MobilMania.cz

Přihlásit se




Huawei Y6 2019 - problém s implementovaným AV

Offline - Kolemjdoucí Profil 
9. 7. 2022 14:11 Odeslat příspěvek
Na telefonu mám nainstalován AV od Esetu. Až doposud vše fungovalo normálně, ale před pár dny mi telefon hlásí, že mám Eset odinstalovat, protože je aplikace Eset zavirovaná. Zvláštní je, že to hlášení je od Avastu, který v telefonu nainstalovaný nemám (není vidět ani ve výčtu aplikací). Mám za to, že AV od Avastu je nějak implementován do Huaweie od výrobce, ale nechápu, proč až po cca 2 letech se mi hláška o údajném zavirování Esetu objevila. Doposud vše bylo ok.
Poradí někdo?
Poslední příspěvek


Offline - Moderátor Profil 
9. 7. 2022 14:22 Odeslat příspěvek
A je jisté, že ta hláška o zavirování je opravdu od Avastu? Nesnaží se tu někdo "vypadat" jako Avast?
Nejde o hlášky servírované webem, kterému jste povolil zasílání upozornění?

Více k tomu zde:
https://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=928&t=1318808
(případ na PC desktopu, ale princip povolení zasílání upozornění funguje i na mobilech).
Také bych doporučoval si vzpomenout, jaké aplikace jste na telefon instaloval v nedávné době (před tím, než se poprvé objevila tahle hláška).


Offline - Kolemjdoucí Profil 
9. 7. 2022 14:46 Odeslat příspěvek
No nejlepší by bylo, abych sem dal fotky obrazovky, ale to asi nejde.
V každém případě:
1) na hotline Huawei sice slečna nevěděla co s tím a chodila se radit ke kolegovi, ale v podstatě mi nepřímo potvrdila, že Huawei nějak ve svých telefonech využívá Avast. Alespoň mi to tak vyznělo.
2) Když spustím Eset Mobile Security, objeví se mi hláška: "Bezpečnostní hrozba. Zdá se, že Eset Mobile Security je infikována. Doporučujeme okamžitou odinstalaci."
3) Kromě toho, když spustím v telefonuSprávce a dám "Optimalizovat", tak mi optimalizace skončí na cca 60 a pak mi to vypíše 1 infikovanou aplikaci.


Offline - Moderátor Profil 
9. 7. 2022 15:06 Odeslat příspěvek
Snímek obrazovky na telefonu pořídit jde (Huawei a Honor - tažení tří prstů shora dolů po displeji) a jde sem vložit (viz sekce Příloha pod rozepsaným příspěvkem, případně vložit obrázek na službu typu imgur a sem dát odkaz). ;-)
Jo, Příloha se objeví jen pokud píšete příspěvek po stisku tlačítka "Odpovědět". Pole pro rychlou odpověď "Odeslat odpověď" toho moc nenabízí.

Nevím jak aktuální Huawei a Honor telefony, ale tyhle značky dříve měly z výroby předinstalovanou systémovou aplikaci "Správce telefonu", kde byl i antivir "powered by Avast" (měl jsem Honor 6X z roku 2016/17).

Při skenování telefonu bych zkusil nejprve projet telefon tím předinstalovaným Avastem (u mne se spouští z toho Správce telefonu). Pokud to hlásí infikovanou aplikaci, tak pryč s ní. A nebyl by od věci i silnější kalibr - tovární reset a změna hesel.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
9. 7. 2022 15:53 Odeslat příspěvek
Jediné, co se mi nabízí po "Správce telefonu/Optimalizace" je hlášení Avastu se žádostí o odinstalování Esetu. Ten je ale podle mne v pořádku a myslím si, že to je falešný poplach implementovaného Avastu. Ten Avast ale nelze spustit jako takový, nikde nemám jeho ikonu. Podle mne je přímo implementován do softwaru telefonu.

-- 9. 7. 2022 16:56 --

A ještě k tomu továrnímu nastavení - nerad bych to dělal, protože bych pak musel spoustu věcí doinstalovávat a jelikož podle mne jde jen o falešný poplach, byla by to zbytečná práce. Jen nevím, jak se toho hlášení zbavit.


Offline - Moderátor Profil 
9. 7. 2022 16:20 Odeslat příspěvek
Tak obecně - mít najednou dva aktivní antiviry na jednom zařízení není úplně dobrý nápad...

Pokud jde o tovární reset - jednou za čas je docela vhodný, telefon se pročistí od balastu a je svižnější. Ale samozřejmě záleží na způsobu používání. Kdo má telefon jen s aplikacemi od výrobce, tak ten se s nějakým zpomalením a záseky nebo padáním aplikací nemusí potkat po dlouhé roky.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
9. 7. 2022 16:25 Odeslat příspěvek
Ale ten Avast je asi součástí telefonu. Já jsem ho tam nedával. Nainstaloval jsem ESET, 2 roky jel bez problémů a teď mi telefon hlásí, že je zavirovaný.
Tak nevím, co s tím. Snad někdo podobný problém měl, tak poradí...


Offline - Moderátor Profil 
9. 7. 2022 16:34 Odeslat příspěvek
Dát (dočasně?) pryč ten Eset a zkusit, co na to Avast. Ano, vím, že ten je součástí systému.

Ale jistotu, zda jde o planý poplach, nebo nebo falešný klid... tu už nebudete mít nikdy. Vlastně ani po továrním nastavení. Dnes člověk neví a nemá šanci zjistit, jaký "dáreček" dostal do firmware od výrobce, případně zda si nějaká zlá aplikace nenašla cestu, jak se definitivně a běžnými prostředky neodstranitelně a nezjistitelně zažrat do hardware.


Offline - Kolemjdoucí Profil 
9. 7. 2022 16:48 Odeslat příspěvek
No mám taky obavu, že to hlášení by mohlo být falešné (jen jako od Avastu) a právě tím, že mne nutí odinstalovat Eset, se pak teprve bude moci pevněji uchytit v telefonu a dělat ještě větší problémy.
Tak nevím, co je lepší...


Offline - Moderátor Profil 
10. 7. 2022 03:32 Odeslat příspěvek
nainstaluj si z Google Play aplikaci Blokada
https://apkgk.com/cs/org.blokada.alarm.dnschanger
Nahoru

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď

Stránka 1 z 1 [ Příspěvků: 10 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies