budeme muset opět dotykovou ikonou na displeji. Uživatelské rozhraní je přepracováno, včetně grafiky ikon, na scénu se dostává TouchWiz 4.0. Je vidět opravdu velký krok kupředu, kdy si na plochy můžete umístit věci, tak jak chcete, i služby, které často využíváte. Popsat se to dá těžko, takže vás odkážu na přiložené fotografie. Rozhodně se těším, až budu moci vyzkoušet na vlastní oči tuto novou nadstavbu na Android 2.3 v praxi.
Samsung klade důraz na tři základní věci – displej, výdrž a aplikační výbavu. Protože jsem se již o prvních dvou vlastnostech zmínil, je čas na aplikace. V telefonu najdeme nově celkem 4 „huby“ a to Music Hub, Games Hub, Social Hub a Readers Hub. První dva jsou nové, v hudební sekci je možno vybírat až z 10 milionů skladeb, které jsou děleny podle jazyku a okomentovány. Games hub zase nabídne download mobilních HQ her, např. od Gameloftu, který se jinak distribučních kanálu (hlavně Marketu) doposud straní. O ovládání her se postará akcelerometr a gyroskop, malé natočení displeje se tedy na hře projeví ihned. Novinkou v rámci připojení je vysokorychlostní služba HSPA+ a také Wi-Fi direct, sloužící k přímému připojení k tiskárně nebo televizi. Pro DLNA přenosy je připravena aplikace Allshare. V rámci synchronizace se omluvilo o aplikacích Kies 2.0 a Kies AIR, které již nějakou dobu známe, a které by měly dát zapomenout nefunkčnosti zastaralé verze 1.5.3. No, víme jak to chodí, nic není tak růžové jak se zdá, ozývají se mi čtenáři, kteří měli problém s připojením s předešlou verzí a stejně tak je to i s „dvojkou“. Samsung klade důraz i na spoluprací s externími dodavateli služeb, takže do základu připravil řadu zajímavých aplikací.
První z nich je Lost phone management, služba pokročilého sledování ztraceného telefonu, který dokáže zaslat zprávu na určené číslo při výměně SIM, jde ho lokalizovat přes internetové mapy za účelem snadného získání zpět. Další zajímavou aplikaci oceníte především za jízdy v autě s telefonem ve stojanu. VLINGO Voice Commander se postará o všechno, co mu hlasem přikážete. Na tiskové konferenci byl demonstrován hlasový povel pošli zprávu kontaktu xyz s nějakým zněním. Vypadá to báječně, jen se bojím, aby se myslelo i rozpoznávání našeho jazyka a nezůstalo jen u angličtiny. Galaxy S II je otevřen i mVOIP aplikacích, hodit se k tomu bude převážně 2Mpix přední kamerka. Hlavní bod konference, který mě zaujal asi nejvíce, je vyladěná bezpečnost systému. Android jako takový se nepovažuje za moc odolný systém proti narušením zvenčí, Samsung to však dokázal dotáhnout do dokonalosti se zacílením na business uživatele. V prvé řadě nabízí komplexní a propracovanější možnosti propojení s MS Exchange ActiveSync. Způsoby jak zabezpečit připojení jsou v zásadě dva, elektronické podpisy a také nově hardwarová enkrypce, která nezatěžuje přenos zbytečnými softwarovými operacemi. Na VPN se půjde přímo z Galaxy S II připojit z aplikace CISCO Anyconnect VPN, následují i přidružené služby Webex (rešení webových meetingů) a Mobile (pro IP telefonii). Dodavatelem Device Management Security je společnost Sybase. Ta přichází s možnostmi autorizace, oddělení firemních a soukromých dat nebo s blacklistem aplikací, které nechce spouštět nebo jim jejich execute může být přímo výslovně zakázán.
Na trhu by se měl objevit ještě v únoru (u nás si pravdodobně počkáme trochu déle). Neoficiální servery hovoří o předpokládané ceně 700 EUR, což v přepočtu dělá téměř 17 000 Kč!