MobilMania.cz

Přihlásit se


 Další stránka

Kdo je vlastníkem mobilního telefonního čísla?

Offline - Expert na retence Profil 
27. 8. 2022 13:46 Odeslat příspěvek
Milí přátelé,

před lety, pokud si dobře vzpomínám, to u mobilních telefonních čísel bylo tak, že jejich vlastníkem nebyl zákazník mobilního operátora ani samotný mobilní operátor, nýbrž jiný subjekt. Ten, jenž mobilní čísla a jejich předvolby přiděluje, načež je otázkou obecná definice vlastnického pojmu v tomto případě. Mobilního telefonního čísla tak může být jak zákazník mobilního operátora, tak samotný mobilní operátor pouze "držitelem", přičemž klient mobilní číslo používá pro volání, SMS, internet a případné další související služby a mobilní operátor mobilní číslo k tomuto účelu svému klientovi "redistribuuje". Vlastnictví čísla klientem mobilního operátora je proto, jistě se shodneme, spíše takový jen obecně používaný pojem. Faktu nevlastnictví mobilního telefonního čísla napovídá dnes i situace, že pokud například číslo s předvolbou 603 přeportujeme k Vodafonu, po jeho "zrušení" u Vodafonu zákazníkem (ukončení používání) se toto navrací do portfolia původního operátorova, v tomto případě T-Mobilu, jenž jej za aktuálně půl roku může opět přidělit někomu jinému - dalšímu. Čili na mobilní telefonní číslo zákazník mobilního operátora, pokud jej tento přestane používat, respektive nebude chtít za něj platit, nemá nějaký trvalý nárok. Nárok je podmíněn jeho používáním, resp. platnou smlouvou mezi klientem mobilního operátora a mobilním operátorem, za kterou se považují i třeba jen běžné obchodní podmínky.

O co mi jde? Nemáte někdo nějaký odkaz, kde se o vlastnictví mobilního telefonního čísla píše? Protože třeba článek na internetu "Kdo je vlastník mobilního telefonního čísla - operátor nebo klient?" na tento dotaz tazateli neodpovídá. To nejspíše proto, že to dotyční neví. Bude vědět někdo tady? Podotýkám, že se neptám na názor, hledám fakta.

Díky za případnou relevantní ozdrojovanou odpověď a přeji pěkný víkend.
Poslední příspěvek


Offline - Junior Profil 
27. 8. 2022 17:35 Odeslat příspěvek
Vlastnikem cisel je stat pres telekomunikacni urad. Operatori si cislo pronajimaji za cenu 1Kc/rok.
https://www.ctu.cz/sprava-cisel


Offline - Expert na retence Profil 
27. 8. 2022 18:58 Odeslat příspěvek
Ve zdroji jsem informaci o vlastnictví čísel státem přes ČTÚ nenašel. Ani informaci o 1 Kč / rok...


Offline - Junior Profil 
28. 8. 2022 15:39 Odeslat příspěvek
Narizeni vlady 154/2005 stanovuje cenu 1 Kc za bezna cisla (priloha A3 a B1)
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2005-154
Tzv. cislovaci plan (vyhlaska 117/2007) uvadi v §10 pravidla pro pridelovani tel.cisel.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2007-117

Dale CTU uvadi, ze:
Čísla podle číslovacích plánů lze využívat jen na základě oprávnění k využívání čísel. ČTÚ rozhodne o udělení oprávnění k využívání čísel kterémukoli podnikateli zajišťujícímu veřejnou komunikační síť nebo poskytujícímu veřejně dostupnou službu elektronických komunikací podle všeobecného oprávnění, anebo užívajícímu tuto síť nebo službu v souladu s podmínkami zajišťujícími účelné využívání čísel, a to na základě jeho žádosti podané ČTÚ.


Offline - Expert na retence Profil 
28. 8. 2022 18:07 Odeslat příspěvek
Fajn. Nikde pořád ale nevidím jasnou odpověď na otázku, kdo je vlastníkem mobilního telefonního čísla. Vidím jen další mraky textu, který abych něco našel, musím celý přečíst, ačkoli z předchozí odpovědi vím, že se tam daná odpověď vůbec nemusí nacházet. Mohu požádat o konkretizování, resp. kde přesně je ve zdroji popsané napsáno?


Offline - Junior Profil 
28. 8. 2022 18:38 Odeslat příspěvek
Co ti na CTU odpovedeli?


Offline - Junior Profil 
28. 8. 2022 20:27 Odeslat příspěvek
Telefonni cisla prideluje CTU na zaklade zadosti opravneneho zadatele (poskytovatel hlasovych sluzeb). Jaka cisla (nebo lepe rozsah cisel) muze CTU pridelit rika prave cislovaci plan. Tedy vlastnikem cisel je stat a CTU cisla prideluje za vyse uvedene ceny.
Zjednodusene: Prakticky cislo patri operatorovi, ktery za nej plati. Cislo muze byt prave u jednoho operatora. Pri prenosu cisla se tato zmena zaznamena v databazi.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
31. 8. 2022 11:05 Odeslat příspěvek
Vlastník je z právního hlediska dost široký pojem. Řekl bych, že vlastníkem je ten, kdo číslo aktuálně používá, drží, tedy uživatel.


Offline - Pokročilý Profil 
31. 8. 2022 11:36 Odeslat příspěvek
Není, užívá=uživatel


Offline - Junior Profil 
31. 8. 2022 20:17 Odeslat příspěvek
podle toho vlastník čísla zároveň užívající číslo by byl jak nazván? jen nepiš pls vlastník-uživatel , dík, dědek


Offline - Kolemjdoucí Profil 
31. 8. 2022 20:33 Odeslat příspěvek
polda píše
Není, užívá=uživatel


Právo věc užívat má právě vlastník, je to pouze jedno z pěti vlastníkových pràv.

Právo věc užívat (ius utendi) je oprávnění vlastníka využívat daných vlastností věcí pro svoji vlastní potřebu. Toto právo se realizuje jednak tím, že například vlastník danou věc skutečně užívá, jednak i tím, že věc ponechá nevyužitou.

https://www.businessinfo.cz/navody/nabyvani-vlastnictvi-ppbi/2/


Offline - Pokročilý Profil 
31. 8. 2022 21:24 Odeslat příspěvek
Vlastník je ale operátor


Offline - Junior Profil 
31. 8. 2022 23:36 Odeslat příspěvek
Je to obdobné jako u platebních karet. Vlastník platební karty je banka, klient je dle obchodních podmínek držitel. Některé banky to vzadu mají na kartě uvedené (u nás viz. např. Raiffeisenbank). Stejné u SIM.


Offline - Pokročilý Profil 
1. 9. 2022 15:12 Odeslat příspěvek
U SIM ano ale dotaz byl na přidělené TELEFONNÍ ČÍSLO. Od doby spuštění přenositelnosti čísel nemusí být na jedné SIM pouze jedno konkrétní číslo přidělené při aktivaci SIM.


Offline - Junior Profil 
1. 9. 2022 20:24 Odeslat příspěvek
jjrr píše
polda píše
Není, užívá=uživatel

Právo věc užívat má právě vlastník, je to pouze jedno z pěti vlastníkových pràv.


A vlastník může právo užívat věc přenechat jinému, např. vlastník bytu pronajme byt nájemci = nájemce byt užívá, je uživatelem. Nebo vlastník tel. čísla přenechá oprávnění užívat číslo operátorovi a ten dále koncovému uživateli = ten je uživatelem tel. čísla.
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku 1, 2, #  Další stránka
Stránka 1 z 2 [ Příspěvků: 22 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies