MobilMania.cz

Přihlásit se




Divný telefonát z Německa.

Offline - Kolemjdoucí Profil 
26. 3. 2022 12:46 Odeslat příspěvek
Nazdar všichni,
právě před chvilkou mi kdosi volal z čísla
+49 172 129 2956
V Německu mám část rodiny a různé známé, tak jsem telefonát automaticky bezelstně přijal, že číslo neznám, to mě nijak "netrigrovalo". Nestalo by se to poprvé, že např. sestřenice má nové číslo, které ještě nemám v telefonní databázi. :)

Bezelstně jsem teda telefonát přijal, řekl "svoje jméno, bitte" a čekal jsem jaký známý hlas uslyším. Chvilku bylo ticho a pak mi jakýsi chlápek špatnou angličtinou začal tvrdit, že je prý z Microsoftu a ptal se mě jestli mám v počítači Windowsy.
Zaujalo mě kam hovor povede, tak jsem to hned nepoložil. Zeptal jsem se kde vzal moje číslo. On odpověděl, že je prý registrované u Microsoftu. Já mu na to odpověděl, že to není pravda, že to je soukromé číslo, které nikde registorvané určitě není. On na to, že prý registrované je a pak se opět ptal zda mám počítač s Windowsama. Já mu na to neurčitě odpověděl, že nejspíš úplně každý má nějaký počítač s Windowsama. On na to, že prý jsem se stal cílem útoků hackerů, že musím počítač odvirovat, protože ho prý mám zavirovaný. Prý mi bude říkat co přesně mám dělat abych počítač odviroval. :D :D

Tím mi už bylo jasný o co tady jde, tak jsem mu jen sdělil, že mu nedůvěřuji a hovor končím, což jsem vzápětí udělal.

Pár dodatečných postřehů - jak můžou být podobné podvody úspěšné? Jak je asi velká pravděpodobnost, že chlápek zavolá kamsi do Česka a narazí tam na někoho, kdo s ním bude anglicky komunikovat?
Co je tohle za zoufalce, kteří se snaží živit tímto způsobem?

Stalo se vám už něco podobného?

Jinak, abych nebyl za totálního blbce - telefonát jsem vzal pouze proto, že byl s německou předvolbou. Kdyby byl buhví odkud jinud, tak bych to pochopitelně ignoroval. :-] :-D
Poslední příspěvek


Offline - Junior Profil 
27. 3. 2022 13:12 Odeslat příspěvek
Trh v anglicky mluvících zemích je už asi těmi podvodnými indickými call centry dost saturován a tak je třeba expandovat.


Offline - Administrátor Profil 
27. 3. 2022 16:56 Odeslat příspěvek
Jedná se o vishing, ve společnosti, kde pracuji, jsme jich zaregistrovali cca 100 jen na interní zaměstnance.

Cílem je nainstalovat nějaký soft na remote desktop, útočníkovi předat kontrolu a následně oběť nutí přihlásit se do IB. Zbytek nemusím rozepisovat.

Jen dodám, že tyto telefonáty jsou realizovány pomocí vytáčecího automatu z čísel s předvolbou +49 a +33.


Offline - osobne Profil 
27. 3. 2022 17:10 Odeslat příspěvek
Asi existuje dostatečný počet hlupáků, co na to skočí.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
28. 3. 2022 13:07 Odeslat příspěvek
Ahoj všem.
Díky za reakce. Teď dodatečně se mrzím, že jsem ten hovor utnul tak rychle. Kdybych v hovoru pokračoval, tak bych z chlápka třeba možná vytáhl nějaké informace, které by mohly zajímat i policii.
Snad příště. To už budu mentálně připravenej. :-D


Offline - Moderátor Profil 
28. 3. 2022 13:50 Odeslat příspěvek
Jo, indičtí scammeři se snaží. Volají i z CZ čísel (podvržených):
https://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=928&t=1316098

Také jsem litoval, že jsem se ukázal jako "poučený" příliš rychle a netahal ty šmejdy delší dobu za fusekli (podvodníkem ztracený čas = méně potenciálních obětí). Zavěsili oni - poprvé, když jsem se zeptal, jestli volají z Indie. Podruhé, když jsem se zeptal, jestli znají IP adresu PC, které "generuje do internetu chyby".


Offline - osobne Profil 
28. 3. 2022 19:43 Odeslat příspěvek
To moc řešíte, na tohle jim skočí jen opravdový hlupák a ten si to zaslouží.


Offline - Junior Profil 
28. 3. 2022 20:28 Odeslat příspěvek
Nejsou to jen telefonáty z Německa, za poslední dva měsíce se mi takto snažila dovolat Francie a Anglie. Jelikož si nejsem vědom toho, že by tam aktuálně byl někdo ze známých či někdo jiný kdo by měl mé soukromé číslo, hovor automaticky odmítám.


Offline - Moderátor Profil 
28. 3. 2022 20:34 Odeslat příspěvek
jjrr:
Ano, počítačově a mobilně zdatní na to neskočí.

Nicméně podvod jede řadu let a zřejmě se vyplácí (jinak by skončil). Takže se nakonec vždy najde dost snadno zmanipulovatelných.

Díval jsem se na videa na YT kanálu Jima Browninga... a chápu, že se někdo stane obětí. Podvodníci mají docela dobře připravený skript, kterým dostanou humanitně (ne technicky) zaměřenou osobu, nebo seniora, který se pomaleji a hůř orientuje... Uvidíme, jestli nezměníte ten názor o "hlupácích, co si to zaslouží" až třeba jednou dostanou nějakého seniora u vás v rodině.


Offline - osobne Profil 
29. 3. 2022 04:04 Odeslat příspěvek
Já se s těmi podvody střetávám v zaměstnání a proto vím, že ti poškození si to zaslouží, nejen že se zaprvé nechají podvést, ale ještě se s tím zadruhé přijdou pochlubit na policii a zatřetí jsou přesvědčeni, že policie chytne pachatele a vrátí jim peníze. To jsou jejich tři omyly, které si nenechají ani vymluvit, nechápou, že chyba je na jejich straně, že se nechovají obezřetně při komunikaci s neznámou osobou na anonymní síti. A ti ještě hloupější z těch hloupých se dokonce nechají podvést začtvrté znovu, zapáté se s tím znovu přijdout pochlubit na policii a zašesté znovu očekávají, že policie pachatele chytne a vrátí jim peníze, i když jim už přišlo usnesení policejního orgánu o odložení věci z předchozího případu.
:D


Offline - Moderátor Profil 
29. 3. 2022 08:19 Odeslat příspěvek
jjrr:
No, ti poškození se s tím na policii nejdou chlubit, jen naivně očekávají pomoc a ochranu od někoho, kdo má motto "pomáhat a chránit". Pokud se s nimi pracovně potkáváte právě tam, a máte k tomu takto nemilosrdně "pragmatický" postoj... pak byste měl uvažovat o změně pracovního prostředí, protože tohle vypadá na vyhoření. :hm

Nepopírám - do průšvihu se dostali vlastní hloupostí, prohráli bitvu s chytřejším a vy*ůranějším podvodníkem, a přitom se dalo ubránit. Ale každému není shůry dáno, aby chápal všechno v dnešním světě, je toho prostě moc. Rozumí všichni jaderné fúzi, teorii relativity, moderní framacii a medicíně? Umí každý vyprojektovat a postavit dům? Aha, takže nakonec se v těchto oblastech, kde jde třeba i o život, musíme spolehnout na expertízu někoho, koho vlastně vůbec neznáme.
Jsem si vědom i vlastních omezení. To, že chápu princip zrovna těchto podvodů ještě neznamená, že mne v nějaké slabé chvilce nedostanou. Kdybych nesledoval videa Jima Browninga shodou okolností pár dní před tím, než mi volali podvodníci z Indie - kdo ví, kam až by se mnou došli.


Offline - osobne Profil 
14. 4. 2022 15:32 Odeslat příspěvek
Jak trojice hlupáků zahltila policii. :D

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/podvodnik-se-dostal-na-ucet-zeny-z-kyjovska-uver-si-nastesti-vzit-nestihl-40393881
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 12 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies