Samsung Galaxy S23, S23+, S23 Ultra - obecná diskuze

O mobilních telefonech značky Samsung

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod bastien 2. 4. 2023 12:33

Mám malou S23 a obličej s otisky současně funguje.
bastien
Junior

Odeslat příspěvekod wirgil 2. 4. 2023 12:34

Foťák na S23U je tragédie. Včera jsem fotil na koncertě a fotky hrozný. Tam, kde jsem se starým Huawei P30 běžně fotil, dává S23U jen rozmazaný, nepoužitelný fotky. Dobrá, dostal jsem ten drek za korunu od operátora, ještě jsem za něj dostal i nějaký peníze v rámci toho výkupu. Ale neměl jsem do toho jít, pro mě to byl krok zpátky. Kromě displeje (ten se fakt povedl) není oproti čtyřletému P30 téměř žádný posun. Výkon, výdrž, není tam téměř žádný rozdíl. Začnu se dívat po něčem jiným, s čím se dá fotit.
wirgil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hurec 2. 4. 2023 13:12

Shutter lag u s23 U prostě je a ví se to.
hurec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xzeit 2. 4. 2023 13:29

wirgil: jelikož jsem P30 pro měl a teď mám S23ULTRA a obě jsem co se foťáku týče porovnával,tak opravdu nesouhlasím. Ultra lépe ostři a to na všech pevných ohniskových vzdálenostech. Například teleobjektiv u P30PRO vs 3x a 10x přiblížení u ultry je rozdíl ve prospěch ultry v ostření znatelný. Celkově je ultra ve fotoaparátu mnohem univerzálnější. Video je pak úplně jiná liga.

-- 2. 4. 2023 15:07 --

Škoda, že S23ULTRA nemá odemykání obličejem pokročilé ve 3D,jak to má například Honor Magic 5 pro, iPhone 14 pro a pár dalších. Nejlepší kombinace 3D sken obličeje a otisku prstů. Na to jsem u Huawei Mate 20 pro nedal dopustit. V covidove době se to náramně hodilo.
xzeit
Junior

Odeslat příspěvekod andrejo777 2. 4. 2023 15:09

Opravte ma ak sa mylim.

Zacal sa pouzivat pojem Shutter lag - co u mna znamena, ze fotka sa vyfoti o nejaky moment neskor, ako sa zmackne spust. Co v podstate moze byt aj malinko vyhoda, lebo sa ciastocne eliminuje pohyb pri stlaceni spuste. Je to ako fotenie so samospustov 2s.
Keby sme toto povazovali za problem, fotili by sme len iny okamih, ako sme povodne chceli, ale na ostrost fotky by to nemalo mat vplyv.

Ja vidim, ale u samsungu problem inde. Ide o pohybovu neostrost. To je sposobene, ze foti pomalou uzavierkou-dlhym casom. V miestnosti casto aj 1/25, 1/50 co je na pohyb velmi malo. Keby chel pouzit uzavierku 1/100, alebo vysiu, musel by pouzit vysoke iso, ale tomu sa brani kvoli hroziacemu zvyseniu sumu. Ked sa prepneme na manual, mozeme si to vyskusat a uzavierku zvysit, ale narastajucim iso, ktore je potrebne, sa nam kvalita fotky znizuje. Navyse u manualneho rezimu, prichadzame o HDR - to znamena o kresbu v protisvetle-proti oknu, pokial nefotime cez Expert raw. Ale aj cez expert RAW je to podanie take zvlastne...

Samsung "vynika" v statickych veciach, kde foti dlhsim casom na nizsie iso, alebo kde je svetla dostatok, a kvoli roznemu svetlu na scene si fotku nasklada. Ak je vo fotke pohyb, pri skladani je zase problem.

Okrem pohybovej neostrosti, osobne bojujem so zakladnym objektivom
, ktory je siroky 23-24mm. V miestnosti neustale padajuce linie, vsetko sikme, deformovane, atd - to istle u ludi. Kludne si piste, ze to je rukami. Obdivujem vsetkych, ktory to vedia, no podla mna casto bez uprav nemozne... Je taky trend, a ludia si uz akosi zvykli jak su na fotkach neprirodzene ponatahovany, a vo fotke pomaly nic nieje "podla vodovahy" Sadnite si doma na gauc, chytte mobil do ruk, pozerajte cez hlavny objektiv a sledujde jak sa vam pri naklanani mobilu meni perspektiva.
Fotit v zaklade na takto siroky objektiv je pre mna kvoli deformaciam utrpenie. Trosku sa divim tym, ktory tu kritizuju, jak nemozu za pohybu odfotit deti a toto im nevadi.
Keby nebol tak siroky, do fotky by sa toho zmestilo menej. Ak by sa nieco nezmestilo a bolo to potrebne, odstupil by som kusok dalej ak by to slo, alebo pouzil ultrasiroky.

Tento moj problem sa da ciastocne eliminovat fotenim z vecsej dialky, a potom dodatocnym orezom. Fotim 16:9 - To znamena, ze sa dostanem na polovicnu velkost 4-6mpx z 9mpx. Mat u snimaca 200mpx a vyslednu fotku takto malu je nic moc. Viem mame predsa plnych 200mpx a potom 50mpx, ale hrat sa s kazdou fotkou... a ta 50mpx ma tiez este co dohanat. Vyhovovalo by mi mat kvalitnu fotku na 25mpx ktroru by som si v pripade potreby orezal. Ale spajat nezmyselne 16pix do jedneho? Mam starsi mobil, a keci o dynamickom rozsahu su len teoria.
andrejo777
Junior

Odeslat příspěvekod romo.11 2. 4. 2023 16:48

to o com hovoris je deformacia obrazu optikou, lebo sa premieta 3D svet na 2D plochu. okraje su natiahnute. cim je kamera viac sirokouhlejsia, tym je to viac vidiet. uz sa to tu riesilo viackrat. vacsinou to nevadi, ale pri fotkach, kde ti na tom zalezi je mozne fotit viac zdialky a fotku orezat alebo pouzit nejaky soft na odstranenie deformacie, princip napriklad tu https://youtu.be/0g09DWYCGAU
romo.11
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tululumko 2. 4. 2023 19:02

Preco tam se.ru s prepacenim vselijake podla mna nezmyselnu kombinaciu objektivov, ok, ak mame 3, tak nech nechaju jeden zakladny ekvivalent 50mm, jeden sirokouhly alebo super extra non plus ultra sirokouhly a jeden tele 3x, 5x, 10x podla moznosti a hotovo. A nie ze je tam sirokouhly, potom este viac sirokouhly . . . . ale ked chcem napriklad makro tak je problem . . .
Naposledy upravil tululumko dne 2. 4. 2023 19:13, celkově upraveno 1
tululumko
Junior

Odeslat příspěvekod andrejo777 2. 4. 2023 19:11

to: romo.11

Diky. Ja tomu rozumiem. Ale dost ma to obmedzuje. Zo stareho telefonu som zvyknuty na uzsi pohlad 26mm. Starsi mal 35mm. Aj na vylete - to co vidim ocami, mam rovno v hladaciku. 23mm ma zbytocne oddaluje- fotim aj co nechcem. Ked sa nieco nemesti, pouzil som siro, ktore je 0,5 teda sirsie ako u ultry 0,6 a potom to bola uplne ina perspektiva, lebo uzsi zaklad a sirci sirokac - rozdiel poriadny a hlavna scena bez skreslenia.

Tiez sa mi stava, ze vo fotke su vela krat zbytocnosti kvoli tej sirke a prave kvoli deformacii sa nemozem priblizovat - to je interier. Vonku sa zase do zaberu pcha to co by som uz nechcel. Uzsim pohladom sa lepsie "vytvara scena". Donuti odstupit, deformacia sa este viacej zmensi a vo fotke je len to co treba, pixele nemiznu - neni nutny orez.

Velmi pomaha fotenie 16:9, lebo u fotky 4:3 je na vrchu zbytocne vela oblohy a na spodku zase zem.
Aj u videa ked je zapnuta stabilizacia, co maju asi vsetci, tak je obraz pritiahnuty a donuti odstupit a skreslenie sa zmensuje.

Toto moje "trapenie" vyriesi, len ak nam samsung dovoli zomovat hlavnym 200mpx snimacom po 3x opticky, mozno aj o nieco viacej, a ten co je trojkovy pofrci od 4-9x asi jak sa planuje plynule zoom u S24U. Potom budem fotit casto na 1,5 - 2x zoom. Teraz je ten zoom u 9-12mpx vzhladom ku kvalite vyslednej fotky podla mna digitalny, lebo pri plnych 200mpx je kresba na taketo vyrezy v poriadku. Digitalnym zoomom sme obmedzeny aj u FHD aj U 4K, kde by kvalita zoomovania mohla byt uz teraz uplne inde, nakolko sa da tocit aj v 8K.

Siro 0,6 je v porovnamin 0,5 zase "uzke" - aj ked je kresba u mojeho 0,5 na krajoch horsia, na doplnenie atmosfery je to super, zachytit viacej. No zvyk je "zelezna kosela" sa hovori.

-- 2. 4. 2023 20:26 --

tululumko píše:Preco tam se.ru s prepacenim vselijake podla mna nezmyselne objektivy, ok, ak chcu 3, tak nech nechaju jeden zakladny ekvivalent 50mm, jeden sirokouhly alebo super extra non plus sirokouhly a jeden tele 3x, 5x, 10x podla moznosti a hotovo. A nie ze je team sirokouhly, potom este viac sirokouhly . . . . ale ked chcem makro tak je problem . . .


Zial makro vyfoti vela krat lepsie, hocijaka sunka mobil. Mam na mysli nejaku kytku a podobne.
My mame ostru iba cast kvetu, predmetu...
Fotit macro ultrasirokouhlym objektivom, to je fak napad, fotit u toho "pol sveta"
Ultrou sa obcas da na 3x zoom, alebo na 10x. Chce to teda podmienky, trochu sa vzdialit, ale potom to obcas vyjde - ale je to take znasilnovanie.

Makro cez "vylepsene zaostrenie" je pri zveceni fotky - nebodaj vyreze, ako cez digitalny zoom. Tak vypada aj text, ktoreho ostrost nam majitelia S23 u ultre "zavidia" ale neni to pekna kresba. Je to taky hybrid digitalne nazoomovanie ultrasirokeho objektivu s perspektivou hlavneho snimaca.
andrejo777
Junior

Odeslat příspěvekod tululumko 2. 4. 2023 19:39

Ak clovek nechce alebo nema klasicky fotoaparat , nemyslim tym teraz tie vselijake malicke o nieco vecsie ako cigaretova krabicka, ale poriadny plnoformatovy, tak co potrebuje?
Ak je niekde na vylete, hory, priroda zide sa sirokouhly, zoom a makro, ak chodi po pamiatkach tak sirokac a zoom, na nejake to obycajne foto objektiv s normalnym ohniskom.
tululumko
Junior

Odeslat příspěvekod Libb 3. 4. 2023 08:31

andrejo777 píše:Opravte ma ak sa mylim.

Zacal sa pouzivat pojem Shutter lag - ....

Ja vidim, ale u samsungu problem inde. Ide o pohybovu neostrost. ...

Okrem pohybovej neostrosti, osobne bojujem so zakladnym objektivom, ktory je siroky 23-24mm.


Píšeš mně to z duše. Shutter lag je zase nějaký prasopojem. Nechápu, co se tím myslí - možná si nekdo nepřečetl návod, že Samsung fotí po zvednutí prstu z displeje, což jde teď změnit. Mně vadí jiná věc, a to, že AI udělá (typicky na koncertě) několik fotek a pak vybere jinou, takže já v galerii vidím přesně ten okamžik, který jsem, chtěl a po chvíli vidím, jak se změní na okamžik o chvilku později - samozřejmě úplně blbě.Tohle jde eliminovat použitím Pro režimu, který asle zase nedělá něco, co chci. Obecně zkrotit AI je těžké.

Ohledněpohybové neostrosti není co dodat - Samsung si věří ve stabilizaci, ale ta nepomůže při pohybujícím se objektu. Takže mám sice skvěle ostré zrcadlo v koupelně, ale manželka, která si češe vlasy, má rozmazanou ruku. Nějkaý režim s prioritou času by se fakt hodil. Jenže to jde proti všem těm AI, které potřebují sekvenci fotek a pak to skládají přes sebe...

No a to ohnisko 23mm je na zabití. Ještě S21 měla 26mm, a to bylo fajn, ale fotit lidi tím 23mm ohniskem je šílené. Jo máme portrétní objektiv, ale ten má tak malou světelnost, že už v místnosti jsou na fotce znatelné artefakty od šumu.

Ale aby to nebylo jen že nadávám, tak třeba fotky z koncertů, co jsem zkoušel, jsou občas skoro jako ze zrcadlovky (srovnávám srovnatelné, tzn. focení z davu, ne že má nekro akreditaci a fotí si v klidu z pódia). Resp. jinak: bohatě to stačí.
Libb
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hurec 3. 4. 2023 08:43

Ano, vyskytuje se shutter lag a dlouhý čas při pořízení fotky. Proto jsou pohybující se objekty rozmazané. Já fotil o víkendu děcka na házené a fotky jsou nepoužitelné. Hala a rychle pohybující se objekty udělali své.
hurec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Libb 3. 4. 2023 09:12

Shutter lag nemá nic společného s rozmazáním fotky. Leda hodně nepřímo, že si myslíš, že už je vyfoceno, a proto pohneš mobilem. Ale to je problém uživatele.
A hlavně, to zpoždění bylo IMO tím, že se fotilo po zvednutí prstu ze spouště, a to jde teď změnit v Camera Assistant. Že by tam zbylo zpoždění dané vyhodnocováním expozice nebo ostřením, toho jsem si nikdy nevšimnul.
Libb
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BlueDragonFS 3. 4. 2023 09:17

Právě dorazil dubnový update. O fotoaparátu ani slovo.
BlueDragonFS
Junior

Odeslat příspěvekod Libb 3. 4. 2023 09:37

To není nikdy. Docela mě štve, že nepíšou veřejně, co je tam doopravdy změněné.
Libb
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Eddward 3. 4. 2023 10:04

Fotoaparat sa zmenil, verzia appky sa zvysila z 1.17 na 1.28
Eddward
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků